TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сомнежи за истрагата за случајот „Рекет“ која што заврши со обвинение, од дел од адвокатите

24 Вести - 10.10.2019

Сомнежи за истрагата за случајот „Рекет“ која што заврши со обвинените – искажаа вечерва адвокатите Звонко Давидовиќ, Валентин Зафиров и Ружица Николовска во 24 Анализа со Душица Мрѓа. Давидовиќ потсети на сите контроверзии во текот на истрагата и ...

Ременски ќе го врати мандатот на Собранието ако се повлечат и други осомничени пратеници

IRL - 10.10.2019

Пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски, која е осомничена во истрагата за финансиски криминал на Меѓународниот сојуз не чувствува никаква вина. По денешниот распит во Судот, Ременски повика Обвинителството да ја докаже нејзината вина, а медиумите да ...

Ременски остана без пасош и без можност да го напушти Скопје

Канал5 - 10.10.2019

Пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски останува без пасош и без можност да го напушта Скопје, како мерка на претпазливост изречена од судот по барање на Јавното обвинителство. Потпретседателката на Собранието и пратеник од СДСМ, Фросина Ременски ...

Куќа од 300 квадратни метри, имоти надвор од Скопје: Еве што сè се најде на анкетниот лист на Ременски

Точка - 10.10.2019

Фросина Ременски, потпретседателка на Собранието и пратеничка на владејачката СДСМ, се најде на листата на осомничени во случајот “Рекет”. Во анкетниот лист кој Фросина Ременски го доставила до Државната комисија за спречување корупција, како ...

Ременски до новинарите : Се прејудицираше вина и не мислам да се правдам

Канал5 - 10.10.2019

Потпретседателката на Собранието , Фросина Ременски денеска ги критикуваше новинарите пред Кривичниот суд. Ременски , која е обвинета во случајот Рекет и Обвинителството и одреди мерки за заштита , им рече на новинарите дека прејудицирале вина за ...

Заев: Очекувам да се докаже невиноста и Ременски да се врати во органите на СДСМ

Р.С.Европа - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува да се докаже невиноста на пратеничката на СДСМ Фросина Ременски, која е осомничена во истрагата за случајот „Рекет“ и таа да се врати во органите на владејачката партија.

Заев: СДСМ времено ќе ја суспендира Ременски од партиските органи

Канал5 - 10.10.2019

Премиерот Заев попладнево изјави дека очекува Ременски да ја докаже својата невиност пред истражните органи. По средбата со неговиот словенечки колага Шарец, Заев на прес конференцијата најави дека партијата ќе донесе одлука за времено суспендирање ...

Потпретседателката на собранието Фросина Ременски остана без пасош во продолжената истрага за „Рекет“

Телма - 10.10.2019

Дојде, одговараше на прашања кај судија на претходна постапка и си замина од судот без пасош. Судот го прифати барањето на јавното обвинитилство и освен патната исрпави реши да и забрани да го напушта Скопје, и еднаш неделно да се потпишува во судот.

Истрагата за „рекет“ проширена, Ременски не чувствува вина

24 Вести - 10.10.2019

Пратеничката од власта Фросина Ременски не се чувствува виновна и ќе чека обвинителството да докаже дека таа помогнала во измамата за старечки домови на Бојан Јовановски . Иако имаше титула почесен претседател на Меѓународниот сојуз, Ременски ...

Пратеничката Фросина Ременски нема да си поднесе оставка

Телма - 10.10.2019

Потпретседателката на Собранието, пратеничката Фросина Ременски нема намера да поднесе оставка од функциите сѐ додека не се докаже нејзината вина во случајот “Рекет”. Се повикува на презумпција на невиност, но и на однесувањето на други пратеници ...

Заев: Очекувам Ременски да докаже дека не е виновна и да се врати во партијата

Press24 - 10.10.2019

Премиерот Заев попладнево изјави дека очекува Ременски да ја докаже својата невиност пред истражните органи. -Партијата ќе носи одлуки за временото суспендирање од Централниот одбор и Извршниот одбор.

Дали сопругот на Ременски е безбедносно ризичен за да остане на функцијата?

Алфа - 10.10.2019

Станува ли началникот во АНБ Јовче Ременски безбедносно ризичен по отворањето на истрагата за неговата сопруга Фросина Ременски за кривично дело помагање во измама ? Експертите кои ги консултираше Алфа, велат дека треба да се направат дополнителни ...

Заев: Очекувам да се докаже невиноста на Ременски

Независен - 10.10.2019

Лично верувам во невиноста и презумцијата на невиност и час поскоро ќе очекувам да се докаже таа невиност, за секако да може Фросина Ременски повторно да се врати во органите и телата на партијата, рече денеска премиерот Зоран Заев на заедничката ...

Пандов: Зошто Заев јавно и јасно не се огради од Ременски и не побара оставка од функциите во Собрание

Република - 10.10.2019

Александар Пандов повика Фросина Ременски да си поднесе оставка од функциите во Собрание. Екс партиската потпретседателка Фросина Ременски е избрана како пратеник во Собранието на Република Македонија од листата на СДСМ во втората изборна единица.

Ременски не чувствува вина за случајот „Рекет“

Алсат-М - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски откако даде исказ во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за случајот „Рекет“, во изјава за медиумите рече дека не чувствува вина и оти очекува Обвинителството да го докаже тоа што и го става на товар.

Одземен пасошот на Фросина Ременски, не смее да го напушта Скопје

Мета - 10.10.2019

Основншот кривичен суд Скопје попладнево информираше дека на пратеничката и заменик-претседател на Собранието, Фросина Ташевска – Ременски, како и на Миле Јовановски, таткото на таткото на Бојан Јовановски – Боки 13 им се одземени пасошите, не смеат ...

Новоосомничените не чувствуваат вина, Ременски вели дека нема докази против неа

ТВ21 - 10.10.2019

Во придружба на адвокат, пратеничката Фросина Ременски се пријави во Кривичниот суд, откако вчера Рускоска и неа ја осомничи во новото продолжение на „Рекет“. Кога го напушташе судот сакаше да ги избегне медиумите.

Ременски ќе даде оставка само ако се повлечат сите осомничени пратеници

360 степени - 10.10.2019

Пратеничката од СДСМ Фросина Ременски која е една од осомничените во истрагата за измами на Меѓународниот сојуз, не чувствува вина. По распитот во Судот, каде се бараат да и се изречат мерки на претпазливост, Ременски повика Обвинителството да ја ...

Ременски остана без пасош, не смее да го напушти Скопје и мора да се јавува во суд

360 степени - 10.10.2019

Судот ги прифати предлозите на обвинителката Вилма Русковска за одредување мерки на претпазливост на осомничените во новата истрага за изммаи на Меѓународниот сојуз на Боки 13. На осомничената пратеничка Фросина Ременски и на таткото на Боки 13, ...

Ременски: Ќе си поднесам оставка ако поднесат и другите пратеници против кои има кривични постапки

Фокус - 10.10.2019

Не чувствувам вина, рече пратеничката Фросина Ременски, која утринава се појави на распит во Кривичниот суд, како осомничена во проширената истрага за „Рекет“ на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

Фросина Ременски не чувствува вина за криминалот со „Меѓународен Сојуз“

Алфа - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски денеска дојде во Судот, по барање на обвинителството, осомничена дека како функционерка со Бојан Јовановски Боки 13 била на средби, кога тој, мамел дека неговата невладина Меѓународен сојуз ќе гради старински домови.

И таткото на Бојан Јовановски не се чувствува виновен

Р.С.Европа - 10.10.2019

И Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски - Боки 13, првоосомничениот во „Рекет“ и во новата истрага за измама поврзана со „Меѓународен сојуз“, изјави дека не чувствува вина. Тој денеска беше на распит во кривичниот суд.

И таткото на Боки 13 не чувствува вина

Фокус - 10.10.2019

Заврши распитот во Кривичниот суд и на Миле Јовановски, таткото на Бојан Јовановски-Боки 13, кој е еден од осомничените во проширената истрага за „Рекет“ на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција.

Ременски и татко му на Боки 13 „заработија“ домашен притвор

Слободен Печат - 10.10.2019

Против овие решенија тројцата имаат право на жалба пред кривичниот совет. Судија на претходна постапка од Кривичниот суд денеска донел решенија на пратеничката Фросина Ременски и на Миле Јовановски осомничени во втората „тура“ од случајот „Рекет“ да ...

Одземен пасошот на Ременски

Фактор - 10.10.2019

Судот го прифати барањето на јавното обвинитилство за продолжената истрага на случајот „Рекет“ и на подпретседателката на Собранието, Фросина Ременски, и го одзеде пасошот, и забрани да го напушта Скопје и наложи еднаш неделно да се потпишува во ...

ВИДЕО: Таткото на Боки 13 не чувствува вина за „Рекет“

А1 On - 10.10.2019

И таткото на Бојан Јовановски – Боки 13, Миле Јовановски, осомничен во проширената истрага за случајот „Рекет“ изјави дека не чувствува никаква вина, откако излезе од Кривичниот суд од кај судијата за претходна постапка.

ШТО ЗНАЧИ „РЕКЕТ“ ЗА РЕМЕНСКИ: Во партија замрзната, во Собрание одмрзната

Слободен Печат - 10.10.2019

Таа нема да биде разрешена од партиските функции, туку членството ќе и биде замрзнато, поради начелото на презумција на невиност, објаснуваат од СДСМ. Пратеничката и потпретседателка во Собранието, Фросина Ташевска Ременски, останува на овие функции ...

Ременски не чувствува вина, ги искара новинарите дека известувале неетички

Скопје1 - 10.10.2019

Пратеничката од СДСМ, Фросина Ременски и Потпретседателката на Собранието која е осомничена во истрагата за финансиски криминал на Меѓународниот сојуз не чувствува никаква вина. Таа изјави дека пред да бидат објавени факти во врска со случајот , ...

Не чувствувам вина, рече потпретседателката на Собранието Фросина Ременски осомничена за „рекет“

Сакам да кажам - 10.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ташевски-Ременски утринава прва излезе од тројцата осомничени во „Рекет“ за кои денеска треба судот да одлучи дали ќе им ги одзеде пасошите. „Јас и кога давав исказ како лице кое треба да даде определени ...

Таткото на Боки 13-ка си замина од судот, не чувствува вина

+инфо - 10.10.2019

И татко му на Бојан Јовановски, Миле, заврши со распитот пред Основниот кривичен суд во Скопје, како осомничен во новата истрага во аферата „Рекет“. Пред неколку минути тој си замина од судската зграда, избегнувајќи ги камерите.

Ременски остана без пасош, Мандиќ во куќен притвор

PressingTV - 10.10.2019

За Фросина Ременски која е новоосомничена во случајот „Рекет“ се преземени мерки на претпазливост односно одземање на пасош, забрана за напуштање на престојувалиште, и еднаш неделно да се јавуваат во судот.

(ВИДЕО) Ременски: Не чувствувам вина за случајот „Рекет“

А1 On - 10.10.2019

Пратеничката и експретседателка на Собранието Фросина Ременски по еден час поминат кај судијата на претходна постапка за случајот „Рекет“, изјави дека не чувствува вина и дека ќе соработува со обвинителството со цел целосно да се расчисти случајот.

СДСМ за осомничената колешка Фросина Ременски: Ќе бидат исклучени од партијата виновните во „Рекет“

+инфо - 10.10.2019

Ако СДСМ реши да ја исклучи осомничената Фросина Ременски, таа ќе може да побара да се врати во партијата ако ја докаже својата невиност, дури после една ...

Миле Јовановски, таткото на Боки 13 се изјасни дека не чувствува вина

Независен - 10.10.2019

Фото: Б. Грданоски Не чувствувам вина и не сум учествувал на состаноци за изградба на домови како дел од Меѓународниот сојуз, рече таткото на Боки 13, Миле Јовановски на излегување од Кривичниот суд.

Ременски: Не чувствувам вина!

+инфо - 10.10.2019

Ременски изјави дека ќе соработува со обвинителството за целосно расчистување на случајот, но дека нема намера да поднесе оставка од функциите сѐ додека не се докаже нејзината вина. Пратеничката Фросина Ременски рекла дека не чувствува вина за ...

Таткото на Боки 13 даде исказ во Кривичен

Слободен Печат - 10.10.2019

Денеска во Кривичниот суд во Скопје се појави и таткото на Боки 13, Миле Јовановски, кој беше повикан од претходно да даде исказ. Новоосомничените кои се опфатени со предлогот за определување мерки за претпазливост за случајот „Рекет” вчера беа ...

Три години пресудуваа од партиската говорница, сега се повикуваат на презумцијата на невиност

Курир - 10.10.2019

Фросина Ременски која што е член на ИО и ЦО на СДСМ, пратеник во собранието на Република Македонија, новоосомничена во аферата Рекет, за помагање при перење пари преку Меѓунардниот сојуз, денеска во својата изјава пред Кривичниот суд се повикуваше ...

Ременски: Не чувствувам вина, да се прави разлика меѓу „Рекет“ и Меѓународниот сојуз

ТВ21 - 10.10.2019

Фросина Ременски денеска беше во Обвинителството за организиран криминал и висока корупција да даде изјава откако вчера беше објавено дека истрагата за „Рекет“ е проширена и на Меѓународниот Сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13.

Ременски, како осомничена во „Рекет“, пристигна во Кривичниот суд

Фокус - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски во моментот е во Кривичниот суд, пред судија на претходна постапка, дознава неофицијално „Фокус“. Судијката на претходна постапка треба да одлучи дали ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, кои ги бара ...

Ременски пристигна во судот како осомничена во „Рекет“

Н.Македонија - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски, моментно се наоѓа пред судија во Кривичниот суд за случајот „Рекет“. Судијката треба да одлучи дли ќе одреди некоја мерка за претпазливост на Ременски, по барање на обвинителката Вилма Русковска.

Таткото на Боки 13: „Не чувствувам вина, не сум учествувал на состаноци за изградба на домови“

ТВ21 - 10.10.2019

Таткото на Боки 13 пристигна на распит во Обвинителството. Тој за ТВ21 рече дека не чувствува вина, и дека не учествувал на никакви состаноци за изградба на домови како дел од Меѓународниот ...

Ременски рече дека не чувствува вина за „Рекет“

Локално - 10.10.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ременски по распитот во Кривичниот суд, изјави дека не чувствува вина за случајот „Рекет’. Вчера се прошири истрагата за овој предмет, а пратеничката потврди дека нема намера да поднесе оставка од функциите ...

Фросина Ременски се појави во Кривичниот суд за „Рекет“

А1 On - 10.10.2019

Пратеничката Фросина Ременски се појави во Кривичниот суд пред судија на претходна постапка за проширената истрага за случајот „Рекет“. Судијката на претходна постапка ќе треба да одлучи ќе и одреди некоја од мерките на претпазливост, што ги бара ...

Ременски се изјасни за невина, на премиерот не му се лути ако ја исклучи од партија

Фактор - 10.10.2019

Воопшто не му е лута на лидерот на партијата кој најави нејзино исклучување по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“. Фросина Ременски која доаѓа од владеачката партија стана осомничена. Имено, пратеничката Ременски отфрли вина.

Ременски не се чувствува виновна

Слободен Печат - 10.10.2019

Очекувам ОЈО да го докажето тоа што ми го става на терет, вели потпретседателката на Собрание Не се чувствувам виновна по однос на обвинението. Јас очекувам ОЈО да го докажето тоа што ми го става на терет.

Арсовски: Ременски мора да се повлече од функцијата пратеник за да овозможи истрагата да се одвива без никакви ...

Курир - 10.10.2019

СДСМ не е политичка, туку рекетарска организација. Раководството на партијата, почнувајќи од претседателот Зоран Заев е длабоко инволвирано во криминал. Сега гледаме дека длабоко во криминал се заглавени и неговите поранешни потпретседатели и ...

Ременски на распит во суд за „Рекет“

Слободен Печат - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието на Македонија денеска дојде во Кривичен суд да даде исказ пред судија на претходна постапка како осомничена во аферата “Рекет”. Според обвинителката Вилма Рускоска обвинителството за Ременски од судијата ...

Ременски пристигна во судот

Либертас - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието, пристигна во Кривичен суд и ќе треба да се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во ...

Ременски пристигна во Кривичен суд, ќе и биде одземен пасошот

ТВ21 - 10.10.2019

Фросина Ременски, пратеничката во Собранието, пристигна во Кривичен суд и ќе треба да се произнесе пред судија на претходна постапка, откако вчера Обвинителството објави дека Ременски, како и неколку други физички лица, се нови осомничени во ...