TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јовевски: Кандидатите покажаа резултати и беа примени на академијата

24 Вести - 30.03.2023

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески не гледа причини за сомнеж околу изборот на блиските роднини на сегашни и поранешни функционери, но и роднини на обвинители и судии за нови судии и обвинители.

Јовевски: Не треба да се фрла сомнеж за синот на Џафери и сопругата на Абази, треба да им се даде шанса

Сител

Според Јовески, на синот на Џафери и на сопругата на Абази не треба да се фрла сомнеж, туку да им се даде шанса

360 степени

За Јовески немало ништо спорно: Синот на Талат Џафери и сопругата на Абази биле квалитетни, да им дадеме шанса да се докажат како јавни обвинители

Алфа

Власта спрема нов закон за избор на судии и обвинители

Алсат-М

Нема причини за сомнеж околу изборот на обвинители, вели Јовески

Слободен Печат

ДА ИМ ДАДЕМЕ ШАНСА, ГИ ИСПОЛНИЈА УСЛОВИТЕ Јовески не се сомнева во синот на Џафери и во сопругата на Абази

+инфо

MakPress 360 степени Press24 Кајгана Н.Македонија Lider Вечер Прес Во Центар

Јовески им дава шанса на синовите и ќерките на функционерите

Телма - 30.03.2023

Синовите, ќерките и сопругите на актуелни и поранешни функционери, обвинители и судии, кои вчера ги добија дипломите од Академијата, веќе конкурираа на огласи за вработување. Синот на претседателот на собранието, Талат Џафери, познат по скандалот со ...

Јовески: Кандидатите покажаа резултати и беа примени на академијата

Канал5

Новопечените судии и обвинители, меѓу кои и блиски на политичари, веднаш ќе добијат вработување?

Фактор

Синот на Џафери и другите сопруги и ќерки ги добија дипломите – медиумите не беа поканети

Фокус

Децата на обвинителите и судиите скришум од јавноста си ги делеа дипломите

Макфакс

Медиумите не се по мерка на академијата - Доделени дипломи на идните судии и обвинители

Сител

Синот на Џафери сопругите на Абази и Муцунски и други ги добија дипломите

Либертас

+инфо 24Инфо Слободен Печат Press24 Денар Скопје1 Фокус

АСЈО додели 58 дипломи на седмата генерација кандидати за судии и јавни обвинители

МКД - 29.03.2023

Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО) повторно докажува дека има исклучително важна улога и го зајакнува правосудниот систем со нови едуцирани, квалитетни правни практичари кои доследно ќе ги применуваат фундаменталните човекови права, ќе ...

Владата го разгледа и утврди текстот на предлогот на Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Макфакс

Владата го повлече предлогот на Законот за Академија на судии и денеска усвои нов

МКД

Утврден е предлог текст на нов Закон за Академијата за судии и јавни обвинители

Локално

Доделени 58 уверенија за завршени кандидати за судии и јавни обвинители од седмата генерација на АСЈО

Опсервер

Владата го усвои предложениот Закон за Академија за судии и јавни обвинители

24Инфо

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Фактор

Press24 Република Н.Македонија Lider Либертас еМагазин Канал5 Вечер Прес