TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

Сител - 13.03.2018

Американската дипломатија била и ќе биде вклучена директно во решавање на спорот меѓу Макеоднија и Грција за уставното име, согласно интересите на САД. Сепак, единственото решение на проблемот е она што ќе биде заеднички договорено и прфатено од ...

(ВИДЕО) Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Бриф - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. Премиерот Заев му посака топло добредојде на господинот Мичел, кој е за прв пат ...

САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

Р.С.Европа - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Тој престојува во посета на регионот.

Мичел: Македонија и Грција да најдат решение

МРТ - 13.03.2018

Американскиот помошник- државен секретар за Европа и Евроазија со поддршка за Македонија и Грција. Од Скопје порача двете земји сами да најдат решение. Заев изјави дека процесот е во завршна фаза...

Мичел: САД се и ќе бидат ангажирани во процесот за името

Нова ТВ - 13.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска во Скопје ја повтори поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде постигнато во преговори меѓу двете земји.

Мичел: Единствено трајно решение за името ќе биде заедничко решение

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција ...

Кога ни е тешко ги викаме пријателите, изјави премиерот Заев по средбата со Американскиот дипломат Вес Мичел

Сакам да кажам - 13.03.2018

Единствено решение за спорот со името е решението што ќе го постигнат заеднички Македонија и Грција, а САД остануваат поддржувачи на процесот, рече Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска во Скопје, на заедничка ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Канал5 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

(ВИДЕО) Заев: Кога ти е тешко повикај пријател, ние ја повикавме Америка

А1 On - 13.03.2018

Кога ти е тешко во животот треба да повикаш пријател за да ти помогне, ние за помош при решавање на спорот за името со Грција, ги повикавме Соединетите Американски Држави. Добро би било кога со Грција сами би го решиле спорот за името, во ...

Заев: Секој документ е вреден за разгледување

+инфо - 13.03.2018

Ова не е одлука што ние ќе ја направиме за вас или за Грција. Вратата за членство во НАТО останува отворена, рече Мичел. Во април очекуваме чиста препорака за почетокот на преговори со ЕУ, а во јуни одредување датум за почеток на преговорите.

(ВИДЕО) Мичел: САД и понатаму ќе се ангажираат за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

А1 On - 13.03.2018

На денешната средбата со премиерот Зоран Заев разговаравме за безбедносната состојба на Балканот, проблемот за името кој го имате со Грција и евро-атлантските интеграции на Македонија. САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за ...

(Видео) Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Макфакс - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

Мичел: Учествуваме во процесот за името, но САД не можат да донесат одлука место вас

Мета - 13.03.2018

Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот место вас, истакна помошникот државен секретар за европски прашања на американскиот Стејт Департмент, Вес Мичел, на прес-конфренција по ...

Мичел: САД ги поддржува двете земји да дојдат до решение за спорот со името

ТВ21 - 13.03.2018

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел порача дека САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. „Имавме многу добра дискусија денеска.

Заев: Кога е тешко и мачно, убаво е да ги повикате пријателите како САД

ТВ21 - 13.03.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. На средбата, Заев истакна дека очекува Македонија што поскоро да влезе во ЕУ и НАТО.

Мичел во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Македонија се очекува на властите да им ја повтори американската поддршка за евроатлантски интеграции, да понуди поддршка за тековните македонски преговори со Грција ...

Мичел до Заев: САД ги поддржува Грција и Македонија да дојдат до единствено решение, поканата за НАТО останува отворена

Слободен Печат - 13.03.2018

Остануваме посветени на процесот на градење доверба, на заедничките вредности, но и на регионалната соработка во делот на безбедноста и на секој друг план. Денеска му посакав добредојде на Мичел кој е за првпат во Македонија во ова својство.

ВИДЕО: Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

А1 On - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес ...

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго?...

Н.Македонија - 13.03.2018

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго? Американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, денес ќе престојува во кратка посета на Македонија, потврдија од македонската влада.

Тачи: Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи без размена на територии

Макфакс - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...

Рамадани: Мичел ќе ни даде подршка за ирационалните барања на Грција

Слободен Печат - 13.03.2018

Аналитичарот Исмет Рамадани, коментирајќи го пристигнувањето на заменик државниот секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија Вес Мичел, вели дека Мичел ќе ни даде подршка за ирационалните барања на Грција.

Арсовски: Мичел не доаѓа со решенија

Слободен Печат - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Политичкиот аналитичар, Петар Арсовски, коментирајќи ја ...

Мичел: САД се враќаат на Балканот поради Русија

CivilMedia - 13.03.2018

Помошник-американскиот државен секретар Вес Мичел, по состанокот во Приштина со косовскиот претседател Хашим Тачи, вети дека неговата земја иднина ќе има поактивни акции во Западен Балкан, јавуваат грчките медиуми.

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните ...

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?

Фактор - 13.03.2018

Кој всушност е Вес Мичел, новиот функционер во Стејт Департментот на САД? Вес Мичел доаѓа на истата позиција која до неодамна делумно ја вршеше Брајан Хојт Ји како заменик државен секретар задолжен за Југоистична Европа и е назначен на функцијата во ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Алсат-М - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

САД ја обвинија Русија дека игра деструктивна улога на Балканот

Макфакс - 12.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Азија, Вес Мичел, ја обвини Русија за ширење на дезинформации и поткопување на демократијата на Балканот, пишува „АФП“. Пред новинарите во Приштина, Мичел истакна дека Вашингтон гледа како Русија ...

Името, Македонија очекува охрабрување од САД

Алсат-М - 12.03.2018

Шефот на дипломатијата, Никола Димитров ја оцени како многу важна посетата на високиот американски функционер Вес Мичел во овој период кога се интензивирани преговорите за името. Македонија од американскиот функционер очекува охрабрување за решавање ...

Mичел: САД го поддржуваат Западен Балкан во евро-интеграциите

Алсат-М - 12.03.2018

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат аспирациите на земјите од Западен Балкан во евро-интеграциите, изјави во Приштина помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел.

Коѕијас бара пакет решение со уставни промени - Вес Мичел доаѓа да помогне во спорот за името

Сител - 12.03.2018

Вес Мичел, помошникот државен секретар на САД очиледно е најголемиот ,,тешкаш‘‘ кој може да се вклучи во спорот со името. Утре доаѓа во Скопје, а веќе во четврток патува во Атина. Мичел ќе ја понуди својата поддршка на Македонија пишува во ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Алфа - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово.

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Канал5 - 12.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија...

Н.Македонија - 12.03.2018

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, во текот на оваа недела ќе престојува во посета на Скопје. Оваа информација за медиумите беше потврдена од Министерството за ...

Мичел носи четири предлози за Косово во Белград

Нетпрес - 12.03.2018

Предлог од четири точки соодржи новиот американски пакет за Косово, кој би можел да им биде претставен на српските официјални претставници, кога Вес Мичел, претставникот на Доналд Трамп, во среда ќе пристигне во Белград.

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Алсат-М - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

Вес Мичел утре во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Нова ТВ - 12.03.2018

Наследникот на Викторија Нуланд, помошникот државен секретар на САД за Европа и Еврооазија Вес Мичел од денеска до 17 март е во посета на Приштина, Скопје, Белград, Атина и Никозија, објави Стејт департментот.

Вес Мичел утре во Македонија

МРТ - 12.03.2018

Мичел повторно ќе ја потврди поддршката на САД за македонските евроатлантски аспирации, а ќе понуди и поддршка за тековните разговори со Грција. Утре во Македонија пристигнува Вес Мичел- американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија.

Помошник американскиот државен секретар Вес Мичел денеска на Косово

Р.С.Европа - 12.03.2018

Помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре ќе престојува во посета на Косово. Тој ќе разговара со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај како и со други косовски претставници, соопшти Стејт ...

Вес Мичел утре во Скопје, во четврток во Атина

Курир - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

САД не можат да ја донесат одлуката, Македонија и Грција самите можат да најдат решение

Нетпрес - 13.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел ја повторни во Скопје во вторникот поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде постигнато во преговори меѓу двете земји.

Мичел за спорот со Грција: Вие сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме

Фактор - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција ...

Вес Мичел во посета на Косово

Локално - 12.03.2018

Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре е во посета на Косово каде ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со други политичари и претставници на цивилното општество, ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решениe за името

Алсат-М - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Вечер - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

Мичел: Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот за ...

Либертас - 13.03.2018

Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот место вас, истакна помошникот државен секретар за европски прашања на американскиот Стејт Департмент, Вес Мичел, на прес-конфренција по ...

Заев: Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

Press24 - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел, по што одржаа заедничка прес-конференција. - „Ја почнуваме финалната фаза која ќе донесе достоинствено решение за ...

Вес Мичел по Скопје во посета на Белград

Press24 - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечер од Скопје доаѓа во Белград, во рамките на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Тој доаѓа во Србија во „зовриена атмосфера“ подгреана од провладините медиумите, ...

(Во живо) Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

Макфакс - 13.03.2018

Заедничка изјава на претседателот на Владата, Зоран Заев и помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес ...

Тачи: Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи без размена на територии

Вечер - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...