TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Хрватска 819 новозаболени, 8 починати

Канал5 - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб објави дека во последните 24 часа од направени 4948 тестирања се регистрирани 819 новозаболени лица, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска сега изнесува 5.164 лица, од нив во болниците низ земјата се ...

Косово забележа 137 новозаразени

Независен - 18.10.2020

Во Косово, во последното деноноќие, има направени 867 тестови за Ковид-19, а 137 биле позитивни. Почина еден пациент. Од почетокот на пандемијата во Косово од Ковид-19 заболеа 16.891, а оздравеа 14.666 лица, пренесе Косово онлајн. Активни се 1.572.

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Макфакс - 18.10.2020

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, додека се опоравиле скоро 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Пандемијата беснее во регионот, нови црни рекорди

Локално - 18.10.2020

Во последните 24 часа, во Србија биле потврдени 214 нови случаи на коронавирус, врз основа на тестирани 3.325 примероци, а две лица починале, пренесува Танјуг. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, има 24 ...

Помалку тестирани помалку заразени: Денеска 428 нови случаи

Република - 18.10.2020

Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19, објави министерот Филипче. ...

Денес во Битола, новозаболени 14 од ковид-19, оздравени 2, активни случаи вкупно 155

Битола Њуз - 18.10.2020

Денес, недела, според информации на министерството за здравтсво објавени на нивната фејс бук страница, се регитрирани 14 новозаболени лица во Битола, а во градот има 155 активни случаи. Во Битола се регистрирани и двајца оздравени пациенти.

Во Србија 214 новозаболени, починале две лица

Канал5 - 18.10.2020

Во Србија во последното деноноќие се регистрирани 214 новозаболени лица со ковид 19, две лица починале а биле направени 3325 тестови. Од почетокот на пандемијата на корона досега во Србија се потврдени 36260 заразени лица, вкупната бројка на ...

Детален преглед на состoјбата со Ковид-19 по скопските општини: Најмногу активни случаи во Аеродром, Карпош, Центар

еМагазин - 18.10.2020

Министерство за здравство информира дека се регистрирани 428 нови случаи од Ковид-19, од кои во Скопје 200. Состојбата со активни случаи по скопските општини изгледа вака: Чаир – 118 Гази Баба – 282 Аеродром – 531 Карпош – 437 Центар – 448 Кисела ...

Десет починати и 428 нови позитивни на Ковид-19

Р.С.Европа - 18.10.2020

Македонските здравствени власти регистрираа 428 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка на заразени од почетокот на епидемијата се искачи на 23.628. Вкупниот број на смртни случаи во досега е 834, откако во изминатото деноноќие починале ...

Коронавирусот галопира во регионот

Телма - 18.10.2020

Коронавирусот галопира во регионот. Државата која има најмногу заболени на 100.000 жители во регинот е Црна Гора со 2.385, што истовремено ја прави и земја со најмногу заразени и во Европа.

Коронавирус во регионот: Црна Гора статистички „гори“, Хрватска предупредува на колапс на здравствениот систем

Вечер Прес - 18.10.2020

Короната продолжува да се шири во земјите од регионот. Црна Гора се најде на незавидно прво место по бројот на новозаболени на 100.000 жители, односно најлоша во Европа, од почетокот на пандемијата на ковид-19. Според податоците од 16.

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Макфакс - 18.10.2020

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за здравство, во Аеродром има 531 активен случај на коорнавирус, во Центар се забележани 448 активни случаи, додека во ...

Општина Аеродром со најмногу активни случаи во Скопје – Струмица лидер од градовите во внатрешноста

Телма - 18.10.2020

Највисокиот број на активни случаи во Скопје се пресели на пет километри од некогаш најголемото жариште на Ковид во главниот град – Чаир. Сега Општина Аеродром е на врвот на таа листа со 531 изолирани лица потврдени како позитивни.

Речиси половина од активните случаи со ковид-19 се во Скопје

360 степени - 18.10.2020

Речиси половина од активните случаи со ковид-19 во државата се во Скопје, покажува денешниот извештај на Министерството за здравство. Во моментов во земјава активни се 5 555 случаи, а од нив 2 655 или 47,8% се лоцирани во главниот град.

Во Аеродром, Центар и Карпош има најмногу активни случаи

Press24 - 18.10.2020

Главниот град е на врвот по бројот на активни случаи во моментов, а потоа следат Струмица и Тетово. Низ целата држава бројот на активни случаи е 5.555. Во Скопје, пак, најмногу заразени со Ковид-19 има во Аеродром, Центар и Карпош.

Аеродром, Центар и Карпош со најмногу активни случаи на коронавирус во Скопје

А1 On - 18.10.2020

Министерството за здравство информира дека вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834.

Пораст на заразени од коронавирус, Европа ги заострува мерките

Р.С.Европа - 18.10.2020

Поради новите бранови на инфицирани од коронавирусот во Европа, земјите ги заоструваат мерките за спречување на ширењето на заразата. Бројот на инфекции расте и во балканските земји. Властите од Шпанија до Британија спроведоа нови строги мерки во ...

Локалната власт ја преспива борбата со корона вирусот

Алфа - 18.10.2020

Македонија од ден во ден урива рекорди по бројот на заразени од корона вирусот, а надлежните се уште седат со скрстени раце. Главниот град е на врвот на листата со најголем број на активни случаи – дури 2515.

Рекордни 20 новозаболени од коронавирус во Тиквешко

Канал5 - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во Тиквешко во последните 24 часа. Како што информира за МИА доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог од кавадаречкиот Центар за јавно здравје, потврдени се 15 нови случаи во Кавадарци, три ...

Аеродром, Центар и Карпош рекордери по активно заразени: Каква е состојбата со Ковид 19 во скопските општини?

Centar - 18.10.2020

Активни случаи по општини Скопје денеска . Најмногу активно заразени има во Аеродром – 531, потоа следуваат Центар 448 и Карпош со 437 активни случаи. Еве ја листата за останатите места: Чаир – 118, Гази Баба – 282, Кисела Вода – 312, Ѓорче Петров – ...

Во Скопје дури 200 новозаразени, двајца починати

Centar - 18.10.2020

Нови 200 случаи на ковид 19 во Скопје и двајца починати пациенти од Скопје на возраст од 60 и 66 години, во последните 24 часа, забележа министерството за здравство. Во Скопје има активни 2655 случаи на ковид 19, што е највисока бројка во ...

Во Словенија 726 нови коронаинфекции но со најголем процент заразени од вкупно тестираните

Нетпрес - 18.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа со спроведените 3.765 тестови потврдени се 726 нови случаи на зараза со коронавирусот, објави во неделата словенечката влада, што е досега највисок процент на заразените во однос на бројот на тестираните лица.

Се распламтува коронавирусот во Преспа: Регистрирани 10 нови случаи, од почетокот на пандемијата бројката надмина 200

Centar - 18.10.2020

10 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Ресен во последново деноноќие, со што ова е највисока бројка за еден ден од јуни регистрирана во Преспанскиот регион. Во моментов има 38 активни случаи, а од почетокот на пандемијата се регистрирани ...

Рекорд: 20 позитивни во Тиквешијата, меѓу нив и 3 годишно дете

ММС - 18.10.2020

Тригодишно дете од Неготино кое посетувало градинка е меѓу позитивните во денешната статистика на Центарот за јавно здравје Кавадарци. Во изолација се 13 деца, воспитувачка и негувателка. Од почетокот на пандемијата, денеска во Тиквешијата се бележи ...

428 новозаразени и 10 починати од ковид 19 во Македонија

Centar - 18.10.2020

428 новозаразени и 10 починати од ковид 19 во Македонија во изминатото деноноќие. Од почетокот на пандемијата во Македонија се регистрирани вкупно 23628 заразени лица, а бројот на починати е 834. Оздравеле 17239.

Ковид-19: Над 40 милиони заразени во светот

360 степени - 18.10.2020

Бројот на заразени лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, покажуваат податоците на статистичкиот веб-портал „Ворлдометар“. До овој момент бројот на инфицирани лица од појавата на вирусот изнесува 40 023 269.

Рекордни бројки на новозаразени со коронавирус и во тиквешко – цело група дечиња од градинка во изолација

Centar - 18.10.2020

Рекордни 20 новозаболени КОВИД случаи се потврдени во тиквешко во последните 24 часа. Според лекарите сиите се со симптоми, додека двајца на возраст од 63 и 47 години се хоспитализирани во болница.

Босна и Херцеговина денеска со помалку заразени

Независен - 18.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина забележани се 556 новозаразени, а тестирани се вкупно 1.516 лица. Вчера имаше 716. Во Федерацијата биле тестирани 946 примероци, од кои 379 биле позитивни на корона вирус.

Бројот на ковид позитивни лица надмина 40 милиони: Моментно има 8,971 милиони активни случаи од кои 8,889 со лесни ...

Слободен Печат - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони и поточно изнесува 40.014.845 милиони лица, покажуваат податоците на интернет страницата „Ворлдометар“ . Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308 милиони ...

Активни 5.555 случаи со Ковид -19, речиси половина се во Скопје

Frontline - 18.10.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.555, од нив 2.655 се во ...

МОЖНИ ЛИ СЕ КАРАНТИНИ ИЛИ ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Комисијата досега не разговарала, но зависно од состојбата, ништо не е ...

Фактор - 18.10.2020

Откако бројките на новозаразени се повеќе растат и секојдневно уриваат нови рекорди, кај граѓаните се поставува прашањето, можни ли се нови карантини или евентуално полициски час. Како што е познато, бројката на новозаразени вчера се доближи до 600 ...

Во Словенија највисок процент на заразени според бројот на направени тестови

Макфакс - 18.10.2020

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 726 нови инфекции со коронавирус на 3.765 тестови, објави словенечката влада, што е досега најголем процент на заразени во однос на бројот на тестирани лица.

Струмица и Аеродром нови ковид жаришта, утре ќе се одлучува за предложениет мерки

Локално - 18.10.2020

Вчера беа нови 594 новозаразени со Ковид-19 во земјава. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи. По вој град на листата со зголемен број активни случаи се Тетово, ...

Во Хрватска 819 новозаразени во последните 24 часа

А1 On - 18.10.2020

Хрватскиот кризен штаб денеска соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 819 новозаразени со коронавирусот од тестирани 4.948 луѓе, а осум лица починале. Бројот на активни случаи во Хрватска е 5.164, меѓу нив хоспитализирани се 548 лица, од ...

Во Словенија уделот на позитивни резултати за првпат е поголем од 19 проценти

Опсервер - 18.10.2020

– Во Словенија, уделот на позитивни резултати на коронавирус во вкупниот број тестирани примероци за првпат надмина 19 проценти, откако вирусот е потврден во 726 случаи од 3.765 тестови. Ова значи дека бројот на активни случаи на Ковид-19 во ...

Русија: 15.100 новозаразени и 185 починати за последните 24 часа

Локално - 18.10.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Русија се зголеми за 15.099 – на 1.399.334, беше објавено денес во Москва. Уште 185 починаа од коронавирусот, а од почетокот на пандемијата, вкупниот број на смртни случаи е 24.187, пренесува агенцијата ...

ВМРО-ДПМНЕ: Есенскиот бран на заболени од Covid-19 удри врз граѓаните

Нетпрес - 18.10.2020

Половина милион евра за магариња и фризерници, милиони за тендери, барем дел од тие пари кои СДСМ ги дели на своите послушници да завршеа во здравството сега немаше да сведочиме на најголемата бројка на заразени од коронавирусот досега, се истакнува ...

Скопски АЕРОДРОМ и СТРУМИЦА нови корона жаришта

Вечер - 18.10.2020

Последната, вчерашна бројка на новозаразени со Ковид-19, изнесува рекордни 594 нови случаи. Според податоците на министерството за здравство ново жариште е Струмица каде во моментов се активни 357 случаи.

Комисија за заразни болести: Новата недела ќе донесе нови ригорозни мерки и ограничување на движењето

Скопје инфо - 18.10.2020

Новата работна недела се очекува да донесе нови поригорозни мерки за справување со коронавирусот. Големите бројки на заразени е причина Комисијата за заразни болести сериозно да размислува за заострување на мерките.

Неспособноста на власта да се справи со КОВИД-19 удира по животите на граѓаните

Опсервер - 18.10.2020

Вчерашната бројка на новозаболени е уште еден доказ на неспособноста на власта да се справи со КОВИД – 19. Власта дозволи одредени дискотеки да се над законите затоа што се заштитени од мафијата на Заев.

Рекорден број на заразени во Франција

А1 On - 18.10.2020

Во Франција вчера се регистрирани рекордни 32.427 новозаразени со коронавирусот, соопшти француското Министерство за здравство. Од последниот пресек починале уште 90 лица. Од почетокот на пандемијата во Франција се заразиле вкупно 867.197 лица, а ...

Во Скопје општините Аеродром, Центар и Карпош со најмногу активни случаи, Крушево без ниту еден случај

МКД - 18.10.2020

Во скопската општина Аеродром има 505 активни случаи на ковид -19, во Центар 433, Карпош 417, па следуваат Кисела Вода со 296 активни случаи, Гази Баба 256, Ѓорче Петров 198, Чаир 109. Бутел 97, Шуто Оризари 14...

Драстичен скок на позитивни лица во земјава, ќе има ли нови мерки од понеделник?

Локално - 18.10.2020

Октомвриското сонце ги наполни парковите и кафените. Во очекување на евентуални нови рестриктивни мерки од понеделник, овој викенд граѓаните нема никакви ограничувања во движењето. Ако викендов продолжи трендот на пораст на новозаразени со Ковид 19, ...

Дел од парите за магариња, фризерници и непродуктивни трошења да завршеа за здравството немаше вчера да броиме скоро ...

Опсервер - 18.10.2020

Пола милион евра за магариња и фризерници, милиони за тендери, барем дел од тие пари кои СДСМ ги дели на своите послушници да завршеа во здравството сега немаше да сведочиме на најголемата бројка на заразени од КОВИД до сега.

Нов галоп на заболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 18.10.2020

Најавениот есенски бран на ковид-19, за жителите на Општина Кичево е најочигледен низ бројките на новозаболени. – За жал предвидувањата дека со доаѓањето на есента ќе се зголеми бројот на новозаболени од ковид-19 во целост се остваруваат.

Франција: 32.000 ковид-случаи во еден ден, полициски час во 9 градови

Expres - 18.10.2020

Франција вчера регистрираше рекордни 32.427 нови случаи на коронавирус во 24 часа. Новиот дневен рекорд доаѓа откако стапи во сила строгиот полициски час во Париз и во осум други градови помеѓу 21 часот и 6 часот наутро.

Само во Крушево нема болен од ковид, Општина Аеродром со 505 позитивни со најмногу активни случаи

Сакам да кажам - 18.10.2020

Општина Аеродром има најмногу активни случаи на ковид-19 во земјава и тоа 505. Веднаш по неа се скопските општини Центар со 433 и Карпош со 417 болни. Во Кисела Вода има 296 активни случаи, Гази Баба 256, Ѓорче Петров 198.

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

MakPress - 18.10.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер. Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – ...

Држави пред колапс, короната урива рекорди во Европа

А1 On - 17.10.2020

Полициски часови, затворени кафулиња, економии пред колапс, преполни болници, откажување секаков вид настани се само дел од последиците од вториот, есенски бран на коронавирусот во европските држави.

Балканот во „црвена зона“ од ковид

360 степени - 17.10.2020

Голем скок во бројот на нозаразени регистрираат сите земји во регионот, но рекорди деновите бележат Хрватска и Бугарија Најзагрижувачка е веста дека заразени има на Клиниката за тумори во Загреб – 10 пациенти, пет медицински сестри, две ...