TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На 28 мај ќе се конституира Собранието, набрзо се чека и новата Влада

Во Центар - 24.05.2024

Во вторник на 28 мај од 11 часот е закажана Конститутивната седница на Собранието на Република Северна Македонија, на која ќе се верификуваат мандатите на новиот собраниски состав. Оваа прва седница на новоизбраните пратеници може да трае до три ...

Поранешни министри, лекари и директори се новите пратеници

Р.С.Европа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни – веројатно ќе ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

360 степени

Нова влада на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди„ и ЗНАМ до 20. јуни, најавува Милошоски

еМагазин

“Вреди” ќари мандат од ДПА и “Европскиот фронт”, Јахоски од ДУИ го потврди пратеничкото место, СДСМ и со губење го “стигна” Фронтот на ДУИ

Телма

Исеини за ТВ 24: Ако немаше да има промени, ќе немаше ниту прегласување

24 Вести

24 анализа - Кој доби, а кој загуби со прегласувањето за парламентарните избори?

24 Вести

Курир Рацин 24Инфо Мета Тера МКД Фокус Либертас

Прегласувањето, втора политичка сила во земјава по освоени гласови е СДСМ со вкупно 154.444 гласови

24 Вести - 23.05.2024

Заврши една рунда, почнува друга. Во оваа нова трка влегуваат двата доскорешни партнери,СДСМ и ДУИ, односно Коалиција за европска иднина предоводена од СДСМ и Европски фронт кои се на ниво од по 18 пратеници со што се отвори прашањето кој ќе ги ...

СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка – Вреди доби пратеник на сметка на ДУИ

Телма

Опозицијата меѓу себе ќе се бори за претседател на ДИК и неколку комисии

Скопје1

ОПОЗИЦИЈАТА ЌЕ СЕ „ТЕПА“ ЗА ДИК И ЗА 2 КОМИСИИ ВО СОБРАНИЕ Чии 18 пратеници вредат повеќе – на СДСМ или на ДУИ?

+инфо

Боемот: Пирова победа за СДСМ

Lider

Колицијата на СДСМ со 17 илјади гласови повеќе има ист број на пратеници како и Европски фронт

Слободен Печат

СДСМ и ДУИ со ист број пратеници: борба за ДИК и претседатели на комисии во Собрание

Скопје1

Либертас Рацин Независен

Како селото Ларце му „украде“ мандат на ЕФ!

ТВ21 - 23.05.2024

Коалицијата ВРЕДИ со зурли и тапани прослави уште една победа, овој пат во село Ларце, Желино. По прегласувањето во избирачкото место 2101, коалицијата ВРЕДИ успеа да го обезбеди осмиот пратеник во зоната шест, со што ја продлабочи победата над ...

Европскиот фронт ќе се жали до ДИК за вчерашното прегласување

Алсат-М

Новата Влада се очекува до 20 јуни, веројатно ќе ја сочинуваат ВМРО- ДПМНЕ, „ВРЕДИ“ и „ЗНАМ“

Алфа

Коалицијата „Вреди“ освои уште еден пратеник и го надмина „Европскиот фронт“ по прегласувањето : „14 пратеници“, објавија со гордост Таравари и Хасани

Скопје инфо

„Вреди“ објави дека добила еден пратеник повеќе за сметка на „Европскиот фронт“ по прегласувањето во „шестката“

360 степени

Албанската опозиција успеа да добие еден мандат повеќе, а ВМРО-ДПМНЕ – не успеа

Независен

„Вреди“ доби пратеник плус, “Европскиот фронт“ на ДУИ изгуби

еМагазин

Мета ТВ21 CivilMedia Фактор Макфакс Опсервер Точка 365

Синоќа пратеник изгуби Мендух Тачи, а доби Билал Касами

360 степени - 23.05.2024

Според гласањето на 8 мај, Коалицијата „Европски фронт“ требаше да добие девет пратенички мандати во изборната единица 6. Деветта по ред на кандидатската листа на „Европскиот фронт“ е Фатмире Исаки од Демократската партија на Албанците (ДПА).

„Вреди“ доби мандат во „шестка“ на сметка на „Европскиот фронт“

Глас на Америка

ДУИ во минус, Вреди со плус пратенички мандат

Р.С.Европа

ДИК: „Европски фронт“ изгуби, „Вреди“ доби еден пратеник по прегласувањето во „шестката“

360 степени

ДИК: Европски фронт и ВРЕДИ со по 8 мандати во шестата изборна единица

Канал5

Вреди освои еден пратенички мандат повеќе на сметка на ДУИ на повтореното гласање во шестата изборна единица

Сакам да кажам

ДИК: Европски фронт и ВРЕДИ со по 8 мандати во шестата изборна единица

24 Вести

Lider Lider ТВ21 Локално Пулс24 Press24 365 Пулс24

Преговорите за Влада во напредна фаза се уште нема конечен договор за Министерствата

Сител - 23.05.2024

Се уште нема договор за влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ВРЕДИ, но разговорите влегуваат во завршна фаза, велат извори од преговарачкиот процес. Министерските позиции се разгледувани, но не и конечно распределени.

Мемов: ЗНАМ досега нема преговарано со ВМРО-ДПМНЕ за учество во идната влада

МКД

Таравари очекува денес – утре договор на Вреди со ВМРО-ДПМНЕ

МКД

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

Макфакс - 23.05.2024

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно ВМРО-ДПМНЕ, Вреди и ЗНАМ“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на социјалната мрежа Икс. По вчерашното прегласување, Милошоски го објави официјалниот распоред во ...

Милошоски најави дека ЗНАМ веројатно ќе биде дел од новата влада

Слободен Печат

Нова Влада до јуни, со ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ на Максим Димитриевски, напиша Милошоски

Zoom

Милошоски најавува дека ЗНАМ веројатно ќе биде дел од новата влада

Локално

Милошоски најавува дека ЗНАМ веројатно ќе биде дел од новата влада

Фокус

Милошоски најавува дека ЗНАМ веројатно ќе биде дел од новата влада

Алсат-М

Милошоски најавува дека ЗНАМ веројатно ќе биде дел од новата влада

Либертас

Канал5 Кајгана А1 On Точка Centar Вечер Прес Денешен

ДУИ не ги признава резултатите во шестата изборна единица откако загуби еден мандат

ТВ21 - 23.05.2024

ДУИ односно коалицијата Европски фронт загуби еден пратеник во шестата изборна единица по вчерашното гласање. Со прв коментар се јави потпретседателот на партијата Арбер Адеми синоќа во емисијата Клик Плус на ТВ21.

Неофицијално, ДУИ изгуби еден пратеник, а коалицијата Вреди го доби во шестата изборна единица

24 Вести

Изборен пресврт: ДУИ загуби еден пратеник, коалицијата Вреди си зема пратеник во шестата ИЕ – ДИК треба официјално да ги потврди резултатите

Lider

ДУИ загуби еден пратеник, Влен со пратеник плус

Скопје1

Шеста изборна единица неофицијално: ДУИ изгуби еден, „Вреди“ доби пратеник плус

Слободен Печат

ПО ПРЕГЛАСУВАЊЕТО: ДУИ изгуби еден пратеник?

Фактор

ДУИ изгуби еден пратеник на изборите, Вреди го доби во шестата изборна единица

Рацин

Курир Денешен Либертас 4NEWS Нетпрес Алсат-М Бриф

НОВА ВЛАДА ДО 20 ЈУНИ Милошоски очекува во неа да влезат и Вреди и Знам

+инфо - 23.05.2024

Актуелниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното прегласување, на социјалната мрежа го објави официјалниот распоред во македонското собрание. Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно ќе ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ и ЗНАМ, ...

„Новата влада се очекува до 20 јуни, во неа веројатно ќе бидат ВМРО ДПМНЕ, ЗНАМ и ВРЕДИ“, напиша Милошоски на твитер

Скопје инфо

Новата влада се очекува до 20 јуни, во неа веројатно ќе бидат ВМРО ДПМНЕ, ЗНАМ и ВРЕДИ“, напиша Милошоски на твитер

Либертас

Нова влада до 20 јуни, очекува Милошоски

Нетпрес

Милошоски: Нова влада до 20 јуни, во неа веројатно ќе бидат ВМРО-ДПМНЕ, Знам и Вреди

ТВ21

Милошоски: Нова Влада до 20 Јуни

Скопје1

Милошоски: Влада до 20 јуни - покрај „Вреди“ се приклучува и уште една партија

Press24

Сител

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку – нема промени во мандати

А1 On - 22.05.2024

Во ИЕ 5 коалицијата „За европска иднина“ предводена од СДСМ на 8 мај имала 26 904 гласа, а сега, со денешното прегласување, има 26 668 или 236 гласа помалку, коалицјата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ имала 73 916 гласови на 8 мај, а ...

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку – нема промени во мандати

Frontline

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку – нема промени во мандати

365

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку – нема промени во мандати

Бриф

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку

Пулс24

Во ИЕ 5 ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со повеќе гласови од 8 мај, а СДСМ и „Вреди“ со помалку

MakPress

Башким Хасани од Коалиција „Вреди“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

А1 On - 22.05.2024

Коалицијата „Вреди“ по денешното прегласување во изборното место 2101 во селото Ларце, Општина Желино прогласи дека има добиено уште еден пратеник во шестата изборна единица. Претставникот на коалицијата Башким Хасани изјави дека тие добиле речиси ...

Башким Хасани од Коалиција „Вреди“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

Zoom

Башким Хасани од Коалиција „Вреди“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

Канал5

Башким Хасани од Коалиција „Вреди“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

Бриф

Башким Хасани од Коалиција „Вреди“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

Курир

Хасани: Кога се гласа без притисоци, без кражби и без многу манипулации резултатот е тој што денес и го имаме

ТВ21

СО ГЛАСАЊЕТО ВО ЛАРЦЕ ГО ДОБИВМЕ 14. ПРАТЕНИК Коалицијата Вреди прогласи дека добила пратеник во ИЕ6

+инфо

24Инфо 4NEWS 365 Телма Gostivarpress.mk Фокус Денешен Слободен Печат

Мемов: ЗНАМ досега нема преговарано со ВМРО-ДПМНЕ за учество во идната влада

ТВ21 - 23.05.2024

Портпаролот на Движење ЗНАМ – За наша Македонија, Никола Мемов денеска истакна дека со ВМРО-ДПМНЕ досега немале преговори за влез во идната Влада. „Нашиот став е дека сè додека немаме официјална покана од ВМРО-ДПМНЕ ние нема да излегуваме со ...

Се огласија од ЗНАМ по објавата на Милошоски за заедничка влада

Локално - 23.05.2024

Портпаролот на ЗНАМ, Никола Мемов денеска информира дека досега со ВМРО-ДПМНЕ немале преговори за формирање на заедничка влада. Нивниот став е „сè додека немаме официјална покана од ВМРО-ДПМНЕ ние нема да излегуваме со информации, изјави и ставови ...