TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лекот „Ивермектин“ да се зема само со препорака на матичен лекар, порача Филипче

Макфакс - 13.01.2021

Министерот за здравство Венко Филипче порача дека лекот „Ивермектин“ треба да се зема само со препорака на матичен лекар. Овој лек се покажал како ефикасен во лекувањето на Ковид-19, истакна министерот за време на отворањето на модуларната болница ...

Филипче советува: „Ивермектин“ да се зема по препорака на матичен лекар

Фокус

Филипче: Вчера пристигна лекот „Ивермектин“, да се зема само со препорака од матичен лекар

ТВ21

Филипче советува „Ивермектин“ да се зема исклучиво по препорака на матичен лекар

Н.Македонија

Филипче: „Ивермектинот“ да се зема ислучиво по препорака на матичен лекар

Локално

Филипче: Лекот Ивермектин е достапен низ аптеките

Press24

Лекот „Ивермектин“ да се зема само со препорака на матичен лекар, порача Филипче

Вечер

24Инфо MTM iPortal Вечер Прес Точка

Матичните лекари вчера добија протокол за лекување со Ивермектин

Сител - 13.01.2021

Министерството за здравство информира дека стручниот колегиум за ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија и Ковид 19 центрите при интернистичкиот блок, изготви мислење за употребата на лекот Ивермектин кај пациенти со Ковид 19.

Матичните лекари добија насоки, рецепти за „ивермектин“ може да се издаваат

Слободен Печат

Лекот ивермектин од денеска во аптеките

24 Вести

Ивермектинот тешко се наоѓа во аптеките, на матичните лекари никој не им кажал на кого да го препишуваат

Сител

„Ивермектин“ против ковид од денеска во аптеките – Лекарите со реакција: Нема протоколи за издавање

ТВ21

Матичните лекари сѐ уште чекаат насоки за лекување со „ивермектин“

Слободен Печат

Лекот „Ивермектин“ ќе се издава само со лекарски рецепт за 299 денари

Телма

Алфа Таратур Frontline Макфакс PressingTV Канал5 Скопје1

Бомбастична најава, а Ивермектин во аптеките едвај се наоѓа

Курир - 13.01.2021

Македонските граѓани оставени и без вакцина и без лек. И покрај бомбастичните најави од страна на државните функционери, лекот Ивермектин во македонските аптеки се уште го нема. А, додека Европа и регионот на големо се вакцинираат, во Македонија не ...

Лекот Ивермектин достапен во аптеките

4NEWS

Хаос со Ивермектин: Матичните без упатство за дозирање и препишување, пациентите молат за рецепти и талкаат да го купат

А1 On

„Ивермектин“ има само во неколку дежурни аптеки на „Зегин“ и може да се добие само на рецепт

360 степени

„Ивермектин“ од денеска достапен во аптеките во Македонија

Канал5

„Ивермектин“ има само во неколку дежурни аптеки, а матичните не знаат да го пропишат ниту да го дозираат

Република

Велешанец со сведоштво за „Слободен печат“: Ивермектинот ми го спаси животот

Слободен Печат

Вечер Прес Република PressingTV Frontline +инфо CivilMedia 360 степени Фокус

Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Точка - 13.01.2021

„Ивермектин е навистина евтин за лек, за 5 евра се зема два и пол пати поголема количина од онаа која се снабдуваше во Грција. Водено тој е поефективен од Ремдесивир“, вели доктор Никола Пановски во вестите на Сител.

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните лица и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Локално

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Press24

Д-р Никола Пановски: Непотребно е „Ивермектин“ да се дава превентивно, со тоа ќе се прават дома залихи

PressingTV

Д-р Пановски: Ивермектинот да го користат позитивните на коронавирус и оние кои треба да се заштитат од вирусот

Скопје инфо

Д-р Пановски: Непотребно е дома да се прават залихи со ивермектин

Вечер Прес

ВМРО-ДПМНЕ: Лекот „ивермектин“ навидум е стигнат во државата, ама реално го нема

Press24 - 12.01.2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, излажа за лекот „ивермектин“, кој го нема во доволни количини, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение. „Уште еден пропуст во низата на Венко Филипче во процесот на лекување на граѓаните од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лекот „ивермектин“ навидум е стигнат во државата, ама реално го нема

Макфакс

Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

Курир

Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Лекот „Ивермектин“ навидум е стигнат во државава, ама реално го нема

Вечер

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

Канал5

Мак. Весник МКД Вечер Прес Денешен Нетпрес Скопје1 MakPress Република

Д-р Лазаров: Лажна вест е дека лекот Ивермектин го има во аптеки

Press24 - 12.01.2021

Лекот „Ивермектин“ кој се употребува во лекување на вирусот Ковид 19 од денеска е достапен за граѓаните во аптеките, информира Министерството за здравство. Овој лек може да се зема само со лекарски рецепт од матичен лекар или лекар специјалист.

Лазаров: Лекот Ивермектин го нема во аптеките, ова е лажна информација!

Курир

Д-р Ненад Лазаров тврди дека го нема лекот Ивермектин: „Еве лажна вест! Лекот го нема во аптеки, а ниту еден матичен лекар не е информиран“

Точка

Лекар: Нема „Ивермектин“ за лекување Ковид во аптеките

Expres

Доктори се жалат дека не можат да го најдат Ивермектинот во аптеките

Локално

Д-р Лазаров: Лажна вест е дека лекот Ивермектин го има во аптеки

Република

Д-р Ненад Лазаров: Лажна вест е дека лекот Ивермектин е достапен во аптеки

Сител

24Инфо Скопје инфо Нетпрес Expres Вечер