TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ: ЕУ има јасна порака да се продолжи мандатот на судии и обвинители

МКД - 29.06.2022

„Европската унија упати порака дека очекува поддршка од пратениците за Законот за продолжување на рокот за пензионирање на судиите.Тоа го потврди и евроамбасадорот Дејвид Гир во неговото вчерашно обраќање пред Мешовитиот парламентарен комитет - ЕУ ...

Евроамбасадорот Гир ги поддржа законските измени за судиите, ЕУ очекува негово донесување

Локално

Евроамбасадорот Гир го поддржа законските измени за судиите, ЕУ очекува негово донесување, слуша ли ВМРО-ДПМНЕ?

24Инфо

ЕУ очекува носење на законските измени за судиите, прашање е дали ВМРО-ДПМНЕ ја прими пораката

CivilMedia

Евроамбасадорот Гир ги поддржа законските измени за судиите, ЕУ очекува негово донесување, слуша ли ВМРО-ДПМНЕ? (ВИДЕО)

Frontline

Јасна порака на ЕУ дека ги поддржува законските измени за судиите, ВМРО-ДПМНЕ е очајна

24Инфо

СДСМ: Јасна порака на ЕУ дека ги поддржува законските измени за судиите, ВМРО-ДПМНЕ е очајна

Бриф

Press24 А1 On Канал5 Макфакс Centar

Разговори со Софија има, напредок – нема!

Слободен Печат - 29.06.2022

Ковачевски рече дека тимовите од двете Министерства за надворешни работи и овие денови комуницираат, со што одговори на обвинувања од опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека се водат тајни преговори во Софија.

Во очекување на нов „француски предлог” Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

Бизнис Вести

Ковачевски: Сè уште нема прифатлив предлог со Бугарија

Алсат-М

Скопје и Софија загледани во Париз, се чека конечниот предлог

Слободен Печат

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

Опсервер

Во очекување на нов „француски предлог“ Скопје не се откажува од европскиот курс, ЕУ претставници со поддршка за старт на преговорите

Независен

Османи во тајна мисија во Софија, уште еден ден за нов „француски предлог“

МКД

Слободен Печат 24Инфо Frontline Канал5 Н.Македонија Денешен Lider CivilMedia

Гир: Свесен сум за јавната фрустрација, преговорите за Македонија треба да почнат веднаш

Канал5 - 28.06.2022

ЕУ треба да одработи подобро, во сечиј интерес е Македонија да ги почне преговорите веднаш, порача евроамбасадорот Дејвид Гир во македонското Собрание на заедничката седница на Мешовитиот Парламентарен Комитет меѓу земјава и ЕУ.

Евроамбасадорот Гир на Мешовитиот парламентарен комитет РМ-ЕУ: ЕУ останува со Македонија

MakPress

Гир: Парламентот не смее да биде жртва на политичката поларизација и битка меѓу власта и опозицијата

Локално

Евроамбасадорот Гир: ЕУ останува со Северна Македонија

Сител

Гир: ЕУ останува со Северна Македонија

Независен

Евроамбасадорот Гир: ЕУ останува со Северна Македонија

Нова ТВ

Евроамбасадорот Гир на Мешовитиот парламентарен комитет РСМ-ЕУ: ЕУ останува со Северна Македонија

Во Центар

Опсервер Р.С.Европа Либертас ТВ21 4NEWS Lider МКД Бриф