TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави забелешки на законот за ЈО, нова средба до крајот на неделава

Локално - 21.01.2020

Стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ до крајот на неделава ќе достават предлози и забелешки на законот за Јавно обвинителство, по што би требало да се одржи средба на работните групи. Ова, како што брифираат од двете партии, е договорено на денешната ...

Заврши средбата маричиќ-муцунски

24 Вести - 21.01.2020

ВМРО ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови , во врска со законот за ЈО . Ова е заклучокот кој произлегол од денешната средба на претставниците на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ Бојан Маричиќ и Тимко Муцунски .

Заврши средбата на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за законот за ЈО

Телма - 21.01.2020

Заврши средбата на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за законот за ЈО. На средбата меѓу Бојан Маричиќ од СДСМ, и Тимчо Муцунски од ВМРО ДПМНЕ станало збор за можните решенија и одглавување на дијалогот за законското решение за Јавното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ со своја верзија за Законот за јавно обвинителство

Алфа - 21.01.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе изготви своја верзија на Законот за јавно обвинителство, а потоа овој предлог ќе биде дискутиран на ниво на работни групи. И покрај овие разговори Заев е оптимист дека е на добар пат во законоодавниот дом да обезбеди поддршка од две ...

Албанските опозициски партии сè уште не му гарантираат на СДСМ дека ќе дадат поддршка за Законот за обвинителство

Алсат-М - 21.01.2020

Албанската опозиција го негира лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој тврдеше дека ја има нивната поддршка за усвојување на Законот за јавно обвинителство. Според нив, Заев не комуницирал со лидерите на опозицијата, а предложениот текст сè уште го ...

ВМРО-ДПМНЕ да достави писмени забелешки за законот за ЈО

Frontline - 21.01.2020

- ВМРО-ДПМНЕ се обврза да достави конкретни писмени забелешки на текстот на Законот во наредните денови пред да се закаже средба на работните групи која би требало да се случи до крајот на оваа недела – велат извори од партијата за Фронтлајн.мк.

Ќе продолжат ли преговорите за законот за ЈО?

Телма - 21.01.2020

Најголемата опозициска партија е против новиот закон за јавно обвинителство, владејачкото мнозинство бара 80 гласа за поддршка и без нив. Дали преговорите за законското решение кое е клучно и за евроинтеграцијата на државата, ќе се откочат и со која ...

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МАРИЧИЌ - МУЦУНСКИ: Постои камен на сопнување за Законот за ЈО

Фактор - 21.01.2020

Oд ВМРО- ДПМНЕ ќе излезат со нови предлози и забелешки кои ги изработуваат стручните тимови за Законот за ЈО. Вака е договорено по денешната средба на претставниците на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Бојан Маричиќ и Тимко Муцунски.

Ќе заврши ли законот за јавното обвинителство како Преспанскиот договор?

360 степени - 21.01.2020

Воздржаност владее денеска во независната пратеничка група по најавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека ќе побара логистика од осумтемина пратеници за обезбедување двотретинско мнозинство за законот за јавно обвинителство да биде донесен до ...

Заев: Има надеж за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

+инфо - 21.01.2020

Работите за обезбедување двотретинско мнозинство за носење на законот за јавно обвинителство добро се движат. Имам надеж, но немаме многу време, бидејќи тоа е еден од законите кои треба да го донесеме заради реформите и граѓаните и трансформацијата ...

Маричиќ и Муцунски средбата ја одржаа на Правниот факултет

360 степени - 21.01.2020

Средбата на Бојан Маричиќ, како претставник на власта и на Тимчо Муцунски, како претставник на опозицијата, на која се разговарало за законот за јавно обвинителство, завршила. Таа се одржала на Правниот факултет во Скопје.

Каде се разминуваат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство

Нова ТВ - 21.01.2020

Претставникот на власта советникот за Евроинтеграции и главен технички преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ и меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска треба да се сретнат за да разговараат за законот за јавно обвинителство.

Зошто е толку проблематичен законот за Јавно обвинителство?

Р.С.Европа - 21.01.2020

Опозицијата има забелешки за „вдомувањето“ на обвинителите од СЈО со предлог законот за јавно обвинителство. Власта очекува поддршка на законот со кој, како што велат, во иднина ќе нема злоупотреби во текот на судењата и со кој сите ќе имаат еднаков ...

Маричиќ и Муцунски на средба за законот за ЈО

360 степени - 21.01.2020

Претставникот на власта Бојан Маричиќ и претставникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, денеска ќе се сретнат за да разговараат за законот за јавно обвинителство. На средбата, како што посочија вчера од партиите, тие треба да ја договорат ...

Освојувањето на власта поважно од преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 21.01.2020

Власта ќе се обиде на сите можни начини што ѝ стојат на располагање да го донесе, а опозициската партија да го спречи донесувањето на законот за Јавно обвинителство, што е еден од условите, иако не нужен, за добивање зелено светло за отворање ...

Го искара ли Тимоние Заев да не ја кочи техничката Влада и што бараше владиниот советник Маричиќ на партиска средба?

Курир - 21.01.2020

Дали амбасадорот имаше пораки до Заев да не ја кочи работата на Техничката Влада, следејќи ги неговите чекори од изминатиов период? Кога ќе се погледнат фотографиите од средбата, на нив ќе го забележите и Бојан Маричиќ.

Законот за обвинителство пред тешки преговори

Магазин - 21.01.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ ни изјавија дека нивниот правен тим ја анализира на најновата, четврта по ред верзија на Законот за ЈО, што Министерството за правда им ја испрати пред три дена. Од СДСМ пак очекуваат во среда да им бидат испратени конкретни позиции и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ преку новиот закон за јавно обвинителство сака да ги заштити криминалите на Заев

Курир - 21.01.2020

СДСМ преку новиот закон за јавно обвинителство сака да ги заштити криминалите на Зоран Заев, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -На СДСМ и Зоран Заев најмалку им одговара квалитетно решение на закон за јавно обвинителство, бидејќи по тој закон ...

Денеска стартуваат преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за законот кој го бара Брисел

Фактор - 21.01.2020

За денеска е закажана првата средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, а разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на претседателот на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ...

Договорот за Законот за ЈО се уште неизвесен – Заев во потрага по 2/3 мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ повторно со забелешки

ТВ21 - 20.01.2020

И додека се уште се калкулира дали опозицијата ќе го прифати новиот предлог од владејачката партија, лидерот на СДСМ Зоран Заев е во обид да обезбеди двотретинско мнозинство и веќе имал контакти со осумте независни пратеници.

Заев се откажа од средба со Мицкоски, сам ќе бара гласови за Законот за обвинителство

Алсат-М - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се уште не обезбедил 80 гласови потребни за донесување на Предлог-законот за јавното обвинителство. Тој својот оптимизам го влече од мнозинството за уставните измени, иако засега е нејасно дали сите 80 пратеници ќе го ...

Експертски тимови наместо лидерска за законот за ЈО

Република - 20.01.2020

Претставници од експерти на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на Зоран Заев и Тимчо ...

Заев ќе ја убедува осумката да гласа за ЈО, утре ќе се договара темпото на преговори

24 Вести - 20.01.2020

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ утре на средба ќе ги прецизираат деталите за идните преговори и текот на дијалогот во врска со Законот за ЈО. Претставник од СДСМ е Бојан Маричиќ а од ВМРО ДПМНЕ Тимчо Муцунски.

Двотретинско мнозинство за Законот за ЈО се бара без ВМРО ДПМНЕ

Телма - 20.01.2020

Дали осуммината пратеници од независната пратеничка група ќе ја решаваат и судбината на Законот за ЈО?Заев денеска потврди дека веќе преговара со нив, да помогнат да се обезбедат 80 гласа “за” и без ВМРО ДПМНЕ.

Пропадна планот за лидерска средба, партиски претставници ќе ги договараат измените на законот за ЈО

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, утре ќе имаат средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство, потврдија двете партии. Според досегашните информации разговорите ќе ги водат Бојан Маричиќ, советник на ...

Заев – Тимоние: Добро е да дадеме дополнителен аргумент пред ЕУ со усвојувањето на Законот за Јавно обвинителство

Канал5 - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ денеска се сретна со амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние, се наведува во соопштението на СДСМ.

Утре ќе се сретнат работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Законот за ЈО

Канал5 - 20.01.2020

Неофицијално утре продолжуваат со работа работните групи на СДСМ и на ВМРО ДПМНЕ за Предлог законот за Јавно обвинителство кој од Европската Унија го потенцираа како услов за отворање на пристапните преговори.

Нов обид за договор за законот за ЈО, ќе се гласа ли до 11-ти февруари?

Нетпрес - 20.01.2020

Преговарачките тимови на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ повторно на маса во обид да се постигне договор за Законот за јавно обвинителство. Бојан Маричиќ од владејачката партија и Тимчо Муцунски од опозицијата ќе го разгледуваат последниот четврти предлог за ...

Неизвесен договорот за законот за ЈО

+инфо - 20.01.2020

Засега нема изгледи дека владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ би можеле деновиве да постигнат договор за новиот предлог за законот за јавно обвинителство. За утре се најавува средба помеѓу Бојан Маричиќ од СДСМ и Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ ...

Заев бара двотретинско мнозинство за Законот за Јавно обвинителство

А1 On - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес- конференција изјави дека почнал да разговара и се труди да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Милошоски: Денеска нема да има средба на работните групи за Законот за обвинителство

МКД - 20.01.2020

Нема ништо договорено од работни средби за денес, изјави за МКД.мк Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и член на работната група на за преговори за измените во Законот за обвинителство.

Заев во потрага по двотретинско мнозинство, ВМРО-ДПМНЕ бара европски Закон за јавно обвинителство

Алфа - 20.01.2020

Заев почна да работи на двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство. Ако не успее да обезбеди 80 пратеници со ВМРО-ДПМНЕ, негов адут слично како и за уставните измени ќе бидат и осуммината независни пратеници.

Утре средба на претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Закон за обвинителство

Сител - 20.01.2020

Претставници на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ - Бојан Маричик, советник на првиот човек на СДСМ Зоран Заев и Тимчо Муцунски, советник на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ утре ќе се сретнат за договорат нова динамика на разговори меѓу власта и опозцијата за новиот закон за ...

Утре средба Маричиќ - Муцунски да се договорат како ќе се договараат за Законот за ЈО

24 Вести - 20.01.2020

Бојан Маричиќ и Тимчо Мицунски утре на средба за Законот за ЈО, ќе ја договараат динамиката на преговорите, потврдуваат за ТВ 24 од двете партии. Од СДСМ велат дека тие биле подготвени за средба уште денеска, но од ВМРО-ДПМНЕ им кажале дека се уште ...

Заев разговара за двотретинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 20.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес конференција во партиското седиште рече дека почнал да разговара и се трудел да обезбеди двотретинско мнозинство во Собранието за носење на Законот за јавно обвинителство.

Пропадна лидерската средба, спас за Законот за јавното обвинителство ќе се бара во осумте пратеници

Слободен Печат - 20.01.2020

Пропадна лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски за Законот за јавно обвинителство. По вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека не сака да се гледа со Заев се додека нема конкретни резултати од работните групи, ...

Заев собира двотретинско мнозинство за Законот за обвинителство, во игра се независните пратеници

+инфо - 20.01.2020

„Се надевам дека ќе успееме да го донесеме законот до распуштањето на парламентот, што ќе значи силен аргумент за земјава пред идните состаници на ЕУ“, рече лидерот на СДСМ Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, почнал консултации со политичките партии ...

Заев прво ќе ги убедува независните за законот за ЈО, утре ќе се договара темпото на разговори со ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, прво ќе се обиде да ги договори осумте независни пратеници исклучени од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за да гласаат за Законот за јавно обвинителство. Негови и претставници на Христијан Мицкоски, пак, утре ќе се сретнат да ...

Заев: Имаме министри коишто не го употребуваат уставното име на државата

Слободен Печат - 20.01.2020

Јас немам предрасури, нивните ставови се такви, тие не го почитуваат Уставот, но не смееме да дозволиме државата да не го почитува Уставот, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Грција денеска е наш силен поддржувач во Европската комисија и во ...

Ќе биде ли клучна „независната осумка“ при носењето на новиот Закон за ЈО?

Локално - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на прес конференција во партиското седиште вчера изјави дека преговара за дво-третинско мнозинство за Законот за јавно обвинителство и дека носењето на Законот би било силна алатка за отпочнување преговори со Европската ...

Заев ќе бара двотретинско мнозиство за Законот за ЈО

ТВ21 - 20.01.2020

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска истакна дека ќе бара двотретинско мнозиство за Законот за ЈО, откако од ВМРО-ДПМНЕ не доби поддршка. „Со осумте пратеници од независната група ќе пробаме да издејствуваме двотретинско мнозиство за Законот за ...

20 јануари: Најава за лидерска, болни адвокати и обвинети, законот за ЈО, средби…

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски, да седнат, да разговараат и да се договорат околу законот за ...

Заев: Мицкоски ни се води ни се гони за лидерската средба за законот за ЈО

CivilMedia - 20.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека се сериозни и флексибилни во изнајдување на решенија кои се добри за граѓаните. Тој вели дека е спремен на лидерска средба со Христијан Мицкоски да седнат да разговараат и да се договорат околу законот за ...

Нема усогласеност за Законот за ЈО, партиите со непроменети ставови

Слободен Печат - 20.01.2020

Ставовите околу овој закон за кој веќе подолг временски период нема усогласеност вчера ги изнесоа првите луѓе на Владата и на двете најголеми македонски партии – СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Одговорност и соработка на политичките субјекти за законот за јавно ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе разговараат за Законот за обвнителство

Локално - 20.01.2020

Работните групи на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска треба да ги почнат усогласувањата на ставовите поврзани со Законот за Јавно обвинителство. Фото: Борче Поповски По неколкумесечен молк, по ставот на еврокомесарот за проширување, ...

Мицкоски: Законот за ЈО ги штити криминалните структури од СДСМ

Слободен Печат - 19.01.2020

Тука се работните групи, во неделата која што следи претпоставувам ќе имаат состанок ќе разговараа, доколку ги приближат ставовите тогаш веќе можеме да зборуваме за нешто поконкретно, односно одржување на лидерска средба, вели Мицкоски.

Мицкоски не ја прифаќа поканата на Заев за лидерска: „Закон кој штити криминални структури“

ТВ21 - 19.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев очекува до распуштањето на парламентот да биде донесен Законот за Јавно обвинителство. Изрази надеж дека опозициската со ВМРО-ДПМНЕ ќе биде постигнато конечно решение и дека заедно и со независната пратеничка ...

Помалку од еден месец имаат партиите за договор за Законот за ЈО

MakPress - 19.01.2020

По пораките на еврокомесарот Оливер Вархеј дека сегашниот парламентарен состав ќе даде приоритет на законот за јавно обвинителство, во земјава не стивнуваат реакциите околу тоа дали е можно законот да биде донесен пред распуштање на Парламентот.

Мицкоски: Прво усогласување на ставови за Законот за ЈО а потоа лидерска средба

MakPress - 19.01.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев денеска од Охрид изрази очекување дека до 12 идниот месец Парламентот ќе ги донесе сите неопходни законски решенија, меѓу кои и законот за јавното обвинителство за кој е неопходно двотретинско мнозинство.

Под кои услови Мицкоски ќе прифати лидерска со Заев?

Фактор - 19.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Охрид, изјави дека нема намера да оди на паушални лидерски состаноци. Тој вели дека СДСМ предлага закон кој што треба во иднина да ги штити криминалните структури.