TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Швајцарската централна банка ги подигна каматните стапки, прв пат по 2015.

Канал5 - 22.09.2022

Националната банка на Швајцарија денеска ја зголеми основната каматна стапка за прв пат од почетокот на 2015 година, приклучувајќи се на групата големи светски економии кои се обидуваат да ја зауздаат ​​инфлацијата со повисоки трошоци за задолжување.

ФЕД ГИ ЗГОЛЕМИ КАМАТИТЕ, ШТО ГИ ЧЕКА ЛУЃЕТО? Поскапи кредити и лоши услови на пазарот на труд

Фактор

Се формираат два нови глобални ризици кои можат да доведат до тешки промени: „Опасностите се екстремни“

Во Центар

ФЕД ја зголемува каматната стапка за 0,75 процентни поени во обид да се заузда инфлацијата

Пари

“Д-р Пропаст” повторно се јави: Нема добри зборови за очекуваниот потег на американската централна банка

Денар

Остар пад на Волстрит по одлуката на Fed за „новото нормално“ – зголемување на каматите

Нетпрес

Остар пад на Волстрит по зголемувањето на каматните стапки

Кајгана

Кајгана Локално Канал5 Либертас Фактор Независен Фактор Независен

Еврото падна на ново 20-годишно најниско ниво

Фактор - 22.09.2022

Еврото падна на новото 20-годишно најниско ниво од 0,9809 долари. Европската централна банка вчера попладне го одреди курсот на единствената европска валута на 0,9906 долари за едно евро. Се повеќе инвеститори претпочитаат да ги инвестираат своите ...

Еврото го допре дното

Оff.net

Криптовалутите се изборија со новите заострувања на ФЕД, но предвидувањата не се оптимистични

Н.Македонија

Азиските берзи го следат падот на Волстрит, доларот најсилен последниве во 20 години

Нетпрес

Централната банка на САД повторно ги покачи каматните стапки за 0.75 отсто

Курир

Централната банка на САД повторно ги покачи каматните стапки за 0.75 отсто

Бизнис Вести

Централната банка на САД повторно ги покачи каматните стапки за 0.75 отсто

Опсервер

24Инфо 24 Вести +инфо ТВ21 4NEWS Сител Банкарство.мк MakPress

И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Бриф - 22.09.2022

Швајцарската народна банка денеска ја зголеми основната каматна стапка на позитивно ниво, за првпат од почетокот на 2015 година, со што се придружи на поголемата група глобални економии што се обидуваат инфлацијата да ја ограничат преку повисоки ...

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Денар

Централните банки ширум светот ги зголемуваат каматните стапки: Најголем скок во последните 15 години

Денар

Инфлацијата на храната во Македонија во последните три месеци надминала 20 проценти

Телма

Швајцарската централна банка ја зголеми референтната каматна стапка за 0,75 процентни поени

Банкарство.мк

И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Република

И Швајцарската народна банка ги подигна каматните стапки

Опсервер

Во Центар Вечер Прес Кајгана MakPress

ЗАШТЕДИТЕ РАСТАТ И ВО ВРЕМЕ НА КРИЗА, дали стравот од поголема немаштија ги тера граѓаните да штедат?

Фактор - 22.09.2022

Иако сме во екот на една од најголемите економски кризи, податоците на Народна банка за растот на заштедите збунуваат. Последните податоци покажаа дека финансискиот имот на македонските домаќинства минатата година забележал раст, највисок во ...

Годишен раст од 1,7 oтсто на вкупните депозити и од 9,7 отсто на вкупната кредитна поддршка

Макфакс

Годишен раст на вкупните депозити и кредити во август

Опсервер

Годишен раст од 1,7 oтсто на вкупните депозити и од 9,7 отсто на вкупната кредитна поддршка

Centar

Годишен раст на вкупните депозити и кредити во август

24 Вести

Годишен раст на вкупните депозити и кредити во август

Независен

Годишен раст на вкупните депозити и кредити во август

MakPress

Република еМагазин Бизнис Вести Вечер Прес