TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија се предомисли и не дозволи прелет на авионот на Лавров

Zoom - 01.12.2023

Бугарија не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да прелета над нивна територија. Тоа не е поради Лавров, туку поради портпаролката на руската дипломатија Марија Захариева, која е на листата на санкции на ЕУ и САД, ...

Лавров пристигна на состанокот на ОБСЕ, леташе преку Грција бидејќи во авионот беше и Захарова која е на листата санкции на ЕУ

Телма

КАКО ПРВИОТ ЧОВЕК НА РУСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ДОЈДЕ ВО МАКЕДОНИЈА ? Сергеј Лавров мораше да ја промени рутата поради Бугарија

Во Центар

Наместо преку Бугарија, Лавров стигнал во Скопје преку Турција и Грција

Р.С.Европа

(ФОТО) „Флајтрадар24“ ја открива маршрутата на авионот на Лавров преку Турција и Грција до Скопје

360 степени

Бугарија сепак не дозволи прелет на авионот со Лавров, во него била Захарова која е под санкции

CivilMedia

Лавров слета во Скопје – стигнал преку Грција, а не преку Бугарија, јавува „ТАСС“

Макфакс

24 Вести 4NEWS Опсервер Скопје1 Фокус Тера Вечер Прес Кумановски м.

“ОПАСНА ГЛУПОСТ НА НЕКОЈ ШЕГОБИЕЦ“ – Тешки зборови од Русија за потегот на Бугарија за кој уште долго ќе се зборува

Во Центар - 30.11.2023

Доаѓањето на првиот човек на руската дипломатија Сергеј Лавров на 30. Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје во четвртокот предизвика полемика меѓу земјите-членки. Учеството го откажаа Украина, Полска и балтичките земји, а за потегот на Бугарија ...

Која е Марија Захарова на која Бугарите и забранија прелет: Жена змеј, сака „Најк“ и американска музика

Република

Захарова одлуката на Софија ја нарече „опасна глупост“

А1 On

Захарова: Забраната на Бугарија за прелет на рускиот авион кон Скопје е опасна глупост

Макфакс

Бугарите ѝ забранија на Захарова да лета над територијата, се огласи Кремљ

Кумановски м.

Захарова за забраната за летање над Бугарија: Опасна глупост на неписмени службеници

4NEWS

Захарова ја критикуваше забраната на Бугарија за нејзиниот лет: Опасна глупост!

Скопје1

Локално Фокус Опсервер Centar Вечер Прес Скопје инфо Press24 Кајгана

Кој им даде право на неписмени функционери во Софија да го срамат бугарскиот народ, вели Захарова за забраната за ...

360 степени - 30.11.2023

„Зборуваме не само за глупост, туку за опасната глупост на некој интригант во структурите на моќ во Бугарија. Факт е дека правилата за воздушниот сообраќај се регулирани со Чикашката конвенција за меѓународно цивилно воздухопловство од 1944 година.

„ПРИСТИГНАВМЕ ВО МАКЕДОНИЈА И ПОКРАЈ НЕПРИЈАТЕЛСКИТЕ МАХИНАЦИИ“ По Лавров и Захарова ја именува нашата земја без „Северна“

+инфо

Авионот на Лавров пристигна во Скопје преку Турција и Грција, Бугарија не дозволи лет поради Захарова

Во Центар

Авионот на Лавров ја обиколи Бугарија поради доаѓањето на Марија Захарова

Мета

Лавров доцна синоќа слета во Скопје, Бугарија не го отвори воздушниот простор

Локално

Авионот на Лавров дошол во Скопје преку Турција и Грција, Бугарија не дозволила прелет заради Захарова

Бизнис Вести

Авионот на Лавров дошол во Скопје преку Турција и Грција, Бугарија не дозволила прелет заради Захарова

Независен

А1 On Бриф Сител 24Инфо Курир ММС Телма Канал5

СЕ ОГЛАСИ ПЕСКОВ ЗА БУГАРСКИОТ ПОТЕГ: „Тоа е апсурден и глупав став“

Фактор - 30.11.2023

Одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет на авион со официјалната претставничка на руското МНР Марија Захарова кон Северна Македонија „не се вклопува во ниедна рамка“ и тоа е „апсурден и глупав став“.

Песков: Одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет на авион во кој е Захарова е „апсурден и глупав став“

Zoom

ИМ ПОРАЧУВАМ НА БУГАРИТЕ ДА СЕ ОБИДАТ ДА БИДАТ ПРИ СЕБЕ Песков ни ги „изренда“ соседите

+инфо

Песков: Одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет е „апсурден и глупав став“

Канал5

Песков: Одлуката на Бугарија да не дозволи прелет на Захарова е „апсурдна и глупава“

Независен

„Апсурден и глупав став“ е одлуката на бугарските власти да не дозволат прелет на авион во кој е Захарова, смета Песков

Вечер Прес

Песков вели дека е „апсурдно и глупаво“ што Бугарија не и дозволи прелет на Захарова

Слободен Печат

Во Центар 24 Вести 360 степени МКД Фокус Локално Денешен Република

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Бизнис Вести - 30.11.2023

Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат со Европската комисија и другите земји на Заедницата дозволите за прелет и слетување што ги издаваат на руските авиони по исклучок. Ова го изјави портпаролот на ЕК во одговор на прашање поврзано со ...

Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Во Центар

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Рацин

СЕ ОГЛАСИ И ЕК ЗА ИНЦИДЕНТОТ СО АВИОНОТ НА ЛАВРОВ: Земјите на ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет

Фактор

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

ТВ21

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Либертас

ЕК: Земјите од ЕУ не се обврзани да ги координираат дозволите за прелет и слетување на руски авиони

Н.Македонија

Lider 24Инфо Република Zoom MakPress