TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Нетпрес - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изрази надеж дека долгоочекуваниот договор за примирје за заложници може да биде постигнат до понеделник. „Мојот советник за национална безбедност ми вели дека сме блиску, блиску сме, сè уште не сме готови.

Бајден: Израел е подготвен да ги прекине нападите во Газа за време на Рамазан

360 степени

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Макфакс

Бајден: Израел е подготвен да ги запре борбените операции за време на Рамазан под еден услов

Кумановски м.

Бајден: Израел е подготвен за прекин на огнот за време на Рамазан

Локално

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Опсервер

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

А1 On

Фокус Скопје1 Точка MTM МКД

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма - 27.02.2024

Претседателот Џо Бајден изрази надеж дека договор за прекин на огнот кој ќе стави крај на непријателствата меѓу Израел и Хамас и ќе овозможи ослободување на преостанатите заложници може да стапи на сила до почетокот на следната недела.

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Војна Израел-Хамас: Предлог за размена на заложници и затвореници е испратен до милитантите – изјавува и Бајден

Во Центар

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

Хамас се откажа од клучните барања, се поблиску e договорот за ослободување на заложниците

24Инфо

Глас на Америка Глас на Америка Нетпрес Кумановски м. Кумановски м. Бизнис Вести Либертас А1 On

Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Нетпрес - 27.02.2024

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади длабоко во либанска територија, напаѓајќи позиции на Хезболах северно од Бејрут поради ескалацијата меѓу двете страни. Либанската милиција, наводно, возвратила со налет на ракетен оган.

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Точка 24Инфо

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус - 27.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека давањето држава на Палестинците ќе значи и потврдување на Гинисовиот рекорд за доделување тероризам. „Народот не е глупав. Газа би била де факто палестинска држава која се користи за убивање, ...

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Макфакс

Нетанјаху: Не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари

24Инфо

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Фокус

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се спроведе договорот за заложниците

Локално

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Опсервер

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Точка

Пулс24

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо Алсат-М CivilMedia

Банката на Израел ја задржа референтната каматна стапка на 4,5 отсто

BiznisPRO - 27.02.2024

Банката на Израел денеска на својата веб-страница објави дека одлучила да ја задржи референтната каматна стапка на 4,5 отсто и покрај, како што велат, сè уште средината на таканаречената војна „железни мечеви“ со палестинското движење Хамас.

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД

Хамас: Гладот ​​во Газа е срам за човештвото што историјата нема да го избрише

24Инфо

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Израел поднесе извештај до Меѓународниот суд на правдата за преземените мерки во Газа

Вечер Прес

Пред да нападне Хамас, стотици оперативци активирале израелски СИМ-картички

Вечер Прес

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји ја осудија израелската окупација и бараат формирање две држави

24Инфо

Либертас Слободен Печат Слободен Печат Макфакс Курир 24Инфо Нетпрес Нетпрес

Јорданските власти со авион директно фрлија хуманитарна помош за населението во Газа

24Инфо - 26.02.2024

Јорданската војска денеска објави дека извршила серија воздушни фрлања на хуманитарна помош, храна и други залихи „директно за палестинското население“ од опколениот Појас Газа. Се додава дека едниот авион бил француски воен авион.

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Независен

Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Курир

ВИДЕО | УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

Слободен Печат

УНИЦЕФ: Помошта за децата во Газа е прашање на живот и смрт

MakPress

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Опсервер

Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД 24Инфо

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести - 26.02.2024

– Израелската воена офанзива врз јужниот палестински град Рафа може да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за повеќенеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека апсолутна ...

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Либертас

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Рацин

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Zoom

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Пулс24

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Во Центар

Нетанјаху: Целосната победа ни е на дофат, не за неколку месеци – туку за неколку недели

Локално

Канал5 Курир Република Вечер Прес MakPress Либертас Независен MakPress

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Либертас - 25.02.2024

Поранешниот израелски премиер Ехуд Барак денеска во интервју за воено радио го критикуваше Бенјамин Нетанјаху, велејќи дека израелскиот лидер е подготвен да ги ризикува животите на заложниците кои се држат во Газа ако тоа придонесе за неговиот имиџ.

Палестински власти: Бројот на загинатите во Газа достигна 29.692, 86 Палестинци загинаа во изминатите 24 часа

Либертас

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Рацин

Екс-премиер на Израел: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

4NEWS

Ехуд Барак: Нетанјаху ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

24Инфо

Поранешниот израелски премиер Барак го обвини Нетанјаху: Toj ќе ги ризикува животите на заложниците за да изгледа силен

Слободен Печат

Палестинските власти: Бројот на загинати во Газа достигна 29.692

Локално

Канал5 Бриф Канал5 Курир А1 On MakPress MakPress

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес - 25.02.2024

Претседателот на Палестинската управа Махмуд изјави денеска во разговор со јорданскиот крал Абдула Втори во Аман, дека се противи на израелските планови за воена операција во Рафа, најјужниот град во Појасот Гаа, каде што се наоѓаат повеќе од милион ...

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

24Инфо

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Zoom

Абас се противи на израелските планови за воена операција во Рафах

Слободен Печат

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Канал5

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Либертас

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

MakPress

Џејк Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

24Инфо - 25.02.2024

САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за „основните контури“ на договорот за ослободување заложници за привремен прекин на огнот во Газа, изјави денеска за Си-Ен-Ен американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан.

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Zoom

Нова надеж за прекин на огнот – Саливан: САД, Египет, Катар и Израел постигнаа разбирање за контурите на договорот

4NEWS

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Либертас

Саливан: Во Доха е постигнато разбирање за „основните контури“ на договорот за заложниците

Слободен Печат

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „основните контури“ на договорот за заложниците

Рацин

Саливан: САД, Израел, Египет и Катар се договорија за „контурите“ на договорот за заложници

Канал5

Во Центар Пулс24 MakPress

Се апсеа луѓе кои учествуваа на антивладини протести во Тел Авив

Слободен Печат - 25.02.2024

На синоќешните антивладини протести во Тел Авив беа уапсени 21 лице поради „незаконско собирање“ и нарушување на јавниот ред и мир, соопшти израелската полиција. Полициските сили во Тел Авив употребија водени топови за да ги растераат демонстрантите ...

На антивладини протести во Тел Авив уапсени 21 лице

Канал5

На антивладини протести во Тел Авив уапсени 21 лице

MakPress

Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

А1 On - 25.02.2024

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се уште не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари врз основа на тековните преговори. Нетанјаху, во интервју за Си-Би-Ес Њуз, додаде дека ќе се состане со персоналот за да ...

Гутереш: Војната во Украина останува „отворена рана“ во срцето на Европа

Во Центар - 25.02.2024

– Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш, изјави дека војната во Украина останува „отворена рана“ во срцето на Европа, повикувајќи ја Русија да се придржува до Повелбата на ОН.

Гутереш: Војната во Украина останува „отворена рана“ во срцето на Европа

Пулс24