TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАТО го засилува британскиот контингент на КФОР во Косово, испраќа дополнителни 200 војници

360 степени - 02.10.2023

Дополнителните 200 војници ќе се приклучат на британскиот контингент од 400 војници кои дејствуваат на Косово НАТО објави дека испраќа уште 200 дополнителни војници во Косово како дел од мировната мисија КФОР.

Велика Британија го зголемува бројот на своите војници на Косово

Макфакс - 02.10.2023

Велика Британија ќе го зголеми бројот на војници во меѓународната мировна мисија на Косово поради загриженоста за распоредувањето на српските војници на границата. Министерството за одбрана во неделата објави дека ќе испрати дополнителни 200 војници ...

Британија ќе го зголеми бројот на своите војници на Косово

Нетпрес - 02.10.2023

Велика Британија ќе го зголеми бројот на војници во меѓународната мировна мисија на Косово поради „загриженост“ за наводното распоредување на српската армија на границата со нејзината поранешна јужна покраина Косово и Метохија, којашто по ...

НАТО го засилува своето присуство на Косово со 600 британски војници

4NEWS - 02.10.2023

НАТО го засилува своето присуство на Косово со 600 британски војници. Одлуката беше донесена набргу откако таму беше извршен напад со тешко оружје на 24 септември. „Велика Британија ќе распореди околу 200 војници од првиот баталјон на кралскиот полк ...

НАТО испраќа уште 200 војници во Косово

Р.С.Европа - 01.10.2023

НАТО објави дека испраќа уште 200 војници во Косово, како дел од мировната мисија КФОР, потврди портпаролот на Алијансата, Дилан Вајт. Испраќањето на дополнителен број војници е одобрено на 1 октомври, на барање на Врховниот командант на ...

Британија испраќа уште 200 војници за да му се приклучат на КФОР на Косово

Канал5 - 01.10.2023

Владата на Велика Британија денеска соопшти дека ќе го зголеми бројот на војници во КФОР, по зголемените тензии во северниот дел на Косово. „По барање на Врховниот командант на сојузничките сили за Европа и одобрение од Северноатлантскиот совет, ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

24 Вести - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Столтенберг: НАТО ќе распореди дополнителни 700 војници на Косово

МКД - 01.10.2023

Дополнителен баталјон од резервните сили е ставен во состојба на готовност, кој ќе биде искористен по потреба“, изјави генералниот секретар на НАТО. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека организацијата ќе распореди дополнителни ...

Британија ја префрли командата на баталјонот на НАТО во Косово за поддршка на КФОР

Слободен Печат - 30.09.2023

Британското Министерство за одбрана ја префрли командата на армиски баталјон на НАТО за да може да обезбеди поддршка во Косово доколку е потребно, соопшти Министерството, пренесува Ројтерс .

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

Н.Македонија - 30.09.2023

Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот. Добро е што Македонија, Црна Гора и Албанија се членки на НАТО, така што може да се спречи директна конфронтација на косовската и српската ...

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

CivilMedia - 30.09.2023

Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот. Добро е што Македонија, Црна Гора и Албанија се членки на НАТО, така што може да се спречи директна конфронтација на косовската и српската ...

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

Frontline - 30.09.2023

Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот. Добро е што Македонија, Црна Гора и Албанија се членки на НАТО, така што може да се спречи директна конфронтација на косовската и српската ...

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

Нова ТВ - 30.09.2023

Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово е гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот. Добро е што Македонија, Црна Гора и Албанија се членки на НАТО, така што може да се спречи директна конфронтација на косовската и српската ...

Велика Британија испраќа дополнителен бројот на војници во КФОР по тензиите во северниот дел од Косово

24Инфо - 01.10.2023

Владата на Велика Британија денеска соопшти дека ќе го зголеми бројот на војници во КФОР, по зголемените тензии во северниот дел на Косово. „По барање на Врховниот командант на сојузничките сили за Европа и одобрение од Северноатлантскиот совет, ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

Слободен Печат - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија испраќа 200 војници да се приклучат на КФОР на Косово

А1 On - 01.10.2023

Британската влада денеска соопшти дека ќе го зголеми бројот на војници во КФОР, откако се зголемија тензиите во северниот дел на Косово. – По барање на Врховниот командант на сојузниците во Европа и одобрение од Северноатлантскиот совет, Обединетото ...

БРИТАНИЈА ИСПРАЌА ПЛУС 200 ВОЈНИЦИ ВО КФОР Причина се тензиите на Косово

+инфо - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

Република - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

Во Центар - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во Косово

Независен - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

ТВ21 - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Британија испраќа дополнителни војници на Косово

Фокус - 01.10.2023

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

MakPress - 01.10.2023

- Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот дел на Косово, соопшти денеска британската Влада. По барањето на врховниот командант на сојузниците за Европа и одобрението од ...

Велика Британија го зголемува бројот на своите војници на Косово

Опсервер - 02.10.2023

Велика Британија ќе го зголеми бројот на војници во меѓународната мировна мисија на Косово поради загриженоста за распоредувањето на српските војници на границата. Министерството за одбрана во неделата објави дека ќе испрати дополнителни 200 војници ...

Велика Британија го зголемува бројот на своите војници на Косово

Точка - 02.10.2023

Велика Британија ќе го зголеми бројот на војници во меѓународната мировна мисија на Косово поради загриженоста за распоредувањето на српските војници на границата. Министерството за одбрана во неделата објави дека ќе испрати дополнителни 200 војници ...

Велика Британија го зголемува бројот на своите војници на Косово

MTM - 02.10.2023

Велика Британија ќе го зголеми бројот на војници во меѓународната мировна мисија на Косово поради загриженоста за распоредувањето на српските војници на границата. Министерството за одбрана во неделата објави дека ќе испрати дополнителни 200 војници ...