TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германија/Ковид-19: Регистрирани 4.974 нови случаи, 246 нови смртни случаи

Либертас - 09.04.2020

Според Институтот Роберт Кох, бројот на смртни случаи се зголемил за 246. Вкупно 2.107 лица починаа од избувнувањето на епидемијата во ...

Во САД скоро 2.000 жртви последното деноноќие

Кумановски м. - 09.04.2020

Во САД скоро две илјади луѓе починале од коронавирусот во изминатите 24 часа, објави универзитетот Џон Хопкинс. Како што е наведено, 1.973 лица починале изминатото деноноќие, а 1.939 ден претходно.

САД ја надминаа Шпанија по бројот на смртни случаи

360 степени - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави ја надминаа Шпанија по бројот на мртви случаи од коронавирусот. Според податоците на статистичкиот веб-сајт „Ворлдометар“, бројот на жртви од ковид-19 изнесува 14 797, додека во Шпанија е 14 792.

Кинескиот претседател предупредува на ризик од втор бран ширење на коронавирусот со увезени случаи

360 степени - 09.04.2020

Кинескиот претседател Си Џингпинг предупреди на ризикот од втор бран од ширење на коронавирусот во земјата бидејќи пандемијата продолжува да се шири, објави државната новинска агенција Ксинхуа.

Ситуацијата во Велика Британија ескалира: На секои две минути умира по еден пациент од коронавирус...

Точка - 09.04.2020

Велика Британија од ден во ден има се поголем број на починати од коронавирусот, а според податоците на тамошното министерство за здравство, од Ковид-19 на секои две минути животот го губи по еден Британец.

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Макфакс - 09.04.2020

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“, во средата починале 1.973 луѓе, што е повеќе од претходниот ден кога биле пријавени 1.939 смртни ...

Втор ден по ред речиси 2.000 починати од коронавирусот во САД

Нетпрес - 09.04.2020

САД втор ден по ред бележат речи две илјади смртни случаи како последица од заразување со новиот тип коронавирус, објави ноќта кон четвртокот референтниот Институт при Универзитетот „Џонс Хопкинс“ од сојузната држава Мериленд, кој ги сумира ...

Двајца странски државјани досега починаа од коронавирусот во Македонија

еМагазин - 09.04.2020

Според официјални податоци во Македонија досега од коронавирусот починаа двајца странски државјани. Едниот, маж на 44 години, почина вчера во Кавадарци. За сега нема официјална информација од која земја е, а познато е дека имал четири месечен ...

Коронавирус: Бројот на заболените во светот надмина 1,5 милион, на починатите 88.000, на излекуваните – 330.000

ММС - 09.04.2020

Според последните податоци од синоќа, вкупниот број на потврдени случаи со коронавирус во светот достигна до околу 1.510.000, од кои починати се 88.000, а излекувани 330.000 луѓе. Во САД има најмногу заболени – 425.000, во Шпанија речиси 150.000, во ...

Германија/Ковид-19: Се зголемува бројот на заразени и на починати

Опсервер - 09.04.2020

Берлин, 9 април 2020 (MIA) – Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во Германија се зголеми за 4.974 во последните 24 часа, така што се заразени повеќе од 108.200 лица.

САД/Ковид-19: Втор ден по ред околу 2.000 смртни случаи

Опсервер - 09.04.2020

Вашингтон, 9 април 2020 () – Втор ден по ред, во САД се пријавени околу 2.000 смртни случаи поврзани од новиот коронавирус, покажуваат податоците на универзитетот Џонс Хопкинс. Починатите вчера беа 1.973 година, нешто повеќе од смртните случаи ...

Црни рекорди во Велика Британија и САД – Еве колку луѓе починале во последните 24 часа од коронавирус

Бизнис Вести - 09.04.2020

Велика Британија го достигнува својот пик, па така вчера починале 939 луѓе и бројката на вкупно починати се искачи на 7097 луѓе. 60733 луѓе се регистирани како заболени од коронавирусот. Во последните 24 часа во Италија починаа 542 луѓе, и со тоа ...

Во Њујорк починаа 779 луѓе, но ситуацијата се стабилизира

Press24 - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број на мртви од коронавирусот во последните 24 часа кога се регистрирани 779 смртни случаи, но напредувањето на епидемијата се стабилизира, истакна денеска гувернерот на таа сојузна држава Ендру Куомо.

Нова рекордна бројка починати во државата Њујорк, но состојбата се стабилизира

Нетпрес - 08.04.2020

Американската сојузна држава Њујорк го забележа новиот рекорден борј починати од коронавирусот во последните 24 часа со 779 смртни исходи, но напредувањето на епидемијата во државата се стабилизира, изјави во средата гувернерот Ендрју Куомо.

Во државата Њујорк нови 779 починати , состојбата се стабилизира

Канал5 - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа откако 779 лица починаа, но прогресијата на пандемијата се стабилизира, рече денес гувернерот Ендрју Куомо.

Од коронавирус заразени 1,5 милиони лица ширум светот

ТВ21 - 09.04.2020

Според најновите податоци од Универзитетот „Џон Хопкинс“ бројот на случаи на коронавирус во светски рамки денеска достигна дури 1.500.830. Бројот на жртви се искачи на 87,706. САД брзо стана една од најинфицираните земји во светот по порастот на ...

Стапката на смртност од коронавирус во Македонија е 4,86%, во Италија 12,7%, а во Германија 1,91%

360 степени - 08.04.2020

Стапката на смртност од ковид-19 во Македонија, заклучно со денеска, изнесува 4,86%. Ова е соодносот меѓу бројот на смртни случаи, вкупно 30 со денешните три, и бројот на регистрирани заразени, вкупно 617, со денешните 18 нови.

Прогнозите за бројот починати во САД намалени на 60.000, пикот на смртните исходи се очекува в недела

Нетпрес - 08.04.2020

Околу 60.000 Американци би можеле да починат во пандемијата на коронавирусот, според еден од моделите за процени кои често ги наведуваат американските фунцкионери а изнесен во средата, и кој предвидува 26-процентно намалување на смртните исходи во ...

Во Белгија повеќе лица си заминуваат од болниците, отколку што доаѓаат

+инфо - 08.04.2020

Во последните 24 часа, бројот на лица кои ги напуштаат болниците во Белгија го надмина бројот на нови кои се примени. Според белгиското Министерство за здравство, во последните 24 часа биле отпуштени од болниците 524 пациенти, додека 487 биле ...

Велика Британија со рекордни 938 жртви на Ковид-19 за еден ден

А1 On - 08.04.2020

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица. – Досега смртните случаи во земјата изнесуваат 7.097, напиша на Твитер британското ...

Се проценува дека во САД од коронавирус до август би починале 60.000 луѓе

Канал5 - 08.04.2020

Околу 60.000 Американци би можеле да починат во пандемијата на коронавирус, според моделот за проценка, честопати цитиран од американските креатори на политиките, кои предвидуваат намалување на смртните случаи од 26 проценти.

Црн ден за Велика Британија: Над 900 мртви

Press24 - 08.04.2020

Во Велика Британија денеска потврдени се 5.492 случаи со коронавирусо, а забележан е и црн рекорд со 938 смртни случаи, со што бројот на мртви надмина 7.000. Во Британија досега регистрирани се 60.733 случаи со коронавирус.

Во Њујорк бројот на жртвите е 779, но ситуацијата се стабилизира

Локално - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број смртни случаи на коронавирус во последните 24 часа кога починаа 779 луѓе, но прогресијата на пандемијата се стабилизира, изјави денес гувернерот Ендру Куомо.

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Макфакс - 08.04.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над 17.000, соопшти италијанскиот национален штаб за цивилна заштита во Рим. Во последните 24 часа има 3.836 нови пациенти.

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Макфакс - 08.04.2020

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во оваа земја од почетокот на епидемијата. Досега во Британија од Ковид-19 починале 7.097 луѓе.

Најнови податоци од Италија: Починаа 542 лица во еден ден

Слободен Печат - 08.04.2020

Во последните 24 часа има 3836 новозаразени пациенти. Италијанскиот национален штаб за цивилна заштита во Рим објави најнови информации за починатите и заразените од коорнавирусот во земјата.

Починатиот 44 маж во Кавадарци бил албански државјанин и работел во градежништво

Нова ТВ - 08.04.2020

Починатиот 44 годишен маж кој бил позитивен на коронавирус бил градежен работник од Албанија кој престојувал во Кавадарци во изнајмен стан каде што живеел сам. Тој од 31 март престанал да оди на работа, а се претпоставува дека веќе три дена бил ...

Нов ШОК во Партизан: Од Корона вирусот умре еден од водачите на „Гробари“

Спортклуб - 08.04.2020

Соседна Србија е најпогодена држава од регионот од опасниот корона вирус, а за жал од ден на ден се зголемуваат и смртните случаи. Денес од опасната болест починал и големиот навивач на Партизан, Горан Ачимовиќ Ачим кој бил водач на „Гробари“ од ...

Починатиот 44 маж во Кавадарци бил албански државјанин и работел во градежништво

Либертас - 08.04.2020

Кај него постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на вирусот. Во Центарот за јавно здравје во Кавадарци за НОВА потврдија дека се пронајдени луѓето со кои контактирал, земен е брис за тестирање и ставени се во изолација од 14 дена.

Во Србија четири нови смртни случаи, вкупно заразени 2.666 лица

А1 On - 08.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се четири нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 65 лица, јави дописникот на МИА од Белград. -Четирите починати се од машкиот пол, со што од досега починатите лица 48 се од ...

Се зголемува бројот на смртни случаи во Турција: Во изминатото деноноќие тестирани 24 900 граѓани

Локално - 08.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во Турција во изминатите 24 часа е зголемен за 87, со вкупно 812, соопшти денеска турското Министерство за здравство. Во исто време, бројот на заразени од коронавирус се зголемил за 4.117 и сега изнесува 38.226, ...

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија е помал во однос кон крајот на март

А1 On - 08.04.2020

Бројот на починати од Ковид-19 во Шпанија во текот на ноќта повторно се зголеми, соопшти Министерството за здравство, откако починале 575 лица и сега вкупниот број на жртви во земјата изнесува 14.555, но ресорниот министер Салвадор Илја смета дека ...

Максим Димитриевски: Сочувство до семејствата, не заборавајте – не сте сами Куманово е со вас

Frontline - 08.04.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски изрази сочувство до семејствата на починатата родилка и до сите починати од корона вирусот. Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски изрази сочувство до семејствата на починатата родилка и до ...

Дали има надеж за Италијанците: Бројот на нови смртни случаи повторно опаѓа

Локално - 08.04.2020

Во Италија починале 542 лица во последните 24 часа, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 17.669 во таа земја. Бројот на новозаразени се зголеми и изнесува 3.836 во однос на 3.039, колку што биле претходниот ден.

Починатиот албански државјанин во Кавадарци позитивен на коронавирус

ТВ21 - 08.04.2020

Починатиот албански државјанин во Кавадарци е позитивен на тестот за коронавирусот, потврдуваат од Центарот за јавно здравје Кавадарци. Од таму велат дека добиле потврда за случајот од Судска медицина.

Уште еден починат и 18 нови случаи на заразени во Македонија

Н.Македонија - 08.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починало едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци било пронајдено починато лице на возраст од 44 години, ...

Маж пронајден мртов во Кавадарци, по смртта откриено дека имал коронавирус

Курир - 08.04.2020

Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години. Како што информираат од Министерството за здравство, на лицето постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на ...

Штип нема новозаболени, постапено е по починатиот градежник позитивен на Ковид 19

ММС - 08.04.2020

Нема нови случаи на позтивни на корона вирус во Штип, потврдија од Институтот за јавно здравје, но институциите се соочија со случајот на починат градежен работник, за кој се утврди дека бил заболен од Ковид 19.

Во изолација вработени во ОЈО Кавадарци и полициска станица

ММС - 08.04.2020

Осум мина вработени во Основното јавно обвинителство Кавадарци, петмина од полициската станица и еден доктор се во самоизолација, потврдуваат за Канал 77 од обвинителството. Сите овие лица се ставени во само изолација, бидејќи биле на увид во станот ...

44-годишен кавадарчанец починал дома, посмртно бил земен брис и бил позитивен на корона вирусот

еМагазин - 08.04.2020

Министерството за здравство информира дека во неговиот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на корона вирусот.

Починатиот албански државјанин во Кавадарци позитивен на коронавирус

+инфо - 08.04.2020

Позитивен на ковид-19 е 44-годишниот албански државјанин кој беше пронајден мртов во Кавадарци, потврдуваат од Центарот за јавно здравје Кавадарци, а тие потврда за случајот добиле од Судска медицина, објави КТВ.

Починатиот маж во Кавадарци бил позитивен на корона вирус

Фокус - 08.04.2020

Позитивен е резултатот од тестот за корона вирус, посмртно направен кај 44-годишниот маж, кој беше пронајден починат во Кавадарци пред три дена. Станува збор за државјанин од Албанија, кој извесен период живеел како подстанар во куќа во Кавадарци, а ...

Албанецот пронајден мртов во соба во Кавадарци бил позитивен на Ковид 19

24Инфо - 08.04.2020

Државјанинот на Албанија, Л.М.(44) кој беше пронајден мртов во куќа во Кавадарци каде живеел под кирија починал од коронавирус, објави Фокус . Позитивен бил резултатот од тестот посмртно направен пред три дена.

Бројот на починати во Шпанија повторно порасна, 757 луѓе во еден ден

Канал5 - 08.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Шпанија повтотно е во пораст, во последните 24 часа починале 757 луѓе, соопшти Министерството за здравство на таа држава. Од почетокот на епидемијата во Шпанија полинале 14.555 луѓе, пренесе „Ројтерс“.

Повеќе од 1.800 починати за 24 часа, Америка се приближува кон врвот на епидемијата

Макфакс - 08.04.2020

САД забележаа најголем број смртни случаи од коронавирус за еден ден, повеќе од 1.800 Така, вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот во земјата достигна 13.000, според податоците објавени од универзитетот Џон Хопкинс, пренесува „Би-би-си“.

Најлошиот ден во Германија досега, 254 починати, повеќе од 100.000 заразени

Макфакс - 08.04.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Германија денессе зголеми за 254 починати, што е најголем број на смртни случаи во таа земја за еден ден. Зголемен е и бројот на нови случаи. Забележани се 4003, што е зголемување во однос на претходните ...

Повеќе од 1,4 милиони заразени, трагични рекорди во САД и Франција

ТВ21 - 08.04.2020

Со коронавирусот во светот се заразени повеќе од 1,4 милиони луѓе, а починале 82.000. Ден со најмногу жртви од почетокот на епидемијата е забележан во САД, каде починаа 1736 лица за 24 часа.

Во Франција починати за еден ден речиси колку вкупно починатите во Германија

Независен - 08.04.2020

Во Франција е регистриран најголем број смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на кризата – 1.427 лица ги загубија животите за еден ден. Споредено, бројот на починати во Франција само за еден ден е блиску до вкупниот број на починати во Германија, ...

Коронавирус: САД со речиси 400.000 заболени, од вчера и Франција ја надмина бројката од 10.000 починати

ММС - 08.04.2020

Бројот на заболени од Ковид-19, според синоќешните податоци, во светот достигна до 1,4 милиони, а на починатите 81.000. По САД, од вчера на Италија и на Шпанија им се придружи и Франција, земји во кои има повеќе од 10.000 починати.

Над 400 илјади заразени во САД: Бројот на починати надмина 12 илјади, најсмртоносен ден во Њујорк од почетокот на ...

Точка - 08.04.2020

Бројот на починати во САД надмина 12 илјади, додека повеќе од 400 илјади се заразени со коронавирусот во САД, откриваат тамошните власти. Според последните информации, точно 400,540 луѓе се заразени во САД, 12,857 починале, а 21,711 се опоравиле од ...