TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Павле Богоевски: Груевски како пратеник ќе биде вo затвор и ќе зема пратеничка плата

МКД - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски, кој е претседател на собраниската на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања.

Богоевски: Груевски ќе зема плата од граѓаните додека е во затвор

Press24 - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски. На денешната собраниска седница не му е одземен мандатот на Груевски затоа што ...

Собранието не изгласа одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Нова ТВ - 09.11.2018

Пратениците не му го одзедоа пратеничкиот мандат на Никола Груевски. За одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, против беа 29. За да му се одзеmе пратеничкиот мандат требаше најмалку 80 пратеници да гласаат „zа“.

Груевски останува пратеник

Сакам да кажам - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде пратеничкиот мандат на Никола Груевски, бидејќи на денешното гласање немаше двотретинско мнозинство. За одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 58 пратеници, а против беа 29.

Груевски ќе остане пратеник и покрај правосилната судска пресуда

Фокус - 09.11.2018

И покрај правосилната судска пресуда, собранието не собра двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на поранешниот премиер и актуелен Никола Груевски, откако предмалку, без никаква дискусија, 58 пратеници гласаа „за“, а 29 гласаа „против“.

Груевски останува пратеник

Независен - 09.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски останува пратеник во Собранието. На денешната собраниска седница немаше доволно гласови за одземање на неговиот пратенички мандат, поради правосилната затворска казна од две години за случајот „Тенк“.

Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски

Мета - 09.11.2018

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против.

(Видео) Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

Макфакс - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски, констатираше претседателот на Собранието, Талат Џафери. Одлуката беше донесена со 58 гласа „за“ и 29 „против“, но за да му се одземе мандатот потребно е двотретинско мнозинство, ...

Собранието не му го одзеде мандатот на Груевски

+инфо - 09.11.2018

Пратениците денеска не успеаја да му го одземат мандатот на Никола Груевски затоа што немаше двотретинско мнозинство. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гасаа за, а 28 против. Предогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски беше доставен до ...

Груевски останува пратеник

Курир - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. На пленарната седница немаше двотретинско мнозинство, односно 80 пратеници колку што предвидува Уставот.

Никола Груевски останува со пратеничкиот мандат

ТВ21 - 09.11.2018

Денеска на седница во Собранието на Република Македонија, беше гласан предлогот од Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски.

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Фокус - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на екс=премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Р.С.Европа - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата според објавата на интернет страницата на Собранието, е закажана да почне во 11 часот.

Денеска во Собранието гласање за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

ТВ21 - 09.11.2018

На пленарна седница во Собранието на Република Македонија, денеска пратениците ќе гласаат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. За одземање на мандатот, потребно е двотретинско мнозиство.

Медиуми - Правда за Груевски, уставни измени и загадување

Р.С.Европа - 08.11.2018

Жалбената постапка и евентуалното заминување на поранешниот премиер Никола Груевски во затвор, како и протестите за негово ослободување се главни теми во дневниот печат. „Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ...

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски утре на пленарна седница

Р.С.Европа - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски утре е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата според објавата на интернет страницата на Собранието, е закажана да почне во 11 ...

Павле Богоевски: Груевски како пратеник ќе биде вo затвор и ќе зема пратеничка плата

Нетпрес - 09.11.2018

Не собравме 80 гласа, Груевски ќе продолжи да биде пратеник и да зема плата од граѓаните додека е во затвор, напиша на својот фејсбук-профил пратеникот Павле Богоевски, кој е претседател на собраниската на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања.

Пратеничкиот мандат на Груевски на дневен ред на утрешната собраниска седница

МКД - 08.11.2018

Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски е последна точка на дневниот ред на 65. собраниска седница што почнува утре. Предлогот вчера со пет гласови „за“ беше усвоен од Комисијата за деловнички и ...

Богоевски: Не може Груевски од затвор да зема плата од државата која ја оштетил

Фокус - 08.11.2018

Пратеникот, Павле Богоевски, кој вчера претседаваше со Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, напиша на својот фејсбук профил дека најверојатно нема да има двотретинско мнозинство во Собранието за да му биде одземен мандатот на ...

Собраниската комисија препорача одземање на мандатот на Груевски

Н.Македонија - 08.11.2018

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, со пет гласа „за“, донесе одлука дека пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција и му предложи на Собранието да му го одземе мандатот.

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на собраниска седница

Макфакс - 08.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е на дневен ред на денешната пленарна седница во Собранието. Завчера со пет гласа „за“, односно мнозинство гласови, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во ...

Собранието на утрешната седница ќе расправа за мандатот на Груевски

Независен - 08.11.2018

Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Никола Груевски е на дневен ред на собраниската седница што почнува утре. Овој предлог, што вчера го усвои Комисијаат за деловнички и мандатно иминитетни прашања, е засега последна ...

Собранието утре ќе решава за мандатот на Груевски

+инфо - 08.11.2018

Собранието на утрешната 65-та пленарна седница ќе решава дали на екс премиерот,а сега пратеник Никола Груевски ќе му го одземе пратеничкиот мандат. Предлогот за одземање на пратеничкиот мандат наГруевски е последна точка на е последна точка од ...

Груевски купува денови на слобода

Независен - 08.11.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски „купи“ уште неколку дена слобода, а веројатно ќе го спаси и пратеничкиот мандат. Во судот вчера почнаа да пристигнуваат поединечните жалби на сите адвокати од тимот на Груевски на одлуката на судијата за ...

Груевски останува пратеник

Нетпрес - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде пратеничкиот мандат на Никола Груевски, бидејќи на денешното гласање немаше двотретинско мнозинство. За одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 58 пратеници, а против беа 29.

Собранието одлучи дали Груевски останува пратеник! Еве ја одлуката!

iPortal - 09.11.2018

И покрај правосилната судска пресуда, собранието не собра двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на поранешниот премиер и актуелен Никола Груевски, откако предмалку, без никаква дискусија, 58 пратеници гласаа „за“, а 29 гласаа „против“.

ВИДЕО: Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

А1 On - 09.11.2018

Собранието не му го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски, констатираше претседателот на Собранието, Талат Џафери. Одлуката беше донесена со 58 гласа „за“ и 29 „против“, но за да му се одземе мандатот потребно е двотретинско мнозинство, ...

Ќе го испочитува ли Груевски предвидениот рок?

CivilMedia - 08.11.2018

Комисијата за мандатско-имунитетски прашања вчера го одобри предлогот на судот за укинување на мандатот на Никола Груевски за да ја отслужи двегодишната затворска казна, на која е осуден во случајот „Тенк“.

Собранието не му го одзеде мандатот на Никола Груевски

OhridNews - 09.11.2018

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. ЗА на предлогот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за одземање на мандатот гласаа 58 пратеници, а 27 беа ...

Груевски останува пратеник , одбиен законот за Амнестија на ВМРО -ДПМНЕ

Либертас - 09.11.2018

Собранието пред малку не го одзеде мандатот на пратеникот Никола Груевски. Пред оваа точка пратениците на ВМРО -ДПМНЕ побараа на денешната седница на дневен ред да биде ставен и предлог законот за Амнестија на обвинетите за 27 април.

Предлогот за одземање на мандатот на Груевски на пленарна седница

Тера - 09.11.2018

Предлогот за одземање на мандатот на екс премиерот, Никола Груевски е ставен на дневниот ред на пленарната собраниска седница како последната 20-та точка. Седницата е закажана да започне во 11 часот, а пред два дена, собраниската Комисија за ...

Комисијата предлага одземање на мандатот на Груевски - власта нема 80 гласа за тоа

24 Вести - 07.11.2018

Комисијата препорачува, но Собранието нема да собере двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на Никола Груевски. Петмина пратеници од вкупно девет заклучија дека Груевски не е достоен да биде пратеник откако е правосилно осуден на две години ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница, за одземање на мандатот ...

Канал5 - 07.11.2018

Со пет гласа “ЗА”, деветчлената собраниска Комисија за мандатно-имунитетни прашања одлучи да му предложи на Парламетот да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски. Поради што смета дека е недостоен за пратеничката функција, откако ...

Комисија, се препорачува одземање на мандатот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Никола Груевски да остане без мандат. Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да заклучи дека екс-премиерот не е достоен да биде пратеник зашто е осуден на две години затвор и да му го одземе ...

Експерти: Одлуката на Собранието не менува ништо за затворот на Груевски

Алсат-М - 07.11.2018

Откако Комисијата за мандатно имунитетни прашања денеска донесе препорака за одземање на мандатот на Никола Груевски, топката се пренесува во Собранието. Препораката за одземање на мандатот треба да ја поддржат две третини од пратениците.

Комисија за деловнички и мандатно имунитетни ќе му предложи на Собранието да му се одземе мандатот на Никола Груевски

Телма - 07.11.2018

Никола Груевски беше поканет но не дојде на седницата да ги слушне причините поради кои се бара да му се одземе мандатот. Во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се обрати Трајко Вељановски кој рече дека се работи за политички монтиран процес а ...

Собраниската комисија побара одземање на мандантот на Груевски

Сител - 07.11.2018

Со 5 гласа за, мнозинството во собраниската комисија за мандатни прашања одлучи да му предложи на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на екс премиерот Никола Груевски. По пресудата во случајот Тенк, од власта сметаат дека Груевски не е ...

Тешко до мнозинство за одземање на мандатот на Груевски

Р.С.Европа - 07.11.2018

На собраниска комисија е изгласан предлогот да му се одземe мандатот на пратеникот Никола Груевски, но конечната одлука се носи со двотретинско мнозинство на пленарна седница. Опозициските пратеници ќе гласаат против.

Уставните и деловничките одредби за одземање на мандатот на пратеник

Академик - 07.11.2018

Во Уставот на РМ се пропишува дека на пратеникот му престанува мандатот кога е осуден за кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години. На пратеникот може да му биде одземен мандатот кога е осуден за кривично или ...

Комисијата предложи да му се одземе мандатот на Груевски

Глас на Америка - 07.11.2018

Неговите сопартијци целиот процес против долгогодишниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ го оценија за политички прогон СКОПЈЕ — Констатирам дека Комисијата со мнозинство гласови заклучи до Собранието да поднесе предлог за одземање на мандатот на Никола ...

За имунитетот и мандатот

Либертас - 07.11.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Кога станува збор за одговорност на високи функционери (сегашни и поранешни) за дела кои се поврзани со вршењето на нивната функција, не важат послаби, туку построги правила.

Дали Груевски ќе влезе во затвор како пратеник – тема во Студио 1

Либертас - 07.11.2018

Отвореното Студио 1 уредниците на денот Ацо Кабранов и Борјан Јовановски го почнуваат со главните вести – одлуките за мандатот на екс премиерот Груевски и за тоа дали ќе му биде или не одложено издржувањето на затворската казна, како и денешните ...

Слобода или затвор за Груевски?

Вечер - 07.11.2018

Груевски во текот на утрешниот ден би требало да се јави на издржување двегодишна затворска казна поради злоупотреба на службената положба. Неговите адвокати доставија жалба до Кривичниот совет откако претходно беше одбиена молбата со која бараа да ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Никола Груевски

Алфа - 07.11.2018

Со 5 гласа „за“, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања донесе одлука да му предложи на Собранието да гласа за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски бидејќи бил осуден на две години затвор, за случајот „Тенк“.

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Бриф - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...

Комисијата препорача одземање на мандатот на Груевски

Тера - 07.11.2018

Комисијата за мандатно имунитетни прашања со мнозинство гласови му препорача на Собранието да му го одземе мандатот на пратеникот Никола Груевски, врз основа на добиено известување од судот дека пратеникот е осуден на две годни затвор.

Комисијата препорача одземање на мандатот, Груевски недостоен да ја врши функцијата пратеник

ТВ21 - 07.11.2018

Со 5 гласа ЗА од вкупно 9, Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, го усвои барањето на Судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Претседателот на комисијата Павле Богоевски рече дека во матичната комисија се дискутирало за ...

Почнува реализацијата на Планот 18

CivilMedia - 07.11.2018

Вчера попладне Владата го промовираше Планот 18 кој е продолжување на Планот 3-6-9 за итните реформски мерки за приближување кон ЕУ. Правосудниот систем, безбедносно-разузнавачките служби, јавната администрација и борбата против организираниот ...

Кирацовски: Правда мора да има, никој не треба да се крие зад пратеничкиот мандат

iPortal - 07.11.2018

Македонија е правна држава во која законот важи за сите подеднакво и никој не е и не смее да биде над законите и над правдата без разлика на функцијата што ја извршува, порача генералниот секретар на СДСМ и пратеник во Собранието на Република ...

На комисија изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Република - 07.11.2018

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го одземе пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната ...