TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Буџет 2018: Растат платите на одбрана, здравство и образование

24 Вести - 02.11.2017

Буџетот за 2018 година тежи 3,44 милијарди евра. Се предвидуваат повисоки плати за десет проценти за сите припадници во армискиот состав. Обезбедени се средства за пет проценти покачување на платите на докторите и медицинските сестри во јавните ...

БУЏЕТ 2018: Покачување на платите во темелите на општеството - образованието и во здравството

Фактор - 02.11.2017

Како Владата ќе помогне во зголемување на нивото на платите? Ова прашање денеска синдикатите му го поставија на министерот за финансии Драган Тевдовски на јавната дебата на која беше претставен Предлог буџетот за 2018 година.

Зголемување на платите во здравството и во образованието

24 Вести - 02.11.2017

Обезбедени се средства за пет проценти покачување на платите на докторите и медицинските сестри во јавните здравствени установи и планирани се средства за зголемување на платите во основните и средните училишта и во градинките, соопшти министерот за ...

Ќе се зголемат платите на припадниците на АРМ

24 Вести - 02.11.2017

Десет проценти повисоки плати за сите припадници во армискиот состав се предвидуваат во Предлог-буџетот за 2018 година, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Според него, тоа е во согласност со определбата за подигнување на буџетот на ...

Буџетот за 2018 година 3,44 милијарди евра, најголем досега: Повисоки плати во АРМ, здравство и образование

еМагазин - 02.11.2017

Буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или 3,44 милијарди евра. Приходите се планирани на 193,5 милијарди, а буџетскиот дефицит на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП.

Тевдовски: Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 отсто

А1 On - 02.11.2017

Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 проценти од првично планираниот 2,2 проценти. Министерот за финансии Драган Тевдовски на дебатата за буџетот за 2018 година истакна дека вакво ревидирање се прави првпат, но е важно бидејќи тоа е ...

Нафтата ќе поскапи за 3,54 денари

Либертас - 02.11.2017

Во рамки на Буџетот за 2018 година планирани се вкупни приходи на 193, 5 милијарди денари, односно 4,7 отсто повисоки од годинава. Расходите се планирани на 211, 7 милијарди денари, односно 4,1 отсто повисоки од годинава.

Јавна дебата за предлог- буџетот за 2018-та

МРТ - 02.11.2017

Завчера министерот за финансии Тевдовски најави дека првпат во земјава ќе се претстави подготвениот буџет, пред да се достави на разгледување во Владата. Министерството за финансии денеска организира јавна дебата за предлог- буџетот за 2018-та ...

Дебата во МФ за Предлог-буџетот за 2018 година

Канал5 - 02.11.2017

Министерството за финансии денеска организира јавна дебата за Предлог-буџетот за 2018 година на која ќе присуствуваат претставници од стопанските комори, синдикатите и невладиниот сектор. - Во насока на транспарентен и развоен буџет кој ќе го ...

Среднорочно буџетско планирање за транспарентни јавни финансии

МРТ - 01.11.2017

Европска помош за управувањето со јавните финансии. Македонија треба да го подобри среднорочното буџетско планирање. Ресорниот министер Тевдовски очекува да се подигне нивото на транспарентност во трошењето на народните пари...

Утре почнува дебатата за предлог-буџетот за 2018 година, со покани и на затворена сесија

Мета - 01.11.2017

Министерство за финансии утре ќе организира дебата на затворена сесија за предлог-буџетот за 2018 година, на која ќе учествуваат само поканети претставници на граѓански организации, синдикати и на стопански комори.

Тевдовски: Македонија може да воведе среднорочно буџетско планирање

+инфо - 01.11.2017

Тевдовски истакна дека политичка волја за вакво среднорочно планирање има и оти приоритет на Мнистерството за финансии. Поставување основи на среднорочно буџетирање, односно создавање рамка за расходите и приходите на буџетот за подолг временски ...

Буџет од 3,44 милијарди евра за 2018, повисоки плати за АРМ, здравство, образование

Таратур - 02.11.2017

Буџетот за 2018 година тежи 3,44 милијарди евра. Се предвидуваат повисоки плати за десет проценти за сите припадници во армискиот состав. Обезбедени се средства за пет проценти покачување на платите на докторите и медицинските сестри во јавните ...

НРМБ: Растот на БДП годинава ќе биде 0,5 отсто, следната 3,2 отсто

А1 On - 02.11.2017

НБРМ ја ревидираше проекцијата на раст на БДП за оваа година на 0,5 проценти. Според априлската проекција, растот беше 2,5 проценти. Според последните проекции што денеска ги објави НБРМ за следната година останува раст на економијата од 3,2 и 3,5 ...

Зајакнување на среднорочното буџетирање за ефикасно управување со јавните финансии

Поглед - 01.11.2017

Во насока на унапредување на буџетскиот процес со зајакнување на среднорочно буџетско планирање, Министерството за финансии соработуваше со Финскиот институт за јавен менаџмент на твининг проектот „Зајакнување на среднорочното буџетирање за ефикасно ...

Буџетот за 2018 проектиран на 3,44 милијарди евра

Телма - 02.11.2017

Буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или 3,44 милијарди евра. Приходите се планирани на 193,5 милијарди, а буџетскиот дефицит на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП.

Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 отсто...

Н.Македонија - 02.11.2017

Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 отсто Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 проценти од првично планираните 2,2 проценти. Министерот за финансии Драган Тевдовски на дебатата за буџетот за 2018 година истакна дека ...

Буџетот пред јавноста пред да го усвои Владата

Телма - 31.10.2017

Јавноста ќе биде таа што ќе го даде првиот суд за новиот буџет за идната година, пред тој да се достави на усвојување во Владата. Министерот Тевдовски соопшти дека од Финансии веќе го подготвиле предлог буџетот, а законска обврска на Владата е тој ...

ТВ 24 дознава: Раст 3,2%, дефицит 2,8 во буџетот за 2018

24 Вести - 31.10.2017

Направени се контурите за предлог буџетот за идната година, а Министерството за финансии за прв пат од транзицијата наваму ќе го престави на јавноста пред да го донесе. ТВ 24 дознава дека со парите предвидени во државната каса за 2018 година треба ...

Дебата во МФ за Предлог-буџетот за 2018 година

А1 On - 02.11.2017

Министерството за финансии денеска организира јавна дебата за Предлог-буџетот за 2018 година на која ќе присуствуваат претставници од стопанските комори, синдикатите и невладиниот сектор. – Во насока на транспарентен и развоен буџет кој ќе го ...

Познати деталите од буџетот за 2018

Алсат-М - 31.10.2017

Економски раст од 3,2 насто и дополнително, минимално трошење без покритие од страна на Владата. Ова се првичните информации за Буџетот за следнава 2018 година, со кој се предвидува намалување и на буџетскиот дефицит, односно на сумата што Владата ...

Јавна расправа за предлог- буџетот в четврток, проектиран дефицит од 2,8% од БДП

МРТ - 31.10.2017

Ќе се организира јавна расправа со бизнис-заедницата и невладиниот сектор. Првиот финансиер Тевдовски вели дека дефицитот е проектиран на 2,8 проценти. Министерството за финансии в четврток ќе го претстави Предлог- буџетот за 2018-та година.

Буџетот за 2018 прво на јавна расправа, па потоа во собрание

Сакам да кажам - 31.10.2017

Јавна расправа за предлог-буџетот за 2018 година ќе има во четврток, а потоа тој ќе биде доставен до Владата изјави министерот за финансии Драган Тевдовски, на одбележувањето на Светскиот ден на штедењето.

МФ ќе го претстави подготвениот предлог-буџет за 2018 година

Слободен Печат - 31.10.2017

Министерството за финансии веќе го подготви предлог буџетот и тој пред да се достави на разгледување во Владата ќе биде претставен пред јавноста. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, најави дека в четврток ќе биде организирана јавна дебата на ...

Предлог-буџетот за 2018 година првин на јавна расправа, а потоа во Собрание

Мета - 31.10.2017

Министерството за финансии го подготвило предлог-буџетот за 2018 година, а пред да го достави до Владата, првин ќе го презентира пред јавноста, на јавна расправа, која ќе се одржи в четврток, соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски, по ...

Пропаѓаат сите позитивни проекции на економскиот раст

Пулс24 - 31.10.2017

Заробена во спрегите на политичката корумпираност, Македонија никако да излезе од сиромаштијата и да го најде патот до европските земји, пишува порталот Економски . Со секоја наредна анализа, се намалува и проекциите Финансиските институции се ...

МФ ќе го претстави подготвениот Предлог-буџет за 2018 година пред да се достави во Владата

Канал 77 - 31.10.2017

Министерството за финансии в четврток организира јавна дебата на која ќе ги претстави контурите на Предлог-буџетот за 2018 година. Ова го соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски, одговорајќи на новинарски прашања по одбележувањето на ...

Утре почнува дебатата за предлог-буџетот за 2018 година, со покани и на затворена сесија

Либертас - 01.11.2017

Министерство за финансии утре ќе организира дебата на затворена сесија за предлог-буџетот за 2018 година, на која ќе учествуваат само поканети претставници на граѓански организации, синдикати и на стопански комори.

Тевдовски: Македонија може да воведе среднорочно буџетско планирање

Либертас - 01.11.2017

Поставување основи на среднорочно буџетирање, односно создавање рамка за расходите и приходите на буџетот за подолг временски период од една фискална година за да се подобри ефикасноста во планирањето и спроведувањето на буџетот и транапареноста во ...

НБРМ: Растот на БДП годинава ќе биде 0,5 отсто, следната 3,2 отсто

еМагазин - 02.11.2017

НБРМ ја ревидираше проекцијата на раст на БДП за оваа година на 0,5 проценти. Според априлската проекција, растот беше 2,5 проценти. Според последните проекции што денеска ги објави НБРМ за следната година останува раст на економијата од 3,2 и 3,5 ...

Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 проценти

МРТ - 02.11.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски нагласи дека се очекува да заврши забавувањето што го имавме годинава и да има значително забрзување следната година. Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 проценти од првично планираниот 2,2 ...

Дебата во МФ за Предлог-буџетот за 2018 година

Сител - 02.11.2017

Министерството за финансии денеска организира јавна дебата за Предлог-буџетот за 2018 година на која ќе присуствуваат претставници од стопанските комори, синдикатите и невладиниот сектор. - Во насока на транспарентен и развоен буџет кој ќе го ...

МФ ќе го претстави подготвениот предлог-буџет за 2018 година пред да се достави во Владата

Канал5 - 31.10.2017

Министерството за финансии веќе го подготви предлог буџетот и тој пред да се достави на разгледување во Владата ќе биде претставен пред јавноста. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, најави дека в четврток ќе биде организирана јавна дебата на ...

Предлог-буџетот за 2018 година првин на јавна расправа, а потоа во Собрание

Либертас - 31.10.2017

Министерството за финансии го подготвило предлог-буџетот за 2018 година, а пред да го достави до Владата, првин ќе го презентира пред јавноста, на јавна расправа, која ќе се одржи в четврток, соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски, по ...

Тевдовски: Македонија може да воведе среднорочно буџетско планирање

Канал5 - 01.11.2017

Поставување основи на среднорочно буџетирање, односно создавање рамка за расходите и приходите на буџетот за подолг временски период од една фискална година за да се подобри ефикасноста во планирањето и спроведувањето на буџетот и транапареноста во ...

НБРМ: Растот на БДП годинава ќе биде 0,5 отсто, следната 3,2 отсто

Либертас - 02.11.2017

НБРМ ја ревидираше проекцијата на раст на БДП за оваа година на 0,5 проценти. Според априлската проекција, растот беше 2,5 проценти. Според последните проекции што денеска ги објави НБРМ за следната година останува раст на економијата од 3,2 и 3,5 ...

Буџетот за 2018 година 3,44 милијарди евра, обезбедени пари за инвестиции и повисоки плати во АРМ, здравство и ...

Канал5 - 02.11.2017

Буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или 3,44 милијарди евра. Приходите се планирани на 193,5 милијарди, а буџетскиот дефицит на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП.

Тевдовски: Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 отсто

ТВ21 - 02.11.2017

Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 проценти од првично планираниот 2,2 проценти. Министерот за финансии Драган Тевдовски на дебатата за буџетот за 2018 година истакна дека вакво ревидирање се прави првпат, но е важно бидејќи тоа е ...

Предлог-буџетот за 2018 година на јавна дебата

+инфо - 02.11.2017

По дискусијата, Министерството за финансии ќе го достави предлог-буџетот до Владата која има законска обврска да го достави во Собранието. Министерството за финансии денеска организира јавна дебата за Предлог-буџетот за 2018 година на која ќе ...

МФ ќе го претстави подготвениот предлог-буџет за 2018 година пред да се достави во Владата

Либертас - 31.10.2017

Министерството за финансии веќе го подготви предлог буџетот и тој пред да се достави на разгледување во Владата ќе биде претставен пред јавноста. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, најави дека в четврток ќе биде организирана јавна дебата на ...

Предлог-буџетот за 2018 година првин на јавна расправа, а потоа во Собрание

Бриф - 31.10.2017

Министерството за финансии го подготвило предлог-буџетот за 2018 година, а пред да го достави до Владата, првин ќе го презентира пред јавноста, на јавна расправа, која ќе се одржи в четврток, соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски, по ...

Тевдовски: Македонија може да воведе среднорочно буџетско планирање

А1 On - 01.11.2017

Поставување основи на среднорочно буџетирање, односно создавање рамка за расходите и приходите на буџетот за подолг временски период од една фискална година за да се подобри ефикасноста во планирањето и спроведувањето на буџетот и транапареноста во ...

Буџет од 3,44 милијарди евра за 2018-та, обезбедени пари за инвестиции и повисоки плати во АРМ, здравство и образование

Стандард - 02.11.2017

Буџетот за 2018 година е проектиран на 211,7 милијарди денари или 3,44 милијарди евра. Приходите се планирани на 193,5 милијарди, а буџетскиот дефицит на 18,2 милијарди денари или 2,7 проценти од БДП.

Тевдовски: Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 отсто

Либертас - 02.11.2017

Владата го ревидира растот на БДП за годинава на 1,6 проценти од првично планираниот 2,2 проценти. Министерот за финансии Драган Тевдовски на дебатата за буџетот за 2018 година истакна дека вакво ревидирање се прави првпат, но е важно бидејќи тоа е ...

Дебата во МФ за Предлог-буџетот за 2018 година

Слободен Печат - 02.11.2017

Министерството за финансии денеска организира јавна дебата за Предлог-буџетот за 2018 година на која ќе присуствуваат претставници од стопанските комори, синдикатите и невладиниот сектор. – Во насока на транспарентен и развоен буџет кој ќе го ...

МФ ќе го претстави подготвениот предлог-буџет за 2018 година пред да се достави во Владата

Сител - 31.10.2017

Министерството за финансии веќе го подготви предлог буџетот и тој пред да се достави на разгледување во Владата ќе биде претставен пред јавноста. Министерот за финансии, Драган Тевдовски, најави дека в четврток ќе биде организирана јавна дебата на ...

Предлог-буџетот за 2018 година првин на јавна расправа, а потоа во Собрание

Локално - 31.10.2017

Министерството за финансии го подготвило предлог-буџетот за 2018 година, а пред да го достави до Владата, првин ќе го презентира пред јавноста, на јавна расправа, која ќе се одржи в четврток, соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски, по ...