TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пет јавни универзитети бараат еднаков третман со УКИМ во делот на платите

ММС - 28.02.2024

По одлуката за зголемување на платите на вработени во Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ), петте останати јавни универзитети сметаат дека се дискриминирани и побараа еднаков третман од државата.

Петте универзитети бараат потпишување на колективните договори, за да им се зголемат платите како на колегите од УКИМ

Независен

Реакција на синдикатите на пет државни универзитети, бараат од Собранието потпишување на колективните договори

Бизнис Вести

Уште пет јавни универзитети бараат од државата третман како УКИМ, во делот на платите

Фокус

Уште пет државни Универзитети бараат зголемување на платите како на УКИМ

Press24

Пет јавни универзитети бараат од Собранието потпишување на колективен договор и еднаков третман со УКИМ во делот на платите

Алфа

Уште пет јавни универзитети бараат од државата третман како УКИМ, во делот на платите

Либертас

МКД Република

Над 3 000 вработени при УКИМ од месецов ќе добиваат повисоки плати

360 степени - 27.02.2024

И Министерството за труд и социјална политика (МТСП) и Министерството за образование и наука (МОН) информираа дека на денешната владина седница е донесена одлука со која вработените на УКИМ од месецов ќе ги добиваат покачените плати согласно ...

Над 3.000 вработени во УКИМ ќе добијат повисоки плати

Р.С.Европа

Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто, почнува примената на новиот колективен договор

Факултети

Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто, зголемување ќе им се исплати и за јануари

Независен

МОН: Вработените во УКИМ од месецов ќе имаат плата повисока за 22%

Press24

МОН: Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто, почнува примената на новиот колективен договор

Бизнис Вести

МОН: Повисоки плати за вработените на УКИМ за 22 отсто

Сител

Мета Нова ТВ Курир Н.Македонија МКД Локално Бриф Нетпрес

3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати

Курир - 27.02.2024

Одлуката беше заглавена во министерството за труд и социјална политика и доаѓањето на техничкиот министер Ѓоко Велковски започна легалистичкиот процес за решавање на проблемот. На ова претходеше средба со ректорот на УКИМ, Биљана Ангелова и ...

МТСП: 3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати

ТВ21

3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати, велат од МТСП

Макфакс

МТСП: Сите вработени на УКИМ согласно колективниот договор добиваат поголеми плати

Слободен Печат

3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати, велат од МТСП

Опсервер

Денеска конечно заврши на одисејата која ја имаа 3200 вработени на универзитетот Св. Кирил и Методиј

Скопје1

3200 вработени на УКИМ ќе добијат поголеми плати, велат од МТСП

Zoom

Скопје инфо Фокус Lider Во Центар Точка Press24 MTM Пулс24

Вработените на УКИМ ќе добиваат повисоки плати за 22%

24Инфо - 27.02.2024

Вработените на најстариот и најголем државен универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати во просек за околу 22%, а ретроактивно ќе им се исплати и разликата за месец јануари.

Вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец, ќе добиваат повисоки плати околу 22% и ретроактивно ќе им се исплати и разликата за јануари

4NEWS

Вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец ќе добиваат повисоки плати во просек за околу 22%

Скопје1

Вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Макфакс

Вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Опсервер

Вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец ќе добиваат повисоки плати

MTM

Вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Точка

еМагазин 24Инфо Centar