TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

12: Направена е првата успешна трансплантација на срце од починат донор, Експертите тврдат дека денарот е стабилен, ...

Frontline - 23.05.2020

Преглед на вестите на пладне ПРВАТА трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче МИНИСТЕРОТ за здравство Венко Филипче, претпладнево го ...

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

360 степени - 23.05.2020

Првото трансплантирано срце од синоќа чука во телото на 54 годишен пациент. Во моментов во тек е трансплантација на бубрези од истиот донор Министерот за здравство Венко Филипче го посети пациентот на кого синоќа успешно му беше трансплантирано срце ...

Министерот Филипче го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце

ТВ21 - 23.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во моментов е во посета на пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Направена првата трансплантација на срце во земјава, уште двајца пациенти добија органи од починат донор

ТВ21 - 23.05.2020

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

(ФОТО) Тој човек не е “донор”, туку личност со големо ИМЕ и ПРЕЗИМЕ – Наклон!

Скопје1 - 23.05.2020

ФБ Статус: По успешната трансплантација на неговото донирано срце, во моментов на Клиниката за урологија се врши трансплантација и на неговите донирани бубрези. Тој човек не е “донор”, туку личност со големо ИМЕ и ПРЕЗИМЕ, кој направи похуман чин од ...

Министерот Филипче им честиташе на колегите за успешно направената трансплантација на срце

AKO - 23.05.2020

,,Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги“-напиша министерот за здравство, Венко Филипче на својот ФБ профил. Тој постави фотографија од ЕКГ апаратот на чиј екран се регистрирааат ...

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

ТВ21 - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил посочи дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Филипче на ТВ 24: Вечерва за прв пат на Кардиохирургија правиме трансплантација на срце

Frontline - 22.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче зборуваше за корона кризата и мерките за нејзино надминување, но ја искористи можноста да открие дека во Северна Македонија за прв пат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација ...

Влошена состојбата на првиот пациент со вградени пумпи во срцето-потребна е трансплантација

Нова ТВ - 22.05.2020

Влошена е здравствената состојба на 31 Христијан Неделковски кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин.

„Храбро срце“: Срцето на Христијан сѐ побрзо бие за трансплантација

Нетпрес - 22.05.2020

Пациентот Христијан Неделковски, кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба и бараме Фондот за здравство да дозволи трансплантација на срце во странство на овој 32-годишник.

„Храбро срце“: Да не го изгубиме и Христијан како Исмет, итно е потребна трансплантација на срце

Курир - 21.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

„Храбро срце“: Да не го изгубиме и Христијан како Исмет, итно е потребна трансплантација на срце

24Инфо - 22.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Влошена состојбата на првиот пациент, со вградени пумпи во срцето, во Македонија: Потребна е трансплантација

Екран - 22.05.2020

Влошена е здравствената состојба на Христијан Неделковски (31) кој веќе осум години живее приклучен на батерии, со вградени две пумпи во срцето (БИВАД), интервенција која беше направена во болницата „Херцентрум“, во Берлин.

„Храбро срце“: Да не го изгубиме и Христијан како Исмет, итно е потребна трансплантација на срце

Женски магазин - 22.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

Слободен Печат - 22.05.2020

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче.

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја

Република - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче. -Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе ...

Филипче:Во Македонија за првпат ќе се изведе трансплатација на срце

Вечер - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Тој на својот ФБ профил напиша дека се поготвува тим во Државната кардиохирургија кој што ќе ја направи ...

Филипче: Прва трансплантација на срце во Македонија, се прават последните подготовки

Независен - 22.05.2020

Фото: Б. Грданоски „Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја“, најави предмалку министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбиук профил.

Филипче: Во Македонија за првпат ќе се изведе трансплатација на срце

+инфо - 22.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информира дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Тој на својот Фејсбук профил напиша дека се поготвува тим во джавната Кардиохирургија кој ќе ја ...

Се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја

Кајгана - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплантација на срце во нашата земја, извести министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго ...

Филипче: Прва трансплантација на срце во Македонија

Локално - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за ТВ 24 изјави дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, а ...

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

24Инфо - 22.05.2020

Операцијата ќе се изврши на Клиниката за кардиохирургија каде ќе работи мешан тим на кардиохирурзи. Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, напиша на Фејсбук министерот на здравство Венко Филипче.

Во моментов се прави подготовка за прва трансплатација на срце во нашата земја!

Магазин - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор, објави министерот за здравство ...

Филипче: Вечерва за прв пат на Кардиохирургија правиме трансплантација на срце

Нова ТВ - 22.05.2020

Вечерва за првпат ќе се изведе трансплантација на срце, откри при гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче, каде што беше повикан да зборува за состојбата со корона кризата и мерките за нејзино надминување.

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

Канал5 - 22.05.2020

Филипче на Фејсбук објави дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја.Имаме, за жал, почината пациентка ...

Вечерва се подготвува првата трансплатација на срце во Македонија

Фокус - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека доколку клиничката сосстојба на пациентот дозволи, вечерва ќе биде изведена првата трасплатација на срце во Македонија. -Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во ...

Вечерва ќе се изврши првата трансплантација на срце во државата

еМагазин - 22.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе ...

Филипче: Се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја

iPortal - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја, истакна министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго ...

За првпат се извршува трансплатација на срце во Македонија

Скопје1 - 22.05.2020

Во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го донира срцето и пациент кој веќе подолго време чека донор.

AПЕЛ ЗА ПОМОШ: На Христијан итно му е потребна трасплантација на срце

Фактор - 23.05.2020

32-годишниот Христијан Неделковски кому пред 8 години му е вградено вештачко срце е во ургентна состојба. Здружението на пациенти со механичка циркулаторна потпора на работата на срцето и нивните поддржувачи „Храбро срце“ бара Фондот за здравство да ...

Од донорот на срцето, ќе се трансплантираат и два бубрега на Клиниката за урологија

еМагазин - 23.05.2020

Два бубрега од донорот на срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа на дијализа. „Во моментов на Клиниката за Урологија на трансплантациите на бубрезите работат ...

Направена првата трансплантација на срце во земјава, уште двајца пациенти добија органи од починат донор

Centar - 23.05.2020

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

На Клиниката за Урологија во тек е трансплантација на бубрези на двајца пациенти од починат донор

+инфо - 23.05.2020

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

Направена првата трансплантација на срце во земјава, уште двајца пациенти добија органи од починат донор

iPortal - 23.05.2020

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за ...

Два бубрега од починатиот донор кој донираше срце, се трансплантираат на Клиниката за урологија

А1 On - 23.05.2020

Два бубрега од истиот донор кој донираше срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа на дијализа, информираат од Министерството за здравство.

Направена првата трансплантација на срце во земјава, уште двајца пациенти добија органи од починат донор

Press24 - 23.05.2020

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за ...

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

Опсервер - 23.05.2020

Скопје, 23 мај 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

По 6 часа операција успешно трансплантирано срце на 54 годишен пациент, од истиот донор се трансплантираат два бубрега ...

AKO - 23.05.2020

На Клиниката за Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца ...

54-Годишен пациент доби ново срце, успешна е Првата трансплантација во земјава

Сакам да кажам - 23.05.2020

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, ноќва во 2 часот беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент, соопшти Министерството за здравство. Два бубрега од истиот донор во моментов на Клиниката за ...

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

24Инфо - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Направена првата трансплантација на срце во земјава, уште двајца пациенти добија органи од починат донор

Локално - 23.05.2020

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за ...

Филипче: Трансплантацијата е успешна. Ова е голем ден за нас

24 Вести - 23.05.2020

На Клиниката за Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца ...

ФИЛИПЧЕ: Трансплантацијата е успешна, ова е голем ден за нас, посебен по многу нешта

Денешен - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Успешната операција срцето траела шест часа, во тек е трансплантација на бубрези од истиот донор

Република - 23.05.2020

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...

Ново срце доби 54 годишен пациент, во тек е трансплантација на бубрези од истиот донор

360 степени - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце во земјава која синоќа се изведе на Клиниката за кардиохирургија во Скопје траела повеќе од шест часа, по што почнало да чука срцето во телото на 54 годишниот пациент.

Филипче го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце

Слободен Печат - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Филипче: Да се донесе одлука да се даруваат органи во моментот кога го губите саканиот, е незамисливо тешко

еМагазин - 23.05.2020

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по шест часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент, информираат од Министерство за здравство. „Трансплантацијата е успешна.

ЧОВЕЧНОСТ: Од донорот на срце, во моментов се трасплантираат бубрега на Клиниката за урологија

Скопје1 - 23.05.2020

Два бубрега од истиот донор кој донираше срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со години беа на дијализа, информираат од Министерството за здравство.

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

Вечер - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, претпладнево го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Направена првата трансплантација на срце во земјава, уште двајца пациенти добија органи од починат донор

Канал5 - 23.05.2020

На Клиниката за Државна Кардиохирургија во Скопје, по 6 часа операција, во 2 часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54 годишниот пациент. Два бубрега од истиот донор во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај ...