TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лиз Трус погубна за британските берзи

Оff.net - 28.09.2022

Вредноста на акциите и обврзниците на британските берзи вкупно се во минус од најмалку 500 милијарди долари откако Лиз Трус стана премиерка на Британија, додека фунтата дојде на чекор од историско изедначување со вредноста на доларот.

ДОЛАРОТ ПОВТОРНО НА 20-ГОДИШЕН МАКСИМУМ, фунта повторно во колапс

Пари - 28.09.2022

Нервозните финансиски пазари денес го поттикнаа доларот до нов врв, највисок во последните две децении, бидејќи растот на глобалните каматни стапки ги потхрануваше грижите за рецесија, додека стерлингот слабееше и беше блиску до најниските стапки на ...

Индексот на Волстрит на најниско ниво во речиси две години, што велат аналитичарите?

Фактор - 28.09.2022

На Волстрит, индексот S&P 500 падна шести ден по ред во вторникот, спуштајќи се на најниското ниво во речиси две години, бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки на американската централна банка ќе предизвика ...

Остар пад на азиските берзи, цените на нафтата и британската фунта

Нетпрес - 28.09.2022

На азиските берзи цените на акциите во средата остро паднаа бидејќи вложувачите стравуваат дека растот на трошоците на задолжувањето ќе предизвика глобална рецесија, додека вредноста на американскиот долар кон кошницата валути достигна ново ...

Кинескиот јуан на рекордно ниско ниво во однос на доларот

Слободен Печат - 28.09.2022

Кинеската валута јуан достигна ново рекордно ниско ниво во однос на растечкиот американски долар, пишува Би-Би-Си. Јуанот со кој се тргува на меѓународниот пазар падна на најниско ниво откако податоците за прв пат станаа достапни во 2011 година.

Волстрит шести ден продолжува со пад

Нетпрес - 28.09.2022

На Волстрит во вторникот индексот S&P 500 падна шести ден со ред, нурнувајќи се на најниското ниво во две годни, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve ...

Зошто фунтата почна да „тоне“?

Слободен Печат - 27.09.2022

Финансискиот пад на Велика Британија ги „исплаши“ инвеститорите. Тоа може да доведе до поширока, нова проценка на вредноста на фунтата Новиот британски министер за економија, Кваси Квартенг уште во првиот месец на функцијата се соочува со огромни ...

Фунтата во неповрат, доларот никогаш посилен: Три големи нации на работ на банкрот!

Нетпрес - 27.09.2022

Само раните утрински тргувања на азиските валутни пазари го запреа падот на британската фунта, која уште од објавувањето на главните фискални потези на новата премиерка Лиз Трас, беше толку силен што навестуваше создавање нови длабоки макроекономски ...

Фунтата закрепна во однос на доларот, еврото зајакна за половина процент

Фактор - 27.09.2022

Фунтата се зголеми во однос на доларот денеска, поттикната главно од напорите на инвеститорите да го заработат профитот и растот на приносите на британските обврзници, но трговците останаа нервозни за пошироките импликации од рекордниот пад на ...

Азиските берзи стагнираат, фунтата се стабилизира а нафтата благо поскапе

Нетпрес - 27.09.2022

На повеќето азиски берзи цените на акциите во вторникот благо пораснаа, што најмногу е благодарејќи на корекцијата по повеќедневниот пад, додека курсот на британската фунта во однос на американскиот долар се стабилизираше.

Пад на Волстрит петта недела по ред, рецесијата демне

Кајгана - 27.09.2022

Берзанските индекси на Волстрит вчера паднаа петти по ред трговски ден, при што и Dow Jones падна во подрачјето „мечка“ бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки од страна на американската централна банка ќе ...

Доларот блиску до највисоката вредност во последните 20 години

Кајгана - 27.09.2022

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути се движи блиску до највисоките нивоа во последните 20 години. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути ...

Волстрит падна петти ден со ред

Нетпрес - 27.09.2022

а Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што Dow Jones потона во областа на „мечката“, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal ...

Британската фунта падна на рекордно ниско ниво

Телма - 26.09.2022

Британската фунта утринава падна на рекордно ниско ниво, поради стравот на инвеститорите околу шпекулациите дека економскиот план на новата влада ќе ги оптовари финансиите на Британија до крајни граници.

Фунтата падна рекордно ниско во однос на доларот

Вечер Прес - 26.09.2022

Фунтата падна на рекордно ниско ниво во однос на доларот, како резултат на последицата од најголемите даночни намалувања во Велика Британија во последните 50 години. Во почетокот на тргувањето во Азија, фунтата падна близу до 1,03 долари, пред да ...

Остар пад на еврото во однос на доларот

Кајгана - 26.09.2022

На глобалните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути силно порасна минатата недела бидејќи американскиот ФЕД повторно агресивно ги зголеми каматните стапки, па курсот на еврото падна на најниско ниво во последните 20 години, далеку ...

Рекордна цена на доларот во македонските менувачници

Centar - 26.09.2022

Еврото во текот на ноќта падна на ново 20-годишно најниско ниво во однос на доларот, а британската фунта на историски рекордно ниско ниво, јавија германските веб-страници за финансиски информации.

Европските берзи се движат нагоре на почетокот на денешната сесија

Независен - 26.09.2022

Главните индекси на водечките европски берзи пораснаа на почетокот на денешното тргување и покрај многуте неизвесности со кои се соочува глобалната и европската економија. На лондонската берза индексот FTSE 100 се зголеми за 0,48 отсто на 7.052,51 ...

Европските берзи во пораст на почетокот на денешното тргување

Банкарство.мк - 26.09.2022

Главните индекси на водечките европски берзи пораснаа на почетокот на денешното тргување и покрај големиот број неизвесности со кои се соочува глобалната и европската економија. На лондонската берза индексот „FTSE 100″ се зголеми за 0,48 проценти на ...

Волстрит падна петти ден со ред

Точка - 27.09.2022

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што Dow Jones потона, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve (Fed) ќе ја ...

ДОЛАРОТ БЛИСКУ ДО НАЈВИСОКОТО НИВО ВО МИНАТИТЕ 20 ГОДИНИ: Американската економија во рецесија

Пулс24 - 27.09.2022

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 113,80 поени, додека вчера беше 113,73 поени. Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна ...

ДОЛАРОТ БЛИСКУ ДО НАЈВИСОКОТО НИВО ВО ПОСЛЕДНИТЕ 20 ГОДИНИ: Американската економија во рецесија

Фактор - 27.09.2022

Вредноста на доларот се движи близу највисокото ниво во изминатите 20 години. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 113,80 поени, додека вчера беше 113,73 ...

Фунтата закрепна во однос на доларот, еврото зајакна за половина процент

Република - 27.09.2022

Фунтата се зголеми во однос на доларот денеска, поттикната главно од напорите на инвеститорите да го заработат профитот и растот на приносите на британските обврзници, но трговците останаа нервозни за пошироките импликации од рекордниот пад на ...

Еврото и фунтата закрепнаа во однос на доларот

Вечер Прес - 27.09.2022

Фунтата се зголеми во однос на доларот денеска, поттикната главно од напорите на инвеститорите да го заработат профитот и растот на приносите на британските обврзници, но трговците останаа нервозни за пошироките импликации од рекордниот пад на ...

Најмоќната берза во пад петти ден по ред

Банкарство.мк - 27.09.2022

На Волстрит во понеделникот берзанските индекси паднаа петти ден со ред, при што „Dow Jones” потона, бидејќи вложувачите стравуваат дека агресивното зголемување на клучните каматни стапки на американската централна банка Federal Reserve (Fed) ќе ја ...

Доларот со секој нов ден ја зголемува својата вредност!

Банкарство.мк - 27.09.2022

На девизниот пазар вредноста на доларот во однос на кошницата валути се движи блиску до највисоките нивоа во последните 20 години. Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути ...

Волстрит на најниско ниво во речиси две години

Кајгана - 28.09.2022

Индексот S&P 500 на Волстрит падна шести ден по ред во вторникот, спуштајќи се на најниското ниво во скоро две години, бидејќи инвеститорите стравуваат дека агресивното зголемување на каматните стапки на американската централна банка ќе предизвика ...

Доларот повторно на 20-годишен максимум, фунтата повторно во колапс

Алсат-М - 28.09.2022

Нервозните финансиски пазари денес го поттикнаа доларот до нов врв, највисок во последните две децении, бидејќи растот на глобалните каматни стапки ги потхрануваше грижите за рецесија, додека стерлингот слабееше и беше блиску до најниските стапки на ...