TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Митови и факти: Дали кафето создава зависност?

Deutsche Welle - 20.04.2024

Кафето се ужива, тоа рассонува и поврзува луѓе. Кофеинот кој е содржан во него е најомилената психоактивна дрога на светот. Дали тоа претставува некаков проблем? Една шолја кафе наутро, по будењето. „Кафенисување“ со колеги или пријатели.

Комбинацијата на овие намирници и кафе може да биде смрт за желудникот – гастроентеролог открива каде свесно грешиме

Точка - 19.04.2024

Пиењето кафе за многумина е еден од омилените утрински ритуали. Многу од докторите се занимавале со испитување на влијаењето на кофеинот врз организмот, а мислењата се различни. Меѓутоа, околу една работа поголем дел од нив се усогласиле, а тоа е ...

Луѓето родени под овие хороскопски знаци се најголемите зависници од кафе

Во Центар - 19.04.2024

Дали некогаш сте помислиле дека вашиот хороскоп може да ги открие вашите преференции за вашиот омилен пијалок? Па, изненадувачки е колку ѕвездите можат да откријат за нашите навики, вклучувајќи ги и оние поврзани со нашето утринско кафе.

Поскапува кафето

Вечер Прес - 18.04.2024

Намалувањето на производството на сурово зрнесто кафе во земјите како Бразил и Колумбија, кои се едни од главните светски производители на кафе, доведе и до пораст на цените на глобално ниво.

Дали знаете зошто треба да ставате сол во кафето?

4NEWS - 18.04.2024

Ако сте решиле да се откажете од млекото во кафето или едноставно сакате да го истакнете вкусот на омилениот пијалак, испробајте проверен трик. Кога доаѓате на работа, а зад вас е „напорен“ викенд, а треба брзо да се разбудите и да се вразумите, ...

Зошто во секоја земја кафето се служи со чаша вода

Во Центар - 18.04.2024

Иако многумина не разбираат зошто треба да пијат вода со кафе, постојат две причини за тоа Ако не го направите тоа, може да добиете вознемирен стомак, но знаете ли зошто? Всушност, одговорот на ова е научен.

Знаете ли зошто треба да ставите СОЛ во кафето?

Попара - 19.04.2024

Ако сте решиле да се откажете од млекото во кафето или едноставно сакате да го истакнете вкусот на омилениот пијалок, испробајте проверен трик. Кога доаѓате на работа, а зад вас е „напорен“ викенд, а треба брзо да се разбудите и да се вразумите, ...

Луѓето родени под овие хороскопски знаци се најголемите зависници од кафе

Пулс24 - 19.04.2024

Дали некогаш сте помислиле дека вашиот хороскоп може да ги открие вашите преференции за вашиот омилен пијалок? Па, изненадувачки е колку ѕвездите можат да откријат за нашите навики, вклучувајќи ги и оние поврзани со нашето утринско кафе.