TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна јубилејното 40. издание на Скопскиот џез фестивал

Опсервер - 20.10.2021

Во Националната опера и балет вечерва започна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена, Матс Густафсон од Шведкса.

Почна Скопскиот џез фестивал

Република - 20.10.2021

Со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена, Матс Густафсон од Шведкса, во Националната опера и балет вечерва почна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал .

Почна јубилејното 40. издание на Скопскиот џез фестивал

Курир - 20.10.2021

Во Националната опера и балет вечерва започна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена, Матс Густафсон од Шведкса.

Вечерва во НОБ: Почна „Скопје џез фестивал“ по јубилеен 40 пат

Нова ТВ - 20.10.2021

Во Националната опера и балет (НОБ) вечерва започна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена, Матс Густафсон од Шведска.

Почна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал

Нетпрес - 20.10.2021

Во Националната опера и балет вечерва започна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена, Матс Густафсон од Шведкса.

СКОПСКИ ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ Матс Густафсон од Шведска вечерва на сцената на НОБ

+инфо - 20.10.2021

Веднаш по Густафсон ќе настапи новата колема ѕвезда на џезот, басистката Линда Меј Хан О од САД. Во Националната опера и балет вечерва започна јубилејното 40 издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на ...

За 40 години „Џез“ недостасуваат само две имиња

Deutsche Welle - 20.10.2021

По 2000 изведувачи кои минале низ концертните простори во Скопје, без славеничка помпа, а со богата програма, денеска започнува 40-от „Скопски џез фестивал“. За јубилејното издание - разговор со Оливер Белопета.

Слободен џез и импровизации го отвораат 40. издание на Скопскиот џез фестивал

Сакам да кажам - 20.10.2021

Скопскиот џез фестивал, една од најдолговечните и најреномирани музички манифестации во Македонија, вечерва го почнува своето јубилејно 40. издание со програма која ќе изобилува со слободен џез и импровизации.

ВИДЕО | И по ова јубилејно издание ќе продолжиме да го одржуваме квалитетот на Скопскиот џез фестивал што не е лесна ...

Слободен Печат - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопскиот џез фестивал, на кој ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Матс Густафсон со соло-рецитал на саксофони го отвора „Скопскиот џез-фестивал“

Н.Македонија - 20.10.2021

Најновото 40. издание на „Скопскиот џез-фестивал“ ќе започне вечерва, во 20 часот, во Националната опера и балет, со настапот на суперхеројот на скандинавската џез-сцена Матс Густафсон, кој ќе има со свој соло-рецитал на саксофони.

Вечерва почнува 40. Скопски џез-фестивал

Факултети - 20.10.2021

Со настапот на скандинавската џез-ѕвезда, саксофонистот Матс Густафсон, вечерва во 20 часот во Националната опера и балет почнува јубилејното 40. издание на Скопскиот џез-фестивал. По Густавсон ќе настапи и басистката Линда Меј Хан О од САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Бизнис Вести - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Независен - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Слободен Печат - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40. издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Курир - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Опсервер - 20.10.2021

– Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Не успеаја да го „скршат“: Стартува јубилејниот 40-ти Скопје џез фестивал

Скопско Ехо - 20.10.2021

Вечерва почнува јубилејниот, 40-ти по ред Скопје џез фестивал. Публиката ќе може да ужива во 11 изведувачи од Македонија, но и Европа, Куба и САД. Ќе трае до 24 октомври. -Фестивалот вечер ќе го отвори супер-херојот на скандинавската џез сцена Матс ...

Почнува Скопскиот џез фестивал

МКД - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

24 Вести - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на „Скопје џез фестивал“

Скопје инфо - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Lider - 20.10.2021

Фестивалот се организира со почитување на сите актуелни протоколи и безбедносни мерки пропишани за одржување на културни настани во затворен простор. Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание ...

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Либертас - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Вечерва почнува јубилејното 40. издание на Скопскиот џез фестивал

Република - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

Вечер Прес - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Почнува јубилејното 40. издание на Скопје џез фестивал

MakPress - 20.10.2021

Од денеска до 24 октомври во Националната опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Северна Македонија, Европа, Куба и САД.

Започнува јубилејното 40-то издание на „Скопскиот џез фестивал 2021“

Вистина.мк - 20.10.2021

Од денеска, 20-ти до 24 октомври во Македонската национална опера и балет и Кино Фросина ќе се одржи 40-тото издание на Скопје џез фестивал. На фестивалот ќе настапат 11 изведувачи од Македонија, Европа, Куба и САД.

ФОТОГАЛЕРИЈА | Изложба на плакати на Скопски џез фестивал

Слободен Печат - 19.10.2021

По повод одбележување на јубилејот 40. Скопски џез фестивал, вчеравечер во Младински културен центар – Галерија МКЦ, се отвори изложба на плакати на Скопскиот џез фестивал под наслов „Complicate Simply!”.

Скопскиот џез фестивал отворен со изложба на плакати „Компликувај едноставно!“

Мета - 18.10.2021

Вечерва (18 октомври) во 19 часот со отворањето на изложбата на плакати од претходните изданија беше отворено 40. издание на Скопскиот џез фестивал. Изложбата е поставена во Младинскиот културен центар (МКЦ), по отворањето беше одржан и мини концерт ...