TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови откритија во Помпеја: Археолозите пронајдоа зачувани тела

Локално - 21.11.2020

Археолозите пронајдоа одлично зачувани тела на двајца мажи кои загинаа во вулканска ерупција која го уништи античкиот римски град Помпеја во 79 година од новата ера, објави во саботата италијанското Министерство за култура, пренесe Ројтерс.

Во Помпеја најдени зачувани тела од загинати во ерупцијата во 79 година

Канал5 - 21.11.2020

Археолозите откриле одлично зачувани остатоци од двајца мажи кои починале во ерупцијата на Везув во 79 година. Тоа е една од најпознатите вулкански ерупции во историјата, во која бил уништен римскиот град Помпеја.

Во Помпеја откопани „речиси совршени“ остатоци од господар и неговиот слуга

Независен - 21.11.2020

И двајцата се жртви од големата ерупција на вулканот Везув во 79 година од нашата ера Речиси совршено сочуваните остатоци од двајца мажи се откриени во едно извонредно откритие во античкиот римски град Помпеја.

Археолозите во Помпеја пронашле совршено сочувани тела на настрадани во 79 година од новата ера/ВИДЕО

Вечер Прес - 21.11.2020

Фото: screenshot Youtube Речиси совршено сочуваните остатоци од двајца мажи се пронајдени во античкиот римски град Помпеја. Телата на еден богат човек и неговиот роб биле пронајдени за време на археолошкото истражување во Помпеја во парк во ...