TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се празнува Св.Трифун – традиционално закројување на лозјата

Денар - 14.02.2018

Православната црква го слави св. Трифун како поим за младост и доследност кон христијанските традиции. На иконите, тој е претставен или со сорче за режење лозје или со наметка како чувар на гуски.

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Курир - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Неколку занимливости за Свети Трифун, славата на лозарите и гостилниците

МакМода - 14.02.2018

Во православниот свет, 14.февруари се слави свети Трифун, за кого се верува дека ги заштитува селата, населбите и градовите од поплави, дека е чувар на лозјата и другите ниви од различни штетници.

Лоза ќе се закројува во Кучково и Ајватовци – приградските општини традиционално го одбележуваат Св.Трифун

Скопје инфо - 14.02.2018

Денеска е Свети Труфун, денот кога се закројуваат лозјата. Приградските скопски општини секоја година традиционално и во организација на црковните одбори го одбележуваат овој верски празник, а централната манифестација и оваа година се очекува да се ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Макфакс - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Заев и Николовски на закројување на лозја во Тиквешијата

Сител - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Традиционално закројување на лозовите насади

Канал5 - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Св. маченик Трифун ли или Св. Валентин?

Локално - 14.02.2018

Од верските календари ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 февруари. Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија.

Го празнуваме Свети Трифун - направете го ова за да ве следи среќа

Press24 - 13.02.2018

Верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Виц: Свети Валентин и Свети Трифун

Таратур - 13.02.2018

Сопругата на мажот: Срце, утре е 14 февруари. Каде ќе ме носиш? На лозје, срце. ...

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Сител - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Вечер - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Заев на закројување на лозјето во Тиквешијата - средба со земјоделци и градоначалниците

Press24 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Традиционално закројување на виновите лози за Свети Трифун

Press24 - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска е Свети Трифун – заштитникот на лозарите

Press24 - 14.02.2018

Денеска е Свети маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

Денес е св.Трифун: Направете го ова за да ве следи среќа цела година

Пулс24 - 14.02.2018

Верниците го обележуваат големиот христијански празник -Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

Денеска е Св. Трифун, ова се обичаите

Нетпрес - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Заев на традиционално закројување на лозјата во Тиквешкиот крај

Точка - 14.02.2018

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделстсво, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и советничката за земјоделски политики, Ленче Николовска, ќе присуствува на манифестациите кои што се одржуваат во ...

Денеска е Свети Трифун: На овој ден се закројуваат лозовите насади

Сител - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска е Св. маченик Трифун, заштитник на градинарите и лозарите

Курир - 14.02.2018

Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

Обичаи кои луѓето низ Македонија ги прават по повод големиот празник Свети Трифун

Press24 - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Традиционално закројување на лозовите насади

А1 On - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Денеска се празнува Свети Трифун – заштитник на лозарите, за многу години

Маркукуле - 14.02.2018

Денеска е Свети маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

Свети Трифун: Заштитник на градинарите и на лозарите

Cooltura - 14.02.2018

Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но остана во споменот на целиот ...

Традиционално закројување на лозовите насади на Свети Трифун...

Н.Македонија - 14.02.2018

Традиционално закројување на лозовите насади на Свети Трифун Лозарите денеска традиционално, на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и ...

Денеска е Св. маченик Трифун, заштитник на градинарите и лозарите

Скопје24 - 14.02.2018

Денеска е Св. маченик Трифун. Се родил околу 225 година во селото Комсада, во римската малоазиска провинција Фригија. Родителите му биле христијани, а така и го воспитале, така што уште од мал имал голема љубов кон Бога.

Обичаи за денешниот празник Св. Трифун

МК News - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Традиционално закројување на лозовите насади

24 Вести - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Свети Трифун се смета за заштитник на лозјата и овошките. На овој ден лозарите ги поткаструваат младите лозови гранчиња ...

Еве кои се обичаите за денешниот празник Св. Трифун

Вечер - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Традиционално закројување на лозовите насади

Идивиди - 14.02.2018

Лозарите денеска традиционално на денот на Свети Трифун, кој се смета за нивни заштитник, ќе ги закројат лозовите насади. Винарската визба „Тиквеш“ организира закројување на лозјата на локацијата „Лепово“ каде покрај менаџерскиот тим на винаријата ...

Заев и Николовски на закројување на лозја во Тиквешијата

Канал5 - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...

Денеска е Св. Трифун, ова се обичаите

Точка - 14.02.2018

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Претседателот Иванов денеска на закројување на лозја во Тиквешијата

Press24 - 14.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино.

Какви се обичаите кои луѓето низ Македонија ги прават по повод големиот празник Свети Трифун

Скопје инфо - 14.02.2018

Роден е во селото Кампсада во Фригија од сиромашни родители. Во детството беше чувар на гуски. И уште од детството врз него беше голема Божја благодат и можеше да исцелува болести кај луѓето и кај животните и да изгонува бесови.

Закројување на лозја во Тиквешијата

Курир - 14.02.2018

Претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино.

Заев и Николовски на закројување на лозја во Тиквешијата

Слободен Печат - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за земјоделство, шумарство и водостопснатво Љупчо Николовски денеска ќе присуствуваат на традиционалното закројување на лозјата во Кавадарци и Неготино. Планирано е премиерот Заев да оствари средби со земјоделците ...