TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Биолошка војна или бумеранг на природата

Н.Македонија - 30.03.2020

Во списанието за геополитички анализи и стратегиски истражувања „Геополитика њуз“, деновиве беше публикуван интересен поглед на актуелната ситуација во светлината на пандемијата на коронавирусот.

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Макфакс - 30.03.2020

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа во нормала. Ова го соопшти кинеската Национална здравствена комисија, пренесува „Ројтерс“.

Во Вухан шест дена нема новозаразени од коронавирус, се отвораат продавниците и трговските центри

А1 On - 30.03.2020

Во Кина денеска се регистрирани четири нови смртни случаи, а во неделата е потврден 31 случај на коронавирус. Во Вухан веќе неколку дена нема нови заразени, се отвораат продавниците и животот полека почнува да се враќа во нормала.

Ковид-19 можел да се шири со години или децении меѓу луѓето, пред да биде откриен, вели нова студија на тим на научници

Република - 30.03.2020

Ковид-19 можел да се ширри меѓу луѓето со години или децении пред да се појави пандемијата, открива тим од научници во новата, алармантна студија, пишув „НЗ Хералд“. Вирусот можеби преминал од животни на луѓе, пред првпат да биде откриен во Вухан, ...

Вухан постепено оживува

Н.Македонија - 30.03.2020

Во Вухан, градот каде што изби пандемијата на коронавирус, продавниците повторно се отворени, но купувачи скоро и да нема, откако кинеската влада ги укина повеќето мерки кои држеа десетици милиони луѓе дома изминативе два месеци, пренесува ...

Над 15 милиони прегледи - Филмот за борбата со корона вирусот кој сите треба да го погледнете (видео)

Црнобело - 30.03.2020

Документарниот филм "The Lockdown: One month in Wuhan" – „Карантин: Еден месец во Вухан“ е своевиден тежок потсетник на борбата на кинеските власти со корона вирусот. Најригорозни мерки беа спроведени не само во Вухан туку во сите градови во ...

Животот во Вухан полека се враќа во нормала: Два месеци бил во изолација, а еве што знаеме чудото од град

Точка - 29.03.2020

Кинескиот град Вухан, првиот во кој избила епидемијата на новиот коронавирус кон крајот на декември минатата година, почнал повторно да се отвара кон остатокот од земјата откако речиси два месеци бил изолиран, што овозможило барем делумно враќање на ...

Во Вухан животот постепено се нормализира, САД е новото жариште

OhridNews - 29.03.2020

И покрај 52.000 заразени од Ковид 19, не е донесена одлука Њујорк да биде ставен под карантин и покрај вчерашното разгледување на опцијата. Жариштето на заразата, во последните денови се пренесува во САД каде се регистрирани 123.000 луѓе заразени со ...

Заздравувањето на Кина: Само шест случаи на заразени за една недела не биле увезени

360 степени - 29.03.2020

Во изминатите седум дена Кина пријави нови 313 увезени случаи на коронавирис и само шест случаи на локална трансмисија, покажуваат податоците на националната здравствена комисија. Најголем дел од увезените случаи вклучува Кинези кои се вратиле од ...

Продавачка на ракови во Вухан е првата заразена со коронавирусот

Репортер - 29.03.2020

Првото лице заразено со коронавирус е 57-годишната Веи Гуишиан, продавачка на ракови на пазар во кинескиот град Вухан, пишува „Дејли меил“, повикувајќи се на кинеските медиуми. Кинеските медиуми пишуваат дека Веи живеела во изнајмен стан на помалку ...

(ВИДЕО) Директорот на фотографија за „Медена земја“, Фејми Даут снима документарец во Вухан, од каде се почна

еМагазин - 29.03.2020

Еден од двајцата директори на фотографија на македонскиот документарец „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, од каде почна епидемијата со коронавирусот. Тој снима документарен филм во американско-кинеска продукција, а за „Само Прашај“ ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

ТВ21 - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

(ВИДЕО) Снимателите на „Медена земја“ во нови авантури: Едниот во карантин, другиот во Вухан

360 степени - 28.03.2020

По повеќе од една година гостување на светски филмски фестивали и освојување на бројни награди, кинематограферите на документарецот „Медена земја“, Самир Љума и Фејми Даут, се втурнати во нови авантури.

Заврши изолацијата на Вухан

Deutsche Welle - 28.03.2020

По два месеца вонредна состојба, кинеската метропола Вухан полека се враќа во нормала. Денеска е завршена изолацијата поради коронавирусот. Од денеска е повторно можен влез во Вухан, главниот град на кинеската порвинција Хубеи.

Вухан се отвора по два месеци карантин (ВИДЕО)

МКД - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, од каде што почна епидемијата на коронавирусот, денес по два месеци почна да ги укинва мерките на карантин со враќање на дел од јавниот сообраќај во погон и отворајќи ги границите.

15 милиони прегледи: Овој филм за борба со коронавирусот треба да го погледнете

ТВ21 - 28.03.2020

Додека остатокот од светот само површно ја следи приказната за новата болест која прогонува во Кина, предупредувајќи дека тоа е сериозна, долга и тешка битка против непознат и невидлив непријател е на вратата на целиот свет, се со низа ригорозни ...

Вухан е отворен по два месеца изолација

Макфакс - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи дел од својот јавен превоз и отворајќи ги границите.

Вухан делумно се отвори по два и пол месеци целосна изолација

Сакам да кажам - 28.03.2020

Вухан, кинескиот град кој важи за епицентар на глобалната пандемија на коронавирусот, делумно е отворен по два и пол месеци целосна изолација. Голем број патници се снимени како пристигнуваат на главната железничка станица во Вухан, при што е ...

Италијанците снимиле емисија во 2015 година – тврдат Кинезите создале вирус кој ги напаѓа белите дробови

Репортер - 28.03.2020

Од појавата на новиот коронавирус досега се раширија голем број теории на заговор за тоа како вирусот настанал. Но, ова го дополни една стара италијанска емисија која за многу кратко време се рашири по социјалните мрежи.

[Видео] Фејми Даут од Вухан за „Само прашај“

Радио МОФ - 28.03.2020

Од Холивуд во карантински град. Директорот на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарец во американско-кинеска продукција. Тој за „Само Прашај“ пренесува каков е животот во местото каде ...

(Видео) Убава вест од Кина: По 2 месеци изолација, делумно се отвори Вухан, од каде се почна

еМагазин - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, во кој почна епидемијата со коронавирусот на крајот на декември, денеска делумно е отворен, по два месеци во изолација. Во градот, кој има 11 милиони жители, смее да се влезе, но не смее да се излезе до 8 април.

Вухан, каде што започна корона вирусот, го отворил метрото

iPortal - 28.03.2020

Со работа продолжи метрото, кое патниците започнаа да го користат утрово по 65-дневна пауза предизвикана од пандемија на коронавирус која се шири на поголемиот дел од планетата. Кинескиот град Вухан, кој беше епицентарот на коронавирусот, ја укина ...

ДЕН НА СЛОБОДАТА: Вухан отворен по два месеци изолација

Кумановски м. - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, првиот во кој избувна епидемијата на коронавирус кон крајот на декември минатата година, започна повторно да се отвора кон остатокот од земјата, откако беше изолиран скоро два месеци, дозволувајќи барем делумно враќање во ...

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Фактор - 28.03.2020

Една од првите пациенти со коронавирус во Вухан, рече дека „многу помалку луѓе би умреле“ ако кинеската влада порано преземела акција, рече таа во февруарското интервју за „Волстрит Журнал“.

Фејми Даут, директорот на фотографија на „Медена земја“ снима документарец во Вухан – во видео обраќање го опиша ...

Точка - 28.03.2020

Фејми Даут – еден од двајцата директори на фотографија на македонскиот документарен филм „Медена земја“ моментално се наоѓа во Вухан, Кина, градот во кој што се појави епидемијата на опасниот коронавирус.

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Фактор - 28.03.2020

Фејми Даут, еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, снима документарен филм во американско-кинеска продукција во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Тоа го потврди за „Само Прашај“ доловувајќи ја атмосферата за тоа каков е ...

Снимателот на „Медена земја“ се јави од Вухан (ВИДЕО)

Expres - 28.03.2020

Фејми Даут, еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, каде снима документарен филм во американско-кинеска продукција. Со филмската екипата се единствените странци во 9.милионскиот град кој беше ...

Вухан е отворен по два месеца изолација

24Инфо - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи дел од својот јавен превоз и отворајќи ги границите.

Вухан е отворен по два месеца изолација

Н.Македонија - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи дел од својот јавен превоз и отворајќи ги границите.

Заврши изолацијата на Вухан

Нова ТВ - 28.03.2020

Од денеска повторно e можен влез во Вухан, главниот град на кинеската порвинција Хубеи. Меѓутоа, излезот од градот сè уште е оневозможен – вонредните мерки во таа насока ќе траат до 8 април.

Вухан е отворен по два месеца изолација

MTM - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи дел од својот јавен превоз и отворајќи ги границите.

Вухан е отворен по два месеца изолација

Точка - 28.03.2020

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи дел од својот јавен превоз и отворајќи ги границите.

Фејми Даут од „Медена земја“, снима документарец во Вухан

Окно - 28.03.2020

Еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарен филм во американско-кинеска продукција. Тој за „Само Прашај“ пренесува каков е животот во местото каде се појави ...

Фејми Даут снима документарец во Вухан

Либертас - 28.03.2020

Еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарен филм во американско-кинеска продукција. Тој за „Сам о Прашај“ пренесува каков е животот во местото каде се појави ...

ВИДЕО/Фејми Даут од „Медена земја“ директно во Вухан, снима документарец

Вечер Прес - 28.03.2020

Фото Facebook: Фејми Даут Од Холивуд во карантински град. Директорот на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Даут за „Само Прашај“ пренесува каков е животот во местото од каде почна епидемијата на ...

Фејми Даут од „Медена земја“, снима документарец во Вухан ВИДЕО

+инфо - 28.03.2020

Еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарен филм во американско-кинеска продукција. Тој за „Само Прашај“ пренесува каков е животот во местото каде се појави ...

Фејми Даут од „Медена земја“, снима документарец во Вухан (ВИДЕО)

Курир - 28.03.2020

Еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарен филм во американско-кинеска продукција. Тој за „Само Прашај“ пренесува каков е животот во местото каде се појави ...

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Република - 28.03.2020

Фејми Даут, еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, снима документарен филм во американско-кинеска продукција во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Тоа го потврди за „Само Прашај“ доловувајќи ја атмосферата за тоа каков е ...

15 милиони прегледи: Овој филм за борба со коронавирусот треба да го погледнете

Курир - 28.03.2020

Додека остатокот од светот само површно ја следи приказната за новата болест која прогонува во Кина, предупредувајќи дека тоа е сериозна, долга и тешка битка против непознат и невидлив непријател е на вратата на целиот свет, се со низа ригорозни ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

А1 On - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

24Инфо - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

Опсервер - 29.03.2020

– Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

Вечер Прес - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

Сител - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Значителен пад на заболените со коронавирус во Кина

+инфо - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет случаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември изби ...

Во Кина се намалува бројот на заразени со корона вирус

Фокус - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

24 Вести - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина сите новозаразени се од странство

360 степени - 29.03.2020

Во Кина во изминатите 24 часа пријавени се 45 новозаразени случани со коронавирус, тоа е за девет помалку од претходниот ден. Според информациите на Националната здравствена комисија, во Кина вчера се регистрирани пет смртни случаи, сите во Вухан, ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со коронавирусот

Курир - 29.03.2020

Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...

Во Кина се намалува бројот на инфицирани со Ковид-19

Либертас - 29.03.2020

– Во континенталниот дел на Кина вчера се регистрирани 45 новозаразени со Ковид-19, девет слуичаи помалку од претходниот ден, соопшти Националната здравствена комисија. Во Кина вчера се регистрани пет смртни случаи, сите во Вухан, каде во декември ...