TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

МКД - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск рече дека Западен Балкан е интегрален дел на Европа и приоритет за Европската унија. Туск на крајот од самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија рече дека ЕУ е најсигурен партнер на Западен Балкан.

(ВИДЕО) Премиерот Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан: Со премиерот Ципрас решаваме спор за да го зајакнеме ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска одржа прес конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан, што се одржа во Софија, Република Бугарија. На конференцијата за новинарите премиерот Заев истакна дека,по ...

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

Курир - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

ЕУ ја потврди европската перспектива на Западен Балкан,но бара реформи

Нова ТВ - 17.05.2018

Шефовите на Европската унија на Самитот во Софија усвоија финална декларација со која ја потврдија европската перспектива на Западниот Балкан, но со експлицитен услов да продолжат со реформите – првенствено во сферата на владеење на правото и ...

Tуск: Западен Балкан е приоритет за ЕУ

Алсат-М - 17.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа и приоритет на Европската унија. Туск на крајот од самитот на Европската унија-Западен Балкан во Софија посочи дека ЕУ е најсигурниот партнер на ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

+инфо - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

Усвоена декларација на самитот ЕУ-Западен Балкан за поддршка на регионот

Р.С.Европа - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот.

Се согласивме да ги намалиме цените за роаминг, изјави Туск по Самитот во Софија

Макфакс - 17.05.2018

Самитот ЕУ-Западен Балкан беше успешен, изјави на прес-конференција, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по самитот ЕУ-Западен Балкан, јави бугарската новинска агенција „Фокус“.

Усвоена декларацијата на самитот ЕУ-Западен Балкан

Макфакс - 17.05.2018

Европската Унија во консултација со земјите од Западен Балкан ја усвои декларацијата од 17 точки на самитот на ЕУ-Западен Балкан. Како што претходно соопшти „Макфакс“, во декларацијата не стојат имињата на земјите од регионот по настојувањата на ...

Заев во Софија зборувал и потпишувал на фиромски јазик (ФОТО)

Република - 17.05.2018

Официјален јазик под кој настапил Зоран Заев во Софија, на Самитот ЕУ – Западен Балкан бил фиромскиот, како што може и да се види од официјалниот меил во кој на новинарите им се испраќа целата верзија од Софиската декларација.

Манчевски: Заклучоците од Дигиталниот Самит се дел од агендата на ЕУ

Макфакс - 17.05.2018

Заклучоците од првиот Дигитален Самит, што само пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската Унија, во контекст на поддршка и унапредување на дигиталната трансформација во земјите од Западен Балкан, изјави министерот за ...

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Макфакс - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија, пренесе бугарскта агенција „Фокус“. Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изминатиов ...

Меркел и Меј се залагаат за стабилен и безбеден Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија порача дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. Таа порача и дека премиерот на Бугарија Бојко Борисов доволно работел за ...

„Гледаме добра перспектива за Западен Балкан“ – најважните изјави од самитот ЕУ-Западен Балкан

Курир - 17.05.2018

Европските лидери се едногласни дека земјите од Западен Балкан имаат добра перспектива во евроинтеграциите. Ова се најважните поенти од изјави на европски премиери и претседатели пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија.

На Самитот во Софија историска одлука за укинување на роамингот за Западен Балкан

Независен - 17.05.2018

Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан. Доколку се случи тоа, по подолго време тоа би бил прв позитивен сигнал од ЕУ за граѓаните на ...

Во живо: Прес Зоран Заев од Софија

Локално - 17.05.2018

Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан. Прес-конференција за активностите за време на Самитот на ЕУ за Западен Балкан.Видео: ...

На Самитот во Софија можна е одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан

Вечер - 17.05.2018

Големи се шансите на Самитот на Европската Унија кој се одржува во Софија да биде донесена одлука за укинување на роамингот за државите од Западен Балкан. Доколку тоа се случи после подолго време тоа би бил прв позитивен сигнал од ЕУ за граѓаните на ...

Која маркетинг агенција без оглас доби 15 милиони од МИО за Дигиталниот самит на Западен Балкан

еМагазин - 17.05.2018

Министерството за информатичко опшество и администрација во постапка со преговарање без претходно објавување на оглас склучила договор со Агенцијата за маркетинг комуникации „Панекс“ ДООЕЛ Скопје за техничка поддршка за реализација на Дигиталниот ...

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

24Инфо - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во ...

Меркел: Важно е да имаме безбеден Балкан што економски добро ќе се развива

Н.Македонија - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

(ФОТО) Заев во прегратка на Борисов

Фактор - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...

Пет работи што нема да се случат на Самитот во Софија, а требаше

Локално - 17.05.2018

Самитот на лидери на Европската унија и Западен Балкан во Софија не дава повод за оптимизам, пишува BBC на српски јазик. Земјите од Западен Балкан многу очекуваа од самитот ЕУ-ЗБ кој денеска почнува во главниот град на Бугарија.

На Самитот во Софија ќе се дискутура и за економскиoт развој на Западен Балкан

Мета - 17.05.2018

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска ќе има обраќање за спроведувањето на економските реформи во Македонија во процесот на приближување до Европската унија, со што и официјално ќе започне економскиот ...

Манчевски: Заклучоците од Дигиталниот самит се дел од агендата на ЕУ

Стандард - 17.05.2018

Заклучоците од првиот Дигитален самит, што само пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската унија, во контекст на поддршка и унапредување на дигиталната трансформација во земјите од Западен Балкан, порача денеска на ...

Анѓушев во Софија на самитот ЕУ-Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска и утре е во службена посета на Бугарија каде учествува на дел од активностите во рамките на самитот ЕУ-Западен Балкан. Денеска попладне Анѓушев ќе учествува на настан во организација на ...

„Поврзување“, тема на самитот ЕУ, Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Денешниот самит во Софија меѓу шефовите на држави или влади на земјите-членки на Европската унија и нивните колеги од регионот на Западен Балкан се одржува под темата „Поврзаност“. Станува збор за разгледување на можностите за подобрување на врските ...

Светот гледа кон Софија за иднината на Западен Балкан

Фактор - 17.05.2018

Самитот во Софија, посветен на Западен Балкан, започнува. Тoj е првиот по 15 години и става акцент на европската перспектива на шесте земји од регионот. Фокусот на европските лидери, исто така, падна на опасноста од иранскиот нуклеарен договор и ...

Трите предизвици пред интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Стандард - 16.05.2018

Поради етничките тензии, нерешени гранични спорови, неконтролираното организиран криминал и растечкото руско, турско и кинескo влијание во регионот, Западен Балкан се претвораат повторно во еден од најголемите предизвици за Европската унија (ЕУ) во ...

Туск од Софија ќе ја потврди европската перспектива за Западен Балкан

24 Вести - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ - Западен Балкан“ во софија соопшти дека за првпат по 15 години денеска ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен ...

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача Туск

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија, ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен Балкан.

Заев на средби со Макрон и Ципрас, Коѕијас не се појави во Софија

МКД - 16.05.2018

Средбата меѓу премиерите на Грција и на Македонија, Алексис Ципрас и Зоран Заев што е предвидена за утре во 10.30 часот што ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан се смета за исчекор кон конечно решение, иако мали се очекувањата дека ...

Курц: Самит во Софија ќе внесе нова динамика во приближувањето на Западен Балкан кон ЕУ

+инфо - 16.05.2018

Очекувам утрешниот Самит ЕУ-Западен Балкан да внесе нова динамика во процесот на приближување на земјите од регионот во ЕУ, изјави денеска во Софија австрискиот канцелар Себастијан Курц по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Самит во Софија: Западниот Балкан во сенка на Иран

Deutsche Welle - 16.05.2018

На самитот во Софија во преден план првобитно требаше да биде Западниот Балкан. Но агендата сега е предодредена од американскиот претседател Доналд Трамп. Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој еврокомесарот за проширување Јоханес Хан го оцени како ...

Туск: Ќе ја потврдиме европската перспектива на Западен Балкан

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск во пресрет на самитот „ЕУ-Западен Балкан“ во Софија соопшти дека за првпат по 15 години утре ќе се соочат лидерите на Унијата со сите лидери на Западен Балкан.

Меркел: Државите од Западен Балкан имаат јасна европерспектива

+инфо - 17.05.2018

Државите од Западен Балкан имаат јасна перспектива за члество во Европската унија, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на прес-конференција по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Загреб сака да организира самит ЕУ-Западен Балкан 2020 за проширување

Вечер - 16.05.2018

Хрватската министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ Буриќ изјави дека Хрватска сака за време на претседавањето со Европската унија во 2020 година да организира самит ЕУ – Западен Балкан (Загреб самит 2) на кој проширувањето би ...

Заев: Сега е време да се препознае моментот земјите од Западен Балкан да учествуваат во градењето на посилна ЕУ

Фактор - 16.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, своите активности на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан што се одржува во Софија, ги започна со учество на паралелните активности, со свое обраќање на меѓународната конференција ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Самит во Софија: Недвосмислена поддршка за европерспективата на Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Лидерите на Европска унија и земјите членки на ЕУ, во консултација со партнерите од Западен Балкан денеска во Софија усвоија Декларација во 17 точки, со кои е повторена недвосмислената поддршка за европската перспектива на регионот, а исто така се ...

Недвосмислена поддршка за европската перспектива ќе добие Западен Балкан од Самитот во Софија

Локално - 16.05.2018

Европската унија ја поздравува посветеноста на Зaпаден Балкан на европските вредности и принципи и визијата за силна стабилна и обединета Европа. Повикувајќи се на Солунскиот самит во 2003 година, се потврдува недвосмислена поддршка за европска ...

Ципрас и Заев ќе разговараат и ќе ги брифираат лидерите

Независен - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев од денеска е во Софија каде што ќе учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан и ќе има билатерална средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас. И Заев и извори од Брисел најавија дека спорот за името нема да се реши тука, но ...

ЕУ до Балканот: Ние сме вашата надеж и партнер!

Фактор - 16.05.2018

Европската унија ќе понуди пари, но не и членство на шесте балкански земји за време на самитот во Софија, кој кулминира со бугарското претседателство со ЕУ. Според висок европски службеник работите на Балканот не даваат доволно позитивни докази за ...

Усвоена декларацијата на самитот ЕУ-Западен Балкан

Правдико - 17.05.2018

Европската Унија во консултација со земјите од Западен Балкан ја усвои декларацијата од 17 точки на самитот на ЕУ-Западен Балкан. Како што претходно соопшти „Макфакс“, во декларацијата не стојат имињата на земјите од регионот по настојувањата на ...

Дигиталното поврзување на Западен Балкан ќе биде финансирано со 200 милиони евра од ЕУ

Мета - 17.05.2018

Заклучоците од првиот Дигитален Самит, што пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската Унија, информираат од министерството за информатичко општество и администрација.

Меркел: Добро развиен Западен Балкан ја гарантира безбедноста за сите нас

Точка - 17.05.2018

Сигурен Западен Балкан, кој е економски развиен, гарантира мир и безбедност за сите нас, изјави германската канцеларката Ангела Меркел во Софија, пренесе бугарскта агенција „Фокус“. Таа истакна дека бугарскиот премиер, Бојко Борисов, изминатиов ...

Поенти од изјавите на европските лидери пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан

CivilMedia - 17.05.2018

Поенти од изјави на европски премиери и претседатели пред почетокот на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија. Постои европска перспектива, која ќе биде потврдена и денеска. Но, она што го кажавме пред неколку месеци се уште важи: целиот ...

Што ќе му донесе Самитот во Софија на Балканот?

Нова ТВ - 15.05.2018

Европските лидери се подготвуваат за дводневниот состанок во Софија што ќе се одржи на 17 и 18 мај, посветен на Западниот Балкан, прв од овој вид по петнаесет години, но не и последен. Самитот ќе биде поделен на два дела.

Позната сумата за организација на Дигиталниот самит на Западен Балкан

Фактор - 17.05.2018

Безмалку четврт милион евра платило Министерството за информатичко опшество и администрација во договор со Агенцијата за маркетинг комуникации „Панекс“ ДООЕЛ Скопје за техничка поддршка за реализација на Дигиталниот самит на Западен Балкан 2018 што ...

Меркел: Во наш интерес е безбеден Западен Балкан

Курир - 17.05.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел нагласи денеска дека во интерес на Европа е Западен Балкан да биде безбеден и економско добро да се развива. По доаѓањето на Самитот ЕУ – Западен Балак во Софија, таа рече дека денеска се разговара за Западен ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев на ЕУ Самитот во Софија: Поврзувањето на земјите од регионот и зајакнувањето на врските со ЕУ за ...

Бриф - 17.05.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска учествува во работата на Самитот ЕУ за Западен Балкан, кој се одржува во Софија, Република Бугарија, која како Претседавач со Европскиот Совет во првата половина од оваа година, е ...