TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкупно 45.181 неважечко гласачко ливче утврдила Државната изборна комисија во првиот круг

Сител - 16.10.2017

Со околу 80.000 гласа разлика на советнички листи, СДСМ однесе убедлива победа во првиот круг од вчерашните локални избори. Според податоците објавени од ДИК по обработени околу 99% од гласовите, СДСМ на советничките листи освои над 413.000 гласови, ...

Промена на политичката мапа на Македонија

Глас на Америка - 16.10.2017

Преглед на општините, по вчерашните резултати на изборите СДСМ најверојатно ќе победи во првиот круг во 30 општини, и ќе води во уште 20 општини, додека ВМРО-ДПМНЕ победи во само три општини и ќе води во уште шест, со тесна разлика во четири од нив, ...

СДСМ освои 80.000 гласови повеќе од вмро-дпмне, втор круг ќе има во 35 општини

Сакам да кажам - 16.10.2017

Државната изборна комисија ги објави официјалните резултати од локалните избори, што се одржаа во неделата, и со нив само се потврди убедливата победа на коалицијата предводена од ...

Голема победа за поголема одговорност на СДСМ

Р.С.Европа - 16.10.2017

Според аналитичарите победата на СДСМ е изнанадување за многумина. Тие повикуваат на внимателност за досегашната заробена држава да не добие „нови заробувачи“. Убедливата победа на СДСМ на локалните избори и освојувањето на повеќето општини изненади ...

Молкот кај ВМРО, погласен од зурлите пред СДСМ

Призма - 16.10.2017

„Македонија посине“, активист на ВМРО-ДПМНЕ го прочита овој наслов и му го покажа мобилниот на својот сопартиец, самиот да се увери во мапата на ДИК поделена по општини. Неколку часа по изборите не можеше да се слушне друг коментар во бифето ...

Во 35 општини ќе има втор круг за избор на градоначалник

Сакам да кажам - 16.10.2017

Во 35 општини ќе се прегласува во вториот круг од локалните избори на 29 октомври. Во 34 обработени се 100 отсто според официјалните податоци на Државната изборна комисија, објавени на нивната веб страна.

Убедлива победа на СДСМ на локалните избори

Р.С.Европа - 16.10.2017

Во Македонија денеска се финализираат резултатите од шестите локални избори од независноста на земјата. Според, нецелосните резултати на ДИК, владејачката СДСМ е недвосмислен победник. Одзивот на изборите според досега обработените податоци на ...

ВМРО-ДПМНЕ освои само три сигурни градоначалнички места во прв круг?

+инфо - 16.10.2017

Бројот на општини во кои ВМРО-ДПМНЕ вчера доби најмногу гласови се намали на девет, но победата е извесна во само три. По изненадувачки убедливиот пораз на партијата на Никола Груевски, веќе се обработени гласовите во сите општини во Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ освои само три општини во првиот круг, а води во шест

МКД - 16.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг од локалните избори освои само три градоначалнички места, Петровец, Сопиште и Илинден, покажуваат последните податоци од Државната изборна комисија. Со обработени 99,45 отсто од гласачките места, на интернет страницата на ...

Официјално: во првиот круг СДСМ 37 градоначалници, ВМРО-ДПМНЕ 3

Сакам да кажам - 16.10.2017

СДСМ победи во првиот круг во 37 општини а ВМРО-ДПМНЕ во 3, според официјалните информации од 100 отсто обработени избирачки места, објавени на страната на Државната изборна комисија (ДИК) до 12 часот.

Огромна превласт на СДСМ и во Советите на општините

А1 On - 16.10.2017

Интересна и значајна е битката која ќе се води за мнозинство и превласт во Советите на општините. Според досегашните резултати добиени од Државната Изборна комисија во поголемите градови каде што доби градоначалнички места, СДСМ го има и ...

Награда за визијата на СДСМ, казна за политиките на ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 16.10.2017

Изборните резултати не беа прогнозирани од ниту една анкета на јавното мислење. Анлитичарите анализираат - дали е ова казна за политиките на ВМРО-ДПМНЕ или награда за визијата на СДСМ за државата.

Од девет општини каде предничи ВМРО-ДПМНЕ, во три советниците на СДСМ добија повеќе гласови

Фокус - 16.10.2017

СДСМ им ги грабна советите на ВМРО-ДПМНЕ во три од девет општини каде предничат Од девет општини каде предност имаат кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ, советничките листи на СДСМ освоија повеќе гласови.

ДИК:СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, ДУИ во 12

Телма - 16.10.2017

По вчерашните шести локални избори во Македонија, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 50 општини, и во градот Скопје, на ВМРО-ДПМНЕ во 9 општини, на ДУИ во 12. Ова се најновите резултатите по обработените 98,22 % од гласовите.

СДСМ – 415.726, ВМРО-ДПМНЕ – 335.054 (извор: дик)

Сакам да кажам - 16.10.2017

СДСМ и коалицијата имаат освоено 415.726 гласа на локалните избори по преброени 99,51 отсто од гласовите, според сајтот со резултати на Државната изборна комисија, додека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата имаат освоено 335.054 гласови.

По долго време, СДСМ победи во бастионите на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 16.10.2017

Владејачката СДСМ оствари убедлива победа во првиот круг на локалните избори, успевајќи да победи во многу општини каде никогаш или одамна не победила, покажуваат податоците објавени од Државната изборна комисија.

Фотографија на денот: Македонија гласаше за промени

Deutsche Welle - 16.10.2017

Досега ВМРО-ДПМНЕ имаше градоначалници во 56 општини во земјата.По вчерашното гласање се наѕира убедлива победа на СДСМ. Според резултатите на Државната изборнта комисија (ДИК) по преброени близу 97 насто од гласовите кандидатите на оваа партија ...

Победа на СДСМ во првиот круг во Делчево, Берово и во Пехчево...

Н.Македонија - 16.10.2017

Победа на СДСМ во првиот круг во Делчево, Берово и во Пехчево СДСМ во Делчево синоќа славеше победа на локалните избори во првиот круг во оваа општина, како и во Берово и Пехчево. Во Македонска Каменица градоначалник ќе се избира во втор круг, ...

Пораки на дел од учесниците во изборите на социјалните мрежи

OhridNews - 16.10.2017

По соопштувањето на првичните неофицијални резултати, синоќа на социјалните мрежи се огласија и дел од учесниците во изборите. Носителот на кандидатската листа на ВМРО ДПМНЕ, Кирил Пецаков напиша: „ Да сте ми живи и здрави! Ви благодарам на сите за ...

СДСМ води во 50 општини и во Град Скопје, ВМРО-ДПМНЕ во 9, ДУИ во 12 општини

Мета - 16.10.2017

Според 99,45 отсто од преброените гласови, според неофицијалните и нецелосни податоци на веб-страницата на Државната изборна комисија, СДСМ победи во првиот круг или ќе влезе со водство во вториот круг во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, а ДУИ во 12 ...

ДИК: СДСМ води во 50, ВМРО-ДПМНЕ во 9, а ДУИ во 12 општини

МРТ - 16.10.2017

За главниот град кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов води со 50 насто, во однос на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, со речиси 36 насто. Мирен изборен ден со нерегуларности, е првичната оценка на претседателот на Државната изборна комисија, ...

ДИК: СДСМ води во Скопје и во 50 општини, ВМРО-ДПМНЕ во девет, ДУИ во 12

Канал5 - 16.10.2017

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во девет, на ДУИ во 12, а кандидатите на девет други партии, коалиции и од група избирачи ...

Првични неофицијални резултати...

Н.Македонија - 30.10.2017

Првични неофицијални резултати Според првични неофицијални резултати од партиски извори Јасмина Гулевска, кандидатката на СДСМ во Могила извојувала победа пред нејзиниот противкандидат Стево Пивковски, досегашен градоначалник во Могила, кој одеше на ...

Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ во локалната изборна трка

А1 On - 16.10.2017

Тежок пораз на ВМРО-ДПМНЕ на овие 6. по ред локални избори. Партијата ги загуби дури и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. СДСМ е апсолутен победник на изборите, победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини.

Шилегов пред Трајановски, СДСМ води во скопските општини...

Н.Македонија - 16.10.2017

Шилегов пред Трајановски, СДСМ води во скопските општини Кандидатот за градоначалник на Скопје од СДСМ, Петре Шилегов има освоено 50,07 проценти од гласовите на вчерашните локални избори, наспроти неговиот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ и актуелен ...

Тежок пораз на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ победи во околу 40 општини, го освои и Арачиново

Мета - 16.10.2017

Тежок пораз забележа ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори според прелиминарните нецелосни резултати од Државната изборна комисија, во најголем дел губејќи ја власта во многу општини што досега беа раководени од градоначалници од нивната коалиција.

Заев победи на локалните избори, Груевски претрпе комплетен дебакал

Локално - 16.10.2017

Кандидатите на СДСМ победија во 50 општини во првиот круг. Дури и ДУИ има повеќе од ВМРО ДПМНЕ 12-9! Партијата на премиерот Зоран Заев Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) постигна вистински триумф на локалните избори во Република Македонија.

СДСМ слави, ВМРО-ДПМНЕ доживеа тежок дебакл

Deutsche Welle - 16.10.2017

Според првичните резултати на ДИК, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 43 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14, а на ДУИ во девет. СДСМ слави победа во првиот круг во 37 општини, ВМРО-ДПМНЕ се жали на нерегуларности „Ви ја честитам слободата.

СДСМ со убедливо водство по првиот круг на локалните избори

Глас на Америка - 16.10.2017

Според последните информации од Државната изборна комисија, СДСМ води во 43 општини, ВМРО - ДПМНЕ во 15 а ДУИ во 9 . Груевски изјави дека изборниот резултат е негова одговорност но не најави оставка.

СДСМ прогласи победа на локалните избори

Призма - 16.10.2017

Шестите локални избори во Македонија завршија со водство на СДСМ во голем број општини пред ВМРО-ДПМНЕ. Резултатите што ги соопштуваше Државната изборна комисија се ажурираа бавно, па до полноќ не беа обработени ни половина од избирачките ливчиња.

Во живо: Обраќање на Груевски

Нова ТВ - 15.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вечерва се обраќа од седиштето на партијата во центарот на Скопје. Функционери на ВМРО-ДПМНЕ само што почнаа да пристигаат во седиштето на партијата.

ГАЛЕРИЈА: Како СДСМ ја прослави изборната победа пред Влада

Фокус - 16.10.2017

Владејачката СДСМ денеска уште во првиот круг прогласи победа во повеќе од 40 општини, кои добија нови градоначалници. По прогласувањето на победата, лидерот на владејачката партија Зоран Заев им се обрати на присутните граѓани, кои пред владата ја ...

СДСМ со градоначалници во околу 40 општини, ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека изборите се одвивале во нефер услови

Радио МОФ - 16.10.2017

СДСМ прогласи победа во 40-тина општини во Македонија на локалните избори. Според резултатите на партијата, очекуваат победа во сите 50 општини. ВМРО-ДПМНЕ засега води во Конче, Демир Капија, Кавадарци, Новаци, Долнени, Зрновци, Чешиново-Облешево, ...

СДСМ Центар слави пред ВМРО

Призма - 15.10.2017

Додека се чекаат првичните неофицијални резултати од локалните избори во СДСМ веќе се слави победа, а центарци тоа го прават пред штабот на ВМРО ДПМНЕ. Пред штабот се појави и кандидатот за градоначалник на Центар од СДСМ, Саша Богдановиќ.

ВМРО-ДПМНЕ води во Илинден, Пробиштип, Новаци, Петровец, Зрновци

Макфакс - 16.10.2017

Од 60,59% пребројани гласови во ДИК, ВМРО-ДПМНЕ извесно е дека ги задржува градоначалниците во само неколку општини и тоа Илинден, Пробиштип, Петровец, Зрновци и Новаци. ВМРО-ДПМНЕ засега води и во општините Гази Баба, Сопиште, Кавадарци, Прилеп… ...

ДИК: СДСМ во водство во 41 општина, ВМРО-ДПМНЕ во 14, ДУИ 7

МКД - 15.10.2017

Според последните податоци на Државната изборна комисија кандидатите за градоначалници на СДСМ се во водство или се веќе победници по првиот круг во 41 општина. Наспроти нив кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ се во водство во 14 општини, а на ДУИ во 7 ...

ВИДЕО: Прослава пред влада

А1 On - 16.10.2017

Видео од прославата на симпатизерите на СДСМ пред Владата на Република Македонија по издвоената победа на локалните ...

Оро пред ВМРО-ДПМНЕ, се слави победата на СДСМ (ВИДЕО)

+инфо - 15.10.2017

Прославата низ улиците на Скопје ќе се префрли пред Владата на РМ. Симпатизери на СДСМ пред седиштето на општинската организација за Центар кое се наоѓа до партиската зграда на ВМРО-ДПМНЕ, ја прославуваат победата на новиот градоначалник Саша ...

Симпатизери на СДСМ слават во Центар

Р.С.Европа - 15.10.2017

Симпатизери на СДСМ со зурли и тапани се собраа пред седиштето на партијата во општина Центар, кое е веднаш до централното седиште на ВМРО-ДПМНЕ, да прослават, по неофицијалните резултати според кои СДСМ води на изборите.

СДСМ слави на плоштад (ВИДЕО)

МКД - 15.10.2017

СДСМ и поддржувачите со зурли и тапани на скопскиот плоштад ја слават победата на денешните локални избори, а се мести бина за голема прослава и пред Владата. Партијата вечерва слави низ цела Македонија.

Резултати според партиски извори: СДСМ победува во Битола, Охрид, Прилеп - ВМРО во Штип

Телма - 15.10.2017

Според партиските извори на СДСМ од досега пребројани гласови во Велес води Аце Коцевски од СДСМ со 9.259, пред Славчо Чадиев од ВМРО-ДПМНЕ со 6.854. Во Делчево пребројани 72% од гласовите Горан Трајковски од СДСМ освоил 3.944, Иван Соколов од ...

Галерија: СДСМ слави пред Влада, Заев ќе се обрати на насобраниот народ

Фокус - 16.10.2017

Владејачката СДСМ ја слави победата пред Влада, а цела Илинденска е блокирана. Пред влада е поставена сцена на која се очекува наскоро да излезе лидерот на СДСМ и премиер на државата, Зоран Заев.

СДСМ води во Прилеп, во Штип мртва трка

+инфо - 15.10.2017

Битката за градоначалник за Штип според СДСМ е веќе завршена. Но, од ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека нивниот кандидат имал предност од 300 гласови. Илија Јовановски, кандидат за градоначалник на СДСМ за Прилеп има предност од околу 2.000 гласови наспроти ...

СДСМ убедливо води во 39 општини, во Скопје ќе биде тесно

+инфо - 15.10.2017

Во благо водство е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, пред кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов. Според првичните резултати од ДИК со пребројани 14,22 отсто од гласовите ВМРО-ДПМНЕ води во 15 општини, а СДСМ во 39 општини.

ДИК резултати за дел општини од 9 насто пристигнати податоци

Р.С.Европа - 15.10.2017

Државната изборна комисија на нејзината веб страница досега објави дека пристигнале податоци од 8,53 проценти од избирачките места или 297 од вкупно 3480 места. Според овие нецелосни податоци во Гази Баба ВМРО ДПМНЕ добила 55,83 насто, а СДСМ 38,35.

Симпатизери на СДСМ ја слават победата на изборите

Канал5 - 15.10.2017

Симпатизери на Социјалдемократскиот сојуз вечерва слават пред седиштето на партиската организација на Центар. Со зурли и тапани, веејќи партиски знамиња, симпатизерите на СДСМ прославуваат победа во повеќе општини, чекајќи официјална потврда за ...

Се зголемува бројот на општините во кои води СДСМ

МКД - 15.10.2017

СДСМ води во Охрид, Битола, Крушево, Куманово, Дојран, Делчево, Велес, Зелениково, а веќе прогласи победа во Дебарца, за што има потврда и од штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Во Битола разликата меѓу СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ е околу девет илјади гласови, а во прилеп, ...

(ВИДЕО) Симпатизери на СДСМ играат оро пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 15.10.2017

Група граѓани, поддржувачи на СДСМ со знамиња, тапани и зурли се собраа на Плоштадот ВМРО -ДПМНЕ, во непосредба близина на седиштето на опозициската партија, каде ја слават победата на локалните избори кои што се одржаа денеска.