TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доброутро Европо, поздрав од Скопје

Deutsche Welle - 01.12.2023

Со организирањето на самитот на ОБСЕ, Македонија приложи уште еден доказ дека е Европа, и покрај тоа што на црвениот килим продефилира и рускиот персона-нон-грата Лавров. Пишува Соња Крамарска Северна Македонија е земја со бруто домашен производ по ...

(Фото) Со кој се сретна Лавров во Скопје?

еМагазин

Лавров: НАТО во 1999 изврши отворена, брутална агресија на Југославија, на Србија без референдум ѝ беше одземено Косово

МКД

Лавров „главна ѕвезда'': Што пишуваа светските медиуми за Министерскиот самит во Скопје?

Сител

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Лавров го критикуваше ОБСЕ, но другите учесници на самитот ја критикуваа Русија

Фактор

Самит на ОБСЕ: Дел од министрите го бојкотираа говорот на Лавров, Украина во фокусот

Канал5

Лавров: ОБСЕ е на работ на бездна

Канал5

Телма Р.С.Европа Бриф Фокус Фокус МКД Во Центар Мета

24 анализа - Колку е успешна конференцијата на ОБСЕ и кон каде оди организацијата по македонското претседателствување?

24 Вести - 30.11.2023

Очите на светот деновиве се свртени кон Македонија каде што се одржува 30-тиот министерски самит на ОБСЕ кој не ги седна на заедничка маса Ентони Блинкен и Сергеј Лавров, и донесе бојкот на Кулеба и трите Балтички земји.

ОБСЕ нема да биде уништена, му порача Западот на Лавров, тој врати дека ја водат во пропаст

МКД

Филипов во „Топ тема“: Спротивставените страни ги употребија сите сили, со посредници стапија во контакт и постигнаа извесен успех

Телма

Состанок на ОБСЕ во Скопје: Лавров осамен во критиките кон Западот, европските лидери застанаа на страна на Украина

Deutsche Welle

30ти министерски совет на ОБСЕ во Скопје, во фокусот руската агресија врз Украина

ТВ21

Лавров се соочи со критики од западните дипломати на самитот на ОБСЕ во Скопје, Дел од нив излегоа за да не му го слушаат говорот

Сакам да кажам

Еден против сите, сите против Лавров

Слободен Печат

МКД Канал5 Слободен Печат Deutsche Welle Р.С.Европа CivilMedia Независен Нетпрес

МНР: Средбата со Лавров и Борг беше свикана за да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

360 степени - 30.11.2023

За средбата помеѓу македонскиот, рускиот и малтешкиот министер за надворешни работи првично информира Амбасадата на Русија во Скопје, но освен нивната заедничка фотографи, не беше објавена никаква подетална информација околу средбата Министерството ...

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Локално

ОСМАНИ СЕ ПРАВДА: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Денешен

СЕ „ПРАВДА“ ЛИ БУЈАР ОСМАНИ СО СООПШТЕНИЕ НА МНР? Средбата со Лавров и Борг била „техничка“

+инфо

МНР: Средбата со Лавров и Борг беше свикана за да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Либертас

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ

Република

ОСМАНИ ГИ СЕДНА ЛАВРОВ И ИДНИОТ ПРЕТСЕДАВАЧ НА ОБСЕ НА МАСА: Да се обезбеди натамошно функционирање на институциите

Фактор

MakPress Сител

Провокација за Лавров: Рускиот министер за надворешни работи доби срамна порака на масата на самитот на ОБСЕ!

Во Центар - 30.11.2023

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ што од денеска се одржува во Скопје, објавено е на Фејсбук страницата на руската амбасада во Македонија.

Захарова се подбива со Бербок: Толку ли сакаш да бидеш во присуство на Лавров?

Либертас

ФОТО: Захарова обвинува за провокација кон Русија поради „Резервирано за НАТО“

Телма

Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ, објави руската амбасада во Скопје

Макфакс

(ФОТО) Лавров испровоциран во Скопје

Фактор

ФОТО | СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ДОБИ НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАДУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ – На неговото место во “Борис Трајковски“ оставена “злобна“ порака

Во Центар

Амбасадата на Русија во Скопје: На местото од Лавров порака: „Резервирано за НАТО“

4NEWS

Скопје1 Lider +инфо Нетпрес Вечер Прес Скопје инфо Република МКД

МНР: Средбата со Лавров и со Борг беше со цел да се обезбеди функционирањето на ОБСЕ

Р.С.Европа - 30.11.2023

Министерството за надворешни работи(МНР) на Северна Македонија потврди дека денеска (30 ноември) на маргините на 30-ти Министерски совет на ОБСЕ, актуелниот претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи ги повикал министерот за надворешни работи на Малта, Јан ...

Средба на Лавров со актуелниот и со идниот претседавач на ОБСЕ, објави руската амбасада

Р.С.Европа

(ФОТО) Средба на Лавров со Османи и Борг – актуелниот и идниот претседавач со ОБСЕ

360 степени

Лавров оствари средба со Османи и шефот на дипломатијата на Малта

МКД

ФОТО: Средба на Лавров со Османи и Борг (Малта), објави руската амбасада

Телма

Османи се сретнал со Лавров и шефот на дипломатијата на Малта

Press24

Лавров се сретна со актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ, Османи и Борг

Мета

Локално Независен Слободен Печат Фокус Република Сител Фактор Рацин

Лавров и мнозинството се искритикуваа во Скопје, САД и ЕУ ја повторија осудата за агресијата врз Украина и обвинија ...

Телма - 30.11.2023

Тешки зборови разменија Русија и мнозинството земји-учеснички на министерскиот совет на ОБСЕ. Политичкиот земјотрес го предизвика обраќањето на рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, кој силно ги критикуваше западните земји, НАТО и ...

Министерот на Луксембург, Бетел, му одржа лекција на Лавров: Не е доцна да признаете дека сте згрешиле

360 степени

Лавров непосакуван гостин во Скопје, ладен пречек и критики на рускиот министер

ТВ21

Сергеј Лавров – „Персона нон грата“ на самитот на ОБСЕ во Скопје

Lider

(Видео) Студен пречек за Лавров во Скопје

Deutsche Welle

ВИДЕО | СЕРГЕЈ ЛАВРОВ ПОНИЖЕН И БОЈКОТИРАН – Хаос во Скопје поради изјавите на првиот човек на руската дипломатија: “ОБСЕ е пред колапс“

Во Центар

ВИДЕО | КАКВО ПОНИЖУВАЊЕ ЗА СЕРГЕЈ ЛАВРОВ – Министрите станаа за време на неговиот говор и никој не сакаше да се поздрави со него

Во Центар

+инфо Независен Во Центар Пулс24 МКД Скопје1 ТВ21 еМагазин

Студен пречек за Лавров од повеќето делегации на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Глас на Америка - 30.11.2023

Голем дел од претставниците на делегациите воопшто не се поздравија со Лавров, а некои и ја напуштија салата додека шефот на руското Министерство за надворешни работи се обраќаше на првиот дел од пленарната сесија Со студен израз на лицето, ...

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: во фокусот војната во Украина

Макфакс

Заврши првата сесија од министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје

Канал5

ПРВ ПАТ ПО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЛАВРОВ Е ПРИСУТЕН ВО ЗЕМЈА ЧЛЕНКА НА НАТО: Рускиот дипломат беше срдечно пречекан од Османи, утре ќе одржи и прес конференција

Фактор

Говорот на Лавров бојкотиран од дел од делегациите

Н.Македонија

Лавров бојкотиран од дел од шефовите на делегации: „Може ли да ме оставите на мира?“ (ВИДЕО)

Локално

Поглед од Самитот на ОБСЕ во Скопје, на кој присуствуваат околу илјада делегати од 57 земји

Во Центар

Zoom ТВ21 Deutsche Welle Локално Н.Македонија 24 Вести Р.С.Европа 24 Вести

Лавров настапи на официјалниот дел од советот - додека Блинкен, Камерон и Борел заминаа уште вчера

24 Вести - 30.11.2023

Европската Унија и САД се лицемерни – не се почитуваат принциоите на ОБСЕ – со овие зборови шефот на руската дипломатија се обрати на миниустерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје. Говорот на Лавров траеше 15ина минути по што министерот ја напушти ...

Лавров се сретна со Сијарто на самитот на ОБСЕ во Скопје, Блинкен и Камерон си заминаа пред тој да дојде

Сакам да кажам

КАКОВ “ШАМАР“ ЗА РУСИЈА – Ентони Блинкен и Жозеп Борек го искулираа Сергеј Лавров, а Бугарија не дозволи прелет поради Марија Захарова – руската делегација патуваше 4.000 километри до Скопје

Во Центар

Тензии во ОБСЕ: Блинкен, Борел и Камерон заминале пред да пристигне Лавров во Скопје

МКД

Иднината на ОБСЕ пред тешки разговори

Deutsche Welle

Блинкен, Борел и Камерон си замина од Скопје пред да пристигне Лавров

Кумановски м.

📽 Блинкен, Борел и Камерон ја напуштија С. Македонија пред да слета авионот на Лавров

Локално

360 степени Р.С.Европа Телма Во Центар Скопје1 Курир Lider Денешен

(Видео) Лавров: На Србија ѝ беше одземено Косово без никаков референдум

Фокус - 30.11.2023

И во 2008 година, кршејќи ја резолуцијата 12 44 на Советот за безбедност на ОН и принципот на неповредливост на границите во Европа од завршниот акт на Хелсинки, на Србија ѝ беше одземено Косово без никаков референдум, рече рускиот министер за ...

Лавров на самитот на ОБСЕ го нападна Западот: „Косово беше украдено од Србија, а НАТО изврши брутална агресија врз Југославија, ОБСЕ е во жална состојба“

Макфакс

„ОБСЕ Е НА РАБОТ НА БЕЗДНА, МОЛДАВИЈА Е СЛЕДНАТА ЖРТВА ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА НА ЗАПАДОТ ПРОТИВ РУСИЈА“: Лавров имаше жесток говор во Скопје

Фактор

Лавров: Земјите од НАТО и ЕУ ја уништија воено-политичката димензија на ОБСЕ

Телма

„ОБСЕ Е ВО МИЗЕРНА СОСТОЈБА“ – Лавров: Молдавија следната жртва во хибридната војна на Западот против Русија

4NEWS

Лавров: ОБСЕ е во мизерна состојба – уништена со агресијата врз Југославија и заземањето на Косово

Кумановски м.

Лавров: Земјите од НАТО и ЕУ ја уништија воено-политичката димензија на ОБСЕ

Локално

Опсервер Скопје1 Н.Македонија Кајгана Centar MTM Скопје инфо Република

Бербок: Нема да дозволиме играта на Русија да ги уништи организациите кои се потпираат на мирен соживот и соработка

Слободен Печат - 30.11.2023

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок на денешниот Министерски состанок на ОБСЕ во Скопје порача дека Организацијата мора дополнително да ја зајакне соработката, иако Русија прави огромни пречки на патот на работата во ...

Бербок и О’Брајан: Русија да не ја попречува работата на ОБСЕ

Во Центар

Бербок од Скопје го повика Путин да ја прекине војната во Украина

Мета

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

А1 On

Бербок од Скопје со порака: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Zoom

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Бриф

Бербок: Не смее да се дозволи Русија да ја попречува работата на ОБСЕ

Курир

Нова ТВ Frontline Канал5 Рацин Сител CivilMedia Lider Пулс24

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Либертас - 30.11.2023

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ, Евгениј Цимбаљук во обраќањето на 30. Министерски самит на ОБСЕ во Скопје, изрази благодарност до сите земји за поддршката на Украина во борбата за слобода против Русија, со кое, како што рече, придонесуваат и за ...

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Рацин

Украинскиот амбасадор во ОБСЕ: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Бриф

Украинскиот амбасадор: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Курир

„Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ со земја која ја киднапира нашата иднина“

Фокус

УКРАИНСКИОТ АМБАСАДОР: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Денешен

Украинскиот амбасадор: Не можеме да ја градиме иднината на ОБСЕ, со земја која ја киднапира нашата иднина

Нетпрес

Сител МКД ТВ21 Канал5 Слободен Печат Нова ТВ CivilMedia

Шаленберг: ОБСЕ е организација со 57 земји членки на еднакви основи, потребна ни е оваа платформа за дијалог

Во Центар - 30.11.2023

ОБСЕ е организација со 57 земји членки на рамноправна основа и верувам дека ни се советува да ги држиме правилата договорени пред неколку децении и да ги третираме сите еднакво, изјави австрискиот министер за надворешни работи, Александар Шаленберг, ...

Шаленбер: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

ТВ21

Шаленберг од Скопје: ОБСЕ е на апарати

Пулс24

Шаленберг: Не смееме да се плашиме да седнеме на маса со Русите

А1 On

Шаленбер: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

CivilMedia

Шаленберг: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

Слободен Печат

Шаленбер: ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште, потребна ни е оваа платформа за дијалог

Lider

Курир Нетпрес Република Р.С.Европа Frontline 24 Вести МКД MakPress

И Полска нема да присуствува на Самитот на ОБСЕ во Скопје

еМагазин - 30.11.2023

И Полска нема да присуствува на министерскиот Самит на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје, чиј официјален дел започнува денеска. Претходно бојкот поради присуството на рускиот министер за надворешни работи, , ...

Лавров слета на скопскиот аеродром

24Инфо

ЛИТВАНСКИОТ ШЕФ НА ДИПЛОМАТИЈАТА: Зошто би летал до Скопје да дискутирам со човек кој не треба да оди во демократски земји освен во Хаг

Фактор

Ландсбергис прашува: Зошто да одам во Скопје и да преговарам со човек кој не треба да лета во демократски земји?

Слободен Печат

Ландсбергис: На Лавров не смее да му се дозволи лет во Европа, освен ако не е за Хаг!

Независен

Лавров слета во Македонија

4NEWS

Бојкот на самитот на ОБСЕ поради руското учество: Литванскиот министер за надворешни работи не гледа причина за учество и дискусии со човек, кој не смее да лета нигде освен во Хаг

Lider

еМагазин Вечер Прес Фокус

Аналена Бербок: Заморот на Западот со Украина ќе биде фатален

Кумановски м. - 30.11.2023

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во пресрет на состанокот на НАТО во Брисел изјави дека намалувањето на вниманието на јавноста од конфликтот во Украина ќе биде фатално.

Бербок: Заморот на Западот од Украина ќе биде фатален

Локално

Аналена Бербок: Заморот на Западот со Украина ќе биде фатален

МКД

Заморот на Западот со Украина ќе биде фатален, смета Бербок

Вечер Прес

Француското МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Макфакс - 30.11.2023

Присуството на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Скопје не укажува дека односот на Западот кон Москва е променет, изјави портпаролката на француското Министерство за ...

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Опсервер

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Фокус

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Скопје1

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Скопје инфо

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

MTM

Француско МНР: Присуството на Лавров на состанокот во Скопје не значи дека Западот го променил ставот

Centar

Република

Борел од Скопје: Лавров ќе слушне од сите зошто ја изолираме Русија, па нека му пренесе на господарот на Кремљ

Макфакс - 29.11.2023

Некои земји учесници не беа воодушевени од вашата одлука на состанокот на ОБСЕ во Скопје да присуствува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, рече високиот претсетавник за надворешната политика на ЕУ, Жозеп Борел во Скопје, на ...

Борел- Добро е Лавров да слушне зошто е Русија изолирана и санкционирана

Р.С.Европа

Борел: Лавров да му каже на господарот на Кремљ дека ОБСЕ и ЕУ остануваат обединети во осудувањето на незаконското и агресивното однесување на Русија

Телма

Борел: Доаѓањето на Лавров на состанокот на ОБСЕ во Скопје е корисно, од прва рака да слушне зошто Русија е изолирана

Точка

Борел: Лавров во Скопје ќе чуе директно зошто Русија е осудена и изолирана

Локално

Борел: Северна Македонија припаѓа на ЕУ, тоа е заедница на вредности, не само заедница на интереси

CivilMedia

(Видео) Остри пораки за Путин и Кремљ од Скопје: Борел му порача на Лавров да седи и слуша, па да пренесе зошто Русија е изолирана

Скопје1

Курир Слободен Печат 4NEWS Фокус Lider Нетпрес А1 On Нова ТВ

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на ...

Макфакс - 29.11.2023

За време на подготовките за учество на седницата на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ во Северна Македонија, руската страна наишла на „секакви препреки“, изјави за „Спутник“ портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија ...

НА РУСКИ НОВИНАРИ НЕ ИМ БЕШЕ ДОЗВОЛЕНО ПРИСУСТВОТО ВО СКОПЈЕ Захарова тврди дека Западот правел опструкции пред самитот на ОБСЕ

+инфо

Захарова го обвини „колективниот Запад“ дека го доведува постоењето на ОБСЕ во прашање

Слободен Печат

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

MTM

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Точка

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Скопје1

Захарова во пресрет на самитот на ОБСЕ во Македонија: Западот и правеше секакви препреки на Русија за време на подготовките за состанокот

Centar

Кумановски м. 24Инфо Lider Република

Захарова: Лавров ќе има мултилатерални средби во Скопје

Р.С.Европа - 29.11.2023

Голем број на земји поднеле барање за билатерална средба со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, соопшти на 29 ноември, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, јавува новинската агенција Ројтерс.

Има многу барања за билатерални средби со Лавров, вели портпаролката на руското МНР, Захарова

еМагазин

Захарова: Голем број барања за средба со Лавров во Скопје

Локално

Русија вели дека има многу барања за средби со Лавров на состанокот на ОБСЕ

4NEWS

Захарова: Лавров со повеќе средби на самитот на ОБСЕ во Скопје

Во Центар

Захарова: Многу дипломати покажаа интерес да се сретнат со Лавров во Скопје

Слободен Печат

Захарова: Голем број барања за средба со Лавров во Скопје

Либертас

24Инфо ТВ21 4NEWS Република ММС

Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје: Ова е причината

Во Центар - 29.11.2023

Полска денеска соопшти дека нема да присуствува на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради тоа што е поканет рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Полскиот министер за надворешни работи Шимон Шинковски вел Сек изјавил дека нема да ...

Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје

Локално

И Полска откажа учество на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје поради присуството на Лавров

365

И ПОЛСКА ЌЕ ГО БОЈКОТИРА САМИТОТ НА ОБСE: Борел вели дека Лавров ќе седи и ќе слуша зошто Русија е изолирана

Фактор

Полска нема да учествува на Советот на ОБСЕ во Скопје: Ова е причината

Пулс24

И на Полска ѝ пречи Лавров нема да дојдат на самиот во Скопје

Слободен Печат

Поради Лавров: Полска нема да учествува на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје

Курир

4NEWS ТВ21 Нетпрес Фактор Денешен Фокус MakPress Република