TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога кризата ќе тропне на вратата – зошто жените бираат неверство наместо развод?

Скопје24 - 11.09.2019

Кога љубовта ќе почне да се гасне некои жени избираат да изневеруваат наместо да поработат на решавање на проблемите. Жените изневеруваат кога имаат вистинска причина за тоа. Голем број од оние кои изневеруваат и после тоа остануваат во брак.

Зошто се дебелееме во првата година од врската?

Кајгана - 11.09.2019

Дебели и среќни. Ова низ смеа најчесто го кажуваат луѓето кои значително се здебелиле во првата година од врската, но кога ќе помине „грејс периодот“, веќе не е смешно. Здебелувањето во првата година од врската, што може да се случи и во првата ...

Пред да стапите во брак, прашајте го…

+инфо - 11.09.2019

Можеби сенепристојни и премногу интимни, но се од огромна важност за иднината на вашата романтична врска. Има неколку прашања кои треба да ги поставите на вашиот партнер пред вашата врска да стане сериозна и да почнете да размислувате за брак.

Опсесија или искрена љубов: Еве што значи ако нонстоп зборувате за вашиот партнер

Кафе пауза - 11.09.2019

Почетокот на секоја љубов е возбудлив. Во оваа фаза можеби посакувате да се искачите на највисоката точка во вашиот град и да извикате на цел глас колку сте заљубени. Но, ако се фатите себеси дека вашиот партнер ви станал единствена тема за ...

Шест најчести причини за кризи во бракот

Кајгана - 11.09.2019

Добриот брак бара работа на себе, толеранција и компромис. Секој има проблеми и несогласувања во бракот и понекогаш се чувствува дека најдобро е да се откаже, но доколку и покрај сите несогласувања одлучите да останете заедно, вашиот брак ќе трае ...

7 знаци кои покажуваат дека би требало да размислите за развод

Скопје инфо - 11.09.2019

Ако одлучите да поднесете барање за развод, ќе отворите простор за низа нови проблеми – од составување на договор за старателство до договарање околу тоа кој ќе остане во заедничкиот дом, а кој ќе бара друго место за живеење.

Брачна терапевтка тврди дека изневерувањето може да го подобри квалитетот на врската

Либертас - 11.09.2019

Неверството е нешто преку кое паровите тешко поминуваат, а некои никогаш повеќе не можат да бидат со партнерот што ги изневерил. Други пак се во постојан грч дека неверството повторно се слуува и не можат да си ја вратат довербата во апртнерот/ката ...

6 фази кои мора да ги преживее љубовната врска за да трае засекогаш

Црнобело - 10.09.2019

Среќниот брак е нешто на коешто морате да работите. Важно е да знаете дека во секоја врска постојат проблеми и недоразбирања, а понекогаш можеби ви изгледа дека е полесно да се откажете. Сепак, доколку навистина сакате да бидете заедно, ќе успеете ...

Како да изградите доверба во новата врска?

Курир - 10.09.2019

Комуникацијата е важна во секоја љубовна врска, особено ако со партнерот сте заедно од неодамна. Пред да почнете да ја градите довербата, секој од вас треба да знае колку е подготвен да вложи во врската и колку очекува од другата страна.

Опсесија или искрена љубов: Еве што значи ако нонстоп зборувате за вашиот партнер

Скопје24 - 11.09.2019

Почетокот на секоја љубов е возбудлив. Во оваа фаза можеби посакувате да се искачите на највисоката точка во вашиот град и да извикате на цел глас колку сте заљубени. Но, ако се фатите себеси дека вашиот партнер ви станал единствена тема за ...

Брачна терапевтка тврди дека изневерувањето може да го подобри квалитетот на врската

Пулс24 - 12.09.2019

Неверството е нешто преку што паровите многу тешко поминуваат, а некои никогаш повеќе не можат да бидат со партнерот што ги изневерил. Но, брачната терапевтка Мети Силвер која со години се среќава со парови и изнаоѓа решенија за нивните проблеми, ...

Како да изградите доверба во новата врска?

Вистина.мк - 10.09.2019

Комуникацијата е важна во секоја љубовна врска, особено ако со партнерот сте заедно од неодамна. Пред да почнете да ја градите довербата, секој од вас треба да знае колку е подготвен да вложи во врската и колку очекува од другата страна.

Се здебеливте во првата година од врската? Еве зошто се случува тоа!

Пулс24 - 11.09.2019

Здебелувањето во првата година од врската, што може да се случи и во првата година од живеењето заедно или во брак, најчесто е резултат на опуштање. Луѓето кои се во врска сметаат дека не треба да изгледаат секогаш во форма, бидејќи нивниот партнер ...

Зошто се дебелееме во првата година од врската?

Локално - 11.09.2019

Дебели и среќни. Ова низ смеа најчесто го кажуваат луѓето кои значително се здебелиле во првата година од врската, но кога ќе помине „грејс периодот“, веќе не е смешно. Здебелувањето во првата година од врската, што може да се случи и во првата ...

Се здебеливте во првата година од врската? Еве зошто се случува тоа!

Кумановски м. - 12.09.2019

Здебелувањето во првата година од врската, што може да се случи и во првата година од живеењето заедно или во брак, најчесто е резултат на опуштање. Луѓето кои се во врска сметаат дека не треба да изгледаат секогаш во форма, бидејќи нивниот партнер ...