TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) 360˚ Заев од Анкара ја нарече „терористичка“ организацијата ФЕТО на Фетула Ѓулен – не кажа што ќе преземе

Либертас - 13.02.2018

Турција го охрабрува дијалогот меѓу Македонија и Грција во насока на изнаоѓање на решение за прашањето за името. Ова е една од клучните пораката кои во Анкара ги доби премиерот Зоран Заев на средбите со турскиот државен врв.

Економска и евроатлантска поддршка за Македонија од Турција

24 Вести - 13.02.2018

Економска соработка, зголемување на трговската размена на една милијарда евра како и поддршка во евроатланските аспирации на Македонија е резултатот од вчерашната официјална посета на владина и парламентарна делегација на Македонија предводена од ...

Никој никому не може да кажува како да се вика

Глас на Америка - 12.02.2018

Порака од турскиот премиер до Заев, при денешната посета на Анкара, на прашањето за спорот со Грција СКОПЈЕ — Економската соработка, процесот за името, поддршката за членство во НАТО, но, и присуството на ФЕТО во Македонија - за овие теми денеска во ...

Заев од турската влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

24 Вести - 12.02.2018

Премиерот Заев кој е во официјална посета на република Турција од заедничката прес конференција со турскиот премиер Јилдирим кажа дека од Турција ќе побара квоти за извоз на јагнешко и телешко месо од македонија.

Заев: Ќе создадеме услови за повеќе инвестиции од Турција

Алсат-М - 12.02.2018

За време на престојот во Турција, премиерот на Македонија, Зоран Заев изјави дека и покрај тоа што Турција е на шестото место по бројот на инвестиции во земјава, ќе се создадат услови и за поголеми инвестиции.

Заев во официјална посета на Турција, Анкара со поддршка за членството на Македонија во НАТО

МРТ - 12.02.2018

Турција ја прифаќа политиката на дијалог за името, но нивниот премиер тврди- станува збор за суверено право на една држава. Билатералниот спор со грција била една од темите на средбата на Заев и Јилдирим во Анкара.

(ВИДЕО) Заев: Го осудуваме обидот за државен удар во Турција и ги поддржуваме демократски избраните институции

А1 On - 12.02.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската ...

(ВИДЕО) Средба на Заев со претседателот на турското Собрание: Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

А1 On - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими и Јусуф Хасан и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, попладнево се ...

Заев доби поддршка од Ердоган за решение на спорот околу името (ВИДЕО)

+инфо - 12.02.2018

На средбата е изразена поддршка за засилена економска соработка и за иницијативата на премиерот Заев за квоти за извоз на месо во Турција. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил ...

Заев од Анкара: Турција дава поддршка за решение на спорот со Грција

ТВ21 - 12.02.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев е во посета на турската престолнина Анкара. Тој денеска се сретна со неговиот колега Бинали Јилдирим, а по средбата дадоа изјави поврзани со унапредување на економската соработка меѓу Македонија и Турција.

Заев: Турција ќе поддржи заемно прифатливо решение за името

Канал5 - 12.02.2018

За името денеска разговараа и премиерот Заев и турскиот премиер Јилдирим во ...

Заев: Турција ќе поддржи заемно прифатливо решение за името (Видео)

Press24 - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган.

Заев во Анкара: Трговијата со Турција да достигне милијарда евра

Точка - 12.02.2018

Постојат можности за унапредување на економската соработка меѓу Република Македонија и Република Турција, констатирано е заеднички на вечерата на премиерот Зоран Заев со бизнисмени од Турција, организирана вчера во Анкара, од ТОББ (TOBB) – Сојузот ...

Ердоган – Заев: Поддршка за добрососедските политики и за решавање на спорот со Грција

Мета - 12.02.2018

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, на денешната средба во Анкара констатирале дека двете земји имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции како и преку нови ...

Заев: Ние даваме целосна поддршка на Турција во борбата против терористичката Фето

Вечер - 12.02.2018

- Ние даваме целосна поддршка на Турција во борбата против терористичката организација Фето, и ги преземаме сите чекори во согласност со Уставот и законите во Република Македонија, кои секако ќе го унапредат нашето пријателство со Република Турција.

(ВИДЕО) Заев: Го осудуваме обидот за државен удар во Турција и ги поддржуваме демократски избраните институции

Поглед - 12.02.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската ...

Заев од турскиот премиер Јилдирим побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

МКД - 12.02.2018

Унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската размена на една милијарда евра, беа главните теми на денешната средба во Анкара на премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали ...

Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

+инфо - 12.02.2018

Заев положи свежо цвеќе во делот од Парламентот оштетен при обидот за државен удар во 2016 година во Република Турција во спомен на загинатите. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан ...

(ВИДЕО) Средба Заев-Ердоган: Поддршка за засилена економска соработка и за решавање на спорот со Грција

А1 On - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев од Анкара: Во пред-договор сме со 35 инвеститори

Бриф - 12.02.2018

Премиерот Зоран Заев ја започна официјалната посета на Турција, каде вечерва во Анкара имаше официјална средба со турските бизнисмени, организирана од ТОББ (TOBB) – Сојузот на стопански комори и берзи на Република Турција.

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија...

Н.Македонија - 12.02.2018

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија Македонскиот и турскиот премиер Зоран Заев и Бинали Јилдирим на денешната прес- конференција јавно ги потврдија заложбите за унапредување на економската соработка ...

(Видео) Средба Заев и Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Макфакс - 12.02.2018

И Македонија и Турција се против тероризмот, тие се на страната на мирот во светот, се согласија делегациите на Република Македонија и на Република Турција, на средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието на Турција, Исмаил ...

Ердоган го поддржува процесот за решавање на спорот со Грција

Нова ТВ - 12.02.2018

Премиерот Зоран Заев за време на неговата посета на Турција , придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вицепремиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев побарал квоти за извоз на јагнешко во Турција

+инфо - 12.02.2018

Двете владини делегации, денеска разговарале за интензивирање на економската соработка. Ја искористивме приликата да побараме, Владата на Република Турција да размисли за овозможување квоти за Република Македонија, за извоз на телешко и јагнешко ...

(Видео) Средба Заев и Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Вечер - 12.02.2018

И Македонија и Турција се против тероризмот, тие се на страната на мирот во светот, се согласија делегациите на Република Македонија и на Република Турција, на средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието на Турција, Исмаил ...

Ердоган-Заев: Турска поддршка за решавање на спорот за името со Грција

МКД - 12.02.2018

Македонија и Турција имаат потенцијал за унапредување на економската соработка преку зголемување на турските инвестиции, како и преку нови иницијативи од страна на Македонија, оцениле турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и македонскиот премиер ...

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

Press24 - 12.02.2018

Македонскиот и турскиот премиер Зоран Заев и Бинали Јилдирим на денешната прес- конференција јавно ги потврдија заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската размена на една милијарда евра.

Средба Заев-Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Press24 - 12.02.2018

Република Турција е голем пријател на Макединија, ќе ја развиваме економската соработка за што има и услови и интерес од двете страни, а за обезбедување квалитетен живот и перспективи на граѓаните и државата, многу се важни членството во НАТО и ЕУ.

Ердоган: Решавањето на спорот со Грција е добро за Балканот и за евро-атлантските перспективи на Македонија

Стандард - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

Либертас - 12.02.2018

Македонскиот и турскиот премиер Зоран Заев и Бинали Јилдирим на денешната прес- конференција јавно ги потврдија заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската размена на една милијарда евра.

Заев - Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО...

Н.Македонија - 12.02.2018

Заев - Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО Република Турција е голем пријател на Макединија, ќе ја развиваме економската соработка за што има и услови и интерес од двете страни, а за обезбедување ...

(Видео) Заев се сретна Ердоган: Поддршка на процесот за решавање на спорот со Грција

Макфакс - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев го осуди државниот удар во Турција во 2016

Нова ТВ - 12.02.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конфреција со турскиот премиер Бинали Јилдирим го осуди обидот за државен удар во Турција во 2016 година и изрази поддршка за државните институции. – Сакам да порачам дека со голема загриженост ги следевме ...

Заев – Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Алсат-М - 12.02.2018

Република Турција е голем пријател на Макединија, ќе ја развиваме економската соработка за што има и услови и интерес од двете страни, а за обезбедување квалитетен живот и перспективи на граѓаните и државата, многу се важни членството во НАТО и ЕУ.

(Видео) Заев се сретна Ердоган: Поддршка на процесот за решавање на спорот со Грција

Вечер - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

Република - 12.02.2018

Македонскиот и турскиот премиер Зоран Заев и Бинали Јилдирим на денешната прес- конференција јавно ги потврдија заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската размена на една милијарда евра.

Заев - Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Сител - 12.02.2018

Република Турција е голем пријател на Макединија, ќе ја развиваме економската соработка за што има и услови и интерес од двете страни, а за обезбедување квалитетен живот и перспективи на граѓаните и државата, многу се важни членството во НАТО и ЕУ.

Заев се сретна Ердоган: Поддршка на процесот за решавање на спорот со Грција

Точка - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија (ВИДЕО)

Стандард - 12.02.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската ...

Заев – Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Либертас - 12.02.2018

Република Турција е голем пријател на Макединија, ќе ја развиваме економската соработка за што има и услови и интерес од двете страни, а за обезбедување квалитетен живот и перспективи на граѓаните и државата, многу се важни членството во НАТО и ЕУ.

Премиерот Заев се сретна со турскиот претседател Ердоган(видео)

AKO - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев-Јилдирим: зголемување на трговската раземна на една милијарда евра

Р.С.Европа - 12.02.2018

Побараме Владата на Република Турција да размисли за овозможување квоти за Република Македонија за извоз на телешко и јагнешко месо, како што е тоа овозможено за БИХ и Република Србија, изјави на денешната прес- конференција премиерот Зоран Заев по ...

Заев-Јилдирим:Турција да размисли за квоти за извоз на телешко и јагнешко месо

AKO - 12.02.2018

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската ...

(Видео) Средба Заев и Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Поглед - 12.02.2018

И Македонија и Турција се против тероризмот, тие се на страната на мирот во светот, се согласија делегациите на Република Македонија и на Република Турција, на средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на Собранието на Турција, Исмаил ...

Заев - Ердоган: Поддршка за решавање на спорот со Грција и за засилена економска соработка...

Н.Македонија - 12.02.2018

Заев - Ердоган: Поддршка за решавање на спорот со Грција и за засилена економска соработка Поддршка во процесот за решавање на спорот со Грција попладнево даде и претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган на средбата со премиерот Зоран ...

Заев од турската Влада побара квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

Канал 77 - 12.02.2018

Македонскиот и турскиот премиер, Зоран Заев и Бинали Јилдирим на денешната прес- конференција јавно ги потврдија заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската размена на една милијарда евра.

Средба на премиерот Заев со претседателот на Собранието на Турција, Кахраман

iPortal - 13.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими и Јусуф Хасан и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, попладнево се ...

Поддршка од Ердоган за решавање на спорот со името

Слободен Печат - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице ремиерот, Хакан Чавушоглу.

Заев: Го осудивме обидот за државен удар и ги поддржуваме државните институции на Турција

Фокус - 12.02.2018

Премиерот Зоран Заев на прес конференцијата по средбата со турскиот премиер Бинали Јилдирим рече дека тој го осудил обидот за државен удар во Турција во 2016 година. -Сакам да порачам дека со голема загриженост ги следевме трагичните настани на 15 ...

Ердоган го поддржа процесот за решавање на спорот со Грција

Кајгана - 12.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Тајип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.