TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 53 заразени, двајца пациенти починаа на Инфентивната клиника

Глас на Америка - 04.04.2020

И Радовиш се најде на листата на градови каде има заразени жители. Четириесетина здравствени работници се меѓу заболените. Кај три лица кои починаа изминатите денови, тестовите покажаа дека биле заразени од коронавирусот.

Првпат за повеќе од една недела дневниот број на починати од Ковид-19 во Италија е под 700 луѓе

Алсат-М - 04.04.2020

Италијанските власти соопштија за нови 681 починати од коронавирусот во земјата во последните 24 часа. За првпат во повеќе од една недела дневниот број на жртви е под 700. Вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата досега изнесува 15.362.

Бројот на починати од коронавирус во Србија се искачи на 44

Макфакс - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се потврдени 148 нови случаи на коронавирус, и уште пет починати, вкупно 44 досега. Од почетокот на епидемијата се регистрирани 1.624 заразени. Хоспитализирани се вкупно 1.046 пациенти, од кои 89 се на респиратори.

Во Италија најмала бројка починати од КОВИД-19 во последните 10 дена, Шпанија сега има повеќе заразени

Сакам да кажам - 04.04.2020

Италија ја бележи најмалата бројка мртви од КОВИД-19 во последните 10 дена откако во изминатите 24 часа починале 681 пациент, 85 помалку во споредба со вчера. Со тоа вкупната бројка починати во земјата порасна на 15.326.

Австрија бележи значително забавување на растот на бројот на заразени со коронавирус

Макфакс - 04.04.2020

Австрија бележи значително забавување на растот на бројот на заразени со коронавирус, соопшти австрискиот министер за здравство, Рудолф Аншобер. „Најновите податоци покажуваат дека мерките што ги избравме во Австрија даваат резултати“, рече тој.

53 новозаболени од корона вирусот, вкупно 483, евидентирани петмина починати

Канал5 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие евидентирани се 53 нови случаи на корона вирусот, со што вкупната бројка достигна 483 заболени. Министерството за здравстѕо соопшти дека се евидентирани уште пет починати, со што вкупната бројка достигна 17..

Состојба со корона вирусот во светот до 19 часот

Frontline - 03.05.2020

Ситуацијата со Ковид-19 во САД се влошува, во светот над 3,5 милиони заразени. Според последните податоци, во светот со новиот корона вирус досега се заразени 3.531.120 лица. Од нив починале 246.825, а оздравеле 1.131.423 луѓе.

(Видео и фото) Стравот кај кумановци очигледен, во градот како да застанало времето

24Инфо - 04.04.2020

Куманово го живее првиот викенд полициски час, според кој, со одлука на Владата на кумановци им е забрането движењето од вчера од 21 до понеделник во 5 часот. Стравот од коронавирусот во градот е очигледен, особено по информациите за уште еден ...

Градоначалникот на Северна Митровица не изјавил дека има 17 заразени со корона-вирусот во северно Косово

Мета - 04.04.2020

Водечките косовски медиуми јавија дека во северниот дел на Косово има ло 17 лица заразени со корона-вирус и дека преку 200 лица биле во самоизолација, како и дека тоа го соопштил градоначалникот на Северна Митровица, Горан Ракиќ на прес-конференција.

Над 500 случаи на Ковид-19 во Бугарија

Сител - 04.04.2020

Во Бугарија досега се потврдени 503 случаи на Ковид-19 од кои 17 луѓе починале, соопшти Националниот оперативен штаб. Вкупно 287 од случаите се мажи и 216 се жени. Просечната возраст на заразените пациенти е 47 години.

Петгодишно дете почина во Британија од коронавирус , најмлада жртва во Европа

Канал5 - 04.04.2020

5-годишно момче починало како резултат на зараза со коронавирус, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава од Националниот институт за јавно здравје. Додаваат дека детето е меѓу најновите смртни случаи во земјата.

Петгодишно дете почина од коронавирус во Британија

+инфо - 04.04.2020

Дете на возраст од пет години од Велика Британија, е најмалиот починат пациент во Европа од коронавирус, јава Би-Би-Си . Според првите информации од Би-Би-Си, детето немало претходни заболувања. Ова е второ дете кое во Британија е жртва на ковид 19.

Во Африка од Ковид-19 починале повеќе од 300 луѓе

А1 On - 04.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка достигна 7.741 од кои 313 лица починале, а 640 оздравеле, соопшти денеска Африканската унија. Дури 50 од 54 земји во Африка се погодени од пандемијата.

Расте бројот на заразени и во Тетово

Алсат-М - 04.04.2020

Во Тетово, бројот на заразени со коронавирус се искачи на 17 лица. Од Институтот за јавно здравје велат дека вирусот се шири заради непочитување на препораките на Владата, за одржување социјална дистанцирање и собирање на граѓани пред банки, ...

Во светот е надмината бројката од 60 000 загинати , Португалија стана ново жариште на коронавирусот со над 10 000 ...

Канал5 - 04.04.2020

Повеќе од 10,000 случаи на инфекција со коронавирус се забележани денеска во Португалија, поради што министерката за здравство Марта Темидо ги повика Португалците да ги почитуваат засилените мерки за спречување на ширењето на инфекцијата.

Коронавирусот не излегол од лабраторијата во Вухан, светски вирусолог ги негира сите заговори

Репортер - 04.04.2020

Познатиот светски вирусолог Алексеј Потекин открива десетици лаги кои се шират по социјалните мрежи за опасниот коронавирус. Тој тврди дека најголемата лага за опасниот вирус е таа дека истиот успеал да се рашири од лабораторијата во Вухан, каде се ...

Во Русија 235 деца заразени со новиот коронавирус

+инфо - 04.04.2020

Во Русија 235 деца се заразени со новиот коронавирус, но ниту едно дете не е во сериозна состојба, изјави денеска руската докторка Ана Попова. – Од тие 235 случаи, 17 имаат пневмонија. За среќа, меѓу нив нема критично болни деца, но 41 дете имало ...

Во Португалија повеќе од 10.000 заразени, 266 мртви

+инфо - 04.04.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирусот во Португалија денеска надмина 10.000 денес, а министерката за здравство Марта Темидо ги повика граѓаните да се придржуваат до мерките за борба против епидемијата, бидејќи, како што рече, „сè уште не гледа ...

За еден ден 540 починати Швајцарци, во Холандија вкупно 1651 жртви

Нетпрес - 04.04.2020

Во Швајцарија починале 540 лица , најмногу од избувнувањето на инфекцијата со коронавирус, соопшти денеска државната агенција за јавно здравје, додека вчера имало 484 смртни ...

Велика Британија: 708 жртви од коронавирус за еден ден!

Локално - 04.04.2020

Бројот на смртни случаи како резултат на коронавирусот во Велика Британија се зголеми за 20 проценти од ден порано и сега изнесува 4.313, соопшти денеска Министерството за здравство. Според сајтот „Worldometers“, 708 луѓе починале во последните 24 ...

До денеска во светот повеќе од еден милион заболени од Ковид-19

Алсат-М - 04.04.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани милион 131 илјада лица заразени од коронавирусот. Од нив починале 60.150, а се излекувале 236 илјади луѓе. Француското министерство за одбрана соопшти дека 600 француски војници се заразени ...

Во Велика Британија 4.313 жртви што претставува зголемување од 20 проценти

24Инфо - 04.04.2020

Бројот на починати од новиот коронарниот во Велика Британија се зголеми за 20 проценти од претходниот ден и сега изнесува 4.313, соопшти денеска Министерството за здравство. Тестирани се вкупно 183.190 лица, од кои 41.903 се позитивни на Ковид-19, ...

Москва е новото жариште на коронавирусот: Заразени над 3,500 лица...

Точка - 04.04.2020

Во изминатите 24 часа на територијата на Руската Федерација се регистрирани 582 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број порасна на 4,731. Ова го соопшти Штабот за борба против ширење на вирусните инфекции, од каде што додадоа дека новите ...

Во Србија евидентирани вкупно 1.624 заразени со коронавирус и 44 смртни случаи

Курир - 04.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се пет нови смртни случаи со што вкупниот број на починати се искачи на 44 лица, изјави на редовната прес конференција на владиниот кризен штаб лекарот Горан Стевановиќ.

5 починати и 53 нови случаи на ковид-19 во земјава

Алсат-М - 04.04.2020

Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот починаа 5 лица, дознава Алсат. Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17. Според нашите податоци, последново деноноќие позивитни на вирусот се 53 лица.

Пет лица починаа, 53 нови случаи на корона вирус

ММС - 04.04.2020

Петмина пацинети починаа од корона вирус, од кои двајца се од Куманово, ибпо еден од Скопје, Струга и Велес. Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17, соопшти Министерството за здравство.

Австралиски научници открија: Лек против вошки го убива вирусот Ковид-19

Сител - 04.04.2020

Лек против вошки во лабораториски услови го убива вирусот Ковид-19, откриле австралиски научници. Станува збор за лекот „Инвермецтин“ кој со години наназад се користи за третман против вошки и шуга, а достапен е како апче, лосион или шампон.

Николов: Ургентно да се преземат мерки за обезбедување на соодветна опрема на персоналот и негова заштита

Канал5 - 04.04.2020

Вчерашниот ден веројатно беше еден од најтешките денови од почетокот на епидемијата со Ковид, рече Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. За жал, веројатно вакви тешки денови ќе бидат пред нас и понатаму.

Починатиот велешанец бил позитивен на корона, семејството обвинува дека не сакале да го примат во болница

Сител - 04.04.2020

78 годишниот велешанец кој почина во средата а не беше примен на инфективното одделение бил заразен со коронавирусот.Центарот за јавно здравје денеска го известил семејството дека починатиот е позитивен на тестот.

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Макфакс - 04.04.2020

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската граница со Франција, и членовите на неговото семејство се меѓу првите потврдени случаи во регионот, ...

Уапсен Шпанец , кој гол ги нападна полицајците со катани и викал дека има корона (ВИДЕО)

Канал5 - 04.04.2020

Шпанската полиција уапси 45-годишник во Мадрид, откако извикувал на улицата дека е заразен со коронавирус и се обидел да ги нападне службениците со две сабји, катана. Покрај нападот на полицајците, тој го скршил и предниот прозорец на полициското ...

Позитивен бил на коронавирус 78-годишниот велешанец кој почина во средата

Сакам да кажам - 04.04.2020

78-годишен велешанец кој почина ноќта меѓу 31 март и први април бил позитивен на коронавирус, кажаа од семејството на починатиот, кое за тоа било претпладневно информирано од Центарот за Јавно здравје Велес по постхумниот тест.

(Фото) Вучиќ го изгуби најдобриот другар кој почина од коронавирус

Репортер - 04.04.2020

Претседателот на Србија Александар Вучиќ го изгуби својот најдобар пријател од детството Владо Б. (45) кој почина од коронавирус, пренесуваат српските медиуми. Српски Курир, пренесува дека претседателот на Србија со солзи во очите се појавил на ...

Во Германија 85.778 случаи на Ковид-19, 1.158 починати

Курир - 04.04.2020

Во Германија во последните 24 часа се потврдени уште 6.082 случаи на коронавирусот, малку помалку од претходниот ден, објави денеска Институтот Роберт Кох. Со ова, вкупниот број заразени лица се зголеми на 85.778, а починати се вкупно 1.158 ...

Во Холандија 16.627 заразени и 1.651 смртни случаи од Ковид-19

Независен - 04.04.2020

Бројот на потврдени смртни случаи од корона вирусот во Холандија се зголеми за 164 на 1.651, соопштија денеска здравствените власти. Националниот институт за здравство соопшти дека вкупниот број заразени лица во последните 24 часа е зголемен за шест ...

Шок во Каталонија: Коронавирусот не ја заобиколи ниту Барселона! (ФОТО)

Sport 1 - 04.04.2020

Пандемијата на коронавирусот предизвика хаос во речиси цела Европа, при што најтешко се погодени Италија и Шпанија. Но, Шпанците денес објавија дека веруваат дека пандемијата го достигнала врвот на 2 април и дека сега се очекуваат се помалу ...

Потпретседателот на Барселона позитивен на Коронавирус

Спортманија - 04.04.2020

Опасниот вирус стигна и во таборот на шпанскиот првак Шпанија е најпогодена земја во Европа по Италија од пандемијата со Коронавирусот, таму бројот на заразени и мртви расте секојдневно. Во спортскиот свет претходно прволигашот Валенсија се ...

Во Украина 150 нови случаи на коронавирусот за 24 часа

Опсервер - 04.04.2020

Повеќе од 150 нови случаи на коронавирусот се пријавени во Украина во изминатите 24 часа, соопшти денеска Министерството за здравство. Со ова вкупниот број на заразени во Украина е зголемен на 1.096, починале 28 пациенти, а 23 оздравеле.

Во САД 1.480 починати во последните 24 часа, вкупно 7.406 жртви

МКД - 04.04.2020

Во Соединетите Американски Држави 1.480 луѓе починале од коронавирусот во последните 24 часа, соопшти доцна синоќа универзитетот Џон Хопкинс, додавајќи дека станува збор за најголем број смртни случаи во земјата досега.

Во Кувајт прв смртен случај од Ковид-19, 479 заразени

ТВ21 - 04.04.2020

Кувајт денеска го потврди првиот смртен случај од коронавирусот. Бројот на заразени во изминатите 24 часа е зголемен за 62, на вкупно 479, соопштија локалните ...

Во Шпанија опаѓа бројот на починатите – денеска 809, над 7.000 нови случаи

МКД - 04.04.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа од коронавирусот починаа 809 лица, со што вкупниот број на жртвите се покачи на 11.744, соопшти Министерството за здравство. Во соопштението се наведува дека ова е втор ден во кој е забележан пад на бројот на ...

Околу 600 француски војници се заразени со коронавирусот

ТВ21 - 04.04.2020

Околу 600 припадници на француската војска се заразени од коронавирусот, но капацитетот на француската армија да ги извршува своите мисии „не е погоден“, изјави министерката за одбрана Флоранс Парли, јави дописникот на МИА.

Во Швајцарија 540 жртви на коронавирусот, 20.278 заразени

ТВ21 - 04.04.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Швајцарија денеска достигна 540, од 484 колку што беа регистрирани во петокот. Бројот на луѓе кои се позитивни на вирусот се зголеми од 19.303 на ...

Нов трет случај на коронавирус во Барселона

Слободен Печат - 04.04.2020

Првиот потпретседател на Барселона, Жорди Кардонер, е позтитен на тестот за коронавирус, пренесува „Мундо Депортиво“. Кардонер е третиот случај на заволен од ковид-19 во Барселона, откако пред него позитивни беа и клупскиот лекар Рамон Канал и Жосеп ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот

Слободен Печат - 03.05.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 3.500.643 лица. Од нив починале 245.048, а оздравеле 1.128.453 луѓе. Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 3.500.643 лица.

Падна стапката на заразени во Австрија, владата размислува за олабавување на строгите мерки

МКД - 04.04.2020

Во Австрија досега 11.506 лица се позитивно тестирани за коронавирусот, а 186 лица починаа. Откако дневната стапка на новозаразени падна на 3,8 проценти, австриската влада почна да размислува за олабавување на мошне рестриктивните мерки за борба ...

Корона вирусот удри по Барса – заразен потпретседателот на клубот

Спортклуб - 04.04.2020

Шпанија е една од земјите кои се најпогодени од корона вирусот и бројот на заболени и починати таму од ден на ден е се поголем. Болеста не поштедува никого, па ни челниците на фудбалските клубови.

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Макфакс - 04.04.2020

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција, каде бројот на починати од коронавирус порасна за 61 процент во последните два дена, по вклучувањето на ...

Се стабилизира бројот на новозаразени со коронавирусот во Словенија

Алсат-М - 04.04.2020

Според податоците на Националниот институт за јавно здравје во Словенија се потврдени 43 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот ...