TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српската агенција за лекови ја одобри вакцината на Фајзер за деца на возраст од 12 до 15 години

Вечер Прес - 11.06.2021

Српската агенцијата за лекови и медицински помагала соопшти дека одобрила употреба на вакцината Фајзер за деца на возраст од 12 до 15 години, јави дописникот на МИА од Белград. -Потврдено е дека се исполнети сите законски услови – а пред сè дека се ...

Децата од 12 до 15 години во Србија ќе се вакцинираат со „Фајзер“

Слободен Печат

Српската агенција за лекови ја одобри вакцината на Фајзер за деца на возраст од 12 до 15 години

Телма

Српската агенција за лекови ја одобри вакцината на Фајзер за деца на возраст од 12 до 15 години

Денешен

Во Кина се вакцинирани над 600 милиони луѓе

Канал5 - 11.06.2021

Повеќе од 600 милиони луѓе во Кина се вакцинирани против ковид-19, изјави здравствен службеник кога вакцината Синофарм е одобрена за деца и млади на возраст од три до 17 години. Таа земја со 1,4 милијарди жители напредува кон целта за вакцинација на ...

Кина ја одобри вакцината „Синофарм“ за деца од три до 17 години

360 степени

Кина ја одобри „Синофарм“ за деца од три до 17 години

Фокус

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Кајгана - 11.06.2021

Вакцината против COVID-19 на Sinopharm, развиена од Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба во Кина кај децата поголеми од 3 години. Одлуката на кинеските власти за употреба на вакцината кај деца од 3 до 17 години ...

Кина: По Синовак и вакцината на Синофарм одобрена за мали деца

Deutsche Welle

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од 3 години

Слободен Печат

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од 3 години

Канал5

СО СИНОФАРМ ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ И ДЕЦАТА: Вакцината е одобрена во Кина за најмладите од 3 до 17 години

Фактор

Кина ја одобри „Синофарм“ за деца постари од три години

+инфо

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Press24

24Инфо Точка MTM Локално Centar Кумановски м. Вечер Прес Алсат-М

Кина ја одобри вакцината Синофарм за деца постари од 3 години

Курир - 11.06.2021

Вакцината против коронавирусот на компанијата Синофарм, која ја разви Пекинскиот институт за биолошки производи, доби одобрување за употреба во Кина на деца постари од 3 години. Одлуката ја соопшти главниот експерт во Кинескиот центар за контрола и ...

Кина ја одобри вакцината Синофарм за деца постари од 3 години

Република

Кина ја одобри вакцината Синофарм за деца постари од 3 години

Нетпрес

Кина ја одобри вакцината Синофарм за деца постари од 3 години

Zoom

Германија: „Фајзер“ се препорачува само за децата кои имаат други заболувања

Локално - 10.06.2021

Германскиот советодавен одбор за вакцини, познат како СТИКО, денес препорача дека само децата и адолесцентите кои имаат други болести, треба да примат вакцина против коронавирус произведена од Фајзер и неговиот партнер Бионтек.

Во Германија, Фајзер се препорачува за деца и млади со одредени заболувања

Скопје инфо