TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Спасувачите објавија детали од пештерата: Ние не сме херои

Курир - 11.07.2018

Водачот на акцијата за спасување на децата и фудбалскиот тренер од пештерата на Тајланд, Арпакон Јуконгкаев за Би-Би-Си зборуваше за повеќедневната акција. Тренерот и 12. деца поминаа 18 дена без храна и светлина во пештерата која беше поплавена од ...

Родителите плачеа од среќа на првата средба со своите деца ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Дванаесетте деца кои две недели беа заробени во пештерата во Тајланд, денеска, еден ден откако беа извлечени, од болничките кревети им мавтаа на своите семејства, на кои им беше дозволено да ги видат децата низ заштитно стакло, затоа што засега се ...

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето од тајландската пештера (ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата, пишува Си-ен-ен. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд денес од ...

Тајланд се простува од нуркачот кој загина спасувајќи ги децата во пештерата

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Телото на нуркачот кој загина доставувајќи боци со кислород на затобениот тајландски фудбалски тим ќе биде вратено во неговиот роден град каде ќе биде погребан со најголеми почести.

Родителите ги видоа момчињата за првпат по спасувањето

Тера - 11.07.2018

Родителите на момчињата спасени од тајландската пештера пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето им беше дозволено да ги видат децата. Момчињата кои минаа две недели заробени во пештерата во Тајланд од болничките кревети им мафтаа на ...

Родителите на дечињата од Тајланд за првпат по спасувањето ги видоа одблиску

365 - 11.07.2018

Со солзи радосници беше проследена средбата оддалеку меѓу момчињата од фудбалскиот тим од Тајланд и нивните родители. Сите деца се наоѓаат во карантин, бидејќи нивното здравје мора да биде следено од лекари.

Објавени првите фотографии и видео од момчињата на Тајланд по спасувачката акција

Макфакс - 11.07.2018

Објавени се првите фотографии на момчињата од Тајланд, по драматичната спасувачка акција од поплавената пештера. Децата лежат во болнички кревети со маски на лицата, а едното од нив со прстите покажува знак на победа.

Пештера со мамут ја запре изградбата на новиот автопат „Таврида” на Крим

Руска реч - 11.07.2018

Во текот на изградбата на автопатот „Таврида” е откриена голема варовничка пештера во која се пронајдени остатоци од мамут. Пронајдената пештера е најголемата на Крим. „Работите на оваа делница привремено се запрени додека не се завршат ...

(ВИДЕО) ПАДНАА СОЛЗИ РАДОСНИЦИ: Децата спасени од пештерата се видоа со родителите

Фактор - 11.07.2018

Родителите пуштија солзи радосници откако за првпат по спасувањето oд пештерата во Тајланд им беше дозволено да ги видат децата. Децата поминаа две недели заробени во пештерата во Тајланд.

Еден од хероите: Ова дете имало важна улога во спасувањето- со една важна вештина им помогнало на своите другари ...

Курир - 11.07.2018

Приказната за 12-те деца кои заедно со својот фудбалски тренер 18 дена беа заробени во пештера на Тајланд ја дозна целиот свет. Сега сите се на безбедно и се лекуваат во болница. Во меѓувреме, се собираат впечатоци и се откриваат помалку познати ...

Пештера крие грозоморна тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва? ВИДЕО

+инфо - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две ...

Објавена првата фотографија од спасените тајландски момчиња во болница

Факултети - 11.07.2018

Се појави првата фотографија од болницата каде се сместени тајландските момчиња, кои минаа повеќе од две недели во пештера и успешно беа извадени по тридневна мисија. На фотографијата може да се видат неколку момчиња со маски на лицето и болнички ...

(ФОТО) Спасените деца испратија фото порака на победа

Нова ТВ - 11.07.2018

Владата на Тајланд појави во јавност прва фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека, при што едно од нив позира со знакот за победа.

Што ќе се случи со пештерата Там Луанг?

Курир - 11.07.2018

Пештерата Там Луанг во која 12 деца и нивниот тренер 18 дена беа заробени ќе добие потполно нова намена. Комплексната пештера, која се наоѓа на границата меѓу Тајланд и Мјанмар ќе стане музеј кој ќе прикаже на кој начин е извршена спасувачката ...

Објавени првите фотографии од децата од болницата (фото)

Канал5 - 11.07.2018

Објавени првите снимки од децата од болницата во која се лекуваат после драматичното спасување од поплавената пештера во Тајланд. На снимката се гледаат децата во болнички кревети со маски на лицата.

Лекарот-херој од Тајланд го дочека семејна трагедија по излегувањето од пештерата

Слободен Печат - 11.07.2018

Само неколку мига по успешно завршената мисија, тој добил телефонски повик во кој го известиле за смртта на неговиот татко. Австралискиот лекар кој беше назначен како најдобар од страна на спасувачкиот тим во Тајланд, веднаш по завршувањето на ...

Први снимки од болницата: Децата од Тајланд се одлично расположени и имаат една посебна порака за сите

Точка - 11.07.2018

Младите тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на земјата, им се заблагодариле на сите кои им помогнале да излезат на површината со традиционален тајландски поздрав - со споени дланки.

Први снимки од децата кои се спасија од пештерата во болница

Бриф - 11.07.2018

Сите 12 млади тајландски фудбалери кои по три недели биле спасени од пештерата на северот на Тајланд се добро. Моментално се уште се во болница и во карантин, но неизмерно среќни што завршила нивната голгота.

Тајландската пештера крие морничава тајна: За ослободување на заробените деца била неопходна човечка жртва?

Точка - 11.07.2018

Една страшна легенда неодамна оживеа во тајландската покраина Чианг Раи, каде 12 деца и нивниот фудбалски тренер беа заробени во подземна пештера повеќе од две недели. На влезот на пештерата, голем број жители оставале прилог во облик на накит и ...

„Хује!“ – како извикот на тајландските маринци стана глобален симбол на триумфот и посветеноста

Сакам да кажам - 11.07.2018

Кога тајландските маринци конечно ги напуштија пештерите Там Луанг по спасувањето на преостанатите четири деца и на нивниот тренер, тие беа пречекани од кордон луѓе, кои им аплаудираа и извикуваа „Хује“ (Hooyah).

Медитација – како преживеале момчињата од Тајланд

Smartportal - 11.07.2018

Кој би помислил дека простиот чин на длабоко дишење и следење на здивот ќе биде главното „оружје“ за спасување на тајландските момчиња кои беа заробени во пештера повеќе од 14 дена? Како што пишуваат медиуми низ светот, токму медитацијата била ...

(ВИДЕО) ТАЈЛАНДСКАТА ПЕШТЕРА КРИЕ ТАЈНА: За ослободување на момчињата била потребна човечка жртва

Фактор - 11.07.2018

Страшна легенда оживеа овие денови во тајланската покраина Чиуанг Раи, каде 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер повеќе од две недели беа заглавени во подземна пештера. На влезот во пештерата бројни Талански граѓани оставале во прилог накит и ...

Се слушнале крици од пештерата во која биле заробени децата: Спасувачите откриваат драматични настани од последниот ден ...

Точка - 11.07.2018

Последниот ден од спасувачката акција на Тајланд бил многу драматичен, а само среќата ги спасила нуркачите да не настрадаат. Имено, откако ги извлекле сите деца и тренерот, главната пумпа која ја испумпувала водата од пештерата престанала да работа, ...

Мурињо одржа лекција на целиот свет: Хероите се на Тајланд, а не на Мундијалот

Sport 1 - 11.07.2018

Менаџерот на англискиот великан Манчестер јунајтед, Жозе Мурињо му одржа лекција на целиот свет откако јавно објави дека вистинските херои се наоѓаат на Тајланд, мислејќи на децата кои преживеаа 15 дена заробени во една пештера, а не фудбалерите на ...

Пумпите за вода откажале веднаш штом излегло последното момче, се слушале вресоци и трчање (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.07.2018

Во првиот објавен детален извештај за мисијата, спасувачите велат дека слушнале врескање и трчање во потрага по суво тло. Операцијата за спасување на последното од 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер од тајландската пештера можело да биде ...

СП: Погба победата во полуфиналето ја посвети на децата од Тајланд

Нова ТВ - 11.07.2018

Францускиот фудбалер Пол Погба, победата над Белгија (1:0) во полуфиналето на Светското првенство ја посвети на децата кои беа спасени од пештерата во Tајланд. – Оваа победа е за хероите на денот, секоја чест момчиња, толку сте силни, напиша Погба ...

Трагедија на херојот спасувач: Помогна во спасување на децата, а доби страшен повик веднаш по излегувањето од пештерата

+инфо - 11.07.2018

Д-р Харис требаше да биде на одмор, но тој одговори на повикот од тајландските власти за помош, откако беше именуван од британскиот нуркачки тим како најдобар во таа работа. Таткото на австралискиот херој, лекарот кој беше од клучно значење за ...

„Среќна 13-ка“: Светските насловни за успешното спасување на децата од пештерата во Тајланд

Радио МОФ - 11.07.2018

Приказна која го собра вниманието на светската јавност. 12 момчиња и нивниот млад фудбалски тренер заробени повеќе од две недели во темна, поплавена пештера, неколку километри далеку од помош и храна.

Вистинските херои се во Тајланд, не на Мундијалот во Русија

Кајгана - 11.07.2018

Иако очите на јавноста овие денови се вперени во Русија, односно во Светското првенство во фудбал кое таму се одигрува, вистинските шампиони сепак треба да се побараат во Тајланд. За потсетување, вчера заврши операцијата за спасување на 12 деца од ...

Татко 18 дена чекал пред влезот на пештерата: Не си одам додека не излезат сите!

24 Вести - 11.07.2018

Таткото на малиот Акарат (14), едно од 12-те деца кои со денови беа заробени во пештерата во Тајланд, Адисак Вонгсукчан емотивно пред камерите, изјави дека цели 18 дена поминал пред влезот на пештерата чекајќи неговиот син повторно да ја види ...

Децата од пештерите во Тајланд се спасени, Елон Маск овој пат не успеа да помогне

IT.mk - 11.07.2018

Деца и нивниот тренер кои 18 дена поради поплави ги поминаа заглавени во пештера, конечно се спасени. Од пештерата излегоа 12 деца и нивниот тренер, а последни пештерата ја напуштија лекарот и припадникот на тајландската Navy Seal единица.

Последици со кои ќе се соочат момчињата од Тајланд

Факултети - 11.07.2018

Членовите на младинскиот фудбалски тим поминаа низ пекол. Повеќе од две недели беа заглавени во темната пештера на далечните северни долини на тропскиот Тајланд. Во пештерата немало ниту зрак светлина, момчињата биле гладни, а дишеле воздух кој бил ...

Спасени се сите деца од пештерата

Н.Македонија - 11.07.2018

Се тркаа со времето, се бореа за живот и на крајот победија. Сите 12 млади фудбалери и нивниот тренер се спасени од поплавената пештера во неверојатната операција во Тајланд. Нуркачите вчера ги извлекоа преостанатите четири момчиња и нивниот тренер, ...

„Надежта стана реалност“ – кои се нуркачите што учествуваа во спасувањето на децата од пештерите

Сакам да кажам - 11.07.2018

Заповедникот на тајландските маринци изјави дека „надежта стана реалност“, откако сите 12-мина момчиња и нивниот фудбалски тренер беа извадени од пештерите по тридневна спасувачка операција, во која учествуваше меѓународен тим нуркачи.

Тајландските нуркачи го прославија излегувањето и на последниот спасувач од пештерата (ВИДЕО)

+инфо - 11.07.2018

- Сите 4 Фоки од морнарицата излегоа безбедно - напишаа тие во друг пост и додадоа „Хоја, хоја, хоја“. Тајландските нуркачи го прославија успешното завршување на мисијата за спасување на 12-те момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа заробени во ...

Мурињо: Децата од пештерата се фудбалските херои, а не тие на Мундијалот

SportMedia - 11.07.2018

„Трогнат сум од тоа што се случи на Тајланд. Хероите се таму, а не на Светското првенство“, рече тренерот на Манчестер Јунајтед во анализата дадена за тоа што се случуваше во изминативе 20-тина дена Португалскиот стратег Жозе Мурињо во анализата за ...

Децата се спасени, но сега се во опасност од заразни болести!?

Канал5 - 11.07.2018

Драмата со пронаоѓање и спасување на 12 деца фудбалери и нивниот тренер од пештерата во Тајланд на задоволство и радост на светската јавноста имаше среќен крај. Сите деца се спасени и извлечени од лавиринтите на поплавената пештера, а сега започнува ...

Тајландските момчиња во пештерата останале смирени преку техники за медитација што ги научиле од својот тренер

Макфакс - 11.07.2018

Кога 12-те тајландски момчиња, кои беа заробени во пештера, биле првично пронајдени од страна на британските нуркачи пред една недела, тие, наводно, медитирале. „Тие мирно седеа во пештерата чекајќи. Никој не плачеше и не беше премногу вознемирен.

Момчињата од поплавената пештера ослабеле по два килограма, но здравјето им е добро

Макфакс - 11.07.2018

Момчињата кои по две недели беа спасени од поплавената пештера во Тајланд во просек ослабеле по два килограми, но нивната здравствена состојба е добра, соопштија надлежните институции. Според нив, 12-те млади фудбалери и нивниот тренер „добро се ...

Емотивната изјава на таткото кој 18 дена пред пештерата во Тајланд го чекал својот син

Црнобело - 11.07.2018

За среќа 12-те момчиња и тренерот, кои беа заробени речиси 3 седмици во поплавената пештера во Тајланд , сега се на на безбедно. Но, за време на овој период, кога не се знаеше дали ќе се пронајде начин како да бидат спасени, нивните родители минаа ...

Потег за почит, Погба пласманот во финале им го посвети на малите херои од Тајланд

24 Вести - 11.07.2018

Францускиот фудбалски репрезентативец Пол Погба влезот во финалето на Мундијалот во Русија им го посвети на 12. дечиња кои дваесетина дена беа заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Холивуд веќе подготвува филм за тајландската драма?

Кајгана - 11.07.2018

Откако акцијата за спасување на заглавените деца во тајландската пештера Там Луанг доби среќен крај, од Холивуд веќе почнаа да кројат планови за екранизација на оваа драма. Двајца американски продуценти веќе стигнаа на местото на несреќата, а како ...

Децата спасени од пештерата во Тајланд ослабеле, но се во добра состојба

1tv - 11.07.2018

Момчињата и нивниот фудбалски тренер, кои беа спасени од поплавената пештера во северен Тајланд, ослабеле но се во добра состојба, соопштија денеска претставници на здравствените власти. Децата и тренерот кои од пештерата Там Луанг беа извлечени за ...

Што правеше Американскиот милијардер во пештерата? Некои го фалат, а некои го обвинуваат за самопромоција и дека сакал ...

Точка - 11.07.2018

Една од најсложените акции за спасување во историјата е среќно завршена и сите 12 деца и нивниот тренер конечно биле извлечени од тајландската пештера, живи и здрави. Сега, на крајот на цела оваа драма многумина се прашуваат, што правел Илон Маск ...

Пол Погба ја посвети победата на спасените дечиња во Тајланд (ФОТО)

Екипа - 11.07.2018

Францускиот репрезентативец Пол Погба пласманот во финалето на Светското првенство во Русија го посвети на спасените дечиња кои речиси три недели без заробени во пештера во Тајланд. „Оваа победа оди за хероите на денот.

Тајланд ќе ги чува туристите од озлогласената пештера Там Луанг

Н.Македонија - 11.07.2018

Осветлување и знаци ќе бидат поставени во пештерата Там Луанг во Тајланд каде што беа заробени 12-те деца и нивниот фудбалски тренер, со цел да се спречат љубопитните туристи од влегување, односно губење во пештерскиот комплекс, посочи премиерот на ...

Со знакот за победа објавена фотографија од момчињата спасени од пештерата Там Луанг

Локално - 11.07.2018

Со знакот на победа, во јавноста се појави фотографија од децата кои беа спасени откако поминаа 17 дена во пештерата Там Луанг. На фотографијата се неколку момчиња со маски за лице и болничка облека.

Ова е херојот кој го даде животот за спас на децата од пештерата

Република - 11.07.2018

Саман Кунан, поранешен припадник на тајландските морнарички специјалци, елитниот одред “Seal” каков што има американската морнарица, не бил повеќе на служба, но загинал на задача. Кога децата и нивниот фудбалски тренер биле пронајдени живи во ...

Децата се спасени, но сега им се закануваат заразни болести

Точка - 11.07.2018

Откако среќно заврши драмата за пронаоѓање и спасување на 12-те тајландски деца и нивниот тренер, почнува проценката за нивната психичка и физичка состојба. Потсетуваме, последните четири деца и нивниот тренер се извлечени од поплавената пештера на ...

Целиот свет се загрижи за децата заробени во пештерата, а ова е нивната здравствена состојба во мометов

Press24 - 11.07.2018

Повеќето од децата кои се извлечени од пештерата во Тајланд, во просек изгубиле по два килограми, после 17 дена поминати таму, но се во добра општа состојба и не покажуваат знаци на стрес, изјавил инспекторот на тајландското министерство.