TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тодоров: Симоновски е играч со кој сум работел, во него имам голема доверба

Gol.mk - 14.02.2020

Новиот селектор на Македонија, Александар Тодоров пред неколку дена го објави списокот на кошаркари за претстојните квалификациски дуели со Естонија и Русија, а меѓу 15-те кошаркари место имаше и за Марко Симоновски.

Симоновски: Тренирав напорно иако сум без клуб, ќе дадам се за Македонија

Екипа - 14.02.2020

Марко Симоновски низ кариерата решил многу натпревари со прецизни удари од далечина, токму затоа селекторот Александар Тодоров му изрази доверба на поранешниот член на МЗТ Скопје иако тој веќе неколку месеци е без клупски ангажман.

Одбраната е клучен аспект за успех

Н.Македонија - 14.02.2020

Кошаркарите на Македонија, полни со оптимизам и под раководство на селекторот Александар Тодоров, ги одржаа првите тренинзи. Во СЦ „Борис Трајковски“ беа присутни сите кошаркари, освен Ненад Димитријевиќ, кој подоцна ќе се приклучи на подготовките ...

Репрезентативците ги запалија моторите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Вечер Прес - 13.02.2020

Македонската кошаркарска репрезернтација ги стартуваше подготовките за претстојниот дуел со Естонија кој ќе се одигра на 20 февруари во „Борис Трајковски“ во рамки на квалификациите за пласман на ЕП.

„Мора да имаме повеќе од една победа ако сакаме да играме на ЕП“

TopSport - 13.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација ги започна подготвките во пресрет на првите два натпревари во рамките на квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство. Првиот натпревар во групата Македонија ќе го одигра наредниот четврток (20 ...

Кошаркарите ги започнат подготовките за новиот квалификациски циклус

Сител - 13.02.2020

Со прес конференцијата, а веднаш потоа и првиот тренинг машката македонската кошаркарската репрезентација ги започна мини подготовките за првите два дуели од новиот квалификациски циклус за Европското првенство 2020 година.

Селекторот Тодоров со јасен став: Една победа ќе ни биде малку, одиме на две или три

Локално - 13.02.2020

Прес-конференција, па веднаш на работа. Селекторот Александар Тодоров ги спушти „долу“ на теренот во салата „Борис Трајковски“ избраниците. Односно играчите и стручниот тим со кој ќе ја поведе нашата селекција во квалификациите за ЕП 2021 година.

Тодоров: Само еден играч ме одби од сите кои ги исконтактирав

Дерби - 13.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација доста подмладена ги стартуваше подготовките за двата квалификациски меча за Европското првенство, а по селекцијата која ја направи, со своја најава за натпреварите против Естонија и Русија излезе и селекторото ...

Тодоров: Никого не терам да игра со сила, добив само еден негативен одговор

Спортски - 13.02.2020

Репрезентацијата на Македонија со подмладен состав ги започна подготовките за квалификациите за Европското првенство. Селекторот Тодоров денес го одржа првиот тренинг и првата прес-конференција. „Естонија е селекција за која не знаеме многу.

Кристијан Николов: Се вратив каде што припаѓам

Спортманија - 13.02.2020

Бекот на МЗТ после неколку години повторно е во националниот тим на Македонија. Само плејмејкерот Ненад Димитријевиќ отсуствуваше на првиот тренинг на македонската кошаркарска репрезентација, неговиот клуб Хувентуд не е расположен да го пушти пред ...

Тодоров: Само триумф над Естонија не е доволен за ЕП, потребни се уште една-две победи

Слободен Печат - 13.02.2020

Кошаркарите денеска ги стартуваа подготовките за квалификациите на ЕП 2021. Македонската кошаркарска репрезентација денеска и официјално ги започна подготовките за квалификациите за ЕП 2021, под палката на новиот селектор Александар Тодоров.

Оптимизам во пресрет на стартот на кошаркарските Евроквалификации

Точка - 13.02.2020

Кошаркарската репрезентација на Македонија го означи стартот на подготовките за квалификацискиот циклус за Европското првенство. Македонија за точно една недела ќе го одигра првиот и можеби клучен натпревар во групата против селекцијата на Естонија.

Гечевски: Најважниот настан се ближи до реализација

Курир - 13.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров смета дека за средбата со Естонија го има во моментов најоптималниот состав. -Ова е најоптималниот состав, имајќи го предвид здравствениот билтен и желбата на некои играчи.

Тодоров: Го имаме во моментов најоптималниот состав

А1 On - 13.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров смета дека за средбата со Естонија го има во моментов најоптималниот состав. – Ова е најоптималниот состав, имајќи го предвид здравствениот билтен и желбата на некои играчи.

Тодоров: Го имаме во моментов најоптималниот состав на Македонија

Денешен - 13.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров смета дека за средбата со Естонија го има во моментов најоптималниот состав. – Ова е најоптималниот состав, имајќи го предвид здравствениот билтен и желбата на некои играчи.

Тодоров: Го имаме во моментов најоптималниот состав

Опсервер - 13.02.2020

– Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров смета дека за средбата со Естонија го има во моментов најоптималниот состав. – Ова е најоптималниот состав, имајќи го предвид здравствениот билтен и желбата на некои играчи.

Гечевски: Успехот на репрезентацијата е успех на цела Македонија

Кајгана - 13.02.2020

Со прес-конференција нашата најдобра селекција означи почеток на подготовките во пресрет на натпреварите од квалификациите. За една седмица од денес, нашите сениорски репрезентативци ќе го одиграат првиот натпревар во рамки на квалификациите за ...

Тодоров: Само еден играч ме одби од сите кои ги исконтактирав

Точка - 13.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација доста подмладена ги стартуваше подготовките за двата квалификациски меча за Европското првенство, а по селекцијата која ја направи, со своја најава за натпреварите против Естонија и Русија излезе и селекторот ...

Тодоров: Мечот со Естонија не е клучен, со една победа не се оди на Европско првенство

МКД - 13.02.2020

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров вели дека престојниот меч против Естонија не е клучен за пласман на ЕП, но мора да се добие. Македонија со меч против Естонија ги почнува квалификациите за Европското ...

Тодоров: За дуелот со Естонија го имаме најоптималниот состав

Sport M - 13.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров смета дека за средбата со Естонија го има во моментов најоптималниот состав. -текстот продолжува по рекламата- – Ова е најоптималниот состав, имајќи го предвид здравствениот ...

Тодоров: Го имаме во моментов најоптималниот состав

MakPress - 13.02.2020

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров смета дека за средбата со Естонија го има во моментов најоптималниот состав. – Ова е најоптималниот состав, имајќи го предвид здравствениот билтен и желбата на некои играчи.

Тодоров: Само еден кошаркар не е подготвен да игра за Македонија, тоа ме прави среќен!

Вечер Прес - 13.02.2020

Македонската кошаркарска репрезентација на 20 февруари ќе го одигра првиот натпревар во рамки на квалификациите за пласман на ЕП, кога „црвено – жолтите“ во ВИП Арената „Борис Трајковски“ ќе ги одмерат силите против селекцијата на Естонија.

Селекторот Тодоров јасен: Една победа е малку, ни требаат две или три за пласман на ЕП

Спортклуб - 13.02.2020

Селекторот Александар Тодоров со играчите и својот стручен штаб ги започна подготовките за квалификациите за ЕП 2021 година во салата „Борис Трајковски“. Евидентна беше возбудата кај повиканите кошаркари, особено кај оние помладите, односно ...

Николов: Подмладувањето ќе донесе и тешки денови, ќе работиме напорно да се вратиме на ЕП

SportMedia - 14.02.2020

Кристијан Николов е еден од дебитантите во националниот тим. Кошаркарот на МЗТ Скопје е свесен дека нема да биде лесен патот до евро-шампионатот, но сите се подготвени да го дадат максимумот.