TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна седницата во Собранието на која ќе се гласа новиот состав на владата

Канал5 - 15.01.2022

Со експозе на мандатарот Ковачевски, почна дводневната седница на Собранието на која пратениците ќе го гласаат новиот состав на Владата. Ковачевски порача дека оваа влада нема да има 100 дена за привикнување, и веднаш ќе се зафати со решавање на ...

Викендов изборот на новата влада во Собрание

24 Вести

Почна седницата во Собранието на која ќе се гласа новиот состав на Владата

Локално - 15.01.2022

Почна седницата во Собранието на која пратениците ќе го гласаат новиот состав на Владата, предложен од мандатарот Димитар Ковачевски. Седницата ќе трае денеска и утре а за Владата мора да се гласа најдоцна до утре на полноќа за избор на новиот ...

Почна седницата во Собранието на која ќе се гласа новиот состав на Владата

Република

Новиот состав на Владата денеска и утре пред пратениците во Собранието

Мета - 15.01.2022

Новиот состав на Владата, предложен од мандатарот Димитар Ковачевски, денеска и утре ќе се разгледува од пратениците во Собранието. Ковачевски на списокот за новиот владин кабинет има 21 министер, од кои на СДСМ и коалицијатата се 12, на ДУИ шест, а ...

Седница за избор на нова влада

Бизнис Вести

Седница за избор на нова влада

Опсервер

Седница во Собранието за избор на нова Влада

Локално

Собраниска седница за избор на нова Влада

Телма

Седница за избор на нова Влада

OhridNews

Седница за избор на нова влада

Курир

Frontline Скопско Ехо Zoom 24 Вести CivilMedia Нетпрес 4NEWS Во Центар

Собраниска седница за избор на нова Влада

А1 On - 15.01.2022

Предлогот за новиот владин кабинет кој го достави мандатарот Димитар Ковачевски во следните два дена ќе биде пред пратениците во македонското собрание. Почетокот на седницата е закажан за 11 часот денеска.

Собраниска седница за избор на нова влада

Макфакс

Собраниска седница за избор на нова влада

Нова ТВ

Предлогот за новиот владин кабинет ќе се најде пред пратениците

Н.Македонија

Собраниска седница за избор на нова влада

Press24

Собраниска седница за избор на нова влада

Точка

Денес седница за нова Влада

24Инфо - 15.01.2022

Во Собранието денеска во 11 часот треба да почне 60-та седница, со единствена точка на дневен ред Избор на Влада на Република Северна Македонија.Новата Влада што треба да ја предводи Димитар Ковачевски ќе брои 21 член.

Пратениците бираат нова влада, кој е кој во тимот на Ковачевски

Независен

Пратениците денеска треба да ја изберат новата Влада

Скопје инфо

Денеска почнува изборот на новата Влада

Lider

Викендов се избира нова влада, собраниската седница почнува денеска

360 степени

Кој е оптималниот број на министерски ресори

Н.Македонија - 15.01.2022

Владата што треба да ја предводи Димитар Ковачевски ќе се зголеми за еден член, бидејќи во предлогот за состав на новата влада што тој го достави до Собранието има 21 име, додека владата на премиерот во заминување Зоран Заев имаше 20 члена.