TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алими: Се бараше крв на 27-ми април

24 Вести - 16.04.2018

Двајца обвинети за обидот за убиство врз Зијадин Села го извлекле од собранискиот прес центар на 27ми април. Пратеникот од власта Мухамед Зекири, во судница ги препозна Александар Јаневски Тошта и Сашо Сенков дека го оттргнале од останатите ...

Алими: Толпата бараше албанска крв

Телма - 16.04.2018

Пратеникот Мухамед Зекири и собранискиот обезбедувач, Абдулфета Алими препознаа дел од обвинетите на денешното судење за нападот на Села. Алими кој е и обвинет во предметот на организиран криминал за 27 април беше спроведен од Шутка.

Нови сведочења за обидот за убиство на Села

Сител - 16.04.2018

Случувањата во собранието од 27 април ги следев преку стаклото од кабината за превод во галеријата на прес центарот, вака пратеникот Мухамед Зееќири сведочеше на денешното рочиште од судскиот процес Обид за убиство на Зијадин Села.

Сведок од 27 април: Насилници го газеа Села врз глава

Фокус - 16.04.2018

По сведочењето на пратеникот Мухамед Зеќири и собранискиот обезбедувач Абдулфетах Аљими, во моментот на судењето за обидот за убиство на Зијадин Села сведоци Игор Јанакиев, вработен во МВР во Одделот за обезбедување на личности.

Бев сконцентиран на Села, не ги видов тепачите, вели сведокот Јанакиев од МВР

Сакам да кажам - 16.04.2018

Пратеникот Зијадин Села го удирале и газеле по телото и главата голем број лица од толпата, сведочеше денес во Основниот суд Скопје 1 Игор Јанакиев, вработен во МВР во Одделот за обезбедување на личности, кој на 27 април минатата година бил во ...

Сведок од обезбедувањето: Напаѓачите го газеа Села по главата

+инфо - 16.04.2018

вработен во одделот за обезбедување на ВИП личности, го започна сведочењето за обидот за убиство на пратеникот , лидерот на Алијансата на Албанците. – Дента се наоѓав и пред вратата од прес центарот пред да влезат и внатре кога влегоа.

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Н.Македонија - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Аљими: Се плашев Села да не ми умре на раце

Фокус - 16.04.2018

Абдулфетах Aљими, вработен во собраниското обезбедување кој успеа на 27-ми април да го спаси пратеникот Зијадин Села од разгневената толпа во Собрание, денеска во судницата раскажа што се случувало.

Алими: Толпата бараше шиптарска крв и ги извикуваше имињата на Заев, Џафери и Села

МКД - 16.04.2018

Абдулфетах Алими, од собраниското обезбедување кој е обвинет во групата за 27 април, денес од притвор од Истражниот затвор во Шутка беше спроведен како сведок во судскиот процес за убиството во обид на Зијадин Села.

Јанакиев: Имаше газење по телото и главата на Села, лицето му беше во локва крв

Канал 77 - 16.04.2018

Речиси шест часа траеше денешното рочиште за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села. Рочиштето заврши со сослушување на третиот сведок, Игор Јанакиев, кој е вработен во МВР како дел од обезбедувањето на вип личности.

Полицаецот препозна двајца обвинети во судницата и рече дека демонстрантите го нападнале и него затоа што е Албанец

Фокус - 16.04.2018

Еден од напаѓачите играше топло ладно, во еден момент ја смируваше толпата, а од друга страна беше свртен кон Села, рече сведокот Абдулфетах Аљими, на денешното рочиште во Кривичниот суд, за обидот за убиство врз Зијадин Села за врема на „крвавиот ...

Влатко Ѓорчев ни помогна да го извлечеме Села, сведочеше членот на собраниското обезбедување аљифи

Сакам да кажам - 16.04.2018

Толпата која влезе во прес-центарот во Собранието бараше шиптарска крв, а имињата на Зоран Заев, Зијадин Села и на Талат Џафери ги слушав дека треба да се нападнат, сведочеше Абдулфетах Аљими, член на собраниското обезбедување, на судењето за обидот ...

Се бараше шиптарска крв, рече полицаецот кој го спаси Села за насилството во Собрание

Фокус - 16.04.2018

Абдулфетах Алјими, собранискиот обезбедувач, кој на 27 април беше претставен како спасувач на Зијадин Села при нападот во Парламентот, но потоа беше обвинет во вториот предмет за крвавиот цетврток, денеска сведочи во Кривичникт суд за обидот за ...

Аљими: Го маскиравме Села како полицаец и го изнесовме од Собранието

Макфакс - 16.04.2018

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратеници, Зијадин Села го однесовме во бифето каде му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села, на 27-ми април минатата ...

Спасувачот на Села: „На 27 април во Собранието се бараше шиптарска крв“

Макфакс - 16.04.2018

Абдулфетах Аљими кој за настаните од 27 април во Собранието е обинет, а истовремено и сведок за нападот на пратеникот Зијадин Села го препознава Александар Јаневски кој според сведокот играл топло-ладно и ја контролирал толпата за време на нападот.

Сведочење на полицаецот Алими: Демонстрантите бараа албанска крв

ТВ21 - 16.04.2018

Херојот на Села, Абдулфетах Алими денеска дава исказ на рочиштето за случајот во кој се обвинети 10 лица за обид за убиство на Зијадин Села во настаните од 27 април. „Во салата во која се одрживаше прес-конференцијата видов бесни демонстранти кои со ...

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Стандард - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Спасувачот на Села, Аљими препозна двајца обвинети во судницата

Канал 77 - 16.04.2018

Собранискиот обезбедувач, Абдулфетах Аљими, кој е и еден од триесетте обвинети за ланскиот насилен протест во Собранието, денеска сведочи во скопскиот Кривичен суд за обидот за убиство на лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, кој се случи ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Кајгана - 16.04.2018

Скопје, 16 април 2018 (МИА) - Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството.

Страшното сведоштво на Аљими: Се плашев Села да не ми умре на раце

Фактор - 16.04.2018

Абдулфетах Aљими, вработен во собраниското обезбедување кој успеа на 27-ми април да го спаси пратеникот Зијадин Села од разгневената толпа во Собрание, денеска во судницата раскажа што се случувало, пишува Фокус .

Сведочење на полицаецот Алими: Препозна двајца обвинети во судницата и рече дека демонстрантите го нападнале и него ...

24Инфо - 16.04.2018

Сведочење на полицаецот Алими: Препозна двајца обвинети во судницата и рече дека демонстрантите го нападнале и него затоа што е Албанец Еден од напаѓачите играше топло ладно, во еден момент ја смируваше толпата, а од друга страна беше свртен кон ...

Полицаец-сведок препозна двајца обвинети за нападот на Села, вели барале шиптарска крв

Слободен Печат - 16.04.2018

Собранискиот обезбедувач Абдулфетах Аљими, кој на 27 април го спаси Зијадин Села од нападот, сведочеше во Кривичниот суд. Иако во прв момент беше претставен како спасител, потоа доби обвинение за друг предмет кој произлезе од крвавиот четврток.

Се бараше шиптарска крв, рече полицаецот кој го спаси Села за насилството во Собрание

Орбис - 16.04.2018

Абдулфетах Алјими, собранискиот обезбедувач, кој на 27 април беше претставен како спасувач на Зијадин Села при нападот во Парламентот, но потоа беше обвинет во вториот предмет за крвавиот цетврток, денеска сведочи во Кривичникт суд за обидот за ...

Аљими: Го маскиравме Села како полицаец и го изнесовме од Собранието

А1 On - 16.04.2018

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратениците, Зијадин Села го однесовме во бифето каде што му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села на 27 април ...

Спасувачот на Села: „На 27 април во Собранието се бараше шиптарска крв“

А1 On - 16.04.2018

Абдулфетах Аљими кој за настаните од 27 април во Собранието е обинет, а истовремено и сведок за нападот на пратеникот Зијадин Села го препознава Александар Јаневски кој според сведокот играл топло-ладно и ја контролирал толпата за време на нападот.

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Орбис - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Независен - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Полицаецот препозна двајца обвинети во судницата: Викаа дека бараат„шиптарска крв“

Либертас - 16.04.2018

Еден од напаѓачите играше топло ладно, во еден момент ја смируваше толпата, а од друга страна беше свртен кон Села, рече сведокот Абдулфетах Аљими, на денешното рочиште во Кривичниот суд, за обидот за убиство врз Зијадин Села за врема на „крвавиот ...

Сведочење за нападот над Села: Маскиран како полицаец го изнесовме од Собрание, прашуваше „Каде ме носите?”

Република - 16.04.2018

Заедно со Владимир Стојков и колешката Милунка, од Клубот на пратеници, Зијадин Села го однесовме во бифето каде му беше дадена прва помош, сведочеше Абдулфетах Аљими во случајот за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села, на 27-ми април минатата ...

Спасувачот на Села: „На 27 април во Собранието се бараше шиптарска крв“

Точка - 16.04.2018

Абдулфетах Аљими, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, а истовремено е и сведок за нападот на пратеникот Зијадин Села, го препозна Александар Јаневски, кој, според сведокот, играл топло-ладно и ја контролирал толпата за време на ...

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

CivilMedia - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Бриф - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Сведочење на Алими: Насилниците бараа крв од Села, Џафери и Заев

Нова ТВ - 16.04.2018

Абдулфетах Алими денеска даваше исказ на рочиштето за случајот во кој се обвинети 10 лица за обид за убиство на Зијадин Села во настаните од 27 април. -Во салата во која се одржуваше прес-конференцијата видов бесни демонстранти кои со тврди предмети ...

Спасувачот на Села: „На 27 април во Собранието се бараше шиптарска крв“

Sky - 16.04.2018

Абдулфетах Аљими, кој е обвинет за настаните од 27 април во Собранието, а истовремено е и сведок за нападот на пратеникот Зијадин Села, го препозна Александар Јаневски, кој, според сведокот, играл топло-ладно и ја контролирал толпата за време на ...

Обезбедувачот во Собрание, Аљими тврди дека му помагал на Села: Се бараше шиптарска крв

еМагазин - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27. април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Либертас - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Канал5 - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

CivilMedia - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Локално - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Локално - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Сител - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Слободен Печат - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев вработен во МРВ, како обезбедување во Собранието. На сведочењето, Јанакиев рече дека се обидел да го заштити Села од ...

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Алсат-М - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Сведокот Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

еМагазин - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Аљими препозна двајца напаѓачи, тврди дека му помагал на Села

Н.Македонија - 16.04.2018

Сведокот Абдулфетах Аљими на денешното рочиште препозна двајца од обвинетите за нападот врз пратеникот Зијадин Села во Собранието на Македонија на 27 април минатата година. Аљими кој беше донесен во судница од притвор како сведок на обвинителството, ...

Јанакиев од МВР го бранел Села, не ги видел тепачите

Р.С.Европа - 16.04.2018

На денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села се сослушуваа сведоци. Рочиштето заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Јанакиев: Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам

Алсат-М - 16.04.2018

Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството. Главната расправа за овој случај ќе продолжи на 18 април.

Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам изјави сведокот Јанакиев

24Инфо - 16.04.2018

Го маваа Села по телото и главата, се обидов да го заштитам изјави сведокот Јанакиев Денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села на кое се сослушуваа сведоци заврши со сведочењето на Игор Јанакиев како сведок на обвинителството.