TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Директорката Јовановска вели дека немало масовни одјави, а бројот на откази не се евидентираат во АВРМ

Курир - 08.04.2020

Билјана Јовановска, директорката на АВРМ вечерва во „Топ Тема“, на Телма телевизија, прво вели дека немало масовни одјави, а потоа вели дека бројот на престаноци на работните односи не ги евидентирала АВРМ.

Јовановска: Одјавите во АВРМ незначат секогаш престанок на работниот однос

Опсервер - 08.04.2020

Скопје, 8 април 2020 () – Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Редици отпуштени граѓани пред Агенцијата за вработување

Алсат-М - 08.04.2020

Отпуштените работници го наполнија дворот пред Агенцијата за вработување. И покрај препораката за социјална дистанца пред АВРМ се чекаше на купче. Овие луѓе дојдоа за да добијат помош од државата, откако овие денови добиле отказ.

Редици пред агенцијата за вработување, голем број на работници добија откази поради кризата со коронавирусот

ТВ21 - 08.04.2020

Редици пред Агенцијата за вработување. Со документи во рака граѓани кои деновиве добиле отказ од фирмата во која досега работеле чекаат да влезат во Агенцијата за вработување за повторно да се пријават како невработени.

Само во март без работа останале 2.000 работници, бројките за април ќе бидат подраматични

Фактор - 08.04.2020

Само во март, бројот на невработените во земјава се зголемил за околу две илјади лица, или прецизно, 1.916 нови невработени. Ова го покажуваат официјалните бројки на Агенцијата за вработување.

Многу работници и по пандемијата ќе „останат дома“

Н.Македонија - 08.04.2020

Од почетокот на примената на вонредните мерки за работа на стопанските субјекти во време на епидемија во Хрватска секој ден во бирото за вработување се јавуваат по илјада нови невработени лица.

Преполовен бројот на огласи за вработување, најбарани  продавачите

Вечер - 07.04.2020

Според достапната статистика на Агенцијата за вработување во јануари имало 104.409 невработени, додека во февруари нивниот број се зголемил за 1.407. Во другата група невработени, кои агенцијата ги класифицира како други лица кои бараат работа, во ...

Агенцијата за вработувања блокирана од луѓето кои останаа без работа поради кризата

Нетпрес - 08.04.2020

Редици од граѓани коишто поради кризата предизвикана од епидемијата од коранвирусот пороследена со низа рестриктивни мерки во средата ја преплавија Агенцијата за вработување во Скопје. Граѓани кои деновиве добиле отказ од претпријатијата во коишто ...

Јовановска: Одјавите во АВРМ незначат секогаш престанок на работниот однос

24Инфо - 08.04.2020

– Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Јовановска: Одјавите во АВРМ незначат секогаш престанок на работниот однос

Слободен Печат - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Во март за 2.000 зголемен бројот на одјавени работници

Независен - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Јовановска: Одјавите во АВРМ незначат секогаш престанок на работниот однос

+инфо - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Јовановска: Одјавите во АВРМ не значат секогаш престанок на работниот однос

Press24 - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Јовановска: Одјавите во АВРМ незначат секогаш престанок на работниот однос

Локално - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Јовановска: Бројот на невработени лица во март е зголемен за 2.000

Фокус - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата, рече директорката Билјана Јовановска во Топ тема. Во врска со гужвите пред институцијата, таа појасни нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги ...

Јовановска: Одјавите во АВРМ не значат секогаш престанок на работниот однос

Вечер - 08.04.2020

Одјавите во Агенцијата за вработување не значат престаноци на работниот однос кај лицата. Во споредба со минатата година нема драстични промени во пријавите и одјавите што ги прават работодавачите.

Јовановска: Одјавите во Агенцијата за вработување незначат секогаш престанок на работниот однос

Frontline - 08.04.2020

Агенцијата нуди услуга на работодавачите да спроведуваат пријава и одјава од задолжително социјално осигурување, а тоа значи дека лицата можат да бидат пријавени за социјалното сигуровање, но можат да бидат и одјавени.

Јовановска тврди дека немало масовни одјави, а бројот на откази не се евидентираат во АВРМ

Нетпрес - 08.04.2020

Билјана Јовановска, директорката на АВРМ вечерва во „Топ Тема“, на Телма телевизија, прво вели дека немало масовни одјави, а потоа вели дека бројот на престаноци на работните односи не ги евидентирала АВРМ.