TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Работнички со четвртина како во НБА го доби вечното дерби!

МКД - 16.04.2018

Со одлично издание во завршните десет минути, Работнички ја доби пресметката со лутиот градски ривал МЗТ Скопје, „Центарци" во Гостивар славеа со убедливи 92-74 140. вечно дерби кое почна синоќа во „Градски парк“ но беше одложено поради неисправен ...

Работнички го совлада МЗТ

Канал5 - 16.04.2018

Работнички го совлада МЗТ Скопје со 92:74 во „вечното дерби“ на македонската кошарка. Поради технички проблеми натпреварот не се одигра во Градски парк и беше одлучено дербито да се игра во Гостивар.

Работнички го преслуша МЗТ во последниот период за убедлив триумф

Телма - 16.04.2018

Кошаркарите на Работнички брзо се рехабилитираа од првиот пораз во сезоната на гостувањето кај Куманово минатото коло и тоа со триумф на вечното дерби против МЗТ Скопје. „Центарци“ на натпреварот што се одигра во салата „Младост“ во Гостивар славеа ...

Во „Градски парк" или Гостивар, сеедно... Работнички уште еднаш го тресна шампионот!

SportMedia - 16.04.2018

трет првенствен натпревар и трета победа. Затоа и Работнички е лидер на Суперлигата, а екипата која го брани тронот е трета, и скоро сигурно ќе остане на тоа место. Ниту промената на играње на големото дерби, не донесе и „промена" во навиките.

МТВ не сака перфидни клупски игри, „висат“ преносите од македонската кошарка?!

Екипа - 16.04.2018

Македонската телевизија размислува за прекин на преносите од домашната кошаркарска Суперлига, откако најтрофејниот клуб Работнички одби два понудени термини за реализација на ТВ пренос од денешното дерби со МЗТ Скопје Аеродром.

Работнички доминираше во финишот за триумф на дербито со МЗТ Скопје

Дерби - 16.04.2018

Екипата на Работнички славеше убедлива победа од 92:74 во дербито против МЗТ Скопје кое се одигра на неутрален терен, односно во салата во Гостивар. Првично натпреварот требаше да се одигра вчера, но поради проблеми со помошните семафори во салата ...

МЗТ не се снајде во Гостивар: Работнички со пеколен финиш го преслуша шампионот!

Sport 1 - 16.04.2018

Кошаркарите на Работнички излегоа како победници во првото суперлигашко вечно дерби сезонава, откако славеа во вечерашната пресметка против МЗТ Скопје (92-74), која се одигра во Гостивар по синоќешното одложување и пресместување поради неисправниот ...

Работнички го надигра МЗТ во „вечното дерби“ без навивачки драж!

Gol.mk - 16.04.2018

Лидерот во македонската кошарка, екипата на Работнички е победник во 140. „вечно дерби“, откако во салата во Гостивар, го совлада МЗТ Скопје (92-74), во дербито кое мина во траорна атмосфера и без навивачки драж.

Темелковски: Кому не му одговара публицитетот на кошарката?

Екипа - 16.04.2018

Спортскиот директор на Македонската Кошаркарска Федерација, Владимир Темелковски, не го крие разочарувањето од одлуката на КК Работнички одложеното дерби да се игра во термин што не одговара за директен ТВ пренос.

Работнички го доби „вечното дерби“

Стандард - 16.04.2018

Екипата на КК Работнички оствари победа против МЗТ Скопје со 92:74 (44:45) во „вечното дерби“ на македонската кошаркарска лига, одиграно во салата „Младост“ во Гостивар. Првично натпреварот требаше да се одигра вчера, но поради проблеми со помошните ...

Работнички не го дава Градски парк… ни Гостивар!!!

Basketball - 16.04.2018

Работнички е победник и во третото првенствено градско дерби против МЗТ Скопје. И тоа најубедливо досега, изразено со дури 18 поени разлика (92:74). Можеби и премногу ако се има предвид дека до крајот на третата четвртина гостите ги диктираа темпото ...

Гледајте го во живо „вечното дерби“ меѓу Работнички и МЗТ!

Gol.mk - 16.04.2018

Актуелниот кошаркарски првак на Македонија , МЗТ Скопје , иако не е домаќин, се погрижи да има пренос од дерби-дуелот против Работнички , кој по одлука на центарци ќе се игра дури во Гостивар.

Работнички и во Гостивар го „тепаше“ МЗТ

TopSport - 16.04.2018

Работнички продолжи со доминацијата во мечевите со вечниот ривал МЗТ Скопје, откако во контроверзното дерби во Гостивар пред празни трибини стигна до 92:74 победа. Мечот требаше да се игра вчера во Скопје, меѓутоа поради расипаниот семафор во ...

ВО ЖИВО „вечното дерби“: Работнички – МЗТ Скопје

Спортски - 16.04.2018

Денес во 19 часот се игра големото македонското дерби во суперлигата помеѓу Работнички и МЗТ Скопје. Следете го овој натпревар ВО ...

Кога нема ТВ-пренос: Линк за следење на вечното дерби помеѓу Работнички и МЗТ!

Sport 1 - 16.04.2018

Сагата околу 140-тото вечно дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, која почна синоќа во „Градски парк“ кога средбата беше одложена поради неисправен семафор, би требало да заврши вечерва (19 часот) во Гостивар, кој ни крив ни должен по вторпат во ...

Максимално израмнето прво полувреме

Basketball - 16.04.2018

МЗТ Скопје има предност од еден поен (45:44) по првите 20 минути од „вечното“ дерби кое се игра во Гостивар. Прво име на натпреварот е Марко Симоновски кој го торпедира противничкиот кош од далечина.

И тоа ќе го видиме – скопско вечно дерби во Гостивар

Екипа - 16.04.2018

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје што беше одложено вчера ќе се игра денеска, но не во главниот град. Гостивар е изборот на раководството на Работнички за место на одигрување на дуелот од четвртото суперлигашко коло, откако отпаднаа неколку ...

За кого се игра кошарката !? Вечните „скопски“ ривали Работнички и МЗТ ќе играат во Гостивар без публика

Сител - 16.04.2018

И наместо да биде нов празник на мак-баскетот, вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се игра без публика. Секој вистински вљубеник во кошарката со нетрпение ги чекал дуелите на вечните „градски“ скопски ривали Работнички и МЗТ Скопје ...

Дербито во Аеродром: МЗТ понуди, Работнички прифати?

Екипа - 16.04.2018

Големи се шансите одложеното кошаркарско дерби меѓу МЗТ Скопје и Работнички денеска наместо во „Градски парк“, да се одигра во СЦ „Јане Сандански“ во Аеродром. Како што е познато, дуелот меѓу вечните ривали не се одигра поради проблеми со помошните ...

(ВИДЕО) Војниците подготвени за битка, се чека само стартот

Basketball - 16.04.2018

Кошаркарите на Работнички и МЗТ Скопје се подготвени да ја почнат 140. меѓусебна битка. По последните консултации во соблекувалните, екипите веќе излегоа на теренот и го очекуваат стартот на дербито кое се игра на невообичаена локација.

ОФИЦИЈАЛНО: Ќе гледаме слика од Гостивар, од 140-то вечно дерби

Basketball - 16.04.2018

Екипата на streamer.mk е поставена крај теренот во салата „Младост“ во Гостивар и ќе го пренесува натпреварот меѓу Работнички и МЗТ Скопје, во живо. Дуелот од 4-то суперлигашко коло се игра во Гостиивар, затоа што Работнички не можеше навреме да ги ...

Гостивар ќе биде домаќин на вечното кошаркарско дерби

Телма - 16.04.2018

Најголемото кошаркарско дерби во Македонија помеѓу Работнички и МЗТ Скопје вчера не се одигра во салата „Градски Парк“ поради неисправност на семафорите за напад и е презакажано за денеска во Гостивар со почеток во 19 часот.

КК Работнички: Постојат ли двојни стандарди за нашиот клуб и „Градски парк“ кога се работи за МЗТ!?

Gol.mk - 16.04.2018

Кошаркарскиот клуб Работнички излезе со соопштение по повод одложеното 140. вечно дерби против МЗТ Скопје и исткана дека изразува жалење затоа што навивачите не можеле да уживаат во дерби-натпреварот.

МКФ: Одлуката да се игра дерби во Гостивар не носи убавина!

Gol.mk - 16.04.2018

По одлуката „вечното дерби“ меѓу Работнички и МЗТ Скопје да се игра во Гостивар, побаравме став и од Македонската кошаркарска федерација (МКФ), од каде изразуваат големо жалење за случувањата.

Почнаа и сеири на сметка на Работнички: Ова е како Милан-Интер во Кина (Фото)

SportMedia - 16.04.2018

Одлуката на Работнички, дербито против МЗТ Скопје Аеродром да го игра во Гостивар, наиде на многу негативни реакции од страна на кошаркарските љуубеници. Некој од тимот од „Градски Парк“ реши да ја скрати можноста дербито да биде во препознатливиот ...

„Вечните“ еднаш играа во Гостивар, победи Работнички со 32 разлика

Basketball - 16.04.2018

Натпреварот од четвртото коло на Суперлигата нема да биде прв што Работнички и МЗТ Скопје ќе го одиграат во Гостивар, односно во салата „Младост“. Градските ривали веќе еднаш играа таму, во сега веќе далечната 1994 година.

Поради туѓи перфидни игри, МТВ ќе размисли дали ќе пренесува мак-кошарка

SportMedia - 16.04.2018

Дербито меѓу Работнички и МЗТ Скопје отиде од крајност во крајност. И не е само местото на одигрување, проблем е ТВ-преносот. Од МТВ потврдија дека на најтрофејниот клуб му биле понудени неколку термини (17:45 и 20:15), но ниту еден не бил прифатлив.

МТВ поради инаетот на Работнички ќе престане да пренесува домашна кошарка?!

Sport 1 - 16.04.2018

Со одбивањето во дури два наврати да го закажат вечното дерби против МЗТ Скопје во термин кој би одговарал за директен пренос, управата на Работнички го навлече гневот на Македонската телевизија (МТВ) од каде што доаѓаат најави за бојкот на ...

Вечното дерби ќе се игра вечерва, но во Гостивар!

МКД - 16.04.2018

Работнички и МЗТ Скопје вечерва во 19 часот ќе ги одмерат силите но во салата „Младост" во Гостивар и тоа без публика Пресметката на лутите градски ривали која требаше да се одигра синоќа во „Градски Парк“ беше одложена поради дефект на семафорот во ...

КК РАБОТНИЧКИ: Зошто постојано се прави притисок да се затвори Градски парк?

Basketball - 16.04.2018

По одлуката дербито против МЗТ Скопје да се одигра во Гостивар, Работнички излезе со официјална реакција, прва откако беше одложен дуелот. Претходно со соопштение се јави МЗТ Скопје од каде уште еднаш потенцираа дека салата во Градски парк е зрела ...

Македонското кошаркарско вечно дерби ќе се игра во Гостивар

А1 On - 16.04.2018

Одложениот натпревар Работнички – МЗТ Скопје Аеродром што требаше да се игра синоќа, но беше одложен поради проблеми со семафорот, ќе се игра вечер од 19 часот во Гостивар. Тимот од „Градски парк“ откако не успал да ја доведе во ред техниката во ...

Работнички и МЗТ ќе играат во Гостивар

TopSport - 16.04.2018

Најголемото дерби на македонската кошарка дуелот на Работнички и МЗТ, вечера не се одигра поради неисправноста на мерачите на времето за напад, ќе се одигра вечерва од 19 часот. Изненадува само одлуката дербито да се игра во салата „Младост“ во ...

Вечното скопско дерби ќе се игра во Гостивар

Дерби - 16.04.2018

Ниту во „Градски Парк“, ниту во „Јане Сандански“, ниту во „Борис Трајковски“-вечното скопско кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се одигра денеска во Гостивар од 19 часот. Ова е конечната одлука донесена по проблемите со семафорот во ...

НЕКОЈ САКА ДА НЕМА ДЕРБИ! Работнички во Гостивар ќе биде домаќин на МЗТ Скопје Аеродром

SportMedia - 16.04.2018

Работнички одбра да биде домаќин во Гостивар на дуелот против МЗТ Скопје Аеродром. Дуелот кој требаше да се игра синоќа во „Градски Парк“, беше одложен поради дефект на семафорот во салата на Работнички.

Одложеното „вечно дерби“ ќе се одигра денес во Гостивар и тоа без публика!

Gol.mk - 16.04.2018

Вечното дерби на македонската кошарка меѓу МЗТ Скопје и Работнички, кое вчера беше одложено, ќе се одигра денес и тоа во салата „Младост“ во Гостивар. Поради неисправност на семафорот во салата „Градски Парк“ синоќа немаше услови за одигрување на ...

МКФ: Разочарани сме од Работнички

Basketball - 16.04.2018

Одлуката, големото градско дерби да се игра во друг град, место во Скопје, ги вознемири и челниците на Македонската кошаркарска федерација. Не постои можност да се врши ниту пренос од натпреварот иако МКФ веќе договорила дуелот да оди во живо на МТВ.

МЗТ Скопје: Салата „Градски парк“ е зрела за пензија

Екипа - 16.04.2018

Актуелниот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром се огласи со соопштение по денешното одложено дерби во „Градски парк“ против големиот ривал Работнички. „Металците“ тврдат дека салата на Работнички дефинитивно е „зрела за пензија“.

Дербито ќе се игра пред празни трибини

Basketball - 16.04.2018

Натпреварот меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се игра без публика, е конечното решение на домаќинот на средбата. Причините се туѓата сала и големиот потенцијален ризик за нови инциденти, велат претставници на Работнички.

Неочекувано: Дербито помеѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се игра во – Гостивар!

Sport 1 - 16.04.2018

Вечното дерби помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, кое вчера „присилно“ беше одложено поради неисправност на семафорот во салата „Градски парк“, ќе се одигра вечерва (19 часот) и тоа во – Гостивар.

140-то дерби ќе се игра од 19:00 часот во Гостивар

Basketball - 16.04.2018

Јубилејното македонско кошаркарско дерби ќе се одигра точно 24 часа по предвидениот термин, кој што беше недела (15.04.2018) од 19:00. Причина за одложувањето беа неисправните уреди за 24 секунди, кои што се расипале непосредно пред стартот на ...

Немаме семафор?! Па, ќе си тренираме (ФОТО)

Екипа - 16.04.2018

Лутите ривали Работнички и МЗТ Скопје Аеродром во овие моменти требаше да го започнат дерби – натпреварот од Суперлигата во салата „Градски парк“ во Скопје, но мечот е одложен од технички причини.

Вечните се договорија за промена на домаќинлукот?

Basketball - 16.04.2018

Според неофицијалните информации што ги добивме, екипата на Работнички се согласила натпреварот од Суперлигата да се одигра на теренот на МЗТ Скопје, по предлог на актуелниот шампион. Тоа значи дека следниот меч би се одиграл во Градски парк, што ќе ...

ТЕМЕЛКОВСКИ: Почнувам да се сомневам дека некои работи се повеќе од случајност

Basketball - 16.04.2018

Вечното дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје не се одигра во предвидениот, недела 19:00 часот (претходно веќе беше одложен од сабота за в недела) и се чека на терминот кој што мора да биде во рок од 24 часа.

Работнички го совлада МЗТ

Слободен Печат - 16.04.2018

Работнички го совлада МЗТ Скопје со 92:74 во „вечното дерби“ на македонската кошарка. Поради технички проблеми натпреварот не се одигра во Градски парк и беше одлучено дербито да се игра во Гостивар.

Работнички и во Гостивар го „тепаше“ МЗТ

Макфакс - 16.04.2018

Работнички продолжи со доминацијата во мечевите со вечниот ривал МЗТ Скопје, откако во контроверзното дерби во Гостивар пред празни трибини стигна до 92:74 победа. Мечот требаше да се игра вчера во Скопје, меѓутоа поради расипаниот семафор во ...

Се огласи Работнички: До последен момент верувавме, но не успеавме, не сакавме да ги „разжалостиме" сите вљубеници на ...

SportMedia - 16.04.2018

По одлуката на Работнички дерби дуелот со МЗТ Скопје да го одигра во Гостивар, од најтрофејниот кошаркарски клуб излезе со соопштение. „Спортмедиа“ ви го пренесува во целост ставот на челниците на „црвено-белите“.

Македонското кошаркарско вечно дерби ќе се игра во Гостивар

Канал5 - 16.04.2018

Одложениот натпревар Работнички – МЗТ Скопје Аеродром што требаше да се игра синоќа, но беше одложен поради проблеми со семафорот, ќе се игра вечер од 19 часот во Гостивар. Тимот од „Градски парк“ откако не успал да ја доведе во ред техниката во ...

Вечното скопско дерби ќе се игра во Гостивар

Република - 16.04.2018

Ниту во „Градски Парк“, ниту во „Јане Сандански“, ниту во „Борис Трајковски“- вечното скопско кошаркарско дерби меѓу Работнички и МЗТ Скопје ќе се одигра денеска во Гостивар од 19 часот. Ова е конечната одлука донесена по проблемите со семафорот во ...

Работнички подобар од МЗТ, дербито се одигра пред празни трибини

Н.Македонија - 16.04.2018

Работнички го совлада МЗТ Скопје со 92:74 во „вечното дерби“ на македонската кошарка. Поради технички проблеми натпреварот не се одигра во Градски парк и беше одлучено дербито да се игра во Гостивар.

Работнички и во Гостивар го „тепаше“ МЗТ

Точка - 16.04.2018

Работнички продолжи со доминацијата во мечевите со вечниот ривал МЗТ Скопје откако во контроверзното дерби во Гостивар пред празни трибини стигна до 92:74 победа. Мечот требаше да се игра вчера во Скопје, меѓутоа поради расипаниот семафор во ...