TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Покетино: Заслуживме дури и да победиме!

Спортски - 14.02.2018

Менаџерот на Тотенхем, Маурисио Покетино беше многу задоволен и горд на својот тим после мечот со Јувентус во Торино. „Спарси“ успеаа да се вратат од два гола негатива, а Покетино тврди дека неговиот тим заслужил победа. „Фантастичен натпревар.

Балкански дуел во Торино: Пјаниќ и Манџукиќ се скараа за аут (видео)

Спортски - 14.02.2018

Јувентус синоќа против Тотенхем испушти предност од два гола, па нервозата беше јасно видлива меѓу фудбалерите на торинскиот клуб. Па така поради еден обичен аут настана кавга меѓу Балканците, Манџукиќ и Пјаниќ .

Алегри збудале: Што направија тие?

SportMedia - 14.02.2018

Јувентус прокоцка предност од два гола на дуелот со Тотенхем. Наместо победа, италијанскиот тим на реванш дуелот од осминафиналето во Лигата на шампиони ќе патува со нерешени 2:2 и покрај тоа што имаше водство од 2:0.

Реднап: Тотенхем може да ја освои Лигата на шампионите

Локално - 14.02.2018

Тотенхем може да ја освои Лигата на шампионите, смета аналитичарот на „Скај Спортс“, Џејми Реднап, по одличната игра изминатата ноќ. Тотенхем израмни два гола во Торино против Јувентус и стигнаа до 2: 2, откако можеа дури и да победат и тоа ги прави ...

Покетино: Покажавме карактер по негативата од два гола

Sport M - 14.02.2018

Менаџерот на Тотенхем Маурисио Покетино изрази задоволство од играта и резултатот на неговиот тим синоќа на гостувањето кај Јувентус во првиот дуел од осминафиналето во Лигата на шампионите.

ЛШ: Манчестер Сити убедлив, реми во Торино

Нетпрес - 14.02.2018

Фудбалерите на Манчестер Сити во првиот дуел од осминафиналето на гостувањето го декласираа Базел со 4:0, додека Јувентус и Тотенхем во Торино одиграа без победник 2:2. Реванш натпреварите ќе се играат на 7-ми март, и двата на Островот.

Пјаниќ и Манџукиќ во конфликт поради аут (видео)

СуперСпорт - 14.02.2018

Јувентус синоќа ремизираше во Торино против Тотенхем во првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите. Шампионот на Италија пропушти предност од два гола, а згора на тоа имаше и еден нереализиран пенал.

Алегри: Престанавме да играме по 2:0, има за што да жалиме

Локално - 14.02.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри го прифати тешко ремито 2: 2 против Тотенхем во 1/8-финалето на Лигата на шампионите. Тимот од Торино имаше предност од 2: 0, што можеше да биде и поголемо, но на крајот му се измолкна победата.

Манџукиќ и Пјаниќ се расправаа за тоа кој да го изведе аутот (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.02.2018

Сите се караат за пенали, тие двајцата за аут. Јувентус прокоцка водство од 2-0 против Тотенхем, на крајот се задоволи со реми од 2-2 со кое ќе патува на реванш пресметката во Лондон во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Што значи ова? Новинарот ги откри зборовите на Азар пред интервјуто и ги загрижи навивачите на Челзи

Спортски - 14.02.2018

Најдобриот играч на Челзи, Еден Азар одигра одличен натпревар против ВБА, каде што постигна два гола во победата од 3:0. Веднаш по завршувањето на натпреварот, Белгијанецот продолжи во микс зоната, каде што го пречека шпанскиот новинар Луис Фернанто ...

Манчстер сити уште синоќа стана четвртфиналист во ЛШ

24 Вести - 14.02.2018

Елиминациската, пролетна фаза од Лигата на шампионите почна возбудливо и со многу голови. Во синоќешното дерби на денот, Јувентус и Тотенхем одиграа 2-2, откако домаќините водеа и со 2-0. „Старата дама“ отвори фуриозно, со головите на Игуаин во ...

Буфон му објаснуваше на Бернардески за лошата реакција при голот на Ериксен (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.02.2018

Легендарниот голман направи лоша проценка. Тотенхем ремизираше кај Јувентус, а постигна дури два гола на гостински терен во првата пресметка во осминафиналето од Лигата на шампионите. РЕАКЦИЈАТА НА БУФОН КОЈА ДОНЕСЕ РЕМИ ЗА ТОТЕНХЕМ Голем трагичар ...

Јувентус – Тотенхем заврши без победник

ЗаЗабава - 14.02.2018

Вчера вечер започнаа новите возбудувања, поточно нокаут фазата во Лигата на шампионите која беше отворена со два ефикасни натпревари со вкупно осум ...

Лошата реакција на Буфон која донесе реми за Тотенхем во Торино (ВИДЕО)

24Фудбал - 14.02.2018

Очигледно е дека легендарниот голман на Јувентус можеше подобро во оваа ситуација. Тотенхем непоразен се враќа од гостувањето кај Јувентус во првата пресметка помеѓу овие две екипи во осминафиналната рунда од Лигата на шампионите.

Порто без најдобриот напаѓач против Ливерпул?

Точка - 14.02.2018

Фудбалерот на Порто, Венсан Абубакар би можел да го пропушти осмина-финалниот дуел на Порто против Ливерпул во Лигата на шампионите. Камерунскиот напаѓач не тренирал со остатокот на тимот поради повреда на мускулот, па неговиот настап против ...

Буфон со јасна гестикулација му објасни на Бернардески зошто прими невообичаен гол од Ериксен (Видео)

Дерби - 14.02.2018

Џанлуиџи Буфон сигурно ќе размислува за невообичаениот гол кој го прими од Кристијан Ерикесен во аголот кој го бранеше на синоќешниот меч меѓу Јувентус и Тотенхем, бидејќи со истиот гостите од Лондон остварија исклучително добар резултат пред ...

Алегри: Нема да дозволам да се предадеме со 2-2 од првиот меч

Gol.mk - 13.02.2018

Макс Алегри имаше многу проблеми и без пет фудбалери го подготвуваше дуелот со Тотенхем . Звучи чудно што неговата екипа прокоцка двојна предност, ако се знае дека на последните 15 официјални натпревари Јуве прими само еден гол, и тоа од Веронa во ...

Првиот гол на Игуаин од офсајд, треба ли УЕФА полека да мисли на ВАР? (ФОТО)

24Фудбал - 13.02.2018

Гонзало Игуаин покажа дека е голем голгетер и на одличен начин реагираше по нафрлената топка од Пјаниќ, но Аргентинецот беше најблиску до голманот Хуго Лорис „Старата Дама“ одлично го започна натпреварот против Тотнем, Гонзало Игуаин погоди по само ...

Тотенхем до големо реми – Игуаин од херој до трагичар на Јувентус

Екипа - 13.02.2018

Тотенхем има одлична можност да го елиминира актуелниот европски вицепрвак Јувентус од Лигата на шампионите откако „спарси“ ремизираа 2-2 на гостувањето во Торино. Првиот осминафинален натпревар донесе голема битка, а Гонзало Игуаин од херој по ...

Алегри: Не може секоја година да играме финале

Екипа - 13.02.2018

Масимилијано Алегри не го криеше разочарувањето откако Јувентус прокоцка предност од 2-0 и одигра само 2-2 на првиот осминафинален натпревар со Тотенхем. Промашените шанси во првото полувреме дефинитивно се клучни за ваквиот конечен исход на ...

Јувентус блесна, но Кејн и Ериксен го спуштија на земја (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Јувентус и Тотнем одиграа фантастичен прв осминафинален натпревар во Торино со конечен резултат 2-2. Лигата на шампиони е место каде играат најдобрите тимови, а вечерва овие две екипи го покажаа најдоброто од себе.

Почетино: Покажавме карактер, бевме подобри од Јуве - заслуживме реми!

Gol.mk - 13.02.2018

Тренерот на Тотенхем, Маурицио Почетино задоволен е од играта на неговите пулени на денешниот натпревар во Торино, но смета дека првиот гол, кој според него е постигнат од офсајд, ги пореметил нивните почетни планови.

Бернардески: Ќе победиме на „Вембли“

Дерби - 13.02.2018

Италијанскиот првак Јувентус не успеа вечерва да слави над Тотенхем во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите и на реваншот на „Вембли“ ќе однесе 2-2 што значи само триумф ќе му донесе пласман во следната фаза.

(ВИДЕО) Хрватско-босанска војна: Манџукиќ и Пјаниќ се пцуеја за еден аут

Спортклуб - 13.02.2018

Малку требаше соиграчите од Јувентус, Марио Манџукиќ и Миралем Пјаниќ да предизвикаат голем скандал за време на натпреварот против Тотенхем. Во второто полувреме Манџукиќ тргна да изведува аут, Пјаниќ сакаше да го направи истото, но само се ...

Бернардески: Не заслуживме да не победиме вечерва

Gol.mk - 13.02.2018

Кој можеше да претпостави дека по 2-0 во 9. минута, Јувентус нема да го совлада Тотенхем и ќе прими два гола. Човекот кој го изнуди првиот пенал за Јуве, Федерико Бернардески жали за пропуштената шанса.

Порто во големи проблеми: Клучот против Ливерпул ќе го нема

Спортски - 13.02.2018

Камерунскиот напаѓач денес не тренираше со остатокот на тимот поради повреда на мускулите и неизвесно е дали ќе настапи на мечот против Ливерпул. Абубакар ги пропушти последните два меча, дербито против Спортинг во Купот на Португалеија и лигашкиот ...

ВИДЕО: Игуаин се радуваше на головите во стилот на Дел Пјеро

Gol.mk - 13.02.2018

Ниту двата гола на Гонзало Игуаин не му помогнаа на Јувентус да го победи Тотенхем во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Аргентинецот постигна два гола во првите девет минути и се радуваше како што некогаш тоа го правеше ...

ВИДЕО: Ериксен го шокира неспремниот Буфон за израмнување во Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Кога најмалку се очекуваше Тотенхем израмни во Торино и тоа по една од ретките грешки на Џиџи Буфон. Кјелини направи прекршок на работ од казнениот простор, а Данецот Ериксен изведе слободен удар во голманиот агол, што беше изненадување за Буфон и ...

Клоп пред дуелот со Порто: Има нешто поважно од тактиката и изборот на играчи

Дерби - 13.02.2018

Тренерот на Ливерпул Јирген Клоп вели дека има нешто многу поважно од тактиката кога станува збор за победување. „Црвените“ се во Португалија пред нивниот утрешен дуел против Порто во осминафиналето на Лигата на шампиони.

Шок во Торино: Ериксен го матира Буфон!

Спортски - 13.02.2018

Иако Јувентус водеше со 2:0 после само 8 минути, Тотенхем не се предаде и за брзо комплетно ја презеде иницијативата. Хари Кејн во 35-та минута ги врати во живот „спарси“, а Кристиан Ериксен во 72 минути од слободен удар го матирапе Буфон и ја ...

(ФОТО) Тотенхем оштетен: Првиот гол на Јуве – од офсајд

Спортклуб - 13.02.2018

Првиот гол за Јувентус што вечерва го постигна Гонзало Игуаин е од офсајд, покажаа снимките. Во моментот на нафрлувањето на Пјаниќ, аргентинскиот репрезентативец е во недозволена позиција, но првиот помошник не го забележа тоа и не ...

Тотнем се врати од „мртвите“ против Јувентус: Ериксен израмнува! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Тотнем успеа да го израмни резултатот против Јувентус во Торино на 2-2. GOL! 72’ Eriksen #Juventus 2-2 #Tottenham pic.twitter.com/IfMIEUvAsp — FutCep (@futcepcom) February 13, ...

ВИДЕО: Рефлекси како младо момче – Буфон е неуништлив

Спортклуб - 13.02.2018

Многумина го сметаат дека е за во пензија, но ветеранот Џиџи Буфон и во 4. деценија од животот покажува за што е способен. Пред Тотенхем преку Кејн да постигне гол за 2;1, Буфон имаше маестрална интервенција од непосредна близина, со што уште некоја ...

ВИДЕО: Игуаин реализира пенал, Тотенхем во големи проблеми во Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Тотенхем уште беше во шок по примениот прв гол, а веќе прими втор. Даер несмасно го сруши Бернардески во казнениот простор, а судијата Брих покажа на белата точка. Во отсуство на Дибала, одговорноста ја презеде Игуаин и ја погоди мрежата на Лорис за ...

На Игуаин му требаа само две минути: Мајсторска акција на Јувентус (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Јувентус уште во втората минута поведе против Тотнем во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони. Стрелец на голот беше Гонзало Игуаин по одличната асистенција на Миралем Пјаниќ.

Само 78 секунди му беа потребни: Игуаин го ШОКИРА Тотенхем (видео)

Спортски - 13.02.2018

После само 78 секунди игра „старата дама“ дојде во водство против Тотенхем во осминафиналниот натпревар од Лигата на шампиони. Миралем Пјаниќ му асистираше на Гонзало Игуаин , кој го шокираше Тотенхем уште на самиот ...

ВИДЕО: Тргнаа работите – Јувентус го матира Тотенхем по само 90 секунди

Спортклуб - 13.02.2018

Не поминаа ни 2 минути, а Јувентус веќе го зададе ударот против Тотенхем. На Гонзало Игуаин му беа потребни помалку од 90 секунди за да го матира премиерлигашот, кој ќе мора добро да се намачи за да извади поволен ...

Официјални состави: Јувентус офанзивен, Тотенхем со Ламела

Спортски - 13.02.2018

Вечерва започнува нокаут фазата во Лига на шампиони, а на програмата е дерби мечот помеѓу Јувентус и Тотенхем. На неполн час пред почетокот на мечот познати се и официјалните состави кои ќе истрчаат на „Алиајнц Стадиум“.

Алегри со составот кој го најавија медиумите, Покетино со една измена

24Фудбал - 13.02.2018

Макс Алегри и Маурисио Покетино ги открија адутите за првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите, Јувентус е со составот кој го најавија медиумите а Тотнхем има една измена Јувентус: Буфун, Де Шињо, Бенатија, Кјелини, Алекс Сандро, ...

Јуве без Дибала, Тотнем во полн состав во Торино (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Пауло Дибала и дефинитивно нема да настапи на вечерашниот натпревар помеѓу Јувентус и Тотнем во рамки на првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони. Аргентинецот е повреден уште од 4 јануари и вечерва не е во составот.

Мората: Меси е незапирлив, ако сакаме добар резултат мора…

Дерби - 13.02.2018

Шпанскиот напаѓач, Алваро Мората кој сезона се бори за да се докаже во премиерлигашот Челси ги предупреди своите соиграчи за Лионел Меси и се обиде да посочи како неговиот тим може да дојде до поволен резултат против Барселона во осминафиналето на ...

Клоп ги носи „црвените“ на топло

Спортски - 13.02.2018

Тимот на Ливерпул утре му гостува на Порто во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампиони. После тоа тимот ќе замине во Шпанија каде ќе остане цели четири дена. „Црвените“ немаат натпревар овој викенд бидејќи се елиминирани од ФА Купот.

Значаен првотимец се враќа за Ливерпул за мечот со Порто

Екипа - 13.02.2018

Експедицијата на Ливерпул веќе пристигна во Португалија, каде „црвените“ утре вечер ќе се сретнат со Порто во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Добра вест за Јирген Клоп е што Натаниел Клајн конечно ги остави зад себе повредите ...

Конечно, добри вести за Ливерпул: Се враќа еден од најважните играчи

Спортклуб - 13.02.2018

На еден ден пред натпреварот против Порто во осминафиналето од Лигата на шампионите, Ливерпул доби големо засилување. Во екипата се враќа Натаниел Клајн кој оваа сезона не одиграл ни минута поради повредата што ја заработи за време на подготовките ...

Мурињо тргнува по дефанзивец на Тотенхем

Стандард - 13.02.2018

Манчестер Јунајтед ја следи ситуацијата околу Тоби Алдервеирелд во Тотенхем. 28-годишниот дефанзивец има договор за уште 18 месеци со тимот од Лондон и во моментов води сериозни преговори со раководството за обновување.

Може ли Кјелини да го запре Кејн?...

Н.Македонија - 13.02.2018

Пред денешниот меч во осминафиналето на ЛШ, Јувентус предводен од Кјелини на последните 16 меча прими само еден гол. Главниот адут на Тотенхем, пак, е Кејн, кој во ЛШ на пет меча има шест гола и е најефикасен во Англија, а и во Европа лани на ...

Најавени тимови за ЛШ: Јувентус преполовен против Тотенхем

Екипа - 13.02.2018

Натпреварите од Лигата на шампионите по двомесечна пауза продолжуваат вечерва, со дуелите меѓу Јувентус и Тотенхем, односно Базел и Манчестер сити. Со најголеми проблеми од четирите тренери се соочува Масимилијано Алегри, кој не може да смета на ...

Конте: Победите се најдобар одговор на шпекулациите

Sport M - 13.02.2018

Менаџерот на Челзи, Антонио Конте, беше исклучително задоволен по победата (3:0) над Вест Бромвич Албион синоќа во 27. круг на Премиер Лигата. Челзи беше во серија од два последователни порази од ривалите како Борнемут и Ватфорд, по што се зголемија ...

(ФОТО) Транспарентот на навивачите на Ливерпул стана хит на интернет

Спортклуб - 13.02.2018

Фудбалерите на Ливерпул утре гостуваат кај Порто во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите. „Редси“ се наоѓаат во одлична форма во последно време и јасно е дека се големи фаворити да се најдат во четвртфиналето од ова натпреварување.

Мората: Мојот прв договор со Реал е поради Мурињо

Стандард - 13.02.2018

Напаѓачот на Челзи, Алваро Мората изјави дека го потпишал првиот професионален договор со Реал Мадрид поради менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, кој тогаш раководеше со „белите“. „Мурињо има карактер, тој е загрижен за своите избраници.