TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сан Марино дочека историски подвиг: Малата земја слави олимписки медал!

Gol.mk - 29.07.2021

Малата европска земја Сан Марино се запиша во листата на земји освојувачи на медали на Олимписките игри во Токио. Репрезентативката во стрелаштво Алесандра Перили испиша историја. освојувајќи го првиот олимписки медал за својата земја.

САН МАРИНО ИСПИША ИСТОРИЈА: Најмалата земја што има олимписки медал!

Локално - 30.07.2021

Олимписките игри се најголемото спортско натпреварување и изненадувањата се вообичаени. Тоа се случи вчера. Сан Марино стана најмалата земја што освои олимписки медал. Алесандра Перили го освои третото место во стрелаштво во дисциплината пукање ...

Хероина на денот: Перили го израдува Сан Марино со бронзен медал!

Sport 1 - 29.07.2021

Алесандра Перили го освои првиот олимписки медал за Сан Марино, откако се закити со бронза во стрелаштво на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио. Перили конечно успеа да добие медал бидејќи претходно остана без награда на Олимписките игри во Лондон ...

Сан Марино стигна до првиот медал на ЛОИ

Спортски - 29.07.2021

Aлесандра Перили го освои првиот олимписки медал за Сан Марино откако освои бронза во стрелаштво во Токио. Перили конечно стигна до медал откако претходно остана без награда на ОИ во Лондон, а потоа и во Рио 2016 ...

И Сан Марино го освои првиот медал во историјата на ОИ

Екипа - 29.07.2021

Една од најмалите држави во светот, Сан Марино која има само нешто повеќе од 33.000 жители стигна до првиот медал во историјата на Олимписките игри. Херој на денот на оваа држава е Алесандра Перили која стигна до бронзата во дисциплината пукање ...

Историја и рекорд: Прв олимписки медал за европска земја која има само 35.000 жители

Спортманија - 29.07.2021

Во фудбал не можат да победат никого, но имаат одлична трап стрелачка која им донесе прв медал. Алесандра Перили е новата хероина на малата држава Сан Марино бидејќи стана првата спортистка од таа земја која освоила медал на едни Олимписки игри.

Перили го донесе првиот медал за Сан Марино на Олимпијадите!

SportMedia - 29.07.2021

Историја за Сан Марино. Малата европска држава за првпат во својата историја има освојувач на олимписки медал. Со 34.000 жители, Сан Марино е најмалата држава што може да се пофали со медал на Олимписките игри.

Историски олимписки медал за Сан Марино

Денешен - 29.07.2021

Репрезентативката на Сан Марино во стрелаштво Алесандра Перили испиша денеска историја на Игрите во Токио освојувајќи го првиот олимписки медал за својата земја. Перили го освои првиот медал во историјата на Олимписките Игри за Сан Марино ...

Перили го донесе првиот медал за Сан Марино на Олимпијадите!

+инфо - 29.07.2021

Перили го освои првиот медал во историјата на Олимписките Игри за Сан Марино завршувајќи третопласирана во финалната серија во дисциплината трап 125. Репрезентативката на Сан Марино во стрелаштво Алесандра Перили испиша денеска историја на Игрите во ...

Историски олимписки медал за Сан Марино

Опсервер - 29.07.2021

– Репрезентативката на Сан Марино во стрелаштво Алесандра Перили испиша денеска историја на Игрите во Токио освојувајќи го првиот олимписки медал за својата земја. Перили го освои првиот медал во историјата на Олимписките Игри за Сан Марино ...

Историски олимписки медал за Сан Марино

Либертас - 29.07.2021

– Репрезентативката на Сан Марино во стрелаштво Алесандра Перили испиша денеска историја на Игрите во Токио освојувајќи го првиот олимписки медал за својата земја. Перили го освои првиот медал во историјата на Олимписките Игри за Сан Марино ...

Историски олимписки медал за Сан Марино

MakPress - 29.07.2021

Репрезентативката на Сан Марино во стрелаштво Алесандра Перили испиша денеска историја на Игрите во Токио освојувајќи го првиот олимписки медал за својата земја. Перили го освои првиот медал во историјата на Олимписките Игри за Сан Марино ...

Прв олимписки медал за Сан Марино во историјата

Република - 29.07.2021

Репрезентативката на Сан Марино во стрелаштво, Алесандра Перили, испиша историја на Олимписките игри во Токио. Перили го освои првиот медал за Сан Марино во историјата со пласманот на третото место во финалната серија во дисциплината трап 125.