TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законски „непотизам“ во најпосакувани државни компании

24 Вести - 12.02.2019

Не само синот, туку и братот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, Целе Велевски веќе два дена работи во ЕЛЕМ, потврдија од компанијата. Ангажиран е преку Агенција за привремени вработувања во РЕК Битола.

Партиските вработувања главна тема на социјалните мрежи – Мира Дизел најголема инспирација

Нетпрес - 12.02.2019

Не стивнува бранувањето во јавноста предизвикано од еклатантни примери на непотизам и вработувања по партиска линија на државна сметка. Социјалните мрежи се преполни со негодувања, но и со по некој хумористичен коментар, како отслика на сета ...

По синот, вработен и братот на пратеничката Мира Стојчевска

Сител - 12.02.2019

Покрај синот во ЕЛЕМ, пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска во државата РЕК Битола го вработила и својот брат, обвини опозициската ВМРО-ДПМНЕ Арсовски вели дека и синот и братот на пратеничката на СДСМ се вработени еден ден по распишувањето на ...

ЕЛЕМ И МЕПСО- златна кокошка за роднини на функционери

Алфа - 12.02.2019

Вработувањето на децата и блиските роднини на пратениците и функционерите од власта на атрактивни работни места во државните инстутиции за и повеќе од примамливи плати, а преку можеби не баш најтранспарентни огласи, според експертската јавност е ...

Бројката на партиски вработувања од страна на СДСМ вртоглаво расте- функционерите секојдневно си ги вдомуваат ...

Курир - 12.02.2019

Непотизмот продолжува да царува во државната администрација и единиците на локалната самоуправа. СДСМ, партијата која се „колнеше“ во политика спротивна на онаа која ја напаѓаше десет години наназад очигледно тоа го правела само со единствена цел- ...

Семејството на пратеничката Мира Стојчевска се групира во ЕЛЕМ

Телма - 12.02.2019

Пратеничката Мира Стојчева ја немаше во Собранието, ниту во нејзиниот кабинет, ниту на комисијата за одбрана каде е заменик член, ниту на церемонијата пред влада. Не се јавуваше ниту на повиците на телефон, за да прашаме што мисли за вработувањето ...

Во утрешна штампа ќе читате: Кучето на Мира Дизел вработено во гранична полиција

Вечер - 12.02.2019

Пет вработувања од потесните семејства на владини функционери за само една недела деновиве ги зовреа социјалните мрежи. По информацијата дека пратеничката Мира Стојчевска, која “водеше” на листата пратеници со највисоки патни трошоци си го вработила ...

СДСМ: За разлика од пристапот на ВМРО-ДПМНЕ, денес вработувањата се транспарентни

Макфакс - 12.02.2019

Секој кој има квалитети, без разлика дали е или не е член на која било партија има еднакво право да добие работно место а со тоа и сериозна обврска своите работни задачи да ги извршува на професионален начин, велат од СДСМ по прес-конференцијата на ...

Уште едно обвинување за партиско вработување

Тера - 12.02.2019

Опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска обвини дека пратеничката од СДСМ Мира Стојчевска си го вработија својот брат во РЕК Битола. Од Рек Битола велат дека лицето кое дел од медиумите го доведуваат во врска со Мира Стојчевска, пратеник во Собранието на ...

(ВИДЕО) Арсовски: Пратеникот Мира Дизел во „поход“ на вработување браќа и синови на државен трошок

А1 On - 12.02.2019

„Воопшто не и е лесно на пратеничката Мира Дизел Стојчевска штом не знаела и морала од медиумите да разбере дека нејзиниот син Виктор Стојчевски аплицирал и за негова среќа бил вработен во државната ЕЛЕМ.

Димче Арсовски: Има ли куче Мира Дизел?

Пулс24 - 12.02.2019

На својата вчерашна прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски обзнани нов скандал со непотизам во ЕЛЕМ. Тој на македонската јавност и откри дека синот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска попозната под прекарот, Мира Дизел е ...

Братот и синот на пратеничката Стојчевска го сефтосаа вработувањето во РЕК Битола и ЕЛЕМ

+инфо - 12.02.2019

Братот на пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ почнал да работи вчера во РЕК Битола, речиси во исто време кога и нејзиниот син Виктор Стојчевски го сефтоса своето вработување во ЕЛЕМ. Во битолскиот комбинат за Плусинфо велат дека станува збор за ...

Кој е сега виновен за повисоките цени на струјата?

1tv - 12.02.2019

Ако во 2012 СДСМ тврдеше дека партиските вработувања во ЕЛЕМ ја покачиле цената на струјата, денеска оваа реторика е целосно променета. Социјалдемократите од позиција на власт сега имаат различни оправдувања за работните места на членовите на ...

По синот, вработен и братот на пратеничката Мира Стојчевска

А1 On - 12.02.2019

Братот на пратеничката Мира Стојчевска од вчера е вработен во РЕК Битола, дознава „А1он“. Ова вработување доаѓа истовремено со вработувањето на нејзиниот син Виктор Стојчевски во ЕЛЕМ, на што јавноста реагираше дека СДСМ си ги вработува семејствата ...

По синот вработен и братот на Стојчевска од СДСМ - "Јас стварно не знам"

Press24 - 12.02.2019

По скандалот кој настана откако синот на пратеничката од редовите на СДСМ Мира Сттојчевска се вработи во ЕЛЕМ, и нејзиниот брат се вработил во РЕК Битола, дознава А1.он. Стојчевска за А1.он рекла дека не знае ништо и за ова, дека брат и е ...

Посебни се и ги бива: ЕЛЕМ се наполни со ќерки и синови – струјата мора да поевтини

Република - 12.02.2019

Вработувањата во државната компанија за прозводство на електрична енергија ЕЛЕМ се причина за поскапување на струјата. Така барем пред седум години тврдеше тогаш опозиционерот Јани Макрадули, обвинувајќи ја тогашната партија на власт ВМРО ДПМНЕ дека ...

Пратеничката Стојчевска: Не знаев дека мојот син аплицирал за работа во ЕЛЕМ

А1 On - 12.02.2019

Пратеничката од СДСМ Мира Стојчевска, чиј син Виктор Стојчевски од вчера е вработен во ЕЛЕМ, не гледа ништо спорно во тоа тој да работи во државна компанија. Стојчевска за „Макфакс“ вели дека нејзиниот син уредно се пријавил на оглас, за потоа да ја ...

Коинциденција? Покрај синот, од вчера вработен е и братот на Мира Стојчевска

365 - 12.02.2019

Синот во ЕЛЕМ, а од вчера и братот на пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ е вработен во РЕК Битола, дознава „А1он“. Таа вели дека не знаела за вработувањето. Претходно истото го рече и за синот .

И СДСМ си има своја Силвана Бонева

AKO - 12.02.2019

Пратеничката на СДСМ од Кочани, Мира Стојчевска, повторно ја иритира јавноста , овојпат со изјавата во стилот на некогашната политичка ведета на ВМРО ДПМНЕ, Силвана Бонева. Претходно таа имаше небулозно оправдуваање околу нејзините високи патни ...

„Кучето на Мира Дизел вработено во гранична полиција“: Твитер „експлодира„

еМагазин - 12.02.2019

Освен синот, во РЕК Битола, која е дел од државната компанија ЕЛЕМ, се вработил и братот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска. Информацијата предизвика лавини од реакции во јавноста и на социјалните мрежи.

Целе Велевски, братот на пратеничката Мира Стојчевска, од вчера работи во РЕК Битола

Фактор - 12.02.2019

По објавувањето на штурата информација дека братот на пратеничката Мира Стојчевска е нововработен во АД ЕЛЕМ, веднаш по потврдата дека и нејзиниот син Виктор Стојчевски е ангажиран во компанијата, „Фактор“ дознава дека с танува збор за Целе Велевски.

Стојчевска: Не знаев дека син ми аплицирал за работа во ЕЛЕМ

Press24 - 12.02.2019

Пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска чиј син Виктор е вработен во ЕЛЕМ, рече дека не знаела дека тој ќе аплицира. - ЕЛЕМ имаш оглас, мојот син аплицирал но не ми го соопшти тоа. Немав влијание ЕЛЕМ да го вработи син ми.

Амди Бајрам рече немам имот - пратеничката Стојчевска од СДСМ пријавила само кредит

Press24 - 12.02.2019

Пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска позната по големите патни трошоци, пријавила во имотниот лист до Комисијата за спречување корупција дека има кредит кој ќе го отплаќа до 2024 година. На име на сопругот има две куќи во Делчево, стекнати со ...

Пратеничката Стојчевска: Мојот син е дефицитарен кадар, секако би се вработил

Фактор - 12.02.2019

По потврдата дека синот на пратеничката од владеачкото мнозинство Мира Стојчевска се вработил во АД ЕЛЕМ, пред јавноста истакна дека тој бил дефицитарен кадар и секако би се вработил. „Нашите деца секако ќе бидат вработени некаде, според нивните ...

„Која мајка изгубила син… у МЕПСО и ЕЛЕМ ќе си ги најде“: Твитер „прегреа„

еМагазин - 12.02.2019

Вработувањето на синот на пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска во државната енергетска компанија ЕЛЕМ, предизвика низа од реакции во јавноста и на социјалните мрежи. Ова е само едно од низата вработување на родини или блиски лица на актуелни ...

Каков имот пријавила пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска

еМагазин - 12.02.2019

Пратеничката на СДСМ, Мира Стојчевска, која на јавноста и стана позната по големите патни трошоци кои и биле исплатени од Собранието, од пред неколку месеци, повторно е актуелна, овојпат поради вработувањето на нејзиниот син во ЕЛЕМ.

Костадинов за „Фокус“: Вработувањата се законски, транспарентни и за сите важат исти услови

Фокус - 11.02.2019

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов на прашањето на „Фокус“ дали според денешната изјава на министерот Манчевски, СДСМ оправдува вработување на свои партиски кадри, бидејќи во време на власта на ВМРО-ДПМНЕ тие биле дискриминирани, вели дека ...

Епидемија на непотизам - остана ли некој од роднините на јавните функционери кој не е згрижен на државни јасли?

24 Вести - 11.02.2019

Државната компанија за производство на електрична енергија ЕЛЕМ продолжува да се полни со роднини на функционери од власта. Последното вработување било потпишано за синот на пратеничката од СДСМ Мира Стојчевска, која во јавноста е препознатлива по ...

ЕЛЕМ призна, синот на пратеничката Стојчевска од СДСМ е нивен нововработен

МКД - 11.02.2019

Виктор Стојчевски, син на пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ е нововработено лице во ЕЛЕМ. Според оваа компанија, тој ги исполнил бараните услови на конкурсот. „Виктор Стојчевски е примен во редовен работен однос во компанијата по претходно ...

Реакција на АД ЕЛЕМ: Виктор Стојчевски е примен на оглас и ги исполнува сите критериуми

Нова ТВ - 11.02.2019

Откако опозициската ВМРО ДПМНЕ денеска објави дека синот на пратеничката од СДСМ Мира Стојчевска од денеска е вработен во државната компанија АД ЕЛЕМ, и побара од компанијата да ги објават условите под кои тој е примен, од АД ЕЛЕМ објавија ...

Масовна партизација на институциите беше одлика на криминалното владеење на ВМРО ДПМНЕ

iPortal - 11.02.2019

Непотизам и партизација на институциите се одлика на кримин а лната ВМРО-ДПМНЕ која 11 години масовно ги партизираше и злоупотребуваше институциите. – велат од СДСМ во најновото соопштение.

ВМРО ДПМНЕ: Синот на пратеничката Мира Стојчевска од денеска е вработен во АД ЕЛЕМ

Нова ТВ - 11.02.2019

Портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Димче Арсовски денеска на прес конференција објави дека синот на пратеничката од СДСМ Мира Стојчевска, Виктор Стојчевски од денеска е вработен во компанијата во државна сопственост АД ЕЛЕМ.

ВМРО – ДПМНЕ: И пратеничката Мира Стојчевска си го вработи синот во ЕЛЕМ ВИДЕО

+инфо - 11.02.2019

Социјалдемократскиот сојуз аздиса во масовниот грабеж што го спроведува периодов. Очигледно малку им се пари од тендери, криминални иновации и патни трошоци, па решија да го цедат буџетот со вработувања на мајки, синови, ќерки, внуци, сестри, ...

Администрацијата се полни со роднини на функционери- Дали ќе биде прогласена епидемија од непотизам?

Курир - 11.02.2019

Непотизмот продолжува да царува во државната администрација и единиците на локалната самоуправа. Последниот пример со вработувањето на синот на пратеничката Мира Стојчевска од редовите на СДСМ само ја прели чашата со непотизмот во државните ...

(Видео) Арсовски: Синот на пратеничката Стојчевска е вработен во ЕЛЕМ

Макфакс - 11.02.2019

Пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ си го вработила синот во ЕЛЕМ, соопшти портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Според Арсовски, Виктор Стојчевски од денес почнал да оди на работа. „Дали е точно дека Виктор Стојчевски своето вработување во ...

Слаѓана Тасева за Алфа: Сите овие вработувања да се поништат!

Република - 12.02.2019

Вработувањето на децата и блиските роднини на пратениците и функционерите од власта на атрактивни работни места во државните инстутиции за и повеќе од примамливи плати, а преку можеби не баш најтранспарентни огласи, според експертската јавност е ...

Бројката на партиски вработувања од страна на СДСМ вртоглаво расте- функционерите секојдневно си ги вдомуваат ...

Република - 12.02.2019

Непотизмот продолжува да царува во државната администрација и единиците на локалната самоуправа. СДСМ, партијата која се „колнеше“ во политика спротивна на онаа која ја напаѓаше десет години наназад очигледно тоа го правела само со единствена цел- ...

СДСМ: Не постои поголемо лицемерие од тоа ВМРО-ДПМНЕ да зборува за вработувања во администрација

ТВ21 - 12.02.2019

После обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ кон власта за партиски вработувања, и вработувања на блиски роднини на власта, со соопштение се јави СДСМ во кое истакнува дека токму во времето на минатата власт имало вработувања на партиски кадри ...

Арсовски: Пратеничката Мира Дизел Стојчевска по синот, си го вработи и братот на државен трошок

Курир - 12.02.2019

Воопшто не и е лесно на пратеничката Мира Дизел Стојчевска штом не знаела и морала од медиумите да разбере дека нејзиниот син Виктор Стојчевски аплицирал и за негова среќа бил вработен во државната ЕЛЕМ, реагира Димче Арсовски, портпарол на ...

Кој е сега виновен за повисоките цени на струјата?

Либертас - 12.02.2019

Ако во 2012 СДСМ тврдеше дека партиските вработувања во ЕЛЕМ ја покачиле цената на струјата, денеска оваа реторика е целосно променета. Социјалдемократите од позиција на власт сега имаат различни оправдувања за работните места на членовите на ...

Вработен и братот на пратеничката на СДСМ Мира Стојчевска

Сител - 12.02.2019

Братот на пратеничката Мира Стојчевска од вчера е вработен во РЕК Битола, дознава „А1он“. Ова вработување доаѓа истовремено со вработувањето на нејзиниот син Виктор Стојчевски во ЕЛЕМ, на што јавноста реагираше дека СДСМ си ги вработува семејствата ...

Пратеничката Мира Стојчевска: Не знаев дека мојот син аплицирал за работа во ЕЛЕМ

Либертас - 12.02.2019

Пратеничката од СДСМ Мира Стојчевска, чиј син Виктор Стојчевски од вчера е вработен во ЕЛЕМ, не гледа ништо спорно во тоа тој да работи во државна компанија. Стојчевска вели дека нејзиниот син уредно се пријавил на оглас, за потоа да ја добие ...

АД ЕЛЕМ го потврди вработувањето на син на пратеничка

Фактор - 12.02.2019

АД ЕЛЕМ го потврди вработувањето на синот на пратеничката од редовите на владеачкото мнозинство во Собранието, Мира Стојчевска. Станува збор за Виктор Стојчевски, а според Електрани на Македонија, тој е примен на работното место затоа што ги ...

Од ЕЛЕМ реагираат: Синот на Мира Стојчевска ги исполнувал сите критериуми во огласот

Фокус - 11.02.2019

Откако ВМРО-ДПМНЕ денеска истакна дека синот на пратеничката Мира Стојчевска е вработен во ЕЛЕМ, оттаму се произнесоа со своја реакција. Како што истакнаа, тој ги исполнувал сите критериуми за работното место во ЕЛЕМ.

СДСМ: Вработувањата се законски, транспарентни и за сите важат исти услови

А1 On - 11.02.2019

„Непотизам и партизација на институциите се одлика на криминалната ВМРО-ДПМНЕ која 11 години масовно ги партизираше и злоупотребуваше институциите. Таквиот однос кон државните институции и администрацијата заврши со заминување на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Арсовски: СДСМ реши да го цедат буџетот со вработувања на мајки, синови, ќерки, ....

Канал5 - 11.02.2019

Социјалдемократскиот сојуз аздиса во масовниот грабеж што го спроведува периодов. Очигледно малку им се пари од тендери, криминални иновации и патни трошоци, па решија да го цедат буџетот со вработувања на мајки, синови, ќерки, внуци, сестри, ...

Арсовски: Синот на Мира Дизел вработен во ЕЛЕМ

Република - 11.02.2019

Пратеничката Мира Стојчевска од СДСМ си го вработила синот во ЕЛЕМ, соопшти портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Според Арсовски, Виктор Стојчевски од денес почнал да оди на работа. Дали е точно дека Виктор Стојчевски своето вработување во ...

Владината „реформа“- партиски вработувања, пуштена на најјако

Нетпрес - 12.02.2019

Непотизмот продолжува да царува во државната администрација и единиците на локалната самоуправа, пишува Курир . „СДСМ, партијата која се „колнеше“ во политика спротивна на онаа која ја напаѓаше десет години наназад очигледно тоа го правела само со ...

СДСМ: За разлика од пристапот на ВМРО-ДПМНЕ, денес вработувањата се транспарентни

Точка - 12.02.2019

Секој кој има квалитети, без разлика дали е или не е член на која било партија, има еднакво право да добие работно место, а со тоа и сериозна обврска своите работни задачи да ги извршува на професионален начин, велат од СДСМ по прес-конференцијата ...

Арсовски: Пратеничката Мира Дизел Стојчевска по синот, си го вработи и братот на државен трошок

Нетпрес - 12.02.2019

Воопшто не и е лесно на пратеничката Мира Дизел Стојчевска штом не знаела и морала од медиумите да разбере дека нејзиниот син Виктор Стојчевски аплицирал и за негова среќа бил вработен во државната ЕЛЕМ, реагира Димче Арсовски, портпарол на ...