TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комисии на Министерство за култура - Неправедно кренавте многу врева

Р.С.Европа - 12.02.2019

Комисиите за фолклор и музичка дејност и за театар при Министерството за култура и натаму со став дека стојат зад своите одлуки во врска со Конкурсот за програми од национален интерес за 2019 година.

„Врие“ во министерството за култура, апликантите се жалат, сѐ уште се разгледуваат проектите

ТВ21 - 12.02.2019

Без буџет, без локација каде ќе се одржуваат концертите и без план за активности. Вака, една од комисиите на Министерството за култура, опиша неколку апликации кои биле одбиени на конкурсот.

Утврден пропуст: Фестивалот „Златно славејче“ имал комплетна документација, но бил одбиен

24 Вести - 12.02.2019

Од Министерството за Култура признаа грешки во распределбата на парите. Од Сите одбиени апликации во делот на фолклор и музичко – сценска дејност единствена апликација за која Комисијата направил пропуст е за фестивалот „ Златно Славејче“.

„Скопскиот џез фестивал “, „Оф фест“ и „Здраво млади“ поднеле непотполна документација

CivilMedia - 12.02.2019

Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност при Министерството за култура од сите разгледани одбиени проекти ја одобри апликацијата само на фестивалот „Златно славејче“. „Скопскиот џез фестивал “, „Оф фест“ и „Здраво млади“ остануваат без ...

Комисијата во култура утврди грешка во одлуката за „Златно славејче“, за останатите ќе одлучува Адеми

Сител - 12.02.2019

“Златно Славејче” ќе добие пари од Годишната програма за финансирање на проекти од културата. Стручната комисија при Министерството за култура по повторното разгледување на одбиените апликации, утврдила дека направила пропуст во документацијата во ...

СМЕ ЗГРЕШИЛЕ ЗА ЗЛАТНО СЛАВЕЈЧЕ, ЗА СКОПЈЕ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ ЌЕ ЧЕКАМЕ ДОПОЛНИТЕЛЕН РОК ОД МИНИСТЕРОТ АДЕМИ, ВЕЛИ МУЗИЧКАТА ...

Сакам да кажам - 12.02.2019

„Човечки е да се згреши, ние згрешивме во одбивањето на пријавата на фестивалот Златно славејче. Фестивалот имал целосна документација и ќе добие пари од Министерството за култура“, рече денес Плеурат Гаши, претседателот на Комисијата за фолклор и ...

Комисиите во Култура признаа само еден пропуст – пари ќе има и за Златно Славејче

Нова ТВ - 12.02.2019

Дел од членовите на комисите во Министерството за култура, по реакциите во јавноста, денеска излегоа на прес конференција, но само да кажат дека работеле чесно и според Законот. На сите прашања околу тоа зошто одредени фестивали и традиционални ...

Министерството за култура ги лоцира грешките со одбиените апликации

Канал5 - 12.02.2019

Министерството за култура ги лоцира првите грешки со одбиените апликации. Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност утврдила дека направила пропуст со апликацијата за детскиот фестивал „Златно Славејче“.

Од музичките проекти, пари само за „Златно славејче“

Телма - 12.02.2019

Од Комисијата за музичко – сценска и за фолклорна дејност рекоа дека направиле грешка при оценувањето на апликацијата за детскиот фестивал „ Златно славејче“ и дека по ревизијата на документите тој ќе биде подржан.

Од Култура признаваат грешки во распределбата на парите за проектите

Алфа - 12.02.2019

Министерството за култура ги обвини медиумите дека намерно ги напаѓале Комисиите кои ги разгледуваат апликантите кои побарале државни пари. Велат дека не било фер само да се критикува, туку да се сослушаат сите ставови, иако вчера од таму останаа ...

Ќе има државни пари уште за фестивалот „Златно славејче“

Радио МОФ - 12.02.2019

Само еден пропуст во распределбата на пари утврдила Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност, која се уште еднаш да ги проверат одбиените проекти. Грешката е направена кај детскиот фестивал „Златно Славејче“, кој иако доставил уредна ...

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

1tv - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златмно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

Од музичките фестивали, нова одлука само за „Златно славејче“

Н.Македонија - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.

Култура признава една грешка: Ќе има пари за „Златно славејче“

Независен - 12.02.2019

Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност утврдила дека направила пропуст со апликацијата за детскиот фестивал „Златно Славејче“. Како што информираше претседателот на комисијата Плеурат Гаши, пропустот го лоцирале откако им беше наложено уште ...

Поништени одлуките за одбиените проекти, се разгледуваат одново

Независен - 12.02.2019

Стручните комисии формирани да ги оценуваат апликациите од национален интерес, кои годинава ќе ги поддржи Министерството за култура, од вчера утрото повторно се состанаа, но да ги разгледаат само одбиените проекти.

Министерство за култура: Конкурсот нема да се поништи, но пари ќе добијат и други проекти

Нова ТВ - 11.02.2019

Членовите на комисите во Министерството за култура од денеска започнаа да ги разгледуваат одбиените апликации, по бурата реакции што ги предизвика во јавноста годинешната распределба на парите во културата.

Министерство за култура :Стручните комисии без притисоци ги разгледуваат одбиените апликации

Канал5 - 11.02.2019

Министерството за култура реагира на наводите за нетранспарентност при работењето на стручните комисии , кои ги разгледуваат одбиените апликации на Годишната програма за проекти од национален интерес.

Разногласие и некоректен однос на комисиите кон одбиените апликанти за Годишната програма за култура

Телма - 11.02.2019

По бурата реакции во јавноста во текот на викендот , за Годишната програма за култура, за која се вели дека е правена без почитување на критериумите и со форсирање на партиски, етнички блиски поединци до актуелната власт и реакциите на министерот за ...

Наспроти ветувањето за транспарентност, ревидирање на одбиените проекти од културата зад затворена врата

Сител - 11.02.2019

Иако најавена како јавна ревизија на одбиените барања за финансирање проекти, Комисиите при Министерството за култура, зад затворени врати ги преразгледуваа барањата. На новинарските екипи им беше дозволено само снимање на почетокот на работата на ...

Комисиите во Министерството за култура почнаа со ревизија на одбиените апликации

Либертас - 11.02.2019

Во буџетот се предвидени доволно средства за финансирање на одбиените апликации, доколку ревизијата покаже дека имало неправилности при распределбата на пари од Годишната програма за култура.

Ќе се испере ли скандалот во Министерството за култура?: Апликациите се чешлаат, уметниците очекуваат корекција

Вечер - 11.02.2019

Дел од одбиените уметници кои вчера беа во Министерството, велат дека се увериле во пропустите направени со нивните апликации, како и дека очекуваат нивна корекција По лавина реакции и критиките упатени на сметка на Министерството за култура кои не ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Локално - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Се разгледуваат одбиените проекти, конкурсот на Министерството за култура нема да се поништи

ТВ21 - 11.02.2019

Во Министерството за култура почна разгледувањето на одбиените апликации на годишниот конкурс за 2019. Во своите канцеларии, членовите на комисиите уште еднаш ги разгледуваат сите апликации, откако последниве денови се крена голема прашина дека ...

„Врие“ во министерството за култура, апликантите се жалат, сѐ уште се разгледуваат проектите

4NEWS - 13.02.2019

Без буџет, без локација каде ќе се одржуваат концертите и без план за активности. Вака, една од комисиите на Министерството за култура, опиша неколку апликации кои биле одбиени на конкурсот.

Стручната комисија при Министерството за култура : За „Златно славејче“ направивме грешка, другите апликации се ...

Скопје1 - 12.02.2019

Стручната комисија при Министерството за култура по повторното разгледување на одбиените апликации, утврдила дека направила пропуст во документацијата во случајот со детскиот музички фестивал “Златно Славејче”.

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

Локално - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златмно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

Од музичките фестивали, нова одлука само за „Златно славејче“

1tv - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.

Министерство за култура го призна пропустот само за „Златно славејче“, извисија „Скопски џез фестивал“, фестивалот ...

Република - 12.02.2019

Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност на денешната прес конференција соопшти дека утврдила дека е направен пропуст со апликацијата за детскиот фестивал „Златно Славејче“. Според претседателот на комисијата Плеурат Гаши, пропустот го ...

Министерство за култура: Медиумите не беа избркани, сами заминаа

+инфо - 11.02.2019

Mедиумите сами, по нивна желба, ги напуштија просториите на Министерството за култура, а дел од нив тенденциозно известија дека имало притисоци да ги напуштат просториите, што е неточно, реагира Министерството за култура за обвинувањата дека биле ...

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата, веќе одобрените нема да се ревидираат

+инфо - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Се разгледуваат одбиените проекти, конкурсот на Министерството за култура нема да се поништи

4NEWS - 11.02.2019

Во Министерството за култура почна разгледувањето на одбиените апликации на годишниот конкурс за 2019. Во своите канцеларии, членовите на комисиите уште еднаш ги разгледуваат сите апликации, откако последниве денови се крена голема прашина дека ...

„Авалон“ не добиле пари за концертите на Кравиц, Стинг и Рамазоти затоа што не навеле простор, велат од Министерство

Фокус - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

Министерство за култура призна грешка само за „Златно славејче“

Фокус - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.

Министерство за култура го призна пропустот само за „Златно славејче“

Скопје инфо - 12.02.2019

Комисијата за фолклор, музичко-сценска дејност на денешната прес конференција соопшти дека утврдила дека е направен пропуст со апликацијата за детскиот фестивал „Златно Славејче“. Според претседателот на комисијата Плеурат Гаши, пропустот го ...

Министерство за култура: Медиумите манипулираат, апликантите говорат невистини

МКД - 11.02.2019

Медиумите, иако имаа можност да го следат целиот процес на работа на стручните комисии, не го сторија тоа, туку испратија прашања до Министерството за култура, а некои не ги објавија одговорите.

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Н.Македонија - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

Опсервер - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златмно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

Од музичките фестивали, нова одлука само за „Златно славејче“

Бриф - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.

Министерство за култура: Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Република - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

Кајгана - 12.02.2019

Скопје, 12 февруари 2019 (МИА) – За Фестивалот за деца „Златно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот.

Од музичките фестивали, нова одлука само за „Златно славејче“

Нетпрес - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

1tv - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

MTM - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златмно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

По скандалот во културата: Признаа дека утнале со „Златно славејче“

+инфо - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти од културата.

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

Вечер - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

А1 On - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што Kомисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

Од музичките фестивали, нова одлука само за „Златно славејче“

Кајгана - 12.02.2019

Скопје, 12 февруари 2019 (МИА) – Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.

Ќе има буџет ако бидат одобрени нови проекти во културата

А1 On - 11.02.2019

Пет од деветте комисии кои денеска ги преразгледуваат одбиените апликации од конкурсот за поддршка на проекти во културата во 2019 година, со допис до медиумите информираат дека предвиден е буџет доколку има новооодобрени проекти.

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

Либертас - 12.02.2019

За Фестивалот за деца „Златно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот. Но одлуката на комисијата останува непроменета за Скопскиот ...

Нова одлука само за „Златно славејче“, пак нема пари за „Скопски џез фестивал“, „ОФФ фест“ и фестивалот „Пеце ...

МКД - 12.02.2019

Комисиите за драмска дејност и за визуелни уметности, архитектура и дизајн го завршиле преразгледувањето на одбиените апликации и остануваат на истиот став во однос на распределбата на буџетот за проекти.