TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јуратовиќ прогнозира „зелено светло“ од Бундестагот

Независен - 20.09.2019

Германскиот парламент се подготвува за расправата за Северна Македонија. Пратениците од Бундестагот на 26 септември ќе одлучуваат дали ќе ѝ дадат зелено светло на земјава за почеток на преговорите, односно да ѝ овозможат на владата на Ангела Меркел ...

Бундестагот ќе гласа за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Алсат-М - 19.09.2019

Следната недела, германскиот Бундестаг ќе одлучи дали е за почеток или не на преговорите на Македонија за интеграција во ЕУ. Гласот на Германија е важен бидејќи беше причина за одложување на датумот за во јуни.

Средба Османи-Рот: Бундестагот за една недела ќе одобри почеток на преговорите со ЕУ

24 Вести - 19.09.2019

На нашите европски партнери јасно им ја пренесовме нашата позиција, и веруваме дека тоа ќе биде од големо значење“, вели Метју Палмер во интервју за Гласот на Америка, кога кажува и дека се надева дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите за ...

Германија ќе даде зелено светло за датум за преговори

Телма - 19.09.2019

Германија ќе ја поддржи Македонија и ќе одобри да се даде датум за старт на проговрите за пристап во Европската Унија. Ова го соопшти вицепремиерот Бујар Османи по средбата со германскиот државен Министер за Европа и претставник на СР Германија во ...

Османи-Рот: Бундестагот за една недела ќе одобри почеток на преговорите со ЕУ

МКД - 19.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи во рамки на работна посета на Германија имаше средба со германскиот државен министер за Европа и претставник на Германија во ЕУ, Михаел Рот на која што се разговарало за германската поддршка за ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

Локално - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

(ВИДЕО) Бујар Османи ќе присуствува на седницата на Бундестагот на која ќе се одлучува за С.Македонија

360 степени - 19.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи од Берлин најави дека добил покана од претседателот на Бундестагот, Волфганг Шојбле да присуствува на сесијата на Бундестагот на 26 септември за време на носењето на одлуката за поддршка на европските ...

Османи: Добив потврда од Рот

Фактор - 19.09.2019

Вицепремиерот за државни прашања, Бујар Османи, објави дека во Берлин добил потврда од државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, дека германската влада во октомври ќе го поддржи ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Локално - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Press24 - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Независен - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

24Инфо - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

MTM - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Бундестагот за една недела ќе даде зелено светло за старт на преговорите

+инфо - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: Бундестагот за една недела ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Слободен Печат - 19.09.2019

Османи реферираше и за последните актуелности во земјава, нагласувајќи дека Владата е истрајна и посветена во отстранувањето на сите формални и неформални забелешки кои можат да претставуваат предизвик за одлуката во октомври.

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

MakPress - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и претставник ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Опсервер - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Канал5 - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и претставник ...

Османи: Остваривме напредок во сите посочени области од страна на Европскиот Совет

Нетпрес - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Скопје инфо - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за почеток на преговорите со Северна Македонија

Макфакс - 19.09.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Германија се сретна со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Мајкл Рот.

Германија ќе даде зелено светло за старт на преговорите

Фокус - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи: Германската Влада цврсто ќе бара Бундестагот да одобри датум за Македонија

Р.С.Европа - 19.09.2019

Вицепремиерот за државни прашања, Бујар Османи, објави дека во Берлин добил потврда од државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот, дека германската влада во октомври ќе го поддржи ...

Германија ќе даде зелено светло за датум за преговори

Република - 19.09.2019

Германија ќе ја поддржи Македонија и ќе одобри да се даде датум за старт на проговрите за пристап во Европската Унија. Ова го соопшти вицепремиерот Бујар Османи по средбата со германскиот државен Министер за Европа и претставник на СР Германија во ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

iPortal - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Османи-Рот: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите

CivilMedia - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг за една недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи на денешната средба во Берлин со државниот министер за Европа и ...

Бундестагот на 26 септември ќе препорача преговори, Рот го убедил Османи

+инфо - 19.09.2019

Бундестагот ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува вицепремиерот за ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

Опсервер - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува вицепремиерот ...

Османи од Берлин: Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Нова ТВ - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите со ЕУ, ветил германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Михаел Рот на средбата со вицепремиерот за проширување Бујар Османи.

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

Скопје инфо - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

Османи: За една недела бундестагот ќе даде зелено светло за старт на преговорите со Северна Македонија

Точка - 19.09.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамки на работната посета на Германија се сретна со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Мајкл Рот.

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

Слободен Печат - 19.09.2019

Османи ова го најави во изјавата за медиумите по средбата со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Михаел Рот. Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

CivilMedia - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

Бундестагот за една недела ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

Независен - 19.09.2019

Abgabe einer Regierungserkl‰ung durch Bundesfinanzminister Dr. Wolfgang Sch‰uble, CDU/CSU, MdB, w‰hrend der Sondersitzung zu den ESM Krediten f¸r Spanien. Abgeordnete, Sitzung, Europ‰ischer Rettungsschirm, EU, Euro, Finanzen, Finanzpolitik, ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори, на седницата ќе биде и Османи

MTM - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

А1 On - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори - Ќе присуствува Османи

Press24 - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

Османи: Германската влада ќе побара од Бундестагот одобрување на датум за преговори

Алсат-М - 19.09.2019

Вицепремиерот, Бујар Османи, објави дека во Берлин добил потврда од државниот секретар за европски прашања на Германија, Михаел Рот, дека германската влада во октомври ќе го поддржи додeлувањето на датум за преговори.

Османи: За една недела Бундестагот ќе даде зелено светло за почеток на преговорите

Н.Македонија - 19.09.2019

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Германија се сретна со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Мајкл Рот.

Османи: На 26-ти септември ќе добиеме зелено светло од Бундестагот за датумот за преговори

MakPress - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува вицепремиерот ...

Османи: Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Алфа - 19.09.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи убеден дека германскиот Бундестаг следната недела ќе одобри датум за започнување на преговори на Македонија со ЕУ. Во текот на денешната посета на Германија Османи имаше средба со германскиот државен ...

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори со ЕУ

Либертас - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред ќе се најде точката за нашата апликација, лично ќе присуствува ...

Османи: Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Канал5 - 19.09.2019

Германскиот Бундестаг следната недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ. Германскиот Бундестаг следната недела ќе даде зелено светло за почеток на преговорите за членство на Северна Македонија во ...