TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски треба да се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги

24Инфо - 24.04.2019

Пендаровски лаже исто како Заев. Пендаровски треба да се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги. Го разбираме Пендаровски дека е исплашен од поразот, но чесно би било да се соочи со фактот дека граѓаните не го поддржуваат и дека нема што ...

Пендаровски преку Груевски ги мотивира граѓаните да излезат на гласање

Фокус - 24.04.2019

Со масовно гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме вистински претседател на државата. Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна ...

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Канал5 - 24.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад. Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно ...

Штабот на Пендаровски: Новинарката Снежана Лупевска не ја говори вистината

24Инфо - 24.04.2019

Сакаме да ја информираме јавноста деке вечерва, во вестите на Телма телевизија, новинарката Снежана Лупевска не ја кажа вистината. Имаме обврска пред граѓаните да ги посочиме фактите, аргументите и вистината.

Заев: Бројката на невработеност е 19.4 %, да продолжиме по вистинскиот пат – се друго е враќање кон мрачно минато!

1tv - 24.04.2019

„Бројката на невработеност е 19.4 %. Платите растат и ќе продолжат да растат. Бргу ќе дојде време кога граѓаните ќе можат да бираат работа и да напредуваат во кариерата. Тие економски придобивки ќе дојдат ако го следиме овој пат.

Твитерџиите си тераат мајтап со Пендаровски

Курир - 24.04.2019

Стево ајде повтори ? Телма кажа дека ти си ја ОТКАЖАЛ дебатата. Заев не ти е рамен, исти сте ...

Пендаровски од Прилеп: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ

Centar - 24.04.2019

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за иднината на државата дојдовме уште еднаш да се видиме во градот обележје од кој тргнале сите ...

Пендаровски од Прилеп ги потсети граѓаните на пиштењето, вриштењето и рекетот врз фирмите од страна на режимот – Гласот ...

Centar - 24.04.2019

„Гласањето за бројот на 3 е гаранција дека нема никогаш да се врати режимот на Груевски”, рече вечерва Стево Пендаровски, од Прилеп. Во Прилеп се сеќавате на пиштење и вриштење и рекет врз фирмите.

Пендаровски со порака од Прилеп: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ

1tv - 24.04.2019

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од ...

ЖИВО- Заев и Пендаровски во Прилеп

Локално - 24.04.2019

Во живо од граѓанската трибина во Прилеп со идниот претседател Стево Пендаровски. Граѓанска трибина во Прилеп Во живо од граѓанската трибина во Прилеп со идниот претседател Стево Пендаровски.

Заев: Гласачите апстинираа како порака до власта, а не како поддршка на опозицијата

Нова ТВ - 24.04.2019

Пораката на гласачите од првиот круг за претседателските избори е примена и прифатена и секако ќе реагираме, но да дадеме шанса на нашата држава, рече денеска премиерот Зоран Заев коментирајќи ги изборните резултати.

Пендаровски: Не смееме да дозволиме да се вратиме во времето на Груевски

24 Вести - 24.04.2019

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски во тетово го стави врз, како што рече, тешките одлуки што оваа владејачка гарнитура ги ...

Ѓорѓиевски: Под секое ниво на професионалност е полициски инспектори да се притискаат за да појавуваат на партиски ...

Курир - 24.04.2019

Интегрален текст од прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев, Стево Пендаровски и Оливер Спасовски ја злоупотребуваат полицијата и се обидуваат да ја претворат во партиска испостава на СДСМ.

Пендаровски: Очекувам масовна излезност и поддршка на 5 мај

Канал5 - 24.04.2019

Денеска организираме трибина за млади, затоа што мислам дека таа тема е исклучително битна генерално за развојот на нашето општество. Не само сега во предизборнава кампања, и затоа за таа цел и е дадено посебно место во мојата програма за следните 5 ...

(Видео) Пендаровски на средба со младите: Верувам во вас и во вашиот избор, дајте им пример на повозрасните

Макфакс - 24.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат вистинскиот избор и дека ќе дадат масовна поддршка на концептот што води напред.

(Видео) Арсовски: Заев е пред пораз и го фаќа паника, почнаа притисоците врз фирми и институции

Макфакс - 24.04.2019

Зоран Заев ја загуби поддршката од граѓаните. Toj и Стево Пендаровски се соочени со пораз и ги фаќа паника, порача во изјава пред владата, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Како што кажа тој, најдобар доказ за тоа е фактот дека Заев се фаќа ...

(ВИДЕО) Ременски во Топ Тема: Проевропскиот и мултиетничкиот концепт на Стево ќе донесе убедлива победа во вториот круг

Бриф - 24.04.2019

Потпретседателката на СДСМ, Фросина Ременски, вчера гостуваше во емисијата Топ Тема на Телма, каде зборуваше за реформите на Владата предводена од СДСМ кои конечно ја трасираа државата на вистински пат, како и за големата разлика помеѓу концептите ...

Јанушев: Власта нема легитимитет, СДСМ за две години со своето погубно владеење, неправдите, криминалот и корупцијата ...

Курир - 24.04.2019

Власта нема легитимитет. СДСМ за две години со своето погубно владеење, неправдите, криминалот и корупцијата загуби околу 300.000 гласови. Заев и Пендаровски ја уназадуваат Република Македонија и граѓаните тоа го казнија, зијави на прес конференција ...

Пропадна ли концептот за консензуален кандидат

Н.Македонија - 24.04.2019

Постизборните пребројувања и анализи на постигнатите резултати на кандидатите во првиот круг на претседателските избори, освен што ја евидентираа тесната резултатска разлика меѓу Стево Пендаровски и Гордана Сиљановска-Давкова, на извесен начин ...

Пендаровски: Бројот на освоените гласови во првиот круг е резултат на поширок политички контекст

24Инфо - 24.04.2019

– Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ, Стево Пендаровски, нема да го смени пристапот во кампањата за вториот изборен круг зашто смета дека е добар и дека тоа не е причината за бројот на освоените гласови во првиот круг, на 21 април.

Синот на Стево Пендаровски во училиште делел маички и пропаганден материјал?

Магазин - 24.04.2019

Вчера на социјалната мрежа Твитер осамна фотографија, на која се гледа како синот на Пендаровски заедно со свои другари, се облечени во маички со слоганот на СДСМ, за престојните претседателски избори Заедно Напред.

Едмонд Адеми до гласачите на Река: Ако не гласате за Стево, ќе го предадете концептот за НАТО и ЕУ на професорот Река

Бриф - 23.04.2019

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва се обрати и своја поддршка даде и министерот со потекло од Тетово, Едмонд Адеми, кој упати порака до оние што гласаа за Река: “Ако не гласате за Стево, ќе го предадете концептот на ...

СДСМ на собир во Тетово

24 Вести - 23.04.2019

Вечерва средби со граѓани и митинзи на кандидатот за претседател и нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето Пендаровски во Тетово го стави врз, како што рече, тешките одлуки што оваа владејачка гарнитура ги донесе.

ВМРО-ДПМНЕ: Ниту телевизиите, ниту граѓаните се должни да ги трпат навредите на Пендаровски

iPortal - 24.04.2019

Пендаровски лаже исто како Заев. Пендаровски треба да се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги. Го разбираме Пендаровски дека е исплашен од поразот, но чесно би било да се соочи со фактот дека граѓаните не го поддржуваат и дека нема што ...

Меџити: 50.000 гласови од ДУИ отидоа на контото на Пендаровски

Нетпрес - 23.04.2019

Изет Меџити, потпретседател на ДУИ и шефот на изборниот штаб за поддршка на Стево Пендаровски на претседателските избори, во емисија на 1ТВ, вели дека ДУИ го поддржала Пендаровски со 50.000 гласови.

Меџити во Студио 1: ДУИ целосно застанува зад Стево Пендаровски и негов избор за претседател на државата

1tv - 23.04.2019

Шефот на изборниот штаб на ДУИ Изет Меџити, во отвореното Студио 1 изјави дека неговата партија целосно застанува зад кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател. -Ова беше предизвик, имавме пред вид дека за ова можеме да платиме политички ...

Пендаровски: Доста ни е од 30 години транзиција, од режимот и криминалот на фамилијата

Локално - 23.04.2019

Едно општество за сите и евроатлантско интегрирање, а не изолација и поделби. Тоа е мојот концепт. Доста ни е од 30 години транзиција, од мрачниот тунел на криминалот и од режимот на фамилијата, рече кандидатот за претседател поддржан од СДСМ Стево ...

Едмонд Адеми до гласачите на Река: Ако не гласате за Стево, ќе го предадете концептот за НАТО и ЕУ и на професорот Река

Локално - 23.04.2019

На граѓанската трибина на кандидатот Стево Пендаровски вечерва во Тетово своја поддршка даде и министерот Едмонд Адеми кој упати порака до оние што гласаа за Река: “Ако не гласате за Стево, ќе го предадете концептот на професорот Река, а тој е ...

Пендаровски: Масовното гласање на 5 мај значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ

Вечер - 24.04.2019

Со масовно гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме вистински претседател на државата. Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна ...

Нов обид за славење на ликот и делото на Пендаровски: Тој е европпојпрјр прав!

Република - 23.04.2019

Немаат крај обидите за славење и фалење на ликот и делото на Стево Пендаровски, претседателскиот кандидат предложен од СДСМ и коалицијата. На една од средбите со граѓаните, меѓу присутните имаше и една посетителка која сакаше да го пофали ...

Стево Пендаровски од Тетово: Доколку опозиционите политичари добијат шанса да бидат власт нивните први одлуки ќе бидат ...

Centar - 23.04.2019

Стево Пендаровски, заеднички претседателски кандидат вечерва од Тетовп, рече дека доколку опозиционите политичари добијат шанса да бидат власт нивните први одлуки ќе бидат укинување на сите документи кои значат безбедност, сигурност и стабилност за ...

Дали резултатите од изборите се реакција на граѓаните и до локалната власт?

Алфа - 23.04.2019

Дали изгубените скоро 55 000 гласови на претседателските избори во неделата во скопските општини каде градоначалниците беа токму од СДСМ се порака и шлаканица до локалните власти дека граѓаните се незадоволни од нивната работа? Картата на Скопје ...

Пендаровски вечерва на граѓанска трибина во Домот за култура во Тетово

Канал5 - 23.04.2019

Вечерва заедничкиот кандидат за претседател на СДСМ и на ДУИ, Стево Пендаровски ќе одржи граѓанска трибина во Домот на култура во Тетово. Синоќа, Пендаровски беше на митинг во Карпош, од каде ги повика граѓаните масовно да излезат на гласање и да го ...

Поддршка од ДУИ за Пендаровски или судир меѓу Ахмети и Заев – Меџити во Студио 1 во 22 часот

1tv - 23.04.2019

Како ќе гласаат Албанците во вториот круг, дали ДУИ ќе организира масовна поддршка за Пендаровски или Ахмети и Заев ќе го продлабочат судирот? Кој ќе биде одговорен доколку пропадне датумот за преговори со ЕУ и се пролонгира ратификацијата за НАТО? ...

Заев од Тетово: Идниот претседател ќе биде Стево Пендаровски и тоа не може да биде поинаку

iPortal - 23.04.2019

Тука сум за да верифицирам една работа која Тетово веќе во првиот круг ја заврши, ја испрати пораката кој ќе биде идниот претседател. Во вториот круг ќе биде уште посилно, тоа го знам заради расположливоста со информации која мојата функција ги ...

СДСМ бара извинување од Телма и Лупевска, велат не е точно дека е закажан тв дуел

AKO - 24.04.2019

,,Сакаме да ја информираме јавноста деке вечерва, во вестите на Телма телевизија, новинарката Снежана Лупевска не ја кажа вистината. Имаме обврска пред граѓаните да ги посочиме фактите, аргументите и вистината.

Левица: Граѓаните порачаа, нема да дозволиме замена на груевизмот со заевизмот

Антропол - 23.04.2019

Соопштение на политичката партија Левица. Фијаското на претседателските избори кое го доживеа кандидатот на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, потврди дека штетните политики кои две години ги води нелегитимната влада немаат одобрување од ...

Заев: Економските придобивки ќе дојдат брзо да продолжиме по вистинскиот пат, се друго е враќање кон мрачно минато!

Centar - 24.04.2019

„Бројката на неврабоитеност е 19.4 %. Платите растат и ќе продолжат да растат. Бргу ќе дојде време кога граѓаните ќе можат да бираат работа и да напредуваат во кариерата. Тие економски придобивки ќе дојдат ако го следиме овој пат.

Пендаровски од Прилеп: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ

iPortal - 24.04.2019

„Во очи на вториот круг за иднината на државата дојдовме уште еднаш да се видиме во градот обележје од кој тргнале сите победоносни походи. Важно е масовно да се гласа на 5-ти бидејќи само овој концепт ја води државата во ЕУ и НАТО.

Пендаровски: Гласањето за „број 3“ е гаранција дека нема да се врати режимот на Груевски

24Инфо - 24.04.2019

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска е на средба со граѓаните на Прилеп. „Гласањето за бројот на 3 е гаранција дека нема никогап да се вртао режимот на Груесви. Во Прилеп се сеќавате на пиштење и вриштење и рекет врз фирмите.

Пендаровски од Прилеп ги потсети граѓаните на пиштењето, вриштењето и рекетот врз фирмите од страна на режимот на ...

1tv - 24.04.2019

„Гласањето за бројот на 3 е гаранција дека нема никогаш да се врати режимот на Груевски”, рече вечерва Стево Пендаровски, од Прилеп. Не сакаше да се замери со тие што му дадоа мандат. Во псоледните две години се обиде да ги закочи сите прогресивни ...

Героски: Пендаровски ќе победи благодарение на ВМРО-ДПМНЕ!

Магазин - 23.04.2019

Друже Стево, јас веќе нема да ти излегувам пред очи! СДСМ доби тешка шлаканица и го плати цехот за двеиполгодишниот епски к..ч. Народот испрати јасна порака, но ретко кој од залудените од власта ќе ја разберат.

Изборите во Северна Македонија ги покажаа старите пукнатини

Deutsche Welle - 23.04.2019

Вториот круг од изборите би можел да предизвика нова државна криза, проценува по првиот круг претседателски избори дел од печатот на германски јазик. Во текстот со наслов „Изборите во Северна Македонија ги покажаа старите пукнатини“ весникот ...

ДУИ ќе тропа од врата на врата за Пендаровски

+инфо - 23.04.2019

По спроведената целосна анализа, оценката на партијата на Али Ахмети е дека се целосно задоволни од нивниот придонес за консензуалниот кандидат Стево Пендаровски во првиот изборен круг од претседателските избори.

Заев: Порака е испратена и прифатена, но да ѝ дадеме шанса на државата

Press24 - 24.04.2019

Пораката на гласачите од првиот круг за претседателските избори е примена и прифатена и секако ќе реагираме, но да дадеме шанса на нашата држава, рече денеска премиерот Зоран Заев коментирајќи ги изборните резултати.

Таравари: Албанските партии што го поддржаа Пендаровски повеќе му одмогнаа отколку што му помогнаа

Фокус - 23.04.2019

Консензуалниот кандидат кој го промовираше ДУИ е пропаднат проект кој не помина кај Албaнците, рече градоначалникот на Гостивар од Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во вчерашната дебата на ТВ24.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев, Пендаровски и Спасовски ја злоупотребуваат полицијата

24Инфо - 24.04.2019

Зоран Заев, Стево Пендаровски и Оливер Спасовски ја злоупотребуваат полицијата и се обидуваат да ја претворат во партиска испостава на СДСМ. Незаконски и под секое ниво на професионалност е полициски инспектори да се притискаат за да појавуваат на ...

(ВИДЕО) Заев, Шекеринска и Пендаровски од Карпош: Назад нема, 5. мај е денот за потврда на иднината

А1 On - 23.04.2019

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев, заменик претседателката на СДСМ и вицепремиерка, Радмила Шекеринска и претседателскот кандидат, Стево Пендаровски испратија јасни пораки до граѓаните, на почетокот од кампањата за вториот круг од ...

Пендаровски: Креативноста на младите мора да биде ослободена

+инфо - 24.04.2019

Денеска организираме трибина за млади, затоа што мислам дека таа тема е исклучително битна генерално за развојот на нашето општество не само сега во предизборнава кампања, и затоа за таа цел и е дадено посебно место во мојата програма за следните 5 ...

(ВИДЕО) Пендаровски на средба со младите: Верувам во вас и во вашиот избор, дајте им пример на повозрасните, да ...

Бриф - 24.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат вистинскиот избор и дека ќе дадат масовна поддршка на концептот што води напред.