TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов одби да се сретне со Иванов: Средбата би била предавство кон Ципрас и Заев

ТВ21 - 14.06.2018

Иако за утре беше најавена средбата меѓу премиерот на Бугарија и претседателот на Македонија, сепак Бојко Борисов одлучи да ја откаже средбата со Ѓорге Иванов. Ваквата одлука на премиерот на Бугарија, Иванов ја нарече незрела.

Најчевска: Драстична реакција и многу ретка во дипломатијата

Канал5 - 14.06.2018

Драстична реакција и многу ретка во дипломатијата е одлуката бугарскиот премиер Борисов и министерката за надворешни работи Захариева да ја откажат средбата со македонскиот претседател Иванов.

Борисов ја откажа средбата со Иванов во Софија

Канал5 - 14.06.2018

Дипломатски скандал во Софија. Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажа за утре закажаната средба со македонскиот претседател Иванов. Бугарската влада не гледа причина да биде искористена за внатрешно-политички дебати во ...

Борисов: Ќе беше предавство да го примев Иванов по она што го прочитав вчера

Канал5 - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Борисов попладнево објасни зошто одлучил да не го пречека Иванов, како што објасни, со фанфари и ...

Борисов: Ќе беше предавство ако го пречекав Иванов во Софија со фанфари

МКД - 14.06.2018

Лично знам какви напори направија Грција и Македонија за да се договорат за името. Двете страни мораа да преземат тешки и непопуларни одлуки за да го придвижат овој процес. Би било предавство, ако денес во Софија го пречекав македонскиот претседател ...

Анализа: Договорот за името не случајно се постигна за време на претседавањето на Бугарија со ЕУ

24 Вести - 14.06.2018

Откажувањето на бугарскиот премиер Бојко Борисов и на министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева да се сретнат со македонскиот претседател, воопшто не е изненадување и не е нешто неочекувано.

Борисов: Кон Иванов секогаш сум се однесувал со почит

Макфакс - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов совршено знае дека за Македонија најмногу сакаме влез во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзување. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите по неговото одбивање да се сретне со Иванов, кој се наоѓа во ...

Откажани средби со Иванов: Софија не сака да се чувствува искористена

Deutsche Welle - 14.06.2018

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов, кој е во официјална посета на Бугарија. Владата во Софија вели дека не сака да се меша во внатрешната дебата во Скопје Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и министерката за надворешни ...

Бугарска влада: Не сакаме да бидеме искористени за внатрешно-политички дебати во Скопје

Канал5 - 14.06.2018

Дипломатски скандал во Софија. Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажа за утре закажаната средба со македонскиот претседател Иванов. Бугарската влада не гледа причина да биде искористена за внатрешно-политички дебати во Скопје.

Каракачанов: Иванов има шпион во Бугарија

Фокус - 14.06.2018

Македонскиот претседател е основната причина да се попречат нештата во преговорите меѓу Македонија и Грција за името. Всушност еден од неговите најблиски соработници продолжува оперативно да се занимава со шпионажа во Бугарија, тврди министерот за ...

Божидар Димитров: Во Македонија се случи голем скандал

Радар - 14.06.2018

Тоа што бугарскиот премиер Бојко Борисов одби да го прими Иванов, кој е во посета на Софија, е јасен сигнал дека Бугарија не сака да се меша во македонските внатрешни работи, коментира професорот Божидар Димитров.

Борисов: Ќе беше предавство со фанфари и почести да го пречекам Иванов

Мета - 14.06.2018

Ќе беше предавство доколку по она за што прочитав вчера, по средбата од 120 секунди меѓу премиерот Заев, министерот за надворешни работи и претседателот Иванов, него денеска да го пречекам со фанфари и почести.

И Борисов калапел милијарди во „рајот“: Бугарскиот премиер побогат и од најбогатиот Бугарин

Република - 14.06.2018

На „Рајските документи“, во кои се откриваат офшор сметки и средства на влијателни бизнисмени и политичари од целиот свет се наоѓаат и Словени, беше објавено уште минатата година. Бугарскиот портал Минаха години открива дека една од трагите води ...

Иванов: Премиерот Борисов носи одговорност за одбивањето на средбата, не ја сфаќа главната цел на европското ...

МКД - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов ја презеде одговорноста за одбивањето да се сретне со мене, но тој не ја сфаќа главната цел на претседателствувањето со ЕУ. Ова денеска во Софија, по средбата со бугарскиот претседател, го изјави македонскиот претседател ...

Иванов: Борисов зазеде страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Макфакс - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, зазеде страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. „Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.

Иванов: Борисов носи одговорност за откажувањето на средбата

Стандард - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов носи одговорност за откажувањето на средбата, но тој така не ја реализира основната цел на своето европредседателство, изјави на прес-конференција претседателот на Република Македонија, Георѓе Иванов по средбата со бугарскиот ...

Од Владата на Борисов потврдија: Интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО не треба да биде доведена во прашање

Фокус - 14.06.2018

Од Владата во Бугарија потврдија дека се откажани најавените средби на премиерот, Бојко Борисов, и министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Борисов: После средбата од 120 секунди на македонскиот врв, не знам зошто треба да го примам Иванов со сите почести

Поглед - 14.06.2018

Секогаш сум гледал да помагам на Македонија и кон претседателот Иванов сум се однесувал со почит. Кога бев на посета во Скопје, бев кај него на гости, кај мојот колега Заев но исто така и на тогашниот лидер на опозицијата Груевски во централата на ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов во Софија

Нова ТВ - 14.06.2018

Средбите на претседателот Ѓорге Иванов со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи Екатерина Захариева во Софија се откажани, соопшти бугарското МНР за агенцијата БГНЕС.

Иванов: Борисов одбивајќи да се сретне со мене зазема страна

Мета - 14.06.2018

Со овој гест Борисов зазема страна, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија, како реакција на одлуката на бугарскиот премиер Бојко Борисов да не се сретне со Иванов кој е во дводневна посета на ...

Борисов и Зхариева нема да се сретнат со Иванов

Алсат-М - 14.06.2018

Иако беа на агендата, средбите меѓу претседателот на Македонија Ѓорге Иванов со бугарскиот премиер Борисов и со шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, нема да се одржат. Средбите се откажани од бугарската страна со следново ...

Борисов ја откажа средбата со Иванов поради неговото однесување со Заев и Димитров

Сакам да кажам - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажа утрешната средба со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, поради неговото противење на Договорот за добрососедство со Бугарија и арогантно однесување вчера, пишува бугарскиот весник „24 часа“.

Иванов: Борисов носи одговорност за откажувањето на средбата

1tv - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов носи одговорност за откажувањето на средбата, но тој така не ја реализира основната цел на своето европредседателство, изјави на прес-конференција претседателот на Република Македонија, Георѓе Иванов по средбата со бугарскиот ...

Борисов и Захариева нема да се сретнат со Иванов, Бугарија не сака да се меша во внатрешните работи на Македонија

МКД - 14.06.2018

Состаноците со претседателот Иванов нема да се одржат. Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава. Ова за БГНЕС го изјавија претставници на бугарското Министерство за надворешни работи.

Вигенин: Борисов зазеде став и се вмеша во внатрешната политика на Македонија

Независен - 14.06.2018

Поранешниот министер за надворешни работи на Бугарија и сегашен претседател на Комисијата за европски прашања Кристијан Вигенин вели дека откажувањето на средбата на бугарскиот премиер Бојко Борисов со македонскиот претседател Ѓорге Иванов е ...

Каракачанов пред Канал 3: советник на претседателот на Македонија шпиунира во Бугарија

Поглед - 14.06.2018

Правилно е решението на Владата да откаже средба со Иванов посочи пред Канал 3, Вицепремиерот за безбедност и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов. Според него Иванов е причина да се нарушуваат преговорите помеѓу Македонија и Грција ...

Иванов во посета на Бугарија

Канал5 - 14.06.2018

Од денеска па во наредните два дена претседателот Ѓорѓе Иванов официјално ќе ја посети Бугарија. Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов.

Иванов му одговори на Борисов

Курир - 14.06.2018

Со овој гест Борисов зазема страна – изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија. Иванов, меѓудругото, требаше да се сретне и со Бојко Борисов, претседател на Владата на Бугарија.

Иванов во Софија, Борисов ја откажа средбата

Р.С.Европа - 14.06.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој од денеска престојува во дводневна посета на Бугарија, нема да се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со министерката за надворешни работи Екатерина Захариева.

ТРИБУНА ДОЗНАВА: Борисов ја откажал средбата со Иванов

Поглед - 14.06.2018

Од извори блиски до Министерството за надворешни работи на Бугарија, „Трибуна“ дознава дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов ја откажал средбата со претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов.

Борисов ја откажал средбата со Иванов поради арогантното поведение

24 Вести - 14.06.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, јавуваат бугарски медиуми. Бугарскиот портал „24 часа“ информира дека Борисов побарал министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, да не ...

Премиерот Бојко Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

Република - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, пишува бугарскиот весник „24 часа“ . Според овој медиум, Борисов бил незадоволен од односот на Иванов, кој ја напушти средбата со премиерот Зоран Заев ...

Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Иванов

Макфакс - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ја откажал средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, која е планирана за утре, објави бугарски „24 часа“. Иванов, кој веќе се наоѓа во Бугарија, според бугарските медиуми, треба да го прими неговиот колега ...

Бугарски медиуми: Борисов ја откажал средбата со Иванов поради неговата ароганција

Фокус - 14.06.2018

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванов, каде беше предвидено да се сретне со ...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов: Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашиот сосед

Сител - 14.06.2018

- Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на Софија, се откажани, соопшти прес-службата на Владата на ...

Бугарското МНР официјално соопшти дека Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

AKO - 14.06.2018

,,Нашата позиција е принципиелна и јасна, како и на целата меѓународна заедница. Јасна е и позицијата на македонскиот претседател. Бугарската влада не гледа причини да биде употребена во внатрешните политички односи уи дебати во Македонија.

Борисов и Захариева нема да се сретнат со Иванов

Тера - 14.06.2018

Состаноците со претседателот Иванов нема да се одржат. Не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на нашата соседна држава. Ова за БГНЕС го изјавија претставници на бугарското Министерство за надворешни работи по најавата за средби на премиерот и ...

Сиктер од Борисов за Ѓорге Иванов

+инфо - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева ја откажа средбата со претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, која беше закажана за утре, објави бугарски „24 часа“ .

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Мета - 14.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов одбил да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов во закажаниот термин утре претпладне, а средбата ја откажала и бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, со ...

Премиерот Бојко Борисов ја откажа средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

AKO - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, ја откажал средбата со македонскиот претседател, Ѓорге Иванов, заради неговото арогантно однесување, пишува бугарскиот весник 24 часа . Според овој медиум, Бојко Борисов бил исклучително лут заради скандалозниот ...

Борисов и Захариева одбиле да се сретнат со Иванов

Стандард - 14.06.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов одбил да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, средба која беше планирана за утре наутро. Ова го потврдија за бугарската агенција „Фокус“ од владината прес-служба.

Борисов ќе му „затвори врата“ на Иванов

Фактор - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов одбива да се состане со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, чија средба е закажана за утре наутро пишува бугарскиот "24 часа" од сигурни извори. Шефот на државата Македонија е веќе во Бугарија наскоро ќе биде примен од ...

„Цел“ бугарски државен врв ќе го убедува Иванов

Фактор - 14.06.2018

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов, од денеска ќе биде во дводневна официјална посета на Бугарија и практично „цел“ бугарски државен врв ќе го убедува да не прави опструкции во реализирањето на договорот помеѓу Македонија и Грција.

(ВИДЕО) Happy Birthday, и торта: Изненадување за Борисов од претседателот на Израел

Фактор - 13.06.2018

Со Happy Birthday и торта беше изненаден бугарскиот премиер Бојко Борисов за неговиот роденден од претседателот на Израел Реувен Ривлин. Двајцата разговарале при посетата на Борисов во Ерусалим. Денес бугарскиот премиер полни 59 години.

Борисов: Кон Иванов секогаш сум се однесувал со почит

Точка - 14.06.2018

Претседателот Ѓорге Иванов совршено знае дека за Македонија најмногу сакаме влез во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзување. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите по неговото одбивање да се сретне со Иванов, кој се наоѓа во ...

Откажани средби со Иванов: Софија не сака да се чувствува искористена

МК News - 14.06.2018

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и министерката за надворешни работи Екатерина Захариева со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, планирани за утре во Софија – се откажани од бугарска страна.

Каракачанов тврди дека Иванов има шпион во Бугарија

Фактор - 14.06.2018

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов во интервју за бугарската телевизија „Канал 3“ вели дека македонскиот претседател, Ѓорѓе Иванов е основната причина да се попречат нештата во преговорите меѓу Македонија и Грција за името.

Борисов: Ќе беше предавство по средбата од 120 секунди, јас со фанфари да го пречекам Иванов

+инфо - 14.06.2018

Ќе беше предавство доколку по она за што прочитав вчера, по средбата од 120 секунди меѓу премиерот Заев, министерот за надворешни работи и претседателот Иванов, него денеска да го пречекам со фанфари и почести.

Иванов: Борисов ја превзеде одговорноста за одбивањето на средбата, но не ја сфаќа целта на претседателствувањето со ЕУ

Фокус - 14.06.2018

Премиерот Бојко Борисов ја презеде одговорноста за одбивањето да се сретне со мене, но тој не ја сфаќа главната цел на претседателствувањето со ЕУ. Ова денеска во Софија, по средбата со бугарскиот претседател, го изјави македонскиот претседател ...

Иванов: Борисов зазема страна и не ја реализира целта на европското претседателство

Слободен Печат - 14.06.2018

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов зазема страна и не ја сфаќа главната цел на неговото претседавање со Унијата, изјави претседателот Ѓорге Иванов по средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев. – Тоа е негова одлука и негова е одговорноста.