TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Струмичкото ВМРО-ДПМНЕ објави Владата да преземе итни мерки за спас на земјоделието во југоисточниот регион!

Струмица Денес - 08.04.2020

ВМРО-ДПМНЕ-СТРУМИЦА: Почитувани сограѓани, ВМРО – ДПМНЕ како земјоделска партија чувствува должност да реагира до Владата да преземе итни мерки со ангажман на сите структури и да прави напор за спас на земјоделието во југоисточниот регион.

Димковски: Регионалната соработка е клучна во справувањето со последиците од глобалната пандемија врз земјоделството

+инфо - 08.04.2020

Денеска министрите за земјоделство од земјите од Југоисточна Европа во организација на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Северна Македонија и Постојаната работна група за регионален рурален развој во ЈИЕ ( SWG), одржаа ...

Полицајци не пуштале земјоделци да одат на фарма оти немале печат, А дозволите за движење во полициски час се ...

Сакам да кажам - 08.04.2020

Дозволите за движење за време на полицискиот час се издаваат електронки и на нив не треба да има печат, тие имаат бар код, велат од Министерсвото за земјоделие откако попладнево до редакцијата на САКАМДАКАЖАМ.МК стигна реакција на земјоделци од ...

Петровска: Свесни сме дека ограничувањето на движење создава многу главоболки

Слободен Печат - 08.04.2020

На правата видеосесија која се одржа во Владата говореше и заменик министерката за внатрешни работи Славјанка Петровска, која информираше за движењето на земјоделците. -Ова е навистина важно прашање, бидејќи сега започнуваат земјоделските активности ...

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Бриф - 08.04.2020

Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот.

Итна мерка преку доплата на разликата за да се извезат јагнињата

Канал5 - 08.04.2020

Секој изминат ден до Велигден е дополнителен проблем повеќе за сточарите кои не можат да ги продадат јагнињата. Бараат итно решавање на проблемот со трговците и кланичарите за да не останат јагнињата не откупени.

Инспекторат за земјоделие: Увозот и извозот на земјоделски производи без застој

Точка - 08.04.2020

Државниот инспекторат за земјоделство од 15 март до денес изврши 4.100 фитосанитарни прегледи, при што се овозможи и во вонредна состојба извозот и увозот на земјоделски производи да се одвива без било каков застој.

Сточарите стравуваат дека за два дена стоката може да им изумре

Вечер - 08.04.2020

Сточарите кои чуваат по неколку крави, овци, кози и друг добиток и кои не се регистрирани нема да можат да извадат дозволи за движење за време на полицискиот час кој ќе трае цел викенд. Тие стравуваат дека стоката без храна, која тешко ја набавуваат ...

Килограм јагне за „пет пари“, за другата храна ќе видиме

Р.С.Европа - 08.04.2020

Во моментот цената на килограм жива мера јагне е стигната до 90 денари. Освен проблемот со сточарството, другите сезонски работи во земјоделството засега се одвиваат тековно. Властите уверуваат дека има храна.

Синџирите за снабдување со храна мора да се зацврстат

Н.Македонија - 07.04.2020

Неопходни се капацитети за преработка и доработка на земјоделските продукти, но и поддршка што ќе го поттикне домашното земјоделство, особено сега, кога поради блокадите предизвикани од пандемијата на коронавирусот, се очекуваа поголема побарувачка ...

Зеленчукот се извезува без проблеми, земјоделците ги мачи цената на зелката

Слободен Печат - 07.04.2020

Цента на зелката е 10 денари за килограм на големо, иако минататата недела Министерството за земјоделство објави дека договориле гарантирана минимална цена од 15 денари за килограм и дека инспекторите ќе контролираат да нема манипулации.

Земјоделците ќе можат да работат за време на забраната само во своето селото

Вечер - 07.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини и на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во коешто живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без ...

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

Опсервер - 07.04.2020

Париз, 7 април 2020 () – Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Димковски: Земјоделците да ги продаваат своите производи онлајн

Вечер - 07.04.2020

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски им порача на земјоделците да се трудат своите производи, согласно ситуацијата, да ги продаваат онлајн. „Во услови на ограничен пристап до пазарите и рестрикции во движењето, се ...

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

А1 On - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

24Инфо - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

Сител - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Над 200 илјади граѓани во Франција се пријавиле да им помогнат на земјоделците

Слободен Печат - 07.04.2020

Затворените граници го запреа приливот на сезонски работници што пак ги доведе земјоделците во безизлезна ситуација од недостиг на работна сила. Откако пред еден месец министерот за земјоделство во Франција Дидиер Гиом повика населението да се ...

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

Либертас - 07.04.2020

– Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Во Франција 200.000 граѓани ќе им помагаат на земјопделците

Вечер - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Франција: Пријавени 200.000 граѓани за да им помагаат на земјоделците и сточарите

Денешен - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

Нетпрес - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Во Франција 200.000 граѓани се пријавиле за помош на земјоделците

MakPress - 07.04.2020

Повеќе од 200.000 луѓе одговорија на повиците во Франција да им се помогне на земјоделците и сточарите со потребната работна сила во текот на летото, изјави министерот за земјоделство Дидиер Гијом.

Известување за струмичките земјоделци во врска со новата забрана за движење!

Струмица Денес - 07.04.2020

Општинскиот штаб за заштита и спасување на општина Струмица ги известува земјоделците за новата забрана за движење што ја донесе Владата, а којашто стапува во сила од среда (08.04.2020 година).

Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

ТВ21 - 08.04.2020

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата на Република Северна Македонија, а којашто стапува во сила од денеска (среда 08.04.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците: -Земјоделците ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Press24 - 08.04.2020

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата на Република Македонија, а којашто стапува во сила од денеска (среда 08.04.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците: -Земјоделците што ...

Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Кумановски м. - 08.04.2020

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата на Република Северна Македонија, а којашто стапува во сила од денеска (среда 08.04.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците: -Земјоделците ...

Правила за движење на земјоделците во време на полициски час

Kumanovo News - 08.04.2020

- Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот (место на живеење) на селото во коешто живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

24Инфо - 08.04.2020

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата на Република Северна Македонија, а којашто стапува во сила од денеска (среда 08.04.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците: -Земјоделците ...

Детален преглед: Правила за движење на земјоделците за време на полицискиот час

еМагазин - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Канал5 - 08.04.2020

Вадењето дозволи за оние земјоделци кои треба да патуваат од местото на живеење до локацијата каде што им се наоѓа земјоделската површина или фарма, ќе се спроведува како и досега, преку испраќање на податоци до Подрачните единици на МЗШВ.

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Сител - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на полициски час

А1 On - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

За дел од земјоделците е дозволено движење, за дел е потребна писмена дозвола

360 степени - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот (место на живеење) на селото во коешто живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните ...

МЗШВ: Земјоделците можат на нива и во време на забрана за движење

Независен - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Телма - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на полицискиот час

iPortal - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Frontline - 08.04.2020

Министерството ги повикува земјоделците да ги почитуваат новите препораки на Владата и движењето да го користат исклучиво за работни обврски. Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Либертас - 08.04.2020

– Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Нетпрес - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Вечер - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

Објавени правила за движење на земјоделците во време на полициски час

MakPress - 08.04.2020

Земјоделците што имаат работни обврски на своите земјоделски површини на фармите, а кои се наоѓаат во атарот на селото во кое живеат, можат да се движат за време на забраната за движење, исклучиво заради извршување на работните активности без да ...

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Канал5 - 08.04.2020

Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот.

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Слободен Печат - 08.04.2020

Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот.

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

24Инфо - 08.04.2020

– Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот.

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Опсервер - 08.04.2020

Берово, 8 април 2020 () – Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот.

Се бара начин да им се помогне на сточарите за откупот на јагнето во Малешевијата

Вечер - 08.04.2020

Општина Берово во соработка со Владата и Министерството за земјоделство ќе бара начин да им помогне на сточарите околу откупот на јагнињата кој годинава се одвива со потешкотии и со нереални цени на пазарот.

МЗШВ: Правила за движење на земјоделците во време на забрана за движење

Алфа - 08.04.2020

Во однос на новата забрана за движење што ја донесе Владата на Република Северна Македонија, а којашто стапува во сила од денеска (среда 08.04.2020), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува земјоделците: -Земјоделците ...

Полицајци не пуштале земјоделци да одат на фарма зошто немале печат, а дозволите за движење во полициски час се ...

Скопје24 - 08.04.2020

Дозволите за движење за време на полицискиот час се издаваат електронски и на нив не треба да има печат, тие имаат бар код, велат од Министерсвото за земјоделие откако попладнево до редакцијата на САКАМДАКАЖАМ.МК стигна реакција на земјоделци од ...

Инспекторатот за земјоделство: Увозот и извозот на земјоделски производи без застој

Макфакс - 08.04.2020

Државниот инспекторат за земјоделство од 15 март до денес изврши 4.100 фитосанитарни прегледи, при што се овозможи и во вонредна состојба извозот и увозот на земјоделски производи да се одвива без било каков застој.