TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потврден коронавирус кај велешанка што починала во јануари, Филипче не ја исклучи можноста вирусот да бил присутен од ...

А1 On - 10.04.2020

Во примерок од дишното стебло на починатата велешанка е најден вирусот, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. Мајката и синот, кои најверојатно починале во јануари, а биле пријавени откако од станот почнала да се шири смрдеа, посмртно ...

Филипче: Успешно се амортизира ударот на коронавирусот

24 Вести - 10.04.2020

Во изминатите 24 часа во државава се направени 496 тестирања на Ковид-19, од кои потврдени се позитивни 48 лица или вкупно 711. Направени се вкупно 7.067 тестирање. Од Клиниката за инфективни болести после два контролни негативни тест испишани се ...

Филипче уверува: И да се разболи некој од Владата од Ковид, државата ќе функционира!

Слободен Печат - 10.04.2020

Министерството за здравство уште на почетокот на март разговарало за повеќе сценарија како ќе се менаџира државата во случај некој од функционерите на владата да се разболи од коронавирус, објасни на денешната прес конференција министерот за ...

Извршен е увид во кумановската болница – таа продолжува со редовна работа

Телма - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека во кумановската болница денеска увид направил државниот секретар во министерството за здравство и претседателот на Комисијата за заразни болести, со цел да се органзира работата во оној дел ...

Кумановската болница е функционална и ќе продолжи со работа, кажа Филипче

Kumanovo News - 10.04.2020

Откако вчера Општинскиот штаб за заштита и спасување во Куманово, побара од Министерството за здравство привремено да го затвори гинеколошко-акушерското одделение, бидејќи со коронавирус се заразиле две акушерки, денеска болница ја посетиле ...

Филипче: Можно е Ковид-19 во земјава да бил присутен од порано

Алсат-М - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира првиот случај. Прашан за коментар околу случајот во Велес, што денеска го објави Алсат, каде ...

Во Македонија коронавирусот можеби бил присутен уште во јануари, позитивен тест на распаднатото тело на велешанката

МКД - 10.04.2020

Трагичниот случај во Велес, кога на 6 април во стан во Велес биле пронајдени распаднати тела на мајка и син, може да даде нови податоци за присуството на коронавирусот во Македонија. Обдукцијата покажа дека во дел од дишното тело на мртвата ...

Четири оздравени лица, 48 новозаразени со коронавирусот меѓу кои и новинар

Радио МОФ - 10.04.2020

Нови 48 случаи на дијагностицирани со коронавирус се регистрирани во државава, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче . По градови, нови случаи има во Куманово 25 лица, 11 случаи во Скопје, четири во Прилеп, три во Струга, два во ...

Филипче не ја исклучува можноста коронавирусот да бил присутен во Македонија многу порано

Press24 - 10.04.2020

Најден е вирусот во примерок од дишното стебло, многу тешко е да се каже што е причината за смртта. Но, во насока на значајно поголемиот број на пациенти од грип, 37.000, наспроти 20.000 историски гледано повеќе години наназад не е исклучено вирусот ...

Филипче не ја исклучува можноста вирусот да бил присутен во земјава многу порано

Фокус - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста новиот вирус да бил присутен во земјава многу порано откако обдукцијата на жена која починала во јануари во Велес, покажала дека таа била заразена со ковид 19.

Четиримесечното бебе е во стабилна состојба, на Инфективна има 66 пациенти

360 степени - 10.04.2020

Четиримесечното беше од Кочани кое е заразено со ковид-19 и е најмалиот пациент во земјава со новиот вирус, е во стабилна состојба и секојдневно неговата состојба се следи и во консултација со педијатар, информираше министерот за здравство Венко ...

Филипче ја соопшти клиничката состојба на хоспитализираните пациенти

Press24 - 10.04.2020

Три лица оздравеа од вирусот Ковид-19 и се испишани од Инфективната клиника, информираше министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека таму се примени двајца нови пациенти. Во моментот хоспитализирани се вкупно 66 пациенти.

Веројатно корона вирусот бил присутен во земјава уште во јануари

Независен - 10.04.2020

Не се исклучува можноста корона вирусот да бил присутен во земјава уште во јануари, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. Имено, во едно од двете тела најдени во Велес, на уште во јануари починати мајка и син, најден е вирусот, во дишното ...

Филипче: Домашното лекување го земавме како пример од Германија, можен е скрининг во подоцнежен период

Локално - 10.04.2020

На новинарско прашање, министерот Филипче изјави дека домашното лекување е земено како пример од Германија и дека е сосема соодветен за наши услови. „Преку овој начин постои јасен начин на комуникација со матичниот лекар, кој што најмалку двапати во ...

Коронавирусот во Македонија бил уште во јануари

24 Вести - 10.04.2020

Мајката, која заедно со нејзиниот син беше пронајдени мртва во нивниот стан во Велес е позитивна на вирусот Ковид-19. Информациите се дека 79-годишната жена го имала вирусот, потврди предмалку министерот за здравство, Венко Филипче на ...

Филипче : Негативен е резултатот на Заев , една недела останува во самоизолација (ВИДЕО)

Канал5 - 10.04.2020

Министерот за здравство , Венко Филипче на прес конференција ги соопштува најновите информации за состојбата со коронавирусот во земјава. На Инфективната клиника има 66 болни , а 8 се на респиратор , додека во болницата 8-Септември има 6- мина на ...

Филипче: Можно е вирусот да бил претходно присутен кај нас

+инфо - 10.04.2020

Откако Алсат дојде до документот од обдукцијата на двете починати лица од Велес, кај мајката покажувало дека е почината во јануари и била позитивна на ковид-19, за што Филипче одговор на новинарско прашање, токму на новинарот од оваа телевизија.

Филипче: Тестот на Заев негативен, двајцата лидери не се во ризик

Слободен Печат - 10.04.2020

Министерот Филипче објави дека денеска од инфективната клиника се испишани 3 оздравени пациенти, после два негативни тестови и се во добра состојба. Пред половина час стигна резултатот на претседателот на СДСМ Зоран Заев и тој е негативен, рече на ...

14 пациенти се во тешка состојба и се на респиратори

+инфо - 10.04.2020

На Клиниката за инфективни болести по два негативни контрол теста се испишани тројца оздравени пациенти. Примени се давјаца нови, хоспитализирани се вкупно 66, 8 се на механичка вентилација во тешка состојба, рече министерот за здравство Венко ...

Условите за лекување се многу подобри дома

Независен - 10.04.2020

Фото: Б. Грданоски Условите за лекување на заболените од ковид 19, а се со лесна слика, се многу подобри, отколку да се стават во државен карантин, одговори министерот Венко Филипче на новинарско прашање.

Филипче : Новозаболени 48 лица , тројца оздравени (Во живо)

Канал5 - 10.04.2020

Министерот за здравство , Венко Филипче на прес конференција ги соопштува најновите информации за состојбата со коронавирусот во ...

Заболена вработена во Агенцијата за храна и ветеринарство

Независен - 10.04.2020

Фото: Б. Грданоски На Клиниката за инфективната клиника по два контролни негативни теста се испишани тројца пациенти. Примени се уште двајца. Во „8 Септември“ има шест пациенти кои се на респиратор со потешка клиничка слика.

Можно е вирусот да бил во земјава многу порано, рече Филипче

ТВ21 - 10.04.2020

Пред неколку дена во Велес биле пронајдени мајка и син починати во стан веќе подолго време. Обдукцијата покажала дека мајката била почината уште во јануари, а исто така била позитивна на коронавирус.

На Инфективната клиника 8 лица на респиратор, во болницата „8-ми Септември“ шест лица во тешка состојба

ТВ21 - 10.04.2020

Министерот Венко Филипче ја соопшти ситуацијата на пациентите во Клиника и во болницата „8-ми Септември“. „На Клиниката на Инфективни болести после два негативни се испишани тројца оздравени пацинти, а на клиниката се примени двајца нови пациенти.

ВО ЖИВО: Филипче ќе ја информира јавноста за резултатите на Зоран Заев

Слободен Печат - 10.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче ќе одржи редовна прес-конференција на која ќе ги изнесе најновите податоци за новозаразените пациенти. Тестот за коронавирусот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев е негативен, информира Министерството за ...

ВО ЖИВО Прес-конференција на министерот за здравство Филипче

+инфо - 14.05.2020

Погледнете ја прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче закажана за 11.15 ...

Филипче: Не ја исклучувам можноста КОВИД-19 да бил присутен и во месеците декември и јануари

Локално - 10.04.2020

Министерот Филипче на новинарско прашање одговори дека не ја исклучува можноста вирусот да бил присутен и многу порано во земјава, после случајот во Велес со починатата жена. „Бидејќи зголемениот број на случаи од грип оваа сезона, не ја исклучувам ...

Филипче: 66 пациенти на инфективна клиника и 21 пациенти во 8-ми септември

Скопје инфо - 10.04.2020

На Клиниката за инфективни болести, денес се испишани 3 оздравени пациенти, а примени се 2 нови пациенти. Вкупно на клиниката во моментов се наоѓаат 66 пациенти од кои 8 со тешка форма на болеста и се наоѓаат на механичка венталација.

Филипче: Кај мајката и синот во Велес пронајден е вирус во примерок во дишното стебло

Скопје инфо - 10.04.2020

Во однос на случајот со починатите мајка и син во Велес, пронајден е вирусот во примерок од нивното дишно стебло. Во насока на значајно зголемиот број на пациент од грип во оваа сезона, не е исклучена можноста вирусот да е присутен во нашата земја и ...

Кумановската болница останува целосно функционална

Кумановски м. - 10.04.2020

Општа болница Куманово останува целосно функционална, соопшти денеска на прес конференцијата министерот за здравство Венко Филипче. И покрај тоа што дваесетина здравствени работници од повеќе оддели на болницата се заболени од коронавирус, а ...

Филипче: Лидерите на партиите се експонирани личности и поради тоа тестовите се направија толку брзо

Скопје инфо - 10.04.2020

Лидерите на политичките партии се премногу експонирани во јавноста и тие се во контакт со многу личности. Брзината на тестирање е со цел зачувување на институциите во вакви тешки услови. Тие се во честа комуникација со медиумите и поради тоа, ...

Можно е корона вирусот да бил присутен кај нас многу порано од што се знае

еМагазин - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека корона вирусот бил присутен во 79-годишната жена чие што тело во распаѓање беше пронајдено пред неколку дена во Велес. Станува збор за случајот со мајката и синот кои речиси во распаѓање беа ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на Венко Филипче

Бриф - 02.06.2020

Погледнете ја во живо прес конференцијата на министерот за здравство, Венко Филипче. Започнува во 15 ...

Не е исклучена можноста коронавирусот да бил присутен уште во декември – Кај пронајдената почината жена забележан ...

Centar - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека кај една од двете жртви кои беа пронајдени во Велес во дишните патишта бил пронајден коронавирус. Да потсетиме дека неодамна беа пронајдени безживотни тела на мајка и син во куќа во Велес.

ФИЛИПЧЕ ЗА БРЗОТО ТЕСТИРАЊЕ НА МИЦКОСКИ И ЗАЕВ: Една од целите беше да се заштитат и медиумите

Фактор - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на прес-конференција изјави дека тестот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев е негативен, но тој ќе биде во изолација една недела. Министерот рече дека на Инфективна клиника по два негативни теста се ...

ФИЛИПЧE ЗА ПОЧИНАТИТЕ МАЈКА И СИН ВО ВЕЛЕС: Најден е вирусот во примерок од нивното дишно стебло

Фактор - 10.04.2020

Најден е вирусот во примерок од нивното дишно стебло, вели министерот за здравство, Венко Филипче за мајката и синот кои починаа во Велес. „Не е исклучена можностa вирусот да бил присутен во земјава порано“, рече тој.

Прес конференција на министерот за здравство д-р Филипче

CivilMedia - 10.04.2020

Прес конференција на министерот за здравство, д-р Венко Филипче во 17: 45, во живо, за најновите состојби со ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на министерот Филипче, се очекуваат резултатите од тестот на Заев

Frontline - 10.04.2020

Прес конференција на министерот за здравство, Венко Филипче, се очекува објавување на резултатите од тестот на Заев за ...

Прес на министерот Филипче за најновата состојба со коронавирусот (ЖИВО)

MTM - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево на прес конференција и се обраќа на јавноста и одговара на новинарски прашања. Пресот следете го директно на ...

ВО ЖИВО: Филипче ќе соопшти детали за тестот на Заев

Фактор - 10.04.2020

Mинистерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска (петок, 10.04.2020 година), во 17:45 часот, ќе одржи прес-конференција. Се очекува да соопшти резултати за тестот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Филипче со најнови информации за состојбата со коронавирусот (Во живо)

Канал5 - 10.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во обраќање до нацијата со најнови информации за состојбата со коронавирусот ...

ВО ЖИВО Обраќање на министерот Венко Филипче

+инфо - 03.06.2020

Следете го неговото обраќање во живо. Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на министерот за здравство Венко Филипче, на која, како што се очекува, ќе соопшти дали ќе биде активиран полициски час за претстојниот продолжен викенд.

ВО ЖИВО: Обраќање на министерот Венко Филипче

Република - 10.04.2020

Следете го во живо обраќањето на министерот за здравство Венко Филипче: ...

[ВО ЖИВО] Обраќање на министерот за здравство Венко Филипче

ТВ21 - 10.04.2020

Обраќање на министерот за здравство, доц. д-р Венко ...

ВО ЖИВО: Обраќање на министерот за здравство Венко Филипче

Либертас - 10.04.2020

Mинистерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска (петок, 10.04.2020 година), во 10:00 часот, ќе има обраќање. Можете да го следите ...

Се отвораат понудите за набавка на респиратори, ќе се набавуваат и 3000 реагенси

Нова ТВ - 09.04.2020

Се отвораат понудите за набавка на респираторни машини, инфомира денеска министерот за здрасвтво Венко Филипче. Со повторената јавна набавка ќе се набават 200 респираторни машини, а предност ќе се даде на рокот на испораката.

Филипче: За Велигден целосен карантин – се поблиску сме до целта за враќање во нормала

Нова ТВ - 09.04.2020

Мајка и четиримесечно бебе од Кочани се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести позитивни на коронавирус. Во критична состојба на Инфективна клиника се 20 пациенти, а седум се приклучени на респиратор.

Филипче: Сега е исклучително важно да се почитуваат сите мерки, а да се подготвуваме за моментот кога ќе треба ...

Бриф - 09.04.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше дека денеска во Министерството за здравство се отвораат понудите за респираторни машини – постапка во којашто предност се дава на рокот на испорака.

Филипче : Има доволно заштитна опрема и се користи соодветно

Канал5 - 09.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција соопшти дека во справувањето со коронавирусот има заштита опрема сосема доволно, се користи соодветно, а лекарите имаат искуство како се користи.

За Велигденските празници ќе се препорача полициски час од 24 часа, рече Филипче

Сакам да кажам - 09.04.2020

Четиримесечно бебе од Кочани е најмладиот пациент со коронавирус , кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција во Владата. Бебето со мајката се позитивни на КОВИД-19 и се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје ...