TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Касами: Пендаровски знае дека нема да го има чистиот глас на Албанците

MakPress - 15.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река имаше митинг и средби со граѓани во Желино. Заедно со него беа и лидерите на Алијансата за Албанците Зијадин Села и лидерот на БЕСА Билал Касами. Пред жителите на Желино зборуваше и претседателот на БЕСА, Билал ...

Села: Албанците на 21-ви ќе покажат дека Река е правиот избор

MakPress - 15.04.2019

На вечерашниот митинг на кандидатот за Претседател, професорот Блерим Река присуствуваа и лидерите на Алијансата за Албанците Зијадин Села и лидерот на Движење БЕСА Билал Касами, кои му ја дадоа својата поддршка на претседателскиот кандидат Река.

Река: Загадувањето ќе стане безбедносен проблем за нашата држава

MakPress - 15.04.2019

На претседателската дебата организирана од страна на иницијативата 02, кандидатот за Претседател професорот Блерим Река истакна дека е свесен дека загадувањето е толку алармантно што веќе преминува во безбедносна закана за нашата земја.

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

Канал5 - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Концептот на консензуалност не е концепт на меѓупартиски договор

MakPress - 15.04.2019

На прашањето упатено од Вицепремиерот Бујар Османи до кандидатот за Претседател Блерим Река на телевизиската дебата што тој мисли за концептот на консензуален кандидат, професорот Река истакна дека консензуланоста има сосема друга дефиниција и дека ...

Река: Ако судството е реформирано зошто никој нема осуден за бомбите и изборните нерегуларности

MakPress - 14.04.2019

Кандидатот за Претседател на Македонија, професорот Блерим Река во телевизиската дебата во емисијата Сител истакна дека целосно се сложува со перцепцијата на граѓаните искажана преку анкетата во која голем број на граѓани сметаат дека во Македонија ...

Река од Гостивар: Оваа владина коалиција се плаши од СЈО

ТВ21 - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат, Блерим Река синоќа беше во Гостивар каде ја претстави својата програма и визија за водење на државата следните 5 години. Со концептот Република, излезе пред жителите на Гостивар кој потенцираше дека 11 години сме имале ...

Река: Без ниту една судска пресуда за мега-корупциски скандали нема странски инвеститори

MakPress - 14.04.2019

- Не треба само декларативно да се залагаме за нашите највисоки приоритети а тоа се ЕУ и НАТО. Неможеме да бидеме земја членка на Европската ако од дома неможеме да ги направиме реформите кои Брисел ги бара од нас, истакна кандидатот за Претседател ...

Река: Во ХАГ бевме само морални победници но вака за шест месеци стануваме полноправна членка во НАТО

iPortal - 14.04.2019

Кандидатот за претседател Блерим Река на ТВ дуелто истакна дека она што го зборува Гордана Силјановска дека ние сме биле победници во ХАГ по поднесената тужба е точно и дека Грција навистина го прекрши членот 11 од спогодбата од 1995 но дека таа ...

Река на средби со граѓани во Желино

MakPress - 14.04.2019

Кампањата за шестите претседателски избори денеска продолжува со претставување на програмите на претседателските кандидати. Кандидатот за претседател Блерим Река, кој за претседателските избори е поддржан од Алијансата на Албанците и Движењето Беса, ...

Река во Гостивар: Државата не е приватна сопственост

Канал5 - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше подржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зиадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами. Во текот на средбата со граѓаните, Река потенцира дека основата на ...

Река од Гостивар: Република против приватна држава

24 Вести - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше поддржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, и лидерот на Движење Беса, Билал Касами. Во текот на средбата со граѓаните, Река потенцира дека основата ...

Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

Либертас - 13.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река во Гостивар: За да живееме во република за сите, треба да има реална, а не само формална еднаквост

Gostivarpress.mk - 13.04.2019

Кандидатот за претседател, поддржан од Алијанса за Албанците и Движењето Беса, Блерим Река, во рамки на предизборната кампања, вечерва одржа митинг во Гостивар. Река истакна дека партиите на власт сервираат комерцијален патриотизам, не го гледаат ...

Села: На 21-ви април со вашиот глас да ја валоризираме победата на Блерим Река

MakPress - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат, професорот Блерим Река, ја претстави својата кандидатура пред граѓаните на Гостивар. Со кандидатот за Претседател беа и лидерите на Алијансата за Албанците, Зијадин Села и движењето Беса, Билал Касами кои му ја дадоа ...

Касами: Блерим Река е најсоодветниот избор за Европска „Република“

MakPress - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река од Гостиварчани ја побара поддршката да стане првиот Претседател на Македонија кој доаѓа од немнозинските етнички заедници. На митингот и на средбите со граѓаните, професорот Река беше придружуван од лидерот на ...

Река: Ако бидам Претседател нема да се преселам на Водно, ќе останам да живеам во Бутел

MakPress - 13.04.2019

Кандидатот за претседател професорот Блерим Река во изјава за телевизиско интервју истакна дека доколку ја добие довербата од граѓаните тој нема намера да се пресели во Претседателската вила на Водно, туку ќе остане да живее во скопската населба ...

Саботно попладне во изборниот штаб на Блерим Река (Видео)

MakPress - 13.04.2019

Кандидатот за претседател, професорот Блерим Река саботното попладне го помина во својот централен изборен штаб кој се наоѓа на почетокот на старата чаршија. Тој имаше средби со граѓани, а во „викенд атмосфера“ со дел од својот тим ги договараше ...

Река - Да не ме гласаат само затоа што сум Албанец

Р.С.Европа - 13.04.2019

Ако јас не им дадам добра понуда, ако мислат дека не сум доволно способен со моето знаење, со моето искуство да ја водам државата напред, нека не ме гласаат, нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец, мене не ми е потреба позитивна ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

24Инфо - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Концептот „За република“ значи правна држава еднаква за сите

Алфа - 13.04.2019

Во држава каде што граѓаните не се чувствуваат еднакви и каде имаме неодговорни политичари, како во изминативе 18 години, а тоа предизвика голем егзодус, треба да ги смениме нештата, истакна вечерва во Кичево, претседателскиот кандидат на Алијанса ...

За Река донирале само БЕСА и Алијанса за Албанците

+инфо - 13.04.2019

За кампањата на независниот претседателски кандидат, Блерим Река, во периодот од 26 март до 10 април, имало донации само од двете политички партии кои го поддржуваат, БЕСА и Алијансата за Албанците.

Река на средби со граѓани во Тетово па на митинг во Гостивар

MakPress - 13.04.2019

Претседалската кампања полека влегува во финишот. На седум дена пред крајот на истата, независниот претседателски кандидат Блерим Река поддржан од Алијансата за Албанците и движењето БЕСА ќе оддржи митинг со почеток од 19:00 часот во Домот на ...

Детален преглед: Кои се најголемите донатори во изборната кампања на Блерим Река?

еМагазин - 13.04.2019

Вкупните приходи за изборната кампања на кандидатот за претседател на Беса, Блерим Река за периодот од 26 март до 10 април изнесуваат 1.104.500 денари или безмалку 18.000 евра, покажува финансискиот извештај доставен до Државната комисија за ...

Река во Гостивар: Државата не е приватна сопственост

Курир - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше подржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зиадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами.

Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

Вечер - 13.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река: Ако мислат дека не сум способен, нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец

+инфо - 13.04.2019

Ако јас не им дадам добра понуда, ако мислат дека не сум доволно способен со моето знаење, со моето искуство да ја водам државата напред, нека не ме гласаат, нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец, мене не ми е потреба позитивна ...

Река: Нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец, не ми треба позитивна дискриминација

Фокус - 13.04.2019

Ако јас не им дадам добра понуда, ако мислат дека не сум доволно способен со моето знаење, со моето искуство да ја водам државата напред, нека не ме гласаат, нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец, мене не ми е потреба позитивна ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

Независен - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

За Река донирале само БЕСА и Алијанса за Албанците

Скопје1 - 13.04.2019

За кампањата на независниот претседателски кандидат, Блерим Река, во периодот од 26 март до 10 април, имало донации само од двете политички партии кои го поддржуваат, БЕСА и Алијансата за Албанците.

Река: Ако станам претседател, ќе останам да живеам во Бутел, не се селам на Водно

МКД - 13.04.2019

Блерим Река, кандидатот за претседател изјави дека ако ја добие довербата од граѓаните тој нема намера да се пресели во претседателската вила на Водно, туку ќе остане да живее во скопската населба Бутел, каде што е роден и израснат.

Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

Press24 - 13.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река: Нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец

Скопје1 - 13.04.2019

Ако јас не им дадам добра понуда, ако мислат дека не сум доволно способен со моето знаење, со моето искуство да ја водам државата напред, нека не ме гласаат, нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец, вели претседателскиот кандидат Блерим Река, ...

Река: Да не ме гласаат само затоа што сум Албанец

Магазин - 13.04.2019

Ако јас не им дадам добра понуда, ако мислат дека не сум доволно способен со моето знаење, со моето искуство да ја водам државата напред, нека не ме гласаат, нека не ме гласаат само затоа што сум Албанец, мене не ми е потреба позитивна ...

Села: Ние некогаш нема да поддржиме некој кој не е како нас и не е Албанец

Фокус - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река во Гостивар: Ние одлучуваме дали ќе станеме дел од меѓународните организации

Макфакс - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше подржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зиjадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами. Река потенцира дека основата на неговата кампања лежи во Република ...

Река: Што ќе ни се концепти за ЕУ и НАТО кога ќе завршиме со 500.000 жители помалку

Н.Македонија - 13.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

+инфо - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Тој укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река во Гостивар: Ние одлучуваме дали ќе станеме дел од меѓународните организации

24Инфо - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше подржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зиjадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами.

Уште нè убедуваат дека не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец

Република - 13.04.2019

Нè убедуваа во комунизмот и сега сé уште нè убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Села: Ние никогаш нема да поддржиме некој кој не е како нас и не е Албанец

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Блерим Река од Гостивар порача: Државата не е приватна сопственост

Нетпрес - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше подржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зиадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами.

Река: Што ќе ни се ЕУ и НАТО со 500.000 жители помалку

+инфо - 13.04.2019

Нѐ убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река: Корупцијата и невработеноста мора да запрат

А1 On - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река: Концептот на „Република“ е концепт против празната држава

MakPress - 13.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река својата кампања ја продолжи во Гостивар, каде што беше во присуство на лидерите на Алијанса на Албанците, Зиадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами.

Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

ММС - 14.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Река: Немаме друга опција, освен ЕУ и НАТО

МКД - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Тој укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.

Река во Гостивар: Ние одлучуваме дали ќе станеме дел од меѓународните организации

Centar - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат ја продолжи неговата кампања во Гостивар, каде што беше подржан од лидерите на Алијанса на Албанците, Зиjадин Села, и лидерот на движење Беса, Билал Касами. Река потенцира дека основата на неговата кампања лежи во Република ...

Река: Дојде времето претседател на државата да биде Албанец

1tv - 14.04.2019

Не убедуваа во комунизмот и сега сé уште не убедуваат дека тоа не може, но сега дојде времето претседател на државата да биде Албанец и тоа треба да го поддржите на претстојните избори. Со овие зборови кандидатот за претседател Блерим Река го побара ...

Села: Ние никогаш нема да поддржиме некој кој не е како нас и не е Албанец

Скопје1 - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа дека со неговиот нов концепт ќе ги корегира досегашните политики на власта.