TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трајно решение за функционерските плати треба да биде една од првите задачи на новиот Парламент, смета Пендаровски

Нова ТВ - 01.03.2024

Предложените измени на Законот за плати на функционерите со намалување на коефициентите, според актуелниот претседател Стево Пендаровски, не се трајно решение. Тоа, смета тој, треба да биде една од првите задачи на новиот Парламент.

Трајно решение за растот на функционерските плати мора да биде прва задача на новиот парламентарен состав, порача Пендаровски

24Инфо

Пендаровски за платите на функционерите: Мојот коефициент беше 4,5 просечни плати, сега е 3,92, ова не е трајно решение

А1 On

Предлог-одлуката за пониски плати на функционерите и пратениците поддржана од собраниската Комисија за избори и именувања

Алсат-М

Ковачевски: Пратеничката група на СДСМ поднесе решение со кое се намалуваат платите на именуваните функционери

Centar

Ковачевски: СДСМ поднесе решение за намалување на функционерските плати

Centar

Ковачевски: Пратеничката група на СДСМ поднесе решение со кое се намалуваат платите на именуваните функционери

Вести плус

Курир Тера Денешен Слободен Печат Либертас

Над илјада државни службеници во Македонија нема да имаат ново покачување на платите

Во Центар - 01.03.2024

Платите на над илјада функционери повеќе нема да се зголемуваат. Пратениците едногласно и без дискусија ги намалија коефициентите. Тоа нема да им го одземе ланското покачување од 78 проценти, но барем засега е стопирано покачувањето на платите.

Усвоени законските измени за функционерите да не добијат дополнително покачување од 300 до 500 евра откако претходно им пораснаа платите за 78 отсто

Сакам да кажам

Не било граница само небото: Спречено покачувањето од 300 до 500 евра на функционерските плати – последното зголемување од 78% останува

Lider

Пратениците го запреа растот на функционерските плати, судиите и обвинителите се незадоволни

Сител

Над илјада функционери нема да добијат ново покачување на платите

Телма

Функционерите нема да добијат ново покачување на платите за 15%, покачувањето од 78% останува

еМагазин

Пратениците ги изгласаа законите за плати на избрани и именувани функционери

Алфа

Алсат-М Сител CivilMedia Скопје1 Локално +инфо Фокус MakPress

Изгласани пакетот закони за платите на избраните и именуваните лица

Бизнис Вести - 29.02.2024

Пратениците денеска во рамки на 145. пленарна седница ги донесоа измените на шесте закони со кои се намалуваат коефициентите на платите на избраните и именуваните лица. Со ова, ќе се стопира растот на платите на избраните и именуваните лица, но им ...

Законските измени за платите не ги опфаќаат сите функционери

Алсат-М

Изгласани пакетот закони за платите на избраните и именуваните лица

Бриф

Изгласани пакетот закони за платите на избраните и именуваните лица

Независен

Собранието одлучи: Се стопира растот на платите на избраните и именуваните лица

А1 On

Собранието го изгласа пакетот закони за платите на функционерите

24Инфо

Изгласани пакетот закони за платите на функционерите, ќе се стопира растот, но зголемувањето од 78% останува

ТВ21

Zoom +инфо Курир Република Слободен Печат Денешен Нетпрес Lider

Судовите нема да функционираат нормално ако не се зголемат платите на судиите, вели Судскиот совет

Сител - 28.02.2024

Судскиот совет реагира на најавените законски измени со кои ќе се намалат коефициентите за пресметка на платите на функционерите и со тоа нема да пораснат согласно растот на просечната плата.

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Zoom

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

А1 On

И судиите се противат платите да им се замрзнат или намалат

МКД

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Локално

Судски совет: Со интервенцијата во закон во кој е загарантирана платата на судијата, директно се влијае врз нормалното функционирање и независноста на судската власт

365

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Независен

Денешен Фокус 360 степени Пулс24 MakPress 365 Пулс24

Здружение на јавните обвинители: Со законските измени се придонесува во насока на креирање на финансиска независност на ...

4NEWS - 28.02.2024

Извршниот одбор на Здружението на јавните обвинители смета дека со измените на Законите за плати на јавните обвинители и на членовите на Советот на јавните обвинители не се придонесува во насока на креирање на финансиска независност на Јавното ...

Обвинителите креваат бунт за намалувањето на платите: Вака не се придонесува во нашата независност

Скопје1

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите

А1 On

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите

Zoom

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите

Локално

Здружението на јавни обвинители реагира по најавените законски измени за платите

Press24

Обвинителите не се согласуваат платите да одат „под мраз“

МКД

Макфакс Точка Опсервер ММС Канал5 Нетпрес Centar MakPress