TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бранувања околу хонорарите: закон за работнички права или државен профит

Deutsche Welle - 22.12.2014

Кој ќе ќари повеќе од законот за придонеси за хонорарците, работниците или државата? Синдикатите во Македонија повторно се поделија. Дел од невладините на нозе, експерти се сомневаат во уставноста на решението.

Протест на хонорарците

24 Вести - 22.12.2014

Стотици граѓани се собраа во Жена Парк во Скопје, за да го изразат незадоволството од законските измени кои предвидуваат 35 отсто од хонорарите да одат кон државата и нејзините фондови како придонеси за здравствено и пензиско осигурување.

Протест на хонорарците против измените за придонеси

Фактор - 22.12.2014

Незадоволството од измените на законот за хонорарците со кои се предвидува плаќање придонеси и за оваа категорија работници ги обедини Новинари, преведувачи, актери, музичари, граѓански активисти, членови на невладини организации заедно да кажат ...

ПРИРАЧНИК ЗА ПРИДОНЕСИ: Кој, како, кога и колку ќе плаќа?

Фактор - 22.12.2014

Нова Консалтинг и Фактор од денеска до петок во неколку продолженија ќе Ви ја претставата законската рамка, вклучително со пластични примери, како од 1ви јануари ќе изгледа плаќањето на придонесите, кои како што знаете, ќе бидат зголемени на ниво ...

Во Скопје протест против зголемување на давачките за хонорари

Р.С.Европа - 22.12.2014

Во Скопје за денеска е закажан протест против измените на Законот за придонеси со кои, како што наведуваат организаторите, ќе се зголемат давачките за хонорари. На протестот ќе му се приклучи и Студентскиот пленум од каде што е оценето дека во ...

Протест против плаќањето придонеси на хонорарите

Макфакс - 22.12.2014

Протест против новата одлука за плаќање придонеси на хонорарите е закажан за понеделник, 22ри декември. Предвидено е протестот да започне во 12 часот во паркот Жена борец (Жена парк), спроти Собранието, а ќе се движи преку Министерството за труд и ...

Пленумот до власта: борбата продолжува со утрешниот протест!

Телма - 21.12.2014

Стапувањето на сила на законот за плаќање на придонеси за хонорарите е погубен, велат студентите бидејќи со ваквата владина реформа ќе ги загубат и оние малку средства кои можат да ги зарботат за време на студиите.

Груевски: Плаќањето придонеси е во корист на работниците

Вест - 21.12.2014

Законските измени кои предвидуваат плаќање придонеси за хонорарните работници се во длабока корелација со правата на работниците, за гарантирањето на нивните работни места, и е во правец на воведување норми кои постојат во речиси сите земји во ...

Утрешен „Слободен печат“: Студенти, хонорарци и вработени на марш против касапењето на хонорарите

+инфо - 21.12.2014

Во нoвиот број на Слободен печат читајте: - Студенти, хонорарци и вработени на марш против касапењето на хонорарите - Познати светски професори им дадоа поддршка на македонските студенти - Руски владика, шеф на дипломатијата на Руската црква, го ...

ССНМ: Сите граѓани утре во 12 часот на протест против придонесите

+инфо - 21.12.2014

Утре во 12 часот потписниците на Повелбата за солидарност [1] со поддршка од голем број здруженија, организации и поединци ќе организираат протест против измените за плаќање придонеси за хонорарите.

Подобра социјална сигурност со задолжителното осигурување на хонорарите

МРТ - 21.12.2014

Вакво решение е предвидено и во земјите од регионот, на пример во Хрватска и Словенија. Во Австрија задолжително се осигурани и лицата кои имаат неформален договор за вработување... Од 1- ви јануари задолжително социјално осигурување за лицата кои ...

(ВИДЕО) „360 степени“: Власта статистички ќе ја намалува невработеноста со новата мерка за хонорарците?

Либертас - 21.12.2014

Во новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М се разгледува прашањето за законските измени со кои од први јануари 2015 година станува задолжително плаќањето социјални придонеси и за авторските договори и договорите на дел о во износ над ...

Либералната партија го поддржува протестот на хонорарците

Фокус - 21.12.2014

Според партијата, новото решение ги пореметува воспоставените односи меѓу работодавците и работниците ангажирани по основа на хонорарна работа, нивното функционирање на пазарот и перформансите на фирмите.

Протест на хонорарците: Од 100 денари да не ни останат 65

Фокус - 21.12.2014

Утре на улица ќе излезат новинари, преведувачи, актери, музичари, граѓански активисти, членови на невладини организации револтирани од висината на трошоците кои ќе ги наплаќа државата, но и од грубата поделба на хонорарците- носителите на јавни ...

Протест точно напладне во Скопје против зголемување на давачките за хонорари

Локално - 22.12.2014

Во Скопје за денеска е закажан протест против измените на Законот за придонеси со кои, како што наведуваат организаторите, ќе се зголемат давачките за хонорари. На протестот организиран од повеќе синдикални здруженија и гражански органозацо ќе му се ...

Протест против плаќањето придонеси на хонорарите

Кајгана - 22.12.2014

За денеска е закажан протест против новата одлука за плаќање придонеси на хонорарите. Предвидено е протестот да започне во 12 часот во паркот Жена борец (Жена парк), спроти Собранието, а ќе се движи преку Министерството за труд и социјална работа до ...

Протестите не ја премислуваат Владата

Sky - 21.12.2014

аконските измени, со кои за хонораците ќе се плаќаат придонеси за пензиско и за здравствено осигурување, ќе се се применат од први јануари. При денешната посета на Штип, премиерот Никола Груевски рече дека Владата останува решена со законските ...

Хонорарците протестираат против зголемените давачки

Призма - 22.12.2014

Хонорарните работници се против законските измени со кои од први јануари ќе треба да издвојат плус една четвртина од своите примања на сметка на државата за придонеси. Со тоа давачките од хонорарот ќе се изедначат со оние на платата и ќе изнесуваат ...

Утрешен „Слободен печат“: Студенти, хонорарци и вработени на марш против касапењето на хонорарите

Либертас - 21.12.2014

Во нoвиот број на Слободен печат читајте: – Студенти, хонорарци и вработени на марш против касапењето на хонорарите – Познати светски професори им дадоа поддршка на македонските студенти – Руски владика, шеф на дипломатијата на Руската црква, го ...

Пленумци утре на протест заедно со противниците на придонесите за хонорари

Локално - 21.12.2014

Утре заедно со противниците на плаќањето на придонеси на хонорарите, ќе штрајкуваат и студентите.Според нив стапувањето на сила на законот за плаќање на придонеси за хонорарите е погубен. Велат дека со ваквата владина реформа ќе ги загубат и оние ...

Горан Михајловски - Сакам да кажам - Јавна дојава

Вест - 20.12.2014

Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ - Колку и да е искрена намерата на премиерот да ни го разубави животот, сепак со сила убавина не бидува Министерот за финансии Зоран Ставрески рече дека издавањето на задолжницата, наместо од Нова година, се одлага до април ...

(ВИДЕО) „360 степени“: Власта статистички ќе ја намалува невработеноста со новата мерка за хонорарците?

Локално - 21.12.2014

Во новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М се разгледува прашањето за законските измени со кои од први јануари 2015 година станува задолжително плаќањето социјални придонеси и за авторските договори и договорите на дело во износ над ...

Цивил: Законот за новите давачки за хонорарите е легализирање на грабежот на граѓаните

24 Вести - 20.12.2014

Нови граѓански здруженија се приклучуваат на дел од синдикатите и невладините организации кои не се согласуваат со плаќањето на давачки за хонорарите. Владата не отстапува– премиерот Никола Груевски вели дека плаќањето на давачки за хонорарите е ...

Нема одложување на законските измени за плаќање придонеси за хонорарите

24 Вести - 19.12.2014

Нема пролонгирање на рокот на законот за хонорарци -министерот за финасии Зоран Ставрески не отстапува и законот ќе стапи на сила на 1 јануари. Поддршка за законското решение со кое се воведуваат давачки за придонеси за хонорарите, авторските ...

Синдикатите ја поддржаа Владата за хонорарците

Утрински - 19.12.2014

Владата и денеска повтори дека измените на Законот за задолжително социјално осигурување со кои хонорарците сами ќе ги плаќаат придонесите за пензиско и за здравствено осигурување ќе стартуваат од 1 јануари 2015 година.

За СДСМ решението е во прогресивни даноци

Алсат-М - 20.12.2014

Мила Царовска, претседателка на Kомисијата за труд и социјална политика на СДСМ на денешната прес-конференција упати прашање до Владата дали навистина мисли да ги ослободи функционерите од плаќање на придонесите на договорите за дело и авторските ...

СДСМ: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

24 Вести - 20.12.2014

Законското решение за плаќање давачки за хонорарите е дискриминаторско, а единствената цел е да се наполни дупката во касата на Фондот за пензиско осигурување– велат од опозициската СДСМ и бараат решението да се ...

В понеделник сите на протест!

Окно - 20.12.2014

Од 1 јануари, за неполни две недели, рачето на власта повторно ќе се пикне длабоко во нашите џебови, почитувани читатели. Новиот закон, кој под изговор дека со тоа ќе ги обезбеди со здравство и со пензии сите оние со нередовни примања, го крева ...

Владата не отстапува од придонесите за договорите на дело

Алсат-М - 19.12.2014

Нема отстапување од воведувањето давачки за хонорарите и авторските договори. Ова е ставот на министерот за финансии Зоран Ставревски по се поголемата дебата во јавноста околу опасностите што ја носи оваа мерка со која на хонорарите и на авторските ...

СДСМ: Груевски и Ставрески ќе ја полнат дупката во Фондот преку потта на хонорарците!

+инфо - 20.12.2014

Ако намерата на Никола Груевски и неговата власт била да им помогнат на хонорарците, каде се нивните проценки колкав број од договорите за дело, со нивните законски измени, ќе се трансформираат во плата – прашуваат од СДСМ.

Македонија и Албанија со најниски стапки на социјални придонеси во Европа

Канал5 - 20.12.2014

Со измените и дополнувањата во законот за пензиското и инвалидското осигурување, законот за здравствено осигурување и законот за придонеси од задолжително социјално осигурување од 1 јануари се овозможува опфат со задолжително социјално осигурување ...

Либералите дадоа поддршка за протестите на хонорарците

+инфо - 21.12.2014

Либералната партија вчера соопшти дека ги поддржува протести најавени за денеска против измените на законските одредби за хонорарното работење и ја повика Владата да го повлече спорното решение.

(ВИДЕО) Царовска: Власта да ги тргне рацете од хонорарците, веднаш!

Либертас - 20.12.2014

Прес конференција на Мила Царовска, претседателка на Kомисијата за труд и социјална политика: За 15 дена сите оние кои досега земале некаков хонорар од 9.600 денари на месечно ниво и едвај крпеле крај со крај, ќе земаaт само 6.200 денари.

Законот за плаќање придонеси на хонорарците сепак нема да претрпи пролонгирање

Фактор - 19.12.2014

Во јавноста пред извесен период имаше шпекулации дека Законот за задолжително социјално осигурување за авторските и договорите на дело ќе се пролонгира, Владата не отстапува од примената. Надлежните тврдат дека законот е по европски терк, а бенефит ...

Груевски: Плаќањето придонеси за хонорари во интерес на правата на работниците

Република - 20.12.2014

Законската обврска за плаќање на придонесите на хонорарните работници е во длабока корелација со правата на работниците со загарантирањето на нивните работни места и воведување норми коишто се речиси во сите држави во Европа, истакна премиерот ...

И студентите на протест против придонесите за хонорари во понеделник

Либертас - 20.12.2014

Студентскиот пленум преку својата Фејсбук страница изрази поддршка за протестот против законските измени за плаќање придонеси за хонорарите кој ќе се одржи во понеделник во 12 часот. Нивната објава ви ја пренесуваме во целост: Измените на законот за ...

И студентите на протест против придонесите за хонорари во понеделник

Локално - 20.12.2014

Студентскиот пленум преку својата Фејсбук страница изрази поддршка за протестот против законските измени за плаќање придонеси за хонорарите кој ќе се одржи во понеделник во 12 часот. Нивната објава ви ја пренесуваме во ...

МТСП: СДСМ да престане со лаги и нека понуди нови и подобри решенија

Макфакс - 20.12.2014

Јавноста навикна Социјалдемократскиот сојуз да се испречува на секоја позитивна мерка, без разлика колку е корисна за граѓаните, посебно работниците, а со извртување на тезите сака да ги манипулира работниците, реагираат од Министерството за труд и ...

Цивил: Законот за новите давачки за хонорарите е легализирање на грабежот на

Локално - 20.12.2014

Нови граѓански здруженија се приклучуваат на дел од синдикатите и невладините организации кои не се согласуваат со плаќањето на давачки за ...

Со плаќање на придонесите за хонорари се заштитуваат работничките права

МРТ - 19.12.2014

Нема одложување на обврската за плаќање придонеси на хонорарите. Примената ќе стартува од први јануари наредната година. Од Конфедерацијата на слободни синдикати велат дека со новиот закон ќе се заштитат работничките права...

Гранковите синдикати од КСС го поддржаа плаќањето придонеси за хонорарците

Сител - 19.12.2014

Зголемување на вработеноста, социјална сигурсност на работницте, намалување на сивата економија, ова се дел од ефектите од мерката со која се предвидува, за хонорарците да се плаќаат придонеси, сметаат од конфедерацјата на слободни синдикати кои ја ...

КСС: Со законските измени ќе се зголеми социјалната сигурност на хонорарците

Сител - 19.12.2014

Девет гранкови синдикати при Конфедерацијата на слободни синдикати денеска дадоа поддршка на законските измени за задолжително осигурување на хонорарите и договорите за дела што ќе почнат да се применуваат од 1 јануари.

Законот за хонорарци ќе има позитивни ефекти

Пулс24 - 19.12.2014

Законот за хонорарци не е нова идеја, туку станува збор за решение кое е во светски рамки познато и веќе применувано, смета професорот на Правниот факултет, Лазар Јовевски. Со влегувањето на сила на овој закон ќе има три претпоставки кои што ќе ...

Одлуката на Владата за хонорарите

Panika.be - 19.12.2014

Еве ја најновата одлука на Владата објавена на фејсбук профилот на Милчо ...

Демонстрации во Скопје

Sky - 11.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара итно пуштање на слобода на сите приведени за настаните во Собранието на 27-ми април. Од партијата најавија протест пред Министерството за правда во 18 часот и наведуваат дека нема да отстапат додека нивното барање не биде исполнето.

Денес против плаќањето придонеси на хонорарите

Канал 77 - 22.12.2014

Протестот го организираат потписниците на Повелбата за солидарност, а поддршка даде и Студентскиот пленум. На него граѓаните ќе изразат незадоволство против законските измени според кои од 1 јануари 2015 година се предвидува да се плаќаат 35 ...

ССНМ: Сите граѓани утре во 12 часот на протест против придонесите

Либертас - 21.12.2014

Утре во 12 часот потписниците на Повелбата за солидарност со поддршка од голем број здруженија, организации и поединци ќе организираат протест против измените за плаќање придонеси за хонорарите.

Ставревски: Нема одложување на законските измени за придонесите за хонорарите

Нова ТВ - 19.12.2014

Нема пролонгирање на рокот на законот за хонорарци -министерот за финасии Зоран Ставрески не отстапува и законот ќе стапи на сила на 1 јануари. Поддршка за законското решение со кое се воведуваат давачки за придонеси за хонорарите, авторските ...