TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маричиќ: Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за пасошите е несериозен, потребна е динамика на издавање за процесот да заврши летово

360 степени - 23.02.2024

Дополнителниот замени министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев вечерва преку објава на неговиот фејсбук-профил информираше дека на граничниот премин „Богородица“ на македонско-грката граница пристигнале 140 000 обрасци за пасоши, а за многу ...

На дипломатскиот пасош не му треба „Северна“

Сител

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација, членките на ЕУ одлучуваат одделно

360 степени

Швајцарија кажала „да“ за старите македонски пасоши, БиХ известила дека ќе пропушта само со нови исправи – првиот дипломат со спротивни толкувања од првиот полицаец, за одлуката на ЕУ

Телма

Омбудсманот Зибери: Расте бројот на претставки пред Народниот правобранител за доцнењето со новите лични документи

Телма

Македонија во сериозни проблеми: Пасоши нема а нема ни одговорност (фото)

Во Центар

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Макфакс

Press24 Press24 Мета Локално Нетпрес Република Либертас Кајгана

Тошковски: Османи може да зборува за операции и за рентген на абдомен, а не за проблемот со пасошите

360 степени - 22.02.2024

Изјавата на Тошковски доаѓа откако вчера шефот на дипломатијата Бујар Османи рече дека министерот за внатрешни работи лошо ги интерпретира пораките од ЕУ во врска со пасошите и дека за движењето на македонските државјани низ земјите членки на ЕУ со ...

Комитетот за патни исправи на ЕК одржа состанок за прашањето со патните исправи

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ бара итно да се продолжи рокот на пасошите - ЕУ ќе имала разбирање за Македонците со стари документи

Сител

Македонската дијаспора не ќе може да гласа со пасошите со старото уставно име

Алфа

ЕУ има поголемо разбирање за проблемот со пасошите на македонците отколку власта на СДСМ и ДУИ

Алфа

Тошковски: Брисел нема да прави проблем за патувања со пасош Република Македонија, пратениците да ја продолжат нивната важност

Сител

Одобрување од ЕУ: Дозволено патувањето на македонските граѓани со пасоши со старото име низ Европската унија – одредени пратеници ги ограничуваат правото на движење на сопствените граѓани, вели Тошковски

Lider

Press24 Алсат-М Во Центар Скопје инфо Сител Бизнис Вести Zoom Канал5

Истрагата на внатрешната контрола ќе покаже зошто нема доволно обрасци – две и пол години ги лажеа граѓаните дека ќе ...

Lider - 22.02.2024

Во гостување на емисијата „Само Интервју“, министерот за внатрешни работи Панче Тошковски се осврна на контроверзиите околу недостигот на обрасци за пасоши и фрустрацијата на граѓаните, откривајќи запрепастувачки детали и временски рокови кои ги ...

Премиерот остро до министрите во МВР – вели собираат политички поени и го продлабочуваат хаосот со пасошите

Телма

МВР за ТВ 24: Брисел има разбирање за проблемот со македонските пасоши но секоја земја поединечно одлучува

24 Вести

„Само Интервју“ со Панче Тошковски

Канал5

Колку пасоши може да се печатат месечно – 50.000 или 75.000

Независен

Може да се изработат по три илјади пасоши дневно, не и да се обезбеди уште една машина, вели Тошковски

Н.Македонија

Тошковски: Максимум може да се направат по 3.000 пасоши дневно, до Нова Година ќе завршиме

Фактор

Press24 Во Центар Во Центар Фокус Press24 Курир Сител Либертас

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат ...

Н.Македонија - 22.02.2024

– Разликата е евидентна. Ова не е чудо кое што сме го направиле, но факт е дека го зголемивме капацитетот и работиме во интерес на граѓаните на Македонија – вели министерот ...

Тошковски: За да се реши хаосот, СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Канал5

Разногласие околу пасошите: со нереални ветувања и изјави до поголем хаос со документите

Deutsche Welle

Нема крај на „свингерајот“ и на штетите на ВМРО-ДПМНЕ

Рацин

СДСМ и ДУИ не сакаат да се реши хаосот со пасошите

Нетпрес

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Фокус

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Курир

Нетпрес

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Либертас - 22.02.2024

ВМРО – ДПМНЕ ќе победи на изборите и сигурен сум дека ќе формира Влада и тоа на начин што врз основа на принципи и вредности да даде максимум од себе, рече министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски, во „Само Интервју“ на ...

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Zoom

Досега фотографираните граѓани пасошите ќе ги добијат за месец и половина, очекува Тошковски

Gostivarpress.mk

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Локално

За месец и половина ќе бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Република

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Press24

Само Македонија и Грција во моментов го кршат меѓународното право, вели Тошковски, очекува пасошите за досега фотографираните да бидат изготвени за месец и половина

365

Во Центар Денешен МКД Вечер Прес Слободен Печат ТВ21 Пулс24

Маричиќ: Несериозен и неостварлив е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за важење на старите пасоши

МКД - 22.02.2024

Вицепремиерот со одговор на новинарско прашање „Предлогот што го дава ВМРО-ДПМНЕ за измена на Законот за патни исправи е несериозен и директно се коси со Уставот и за жал нема да им помогне на граѓаните.

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која целиот процес за издавање на пасошите би завршил летово

Локално

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која издавањето на пасошите би завршило летово

365

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која целиот процес за издавање на пасошите би завршил летово

Zoom

Маричиќ: Не законски измени, туку потребна е динамика со која целиот процес за издавање на пасошите би завршил летово

Бриф

Маричиќ: Наш фокус е втор мандат на Пендаровски кој треба да донесе стабилност, сигурност и европски пат

Сител

Не законски измени, туку потребна е динамика со која издавањето на пасошите би завршило летово

Пулс24

Во Центар MakPress

Тошковски: Две и пол години граѓаните беа лажени дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Канал5 - 22.02.2024

„ Повторно ли се ВРМО-ДПМНЕ виновни што немаме исправи?“, праша министерот за внатрешни работи во техничката влада, Панче Тошковски во вечерашната емисија „Само Интервју“. Aко треба да ме судат граѓаните -нека ме судат, моја беше одлуката да ...

ТОШКОВСКИ: Две и пол години граѓаните беа лажени дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Денешен

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

Фактор

Тошковски: Две и пол години ги лажеа граѓаните дека сѐ ќе биде во ред со личните документи

Република

Османи: МНР нема добиено писмо од ЕУ дека ќе дозволи движење на македонските граѓани со пасоши со старо име

Во Центар - 22.02.2024

Министерството за надворешни работи нема добиено писмо од Европската унија (ЕУ) дека ќе дозволи движење на граѓани на Македонија со пасоши со старото уставно име, одговори денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи како одговор на неговиот ...

Османи смета дека Тошковски лошо го интерпретирал ставот од Брисел за пасошите

Р.С.Европа

Османи: Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

Слободен Печат

Османи смета дека Тошковски лошо го интерпретирал ставот од Брисел за пасошите

24Инфо

Брисел испратил допис до МВР, македонските граѓани ќе може да патуваат низ земјите во ЕУ, со пасоши со старото име, вели Тошковски

еМагазин

Османи го корегира Тошковски: Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, секоја држава самостојно одлучува како ќе се однесува

Либертас

Османи: Нема официјален допис од ЕУ за патување со стариот пасош, засега дозволи Швајцарија

ММС

CivilMedia Независен Фокус +инфо еМагазин Антропол Република Локално

Македонците во Полска може слободно да се движат со старите пасоши

Макфакс - 21.02.2024

Mинистерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, заменик-министерот Назим Буши и дополнителниот заменик- министер, Митко Бојмацалиев, остварија работна средба со амбасадорот на Полска, Кшиштоф Грзелчик.

Македонците кои се во Полска можат слободно да се движат со старите пасоши

Опсервер

Варшава дозволува слободно движење на македонските граѓани со старите пасоши затекнати на полска територија

Локално

Уште една европска држава ја отвори границата за пасоши со „Република Македонија“

Press24

Уште една европска држава ја отвори границата за пасоши со „Република Македонија“

Вести плус

Македонците во Полска може слободно да се движат со старите пасоши

Точка

Македонците во Полска може слободно да се движат со старите пасоши

Кајгана

Република

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

Курир - 21.02.2024

Комитетот за патни исправи на Европската комисија ќе покаже разбирање за проблемот со патните исправи за македонските граѓани во рамки на Европската унија. Ова денеска го изјави техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски во утринската ...

Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи, вели Тошковски

Скопје1

Тошковски: Брисел не пушта преку граници со пасош без северна ама ДУИ и СДСМ не сакаат да притиснат едно копче

Press24

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

Lider

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

Нетпрес

Тошковски: Земјите членки на ЕУ изразуваат разбирање за прашањето со македонските патни исправи

24 Вести

Тошковски и Бојмацалиев на работна средба со Маркуш

24Инфо - 21.02.2024

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев денеска остварија работна средба со амбасадорот на Република Словачка Н.Е. Хенрик Маркуш.

Тошковски и Бојмацалиев на средба со словачкиот амбасадор Маркуш

Локално

Тошковски и Бојмацалиев на средба со словачкиот амбасадор Маркуш

Zoom

Расте бројот на претставки пред Народниот правобранител за доцнењето со новите лични документи

Алсат-М - 21.02.2024

Тим на Народниот правобранител ќе го посети МВР да изврши увид како функционира издавањето на лични документи. Во меѓувреме расте бројот на претставки пред Народниот правобранител еднакво на притисокот на шалтерите.

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Бизнис Вести - 21.02.2024

Земјите членки на Европската унија самостојно одлучуваат по однос на тоа како ќе се однесуваат за валидноста на патните исправи. Главно граѓаните немаат поголеми пречки за враќањето дома, но во однос на излегување, нашиот закон не дозволува употреба ...

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Zoom

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Рацин

Османи: Нема официјална нота од државите по однос на старите пасоши, само Швајцарија потврди дека прифаќа

Фактор

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Бриф

Османи: Нашиот закон не дозволува да ги пуштаме надвор од Македонија тие што немаат пасош со северна

Press24

Османи: Изјавата на Тошковски за ставот на Брисел за старите пасоши е лоша интерпретација

Факултети

365 Пулс24 Н.Македонија MakPress