TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали замрзнувањето на цените е добра идеја

Либертас - 28.09.2022

Помеѓу повеќето мерки за справување со актуелната криза кои им стојат на располагање на владите, се чини дека оние од блиското окружување, вклучително и македонската влада, најлесно и со најголемо задоволство се одлучуваат за замрзнување на цените ...

Цените „полудеа“, инфлацијата ги натера луѓето да купуваат поефтини производи

Локално - 28.09.2022

Изминативе денови маркетите ги качија цените. Кравјиот кашкавал почна да се продава по цени повисоки од 600 денари, кога еден килограм кравјо сирење стана 400 денари, литар трајно млеко 70 денари, јунешкото месо над 650 денари… Вицепремиерот Фатмир ...

Утре ќе биде објавен пакетот кризни мерки за граѓаните и фирмите?

Сител - 27.09.2022

Доцни помошта за граѓаните и стопанството. Иако најавена за оваа недела, министерот Бектеши вели дека се уште се анализира какви и за кого ќе бидат наменети мерките. Ќе се поддржат најранливите категории граѓани и фирмите на кои навистина им треба, ...

Европските земјоделци предупредуваат на проблеми со снабдувањето со храна

Денар - 27.09.2022

Емануел Лефевр произведува илјадници тони лиснати зеленчуци годишно на својата фарма во северна Франција, но оваа година можеби ќе мора да се откаже од жетвата поради трошоците за енергија потребни за замрзнување на собраните производи.

ДО КОГА ЌЕ РАСТАТ ЦЕНИТЕ? Владата нема начин да ги заузда

+инфо - 27.09.2022

Бизнисот вели дека има високи трошоци и тие мора да го вградат во цената на производот, ако не сакаат да пропаднат, но како нивниот производ и покрај ограничените маржи добива и до двапати повисока цена во трговските објекти, велат, е прашање на ...

ПОТЕГ ШТО ТРЕБА ДА СЕ СЛЕДИ Хрватски „Конзум“ ги заклучи цените на 100 производи до крајот на годината

+инфо - 27.09.2022

Цените на 100 основни производи во Конзум нема да се зголемат до крајот на оваа година, а дополнително има поповолни цени за 1.500 производи за корисниците на MultiPlusCard. Најголемиот синџир супермаркети во Хрватска „Конзум“ од 29 септември, до ...

Ограничените маржи не даваат резултати, цените на храната растат

Слободен Печат - 27.09.2022

Додека цените на храната на светските берзи паѓаат, кај нас се зголемуваат. Битиќи предлага закон против профитирање во период на криза. Цените на прехранбените производи продолжија да растат, иако на светските берзи е забележано нивно ...

Инфлацијата јаде луѓе, Владата октоподи

Слободен Печат - 27.09.2022

Владата треба да знае дека не им е на сите до октоподите што таа си ги нарача. Некои се прехрануваат со обично лепче и сиренце, а за да може да си го обезбедат и тој скромен оброк, треба да се заузди инфлацијата.

Узунов: Кога ќе ги ограничиш цените на производите, си направил кеиф на богатите, повеќе отколку на сиромашните

Локално - 27.09.2022

Цените на производите растат со месеци, а денес граѓаните се повеќе ги чувствуваат овие поскапувања. Тие се жалат дека цените на одредени производи несразмерно се зголемуваат и дека за едни исти производи има драстично различни цени.

Владата уверува дека храна ќе има, на цената не може да се влијае

Сител - 26.09.2022

Државата е немоќна да го ублажи ценовниот шок. И покрај замрзнатите маржи, основните производи во маркетите секојдневно поскапуваат. Министерот за земјоделство уверува – храна ќе има доволно, ама не знаеме колку ќе поскапи.

ЦЕНИТЕ РАСТАТ ПРЕКУ НОЌ, ШТЕДЕЊЕТО ЗАПОЧНА: На пазар се бараат 2 јаболки, 2 лимона, 300 грама ориз

Пари - 26.09.2022

„Пари“ анализира колку се зголемиле цените на основните прехранбени производи од почетокот на годината Цените на прехранбените производи кај нас рушат рекорди, додека Организација за земјоделство и храна при Обединетите нации забележува смирување на ...

Оранжериското производство во Европа на удар на енергетската криза – Земјоделците предупредуваат на пад на ...

Агротим - 26.09.2022

Производителите на зеленчук во Северна и Западна Европа се на удар на енергетската криза Се повеќе луѓе размислуваат да „стават катанец“ на своите оранжерии. Финансиското влијание е преголемо и го загрозува снабдувањето со храна, пишува Ројтерс.

Цените растат преку ноќ, штедењето започна: на пазар се бараат 2 јаболки, 2 лимона, 300 грама ориз

Бизнис Вести - 26.09.2022

„Пари“ анализира колку се зголемиле цените на основните прехранбени производи од почетокот на годината Цените на прехранбените производи кај нас рушат рекорди, додека Организација за земјоделство и храна при Обединетите нации забележува смирување на ...

Владата тврди дека храна ќе има, за цените не била надлежнa

Република - 26.09.2022

Државата е немоќна да го ублажи ценовниот шок. И покрај замрзнатите маржи, основните производи во маркетите секојдневно поскапуваат. Министерот за земјоделство уверува – храна ќе има доволно, ама не знаеме колку ќе поскапи.